Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός . (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=4564)

MICHALIS 16-06-10 10:36

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 41575)
Μιχάλη Καλημέρα :geia: Αν τα παρατηρήσεις λίγο πιο καλά θα καταλάβεις ότι είναι Γοργόνιες paramuricea clavata :).

:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:lipsrsealed:

:)

Big-Blue 16-06-10 10:40

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Περιμένουμε τα βίντεα:)
Πείτε ρε σεις ένα ενδεικτικό βάθος...μην κάνουμε όνειρα...
Ρε την Παναγοπούλα....έτσι όπως το πάτε θα ξεκινήσει νέο κύμα τράιμιξάδων για χάρη της...:geia:

Physalia 16-06-10 11:26

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
παιδιά ό,τι και να πω θα είναι λίγο!
Μας δίνετε τεράστια χαρά με τις ανακαλύψεις σας!!
:D:D:thumbup::thumbup::worship::worship:


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 41575)
Μιχάλη Καλημέρα :geia: Αν τα παρατηρήσεις λίγο πιο καλά θα καταλάβεις ότι είναι Γοργόνιες paramuricea clavata :).

Θα διαφωνήσω εδώ. Ο Μιχάλης κατά πάσα πιθανότητα έχει δίκιο.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 41565)
Συγκινητικο το θεαμα και καταπληκτικες οι φωτο :worship::worship: !!! Μπραβο στο .... ζευγος !!!
Εισαι σιγουρος Κωστα οτι τα κιτρινα ειναι γοργονιες ? Μου θυμιζουν ζωανθιδια τυπου Parazoanthus Axinellae , αλλα φυσικα μπορει και να λεω απλα πομπωδεις ηλιθιοτητες λογω αγνοιας :o (please να εισαι επιεικης αν κανω λαθος):D:D

Αυτά τα χρυσαφί δεντράκια, είναι κατά πάσα πιθανότητα οι λεγόμενες Γεράρδιες (Savalia savaglia), τα οποία είναι πράγματι ζωανθάρια και όχι Γοργονίες. Είναι δηλαδή αποικιακές ανεμώνες (όπως και το Parazoanthus που ανέφερε ο Μιχάλης), που δε διαθέτουν δικό τους σκελετό αλλά καταλαμβάνουν νεκρές Γοργονίες -στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον νεκρές Paramuricea clavata. Αναρωτιέμαι τι συνέβη στους αρχικούς ιδιοκτήτες, και αν υπάρχουν ακόμα ζωντανές Paramuricea βαθύτερα.:confused:

Ελπίζω να τα καταφέρω να βουτήξω κι εγώ κάποια στιγμή μαζί σας σε αυτό το πανέμορφο -απιστευτοαπίστευτο :D- μέρος! :thumbup:

ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 16-06-10 13:01

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 41589)
παιδιά ό,τι και να πω θα είναι λίγο!
Μας δίνετε τεράστια χαρά με τις ανακαλύψεις σας!!
:D:D:thumbup::thumbup::worship::worship:




Θα διαφωνήσω εδώ. Ο Μιχάλης κατά πάσα πιθανότητα έχει δίκιο.



Αυτά τα χρυσαφί δεντράκια, είναι κατά πάσα πιθανότητα οι λεγόμενες Γεράρδιες (Savalia savaglia), τα οποία είναι πράγματι ζωανθάρια και όχι Γοργονίες. Είναι δηλαδή αποικιακές ανεμώνες (όπως και το Parazoanthus που ανέφερε ο Μιχάλης), που δε διαθέτουν δικό τους σκελετό αλλά καταλαμβάνουν νεκρές Γοργονίες -στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον νεκρές Paramuricea clavata. Αναρωτιέμαι τι συνέβη στους αρχικούς ιδιοκτήτες, και αν υπάρχουν ακόμα ζωντανές Paramuricea βαθύτερα.:confused:

Ελπίζω να τα καταφέρω να βουτήξω κι εγώ κάποια στιγμή μαζί σας σε αυτό το πανέμορφο -απιστευτοαπίστευτο :D- μέρος! :thumbup:

Μαρία χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός στο θέμα ταυτοποίησης με ένα λίγο ψάξιμο στο δίκτυο νομίζω ότι είναι Paramuricea clavata μπορεί όμως και να κάνω λάθος ..... :fioufiou: πάντως είναι πανέμορφα .

Physalia 16-06-10 13:48

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Κώστα εγώ στο ίντερνετ έχω βρει και γάιδαρο που πετάει, αλήθεια! :D

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω την παραμικρή αμφοβολία ότι ΔΕΝ είναι Paramuricea clavata (το ζωντανό, το νεκρό κατά πάσα πιθανότητα είναι).
Η Paramuricea είναι γοργονία, δηλαδή οκτωκοράλλιο, δηλαδή οι πολύποδές της έχουν οκτακτινωτή συμμετρία (οκτώ κεραίες). Αν λοιπόν μετρήσεις έναν από τους πολύποδες του χρυσαφιού σου, θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι δεν πρόκειται περί οκτωκοραλλίου ;)

:geia:

ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 16-06-10 13:49

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 41602)
Κώστα εγώ στο ίντερνετ έχω βρει και γάιδαρο που πετάει, αλήθεια! :D

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω την παραμικρή αμφοβολία ότι ΔΕΝ είναι Paramuricea clavata (το ζωντανό, το νεκρό κατά πάσα πιθανότητα είναι).
Η Paramuricea είναι γοργονία, δηλαδή οκτωκοράλλιο, δηλαδή οι πολύποδές της έχουν οκτακτινωτή συμμετρία (οκτώ κεραίες). Αν λοιπόν μετρήσεις έναν από τους πολύποδες του χρυσαφιού σου, θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι δεν πρόκειται περί οκτωκοραλλίου ;)

:geia:

:worship::worship::worship:

Μπλε 16-06-10 13:49

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Μπράβο σας παιδιά, για την επιμονή και τον ζήλο σας που τελικά αποδίδει! :thumbup:

Κώστα, οι αναγνωρίσεις οργανισμών (ειδικά των κοραλλιών) δεν είναι τόσο απλή υπόθεση όσο την εμφανίζεις (σύγκριση φωτογραφιών από το internet). Για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο απαιτείται επισταμένη εξοικείωση με τους συγκεκριμένους οργανισμούς καθώς και τα συγγενικά τους ή και μορφολογικά παρόμοια είδη. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα... :geia:

ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 16-06-10 13:54

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο grandbleu (Μήνυμα 41604)
Μπράβο σας παιδιά, για την επιμονή και τον ζήλο σας που τελικά αποδίδει! :thumbup:

Κώστα, οι αναγνωρίσεις οργανισμών (ειδικά των κοραλλιών) δεν είναι τόσο απλή υπόθεση όσο την εμφανίζεις (σύγκριση φωτογραφιών από το internet). Για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο απαιτείται επισταμένη εξοικείωση με τους συγκεκριμένους οργανισμούς καθώς και τα συγγενικά τους ή και μορφολογικά παρόμοια είδη. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα... :geia:

Γιάννη Καλό μεσημέρι :geia: όπως έγραψα παραπάνω είναι έξω από τα χωράφια μου γιαυτό το αφήνω στους ειδικούς :worship:.
(χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός στο θέμα ταυτοποίησης με ένα λίγο ψάξιμο στο δίκτυο νομίζω ότι είναι Paramuricea clavata μπορεί όμως και να κάνω λάθος .....);).

Dimitris Galon 16-06-10 14:49

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 41589)
Αυτά τα χρυσαφί δεντράκια, είναι κατά πάσα πιθανότητα οι λεγόμενες Γεράρδιες (Savalia savaglia), τα οποία είναι πράγματι ζωανθάρια και όχι Γοργονίες. Είναι δηλαδή αποικιακές ανεμώνες (όπως και το Parazoanthus που ανέφερε ο Μιχάλης), που δε διαθέτουν δικό τους σκελετό αλλά καταλαμβάνουν νεκρές Γοργονίες -στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον νεκρές Paramuricea clavata.

Γεια σου ρε Μαράκι !!! :thumbup:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:22.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.