PDA

Επιστροφή στο Forum : Xyrichthys novacula ή Κατσούλα


Κουντούρης Βασίλης
07-08-08, 11:17
Περίεργη ?? συνάντηση…
Βουλιαγμένη (Camping) 3/7/2008 – 18:56 – Βάθος 12μ

Physalia
07-08-08, 11:21
Xyrichtys novacula (http://www.fishbase.org/summary/Speciessummary.php?id=4581) ή Κατσούλα, Χτένι, Τσατσάρα ελληνιστί.
Πανέμορφο ψάρι που όταν φοβηθεί θάβεται αστραπιαία μέσα στην άμμο!
:thumbup:

geogeo
07-08-08, 11:23
:confused: Αργησε, της πήρε 4 ολόκληρα λεπτά ... :p

Physalia
07-08-08, 11:25
Λαγκάρει άσχημα το fishbase τα πρωινά

Μάλλον ψάχνουν οι παραθεριστές να δουν αν τρώγεται το ψάρι που έβγαλαν :confused:

Andreas Triantopoulos
07-08-08, 12:30
Τρώγεται πάντως.... έχει συχνά κατσούλες ο Κόλιας στα Καμίνια.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
07-08-08, 13:22
δυστυχως τρωγεται....

στη νοτια κρητη θα το ακουσεις και σαν παπαγαλακι (τουλαχιστον στις επαρχιες σφακιων και σελινου), στη σαντορινη το ελεγαν παξιμαδι (αν θυμαμαι καλα γιατι γερναω)

εχει τρελο ενδιαφερον να περιμενεις να το δεις να ξεπροβαλει ντροπαλα απο την αμμο....θα χρειαστει κανενα 10 λεπτο αναμονης....

D.Poursanidis
07-08-08, 16:21
Πρίν απο 8 χρόνια, όταν προτοέκανα τα βήματα μου στην θάλασσα, έτυχε και είδα ένα να κρύβεται μέσα στην άμμο, περίμενα να βγεί, δεν έβγαινε και πήγα να το πειράξω.... και το άτιμο γύρισε και με δάγκωσε... έμεινε κρεμασμένο απο το δάχτυλό μου.....

Μου έκανε εντύπωση πως δέν έφυγε αλλά κοίταξε να υπερασπίσει τον ζωτικό του χώρο πθανόν...

eye love scuba
07-08-08, 17:43
Έχει κοφτερά δόντια...

dimitri
07-08-08, 18:22
Και κοφτερά δόντια έχει και καλή γεύση έχει.
Από Αγκίστρι πλευρά είναι πολύ διαδεδομένο και θεωρείται από τα καλά ψάρια. Πάντως από ότι ξέρω βρίσκεται σε μεγάλη επάρκεια και δεν έχει υπεραλίευση (μια και θέλει πετονιά για να το πιάσεις)

Κυριάκος
07-08-08, 20:27
δυστυχως τρωγεται....

στη νοτια κρητη θα το ακουσεις και σαν παπαγαλακι (τουλαχιστον στις επαρχιες σφακιων και σελινου), στη σαντορινη το ελεγαν παξιμαδι (αν θυμαμαι καλα γιατι γερναω)

εχει τρελο ενδιαφερον να περιμενεις να το δεις να ξεπροβαλει ντροπαλα απο την αμμο....θα χρειαστει κανενα 10 λεπτο αναμονης....

Νομίζω ότι άλλο το παπαγαλάκι, και άλλο το χτένι....

Πρίν απο 8 χρόνια, όταν προτοέκανα τα βήματα μου στην θάλασσα, έτυχε και είδα ένα να κρύβεται μέσα στην άμμο, περίμενα να βγεί, δεν έβγαινε και πήγα να το πειράξω.... και το άτιμο γύρισε και με δάγκωσε... έμεινε κρεμασμένο απο το δάχτυλό μου.....

Μου έκανε εντύπωση πως δέν έφυγε αλλά κοίτροαξε να υπερασπίσει τον ζωτικό του χώρο πθανόν...

Αυτό ήταν παπαγαλάκι.... και δαγκώνει και έξω από το νερό. Τινάζεται και σου δαγκώνει το χέρι που κρατάς την πετονιά! πολύ τσαμπουκόψαρο!!

(προδώθηκα:o)

apeiranthos
08-08-08, 09:12
Έχω αρπάξει κι εγώ μια δαγκωνιά από ένα τραυματισμένο
(πιασμένο σε δίχτυα)
Είναι σπάνιο είδος στη Νάξο.

Κουντούρης Βασίλης
08-08-08, 09:27
:)Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις (είστε πραγματικά γρήγοροι σε αντίθεση με εμένα …!!!)

Δεν ήξερα ότι ήταν σαρκοβόρο !!! :D
είμαι τυχερός που δεν με δάγκωσε, βέβαια κάναμε καλή παρέα….δεν το ενόχλησα, δεν με ενόχλησε, έκανε μερικούς κύκλους γύρω μου!!! (λες…?) και έπειτα εγώ έφυγα…:cheesy:

να κολυμπούσαν οι πίτσες θαχα πνιγεί…!!!

(πρόταση: τρώτε ανθυγιεινά να βλέπουμε κανένα ψάρι στην θάλασσα !!!!!!)

emmy
05-11-08, 18:17
Να του βρούμε ονοματάκι;:confused:

Βρέθηκε στα -15μ στην περιοχή της Αττικής, και ήταν πολύ ήρεμο και άνετο στον φακό...:)

http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/28150/IMG_8997.jpg

Dimitris Galon
05-11-08, 18:51
Κατσούλα (Xyrichtys novacula (http://www.fishbase.org/country/CountrySpeciesSummary.cfm?id=4581&lang=Greek&c_code=300))

Big-Blue
05-11-08, 22:01
ή Χτενάκι :)
Να μην πω για τρόπους μαγειρέματος ε;:lipsrsealed:

emmy
06-11-08, 00:58
Κατσούλα (Xyrichtys novacula (http://www.fishbase.org/country/CountrySpeciesSummary.cfm?id=4581&lang=Greek&c_code=300))

Thanks!:)
Αν και λέει ότι είναι ''μή εμπορικό'', και θα περίμενε κανείς να είναι κάπως σαν τις καλόγριες, μάλλον σπανίζει...
Τουλάχιστον, δεν έχει τύχει να το ξαναδώ...:rolleyes:

Big-Blue, έτοιμος να μιμηθείς τον Μαμαλάκη είσαι!:cheesy:

Μυλωνάκης Κων/νος
06-11-08, 03:19
Κατσούλα

εκεί που ψάρευα πιτσιρικάς από τη βαρκούλα :eek:ειχε τύχει πολλές φορές κατσούλα στο αγκίστρι μου...
όταν είναι έξω από το νερό λοιπόν γλυστραει πολύ και το πιο καλό είναι ότι δαγκώνει δυνατά:angyr::angyr:(οσο μπορεί βέβαια)...και εννοείται πως κατέληγε πάλι στο νερό....:cool:

Physalia
06-11-08, 11:31
Έμμυ μας, σε έπιασα αδιάβαστη!!
Ο Βασίλης έχει αναφέρει το είδος εδώ και καιρό :D
(Σας μετακόμισα παρέα)

Αυτό που έχει πολλή πλάκα με αυτά τα ψάρια είναι οι βουτιές τους στην άμμο: Καθώς τα πλησιάζεις, στέκονται ατάραχα και σε κοιτάνε. Μόλις όμως φτάσεις ενοχλητικά κοντά, κάνουν ένα τσουπ! κι εξαφανίζονται μέσα στην άμμο!!

Είναι πολύ εντυπωσιακό να το βλέπεις. Ακόμα πιο εντυπωσιακό όμως είναι να ξέρεις ότι τα μέρη στα οποία "βουτάνε" είναι πολύ συγκεκριμένα: τα έχουν από πριν σκάψει και μαλακώσει επιμελώς και παρόλο που η διαδικασία φαίνεται τελείως τυχαία στα μάτια μας, και τα σημεία εισόδου δεν διακρίνονται σε κάτι από την υπόλοιπη αμμώδη έκταση, στην πραγματικότητα ξέρουν με ακρίβεια εκατοστού που βρίσκεται το αμμολαγούμι τους!!

Παρατηρήστε τα στην επόμενη βουτιά σας, έχουν απίστευτο γέλιο!

emmy
06-11-08, 12:28
Έμμυ μας, σε έπιασα αδιάβαστη!!
Ο Βασίλης έχει αναφέρει το είδος εδώ και καιρό :D
(Σας μετακόμισα παρέα)


:oSorry professor...:D

Μάλλον θα ήταν το ίδιο με του Βασίλη γιατί στην ίδια γειτονιά το πέτυχα! Μου έκανε εντύπωση γιατί είχε όμορφα χρώματα, αλλά και ήταν πολύ άνετο με την παρουσία μου...
Βέβαια παρα-ήμουν διακριτική και δεν το είδα να κάνει βουτιά στην άμμο...:cool:

Big-Blue
06-11-08, 13:33
Emmy είναι πρότυπο ο Μαμαλάκης, όχι όμως σε μπόι και κοιλιά εννοείται:)
Είναι πανέμορφα τα χτενάκια πάντως και όπως λέει η Μαρία είναι φοβερά με τον τρόπο που κρύβονται.
Καμία σχέση με τις καλόγριες, δεν είναι εμπορικά αλλά είναι νόστιμα:lipsrsealed:
Μαρία είναι λεσεψιανό είδος;

Physalia
06-11-08, 14:58
Όχι δεν είναι Ηλία.
Είναι είδος υποτροπικό με πολύ ευρεία εξάπλωση σε αμφότερες τις ακτές του Ατλαντικού αλλά καθόλου παρουσία στον Ινδο-Ειρηνικό. Αντιγράφω από fishbase:
Western Atlantic: North Carolina, USA and northern Gulf of Mexico (Ref. 7251) through the Caribbean to Brazil. Eastern Atlantic: southern coast of Spain to south of Cape Lopez, Gabon and including the Mediterranean, Azores, Madeira, Canary Islands, Cape Verde and Sao Tome Island.

Και που δεν πάει η Κατσούλα.... πιο κοσμογυρισμένη και από τον Δέλβε είναι :D

Apollon
06-11-08, 18:38
Το έχω δει αρκετές φορές στο 2ο λιμανάκι Βουλιαγμένης και πράγματι έχω παρατηρήσει πως βουτάει μέσα στην άμμο και χάνεται εκεί που το κοιτάς.

Captain_HX
01-12-09, 15:27
file:///C:/Users/Ilias/Desktop/DSCF2452.jpg
Στην κατάδυση της Κυριακής συνάντησα ένα ψάρι άγνωστο σε μένα. Μετά την κατάδυση ρώτησα τον buddy μου αν έχει ξανασυναντήσει τέτοιο ψάρι και μου απάντησε αρνητικά. Έτσι απευθύνομαι σε σας για βοήθεια στην αναγνώριση του.

Φιλικά
Ηλίας file:///C:/Users/Ilias/Desktop/DSCF2452.jpg

fivos
01-12-09, 16:05
...επεξεργάστηκα λίγο την πρώτη φωτογραφία μήπως βοηθήσει στην αναγνώριση
(αν το έχω παρακάνει και δεν έχει καμμιά σχέση το χρώμα με την πραγματικότητα πες το).

Ας μας πουν οι ειδικοί τι ψάρι είναι, αν κι έχω την εντύπωση πως δεν είναι κάτι σπάνιο, το έχω ξαναδεί... :confused:

GKAM
01-12-09, 16:13
...κοινή κατσούλα ρε παιδιά ! :D

/GKAM

ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
01-12-09, 16:13
και έλεγες τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει....:confused::confused::confused:


http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2904

fivos
01-12-09, 16:20
...κοινή κατσούλα ρε παιδιά ! :D

/GKAM
...αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά για τίποτα δεν είμαι σίγουρος πια με τις παραλλαγές και τους τροπικούς επισκέπτες... :)

Κατσούλα - Xyrichtys novacula (http://www.fishbase.org/Photos/ThumbnailsSummary.php?ID=4581)

Captain_HX
01-12-09, 16:21
όπα.... έχει ποστ για το συγκεκριμένο ψάρι και ο μ@λ@κ@ς δεν το είδα :fioufiou:

θανκς ενηγουεη

fivos
01-12-09, 16:26
Τα δύο θέματα ενώθηκαν - no problem.
Aποκτήσαμε μερικές φωτογραφίες κατσούλας ακόμη ;)

elinoplop
07-12-09, 11:30
Ψάχνω εκείνο το ποστ με το μαύρο κατσουλακί που μας προβλημάτισε πριν λίγο καιρό. Πουντο?
Χτες το είδα μαζί με το αδερφάκι του ένα κανονικό κατσουλάκι και τα δύο κάνανε μαζί συγχρονική βουτιά στην άμμο!ήταν πανέμορφα και τα δύο!
Αλλά δεν καταλαβαίνω είναι το ίδιο είδος, με τέτοια τρομακτική χρωματική παραλλαγή?
Δυστυχώς άνευ φώτογραφική απόδειξη....:banghead::banghead:

Physalia
08-12-09, 12:48
Ψάχνω εκείνο το ποστ με το μαύρο κατσουλακί που μας προβλημάτισε πριν λίγο καιρό. Πουντο?

Νάτο (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3866)! :geia:

elinoplop
08-12-09, 13:41
Thanks Μαρία!

Το μαύρο κατσουλάκι του apeiranthou εμφανίστηκε και στην Καλόγρια Χαλκιδικής! Η έρευνα για το μαύρο "πρόβατο" συνεχίζεται :geia: