Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=32)
-   -   O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=4423)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 24-04-10 17:12

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
η κριτικη που αναφερεις μπομπ με καλυπτει απολυτα και θα συμπληρωνα
οτι ειναι πολλες οι σκηνες που τις εχουμε ξαναδει σε αλλα ντοκυμαντερ ηδη...

και δεν εννοω το περιεχομενο των σκηνων-στιγμων της θαλασσιας ζωης, αλλα την καλλιτεχνικη εκφραση που περιγραφει με το φακο τη σκηνη...

to planet earth κανει το oceans φτωχο στα ματια μου....

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 24-04-10 17:13

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
και να συμπληρωσω οτι η ποιοτητα ηχου και εικονας του "Αττικο" ήταν προσβολη στα αυτια και στα ματια μου

geogeo 24-04-10 17:52

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 39197)
και να συμπληρωσω οτι η ποιοτητα ηχου και εικονας του "Αττικο" ήταν προσβολη στα αυτια και στα ματια μου

Κρίμα, μου το είπαν και άλλα παιδια (?? :D) που ήταν μαζί σας την Παρασκευή. Αντίθετα, στην εκδρομή της Τετάρτης όλα ήταν ΟΚ σ' αυτούς τους τομείς.

Σχετικά με την σύγκριση που κάνεις Γιώργο, εγώ μάλλον καταλήγω ότι είναι διαφορετικά είδη.

Χωρίς να υπολείπεται σε ποιότητα εικόνας και μάλλον με πολλές περισσότερες συγκλονιστικές σκηνές "δράσεις" το Planet Blue είναι ένα κλασσικό ντοκιμαντερ, με απαντήσεις και εξήγηση στο κάθε τι που βλέπεις.

Το Ωceans μάλλον δεν στοχεύει στο κοινό που πάει να μάθει γιατί παλεύουν τα καβούρια στον βυθό. Το βλέπεις συνολικά σαν μια ταινία, με μια μάλλον πρωτότυπη αισθητική στην απεικόνιση και με δική του άποψη (ακόμα και το Ωμεγα στον τίτλο του) και τελικά δεν είναι ντοκιμαντερ.

Συνολικά μου άρεσε και ευχαρίστως το ξαναέβλεπα. To Planet Blue όμως το έχω αγορασμένο γνήσιο και σε πρώτη ζήτηση στο συρτάρι μου ;).

Μάλιστα, αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορούμε να οργανώσουμε κάτι μια Τρίτη στον Σ.ΕΛ.Α.Σ.

Andreas Maragkos 24-04-10 18:29

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
Δέν έχω 20 λεπτά που γύρισα απο το odeon στο Μαρούσι - μέρα που διάλεξα γεμάτο Αριανά - δεν πρόλαβα να δω το θέμα να ερχόμουν μαζί σας!!!Δε μπορώ να πώ οτι τρελάθηκα με το όλο σκηνικό , θα προτιμούσα να εξηγούσε το τι βλέπαμε παρά το τίποτα...οκ εγώ κάτι κατάλαβα δυο κοπέλες όμως που ήταν μαζί δεν κατάλαβαν κ πολλά..δεν ξέρω δε μου έκανε κλικ για ντοκιμαντέρ , το βασικότερο όμως που έκανε κλικ σε όλους τους παρευρισκόμενους ήταν " οτι ο άνθρωπος αυτό το μεγάλο κτήνος φέρνει την καταστροφή στα πάντα... "...

baz 25-04-10 22:34

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb (Μήνυμα 39192)
Λοιπόν, με αφορμή αυτή την κριτική: http://www.slate.com/id/2251656/
η οποία με καλύπτει 100%......

θέλω να ρωτήσω: How was it for you?

Όποιος ενδιαφέρεται, ας πει τη γνώμη του ...

Πολύ ενδιαφέρουσα κριτική, σε ευχαριστούμε για το link, εγώ περίμενα κάτι καλύτερο πάντως, προς το παρόν παραμένω λάτρης του Planet Earth....

Μπλε 26-04-10 12:40

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
Ως συνήθως, διαφωνώ με το Μπάμπη και το Δελβε στα "καλλιτεχνικά". Κλασσική η διαφωνία μας στο Atlantis, όπως και εδώ. :)

Το Ωceans μου άρεσε γι' αυτό που ήταν και όχι για κάτι άλλο που θα ήθελα να δω. Δεν ισχυρίστηκε ποτέ κάποιος ότι πρόκειται για ντοκυμαντέρ, προσωπικά μου άρεσε που δεν υπήρχε καταιγισμός πληροφορίας για το τι γίνεται επί οθόνης για να μπορέσεις να βυθιστείς σε αυτά που διαδραματίζονται. Ο σκηνοθέτης είχε συγκεκριμένο concept στο μυαλό του, που μάλλον δεν κατάφερε να το περάσει σε όλους, χάρηκα που παρά την κακή πραγματικά ποιότητα προβολής εκείνης της βραδιάς στο Αττικό, είχα την ευκαιρία να ακούσω τις παρατηρήσεις εκ μέρους της παραγωγής.

Με χάλασαν κάποιες σκηνές, από την άλλη, κάποιες άλλες ήταν πραγματικά φανταστικές. Έχω δει πάμπολες φορές το Βlue Planet (και την κινηματογραφική version του, το Deep Blue), αλλά το μυαλό μου έχουν καταφέρει και έχουν στοιχειώσει εικόνες/μουσικές μόνο από το Atlantis και τώρα από το Ωceans. Εμένα μου ταιριάζουν καλύτερα...

Υ.Γ. Προσωπικά, τα υποβρύχια επεισόδια του Planet Earth ήταν μια απογοήτευση, ενώ τα χερσαία τρομερά.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 26-04-10 12:54

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
η σκηνη με "το φουαγιε της οπερας" και τα μαντα πριμαντονες του Ατλαντις με εχουν στοιχειωσει....δεν θυμαμαι τι εχουμε πει για αυτην την ταινια αλλα προσωπικα μου αρεσει....

οταν εγραφα για planet earth εννοουσα το deep blue.... εχω δει toσο bbc που εχω αρχισει να τα χανω....


αλλα αν με ρωτησει καποιος "να παω να δω το oceans?", θα του απαντησω εννοειται ναι!

Sunshine 26-04-10 13:08

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
Εγώ δεν βρίσκω λόγο σύγκρισης με το PlanetEarth. Η θεματολογία είναι διαφορετική, το ocean καταπιάνεται με το θαλάσσιο περιβάλλον αποκλειστικά ενώ το PlanetEarth γενικά με τα είδη υπό εξαφάνιση. Και τα δυο έχουν κοινή θεματολογία όσων αφορά στην κλιματική αλλαγή και την υπερθέρμανση του πλανήτη αλλά μάλλον αυτό είναι το nowadays topic που αντιμετωπίζουμε όλοι μιας και φέραμε τον πλανήτη σε αυτή την κατάσταση. Το PlanetEarth δίνει έμφαση στην υπέροχη τεχνική λήψης με τα φωτογραφικά καρέ για την εναλλαγή των εποχών και χαρακτηρίζεται από αφηγηματική δράση. Το Oceans πάλι είχε τη δική του αισθητική. Το μέρος της αφηγήσεις είναι ελάχιστο με έμφαση στη μουσική που είναι τόσο καλά δεμένη με τις σκηνές όσο σε λίγες ταινίες, πόσο μάλιστα σε δοκιμαντερ. Άψογη επιλογή soundrack και όμορφη σκηνοθεσία με γαλλική φινέτσα θα έλεγα. Πρώτη φορά είδα δοκιμαντερ που μου έδινε τόσο έντονα την αίσθηση πως κάθε πλάσμα είχε πάρει ένα ρόλο, σαν να συμμετείχε με τη θέληση του στο γύρισμα σαν να συνειδητοποιούσαν τι συνέβαινε, διέκρινα γκριμάτσες και υπέροχη έκφραση, ένιωσα πως όλα αυτά τα πλάσματα έστελναν ένα μήνυμα με τη θέληση τους και όχι επειδή μια κάμερα βιάζει τη στιγμή τους.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 39329)
οταν εγραφα για planet earth εννοουσα το deep blue.... εχω δει toσο bbc που εχω αρχισει να τα χανω....

οκ! just show it

Έκτωρ 26-04-10 14:18

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
:geia:Η ταινία αυτή ήταν υπέροχη αλλά με απογοήτευσε. Πριν δω την ταινία σκεφτόμουν το Μικρόκοσμο και το δέος που μου είχε προκαλέσει. Ήταν πολύ μπροστά από ότι είχα δει μέχρι τότε. Μετά και πριν δέκα χρόνια ήρθε το Ταξιδιάρικα Πουλιά και το Blue planet (deep blue-planet earth) και μου δημιουργείσαι τα ίδια αισθήματα. Το πρώτο ήταν σχεδόν ότι ομορφότερο είχα δει (μετά τον καλό τον κακό και τον άσχημο) και το άλλο ότι ομορφότερο είχα δει σε σχέση με την θάλασσα. Στο μυαλό σκεφτόμουν «το ταξιδιάρικα πουλιά σε έκδοση με ψάρια» και ευελπιστούσα πως όταν έβγαινα από το σινεμά θα ήθελα κάνα τρίωρο για να επανέλθω στην πραγματικότητα. Το έργο ήταν υπέροχο άλλα τέτοιο δέος δεν μου προκάλεσε. Για αυτό και λέω ότι με απογοήτευσε. Περίμενα πως δέκα χρόνια μετά το Blue planet θα ήταν αυτό το έργο που θα ήταν «πολύ πιο μπροστά».
Παράλληλα νομίζω πως το έργο πηγαίνει και για σχετικά εμπορική αποτυχία στην χώρα μας αφού παρόλο που διαφημίζετε και στην τηλεόραση, την πρώτη Κυριακή προβολής του σε κεντρικό σινεμά ήμασταν το πολύ 20 άτομα. Σε αντίστοιχο σινεμά το Blue planet (λίγα χρονιά αργότερα από την σειρά που είχε βγει σε έκδοση ταινίας για σινεμά) και βδομάδες μετά την πρώτη προβολή τα ψιλογέμιζε τα σινεμά.

neokles 26-04-10 15:12

Απάντηση: O Σ.Ε.Α. "Τηθύς" πάει OCEANS! - Μέρος 2ον
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ (Μήνυμα 39342)
:geia:Η ταινία αυτή ήταν υπέροχη αλλά με απογοήτευσε. .

"Μου αρέσει η σημερινή λιακάδα γιατί λατρεύω τα πυκνά συννεφα" :banghead:

Έκτορα έχουμε πει να μην ξεκινάς τις μπύρες από νωρίς :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.