Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Stroke test (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2695)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 17-06-08 17:50

Απάντηση: Stroke test
 
εννοω την ιδιοτητα σου ως Κυρος Γραναζης...οτι με ενα ται ραπ φτιαχνεις τα παντα....

και δεν εννοω αστοχια υποβρυχιως....εννοω αστοχια πριν τη βουτια....προσπαθω να τονισω την παντελη απουσια ουσιαστικης αναγκαιοτητας στην καταδυση αναψυχης για μαοϊκες αμφιεσεις....

GKAM 17-06-08 18:03

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 14424)
εννοω την ιδιοτητα σου ως Κυρος Γραναζης...οτι με ενα ται ραπ φτιαχνεις τα παντα....

:o I wish...

/GKAM

NickVas 17-06-08 18:12

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 14411)
Δεν θα κουβαλήσω ποτέ φακό στη μέση και Goodman στο χέρι για να πάω open water dive στα 55μ στα ελληνικά νερά με ορατότητα 30μ, δεν βρισκω το λόγο...

ok, το μόνο στο οποίο θα απαντήσω. Και αυτό γιατί σε όλες τις φωτό είμαστε με ένα φακό στο χέρι :D

Ο φακός Αντρέα, είναι κυρίως για επικοινωνία (όχι μόνο σινιάλα αλλά και αυτό που λέμε παθητική επικοινωνία - βλέπω το φως των υπόλοιπων και ξέρω εύκολα που είναι, την θέση τους και ότι είναι οκ - μην επεκταθούμε στα πως και στα γιατί) και όχι - όπως πολύ σωστά είπες - για να βλέπουμε σε ορατότητα 30 μέτρων.

Θα μπορούσα να σου εξηγήσω και τα άλλα σημεία τα οποία κατακρίνεις στο post σου, στεγανή κτλ, κτλ... αλλά πιστεύω όπως ξαναείπα ότι το κουράσαμε.

Αντρέα ότι γίνεται γίνεται για έναν λόγο, δεν είμαστε ένα μάτσο μα....ες που έχουν αγοράσει HID 500 και 800 ευρώ ο καθένας επειδή είμαστε ψώνια. Δεν λέω οτι το εννοείς, λέω ότι αυτά που γράφεις μπορεί να παρεξηγηθούν. Από τους διάφορους ''καλοπροαίρετους''. Ευκολότατα.

Μη γινεσαι άθελά σου GI3 στη θέση του GI3...

Τα παραπάνω με όλη την καλή διάθεση και τελείως φιλικά.

:geia:

Σώτος Χριστοδούλου 17-06-08 21:13

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 14421)

Καταδυση αναψυχης (οπως ευχαριστει εμενα ως δυτη) μπορει να κανει οποιοσδηποτε (χωρις προφανη προβληματα υγειας)...
Πιθανοτατα να μπορει να καταδυεται "συνοδευμενα" ακομα και αν ειναι 90 χρονων , και χωρις καμμια δυνατοτητα αντιδρασης σε περιστατικα αναγκης γιατι απλα θα εχει τον εκπαιδευτη αγκαλια και η επιφανεια θα ειναι 1 ατμοσφαιρα μακρια...(αυτος ειναι ο ορισμος του stroke δυτη και ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΔΥΘΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ)


Γιώργο έγραψες γενικά σε ολόκληρο το ποστ σου. Ξεχωρίζω ιδιαίτερα το πιό πάνω. :worship::worship::worship: booowwwwwboooowwww

Andreas Triantopoulos 17-06-08 21:24

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 14417)
:thumbup: OK Αντρέα, τα πέρασα και εγώ αυτά. Μιας που ενέβασες λίγο το επίπεδο και ξεφύγαμε από Muppets, Rambo και Μίστερ Σφίχτερ, ρίξε μια ματιά στον κύκλο των Kuebler και Ross : Shock, Denial (άρνηση), Anger (θυμός/οργή), Bargaining (παζάρι / μέση λύση), Depression (κατάθλιψη), Testing (δοκιμή) και Acceptance (αποδοχή).

Αν και είναι σχεδιασμένος γύρω από το πώς ο κόσμος αντιδρά σε άσχημα νέα και θλίψη, το μοντέλο έχει εφαρμογή και σε άλλα πεδία ίσως ακόμα και στην μετάβαση προς το DIR. :D



Ένα κοινό πρόβλημα με τον κύκλο είναι πως ορισμένοι παγιδεύονται σε μία φάση. Συνήθως αυτή της άρνησης ή της οργής. Δε λέω να αρχίσουμε την ψυχανάλυση, ούτε να πάμε στα άκρα. Στο κάτω – κάτω ούτε εγώ δεν έχω καταλήξει σε πιο στάδιο είμαι. :crazy:

[Μάλλον με τοποθετώ κάπου ανάμεσα μεταξύ τέλους του Testing και αρχής του Acceptance…]

/Prozac :geia:

Αγαπητέ φίλε Γιώργο,Εάν θυμάμαι καλά η κυρία Kübler-Ross (μία είναι) ανέπτυξε το εν λόγω μοντέλο για να περιγράψει την διαδικασία μέσω της οποίας οι ανθρωποι αντιμετωπιζουν extreme πόνο και προσωπικες τραγωδίες όπως επικείμενος θάνατος..... Τώρα εάν θεωρείς ότι η κατάσταση μου είναι "terminal" ή το stroke status μου αποτελεί προσωπική τραγωδία, κάνεις μεγάλο λάθος... I am a very happy puppy! και ακόμα περισσότερο, καταδυτικά never better... Το περίεργο είναι δε το πόσο popular είμαι τελευταίως... θα ειναι μάλλον τα sexy split-finsΆντε τελείωνε με την γερμανία σου να πιούμε καμμιά μπίρα!!Tshuessss

Andreas Triantopoulos 17-06-08 21:38

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14427)
ok, το μόνο στο οποίο θα απαντήσω. Και αυτό γιατί σε όλες τις φωτό είμαστε με ένα φακό στο χέρι :D

Ο φακός Αντρέα, είναι κυρίως για επικοινωνία (όχι μόνο σινιάλα αλλά και αυτό που λέμε παθητική επικοινωνία - βλέπω το φως των υπόλοιπων και ξέρω εύκολα που είναι, την θέση τους και ότι είναι οκ - μην επεκταθούμε στα πως και στα γιατί) και όχι - όπως πολύ σωστά είπες - για να βλέπουμε σε ορατότητα 30 μέτρων.

Θα μπορούσα να σου εξηγήσω και τα άλλα σημεία τα οποία κατακρίνεις στο post σου, στεγανή κτλ, κτλ... αλλά πιστεύω όπως ξαναείπα ότι το κουράσαμε.

Αντρέα ότι γίνεται γίνεται για έναν λόγο, δεν είμαστε ένα μάτσο μα....ες που έχουν αγοράσει HID 500 και 800 ευρώ ο καθένας επειδή είμαστε ψώνια. Δεν λέω οτι το εννοείς, λέω ότι αυτά που γράφεις μπορεί να παρεξηγηθούν. Από τους διάφορους ''καλοπροαίρετους''. Ευκολότατα.

Μη γινεσαι άθελά σου GI3 στη θέση του GI3...

Τα παραπάνω με όλη την καλή διάθεση και τελείως φιλικά.

:geia:


To ξέρω ρε φίλε γιατί εχετε φώτα... απλά στα βαθειά εμένα δεν μου αρέσει να απομακρύνομαι και να χάνω επαφή με την ομάδα, η οποία δεν είναι ποτέ πιά πάνω από 3 άτομα... αντί για φώς, έχω μιά powerful σφυρίχτρα... Much more effective, ΙΜΗΟ, αφού πάντα ακούς... και δεν χαλάει όσο ευκολα όσο τα φώτα και κάνει μόνο €80!!! keep it simple, I say...

Tώρα για βαθειά διείσδυση, δεν το συζητάω και βέβαια φώτα, και μάλιστα μπόλικα!:thumbup:

Επίσης με αδικείς....δεν κατακρίνω... αντιθέτως... καθένας κάνει της επιλογές σου και ξέρω ότι οι δικές σας επιλογές είναι αποτελεσμα και σκέψης και ανάλυσης, όπως και οι δικές μου άλλωστε. Δεν κατακρίνω, λέω έγω τι κάνω και για ποιο λόγο.

cheerio!:thumbup:

GKAM 17-06-08 21:45

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 14441)
Αγαπητέ φίλε Γιώργο,Εάν θυμάμαι καλά η κυρία Kübler-Ross (μία είναι)

Τrue. I stand corrected . Πάντως στη χρήση του μοντέλου νομίζω πως συμφωνούμε :)

Δε μίλησα για terminal καταστάσεις αλλά για ένα παραλληλισμό που μπορούμε να κάνουμε με το θέμα μας (και μη μου πεις πως δε κολλάει ;)).

Τα υπόλοιπα από κοντά με μπύρες σε κάνα μήνα. :thumbup:

/GKAM

Thanos 17-06-08 23:08

Απάντηση: Stroke test
 
Αντρέα και Γιώργο...

Είναι κάποια πραγματάκια για τα οποία πολύς κόσμος έχει την λάθος εντύπωση ;)

Ας σκεφτούμε λιγάκι απο που ξεκίνησαν οι GUE.. απο την σπηλαιοκατάδυση. Ειδαν λοιπόν ότι έπρεπε να έχουν κάποια skills που θα τους βοηθούσε στις καταδύσεις τους. Επίσης θέλανε σαν ομάδα να έχουν εξοπλισμούς με τα ίδια χαρακτηριστικά. Δεν είχε σημασία εάν ήταν Halcyon ή DiveRite ή DUX. Οι ρυθμιστές μπορεί να είναι Scubapro/Apeks/Aqualung κλπ...

Είδανε λοιπόν ότι κάποια απο τα skills που έπρεπε να κατέχουν, τους ήταν χρήσιμα (λέω χρήσιμα και όχι απαραίτητα) και σε απλές Open Water βουτιές. Ναι δεν χρειάζεται να κολυμπάς τέλεια trimarismenos σε όλη την διάρκεια της κατάδυσης αλλά έχεις άλλη αυτοπεποίθηση όταν ξέρεις ότι μπορείς να κάνεις την OOG άσκηση αιωρούμενος στα 12μ και χωρίς να κατέβεις στον πάτο της θάλασσας. Ή πολύ πιο απλά όταν βγάζεις μια φωτογραφία και θές να μετακινηθείς 1 μέτρο προς τα πίσω χωρίς να κουνάς τα χέρια σου να μπορείς να το κάνεις. Μπορεί να μην χρειαστεί καθόλου να το κάνεις στις Open Water βουτιές σου, αλλά ο σκοπός της εκπαίδευσης είναι να προετοιμάσει τους δύτες για τα επόμενα στάδια της τεχνικής εκπαίδευσης, εκεί που θα τους χρειαστούν. Το σκεπτικό λοιπόν είναι: αφού θα χρειαστούν αυτά στην τεχνική κατάδυση γιατί να μην τους τα δείξω απο την αρχή;;

Είναι το τέλειο σύστημα/οργανισμός εκπαίδευσης;; Προσωπική μου γνώμη όχι. Τα υλικά που δείνουν στον μαθητή δεν είναι και τίποτα σημαντικό.

Πάμε λιγάκι σε μύθους.... ΔΕΝ είναι απαραίτητη η στεγανή. Ακόμα και στα standards του Funds λέει "ανάλογα με την θερμοκρασία".. Δηλαδή υπάρχουν πολλά μέρη στον κόσμο όπου το σχολείο Funds γίνεται με 3άρα. Στεγανή είναι απαραίτητη μόνο για τα τεχνικά σχολεία. Αλλά λένε ότι με την wet πρέπει να έχουμε αλουμινίου μπουκάλα και όχι σιδερένια. Αυτό αναλύεται διεξοδικά στο σχολείο. Και εγώ δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής με κανένα απο τα BCD/Wing μου, αλλά μια ματιά στο Accident Report της BSAC καθώς και σε ένα της DAN δείχνει ότι πολλά ατυχήματα προέκυψαν λόγω βλάβης στο BCD.

Μπορείς να έχεις ότι πέδιλα θες... απλώς με την στεγανή και διπλές είναι πιο ευκολο να κινηθείς με τα old-style πεδιλα και όχι με split fin. Περι ευκολίας πρόκειται. Το σκεπτικό και εδώ είναι γιατί να αγοράσεις πέδιλα τα οποία αργότερα θα σου είναι άχρηστα;;)

Για να συνοψίσουμε και να τελειώνουμε λιγάκι με αυτό το θέμα, όχι δεν είναι απαράιτητο να έχεις τέλεια πλευστότητα στο νερό ούτε να μπορείς να κάνεις αιωρούμενος τις ασκήσεις. Αλλά γιατί να είναι καλύτερο να κάνω όλες τις ασκήσεις στον πυθμένα της θάλασσας λες και δεν θα μου συμβεί τίποτα στα 15μ;;

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι τον περισσότερο ντόρο τον έχουν διμηουργήσει οι "αντι-DIR" ;):). Οι άλλοι λένε: Αυτοί είμαστε όσοι πιστοί προσέλθετε... και είναι αλήθεια ότι οι πιστοί είναι πολλοί καθώς ακόμα περισσότεροι αυτοί που έχουν αντιγράψει πράγματα και ταχτικές.

Φιλικά :geia:

NickVas 17-06-08 23:43

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 14442)
To ξέρω ρε φίλε γιατί εχετε φώτα... απλά στα βαθειά εμένα δεν μου αρέσει να απομακρύνομαι και να χάνω επαφή με την ομάδα, η οποία δεν είναι ποτέ πιά πάνω από 3 άτομα... αντί για φώς, έχω μιά powerful σφυρίχτρα... Much more effective, ΙΜΗΟ, αφού πάντα ακούς... και δεν χαλάει όσο ευκολα όσο τα φώτα και κάνει μόνο €80!!! keep it simple, I say...

Tώρα για βαθειά διείσδυση, δεν το συζητάω και βέβαια φώτα, και μάλιστα μπόλικα!:thumbup:

Επίσης με αδικείς....δεν κατακρίνω... αντιθέτως... καθένας κάνει της επιλογές σου και ξέρω ότι οι δικές σας επιλογές είναι αποτελεσμα και σκέψης και ανάλυσης, όπως και οι δικές μου άλλωστε. Δεν κατακρίνω, λέω έγω τι κάνω και για ποιο λόγο.

cheerio!:thumbup:

good,

επιτέλους ένας άνθρωπος που έρχεται πίσω με επιχειρήματα. Eάν έχεις παθητική επικοινωνία όμως τότε ΔΕΝ χάνεις και την επαφή έτσι δεν είναι; :confused:.

Θυμάμαι μια φορά είχαμε βουτήξει με τον GKAM, tmx στα 70, με scooters, παλιότερα που δεν είχαμε γράψει τόσες βουτιές μαζί... Όταν βγήκαμε κάναμε μια έντονη συζήτηση για την μεγάλη απόσταση που θεωρούσε πως είχαμε στο νερό. Not true. Απλά όπως πηγαίναμε στο ναυάγιο, το περιεργαζόμουνα, απολάμβανα τη κατάδυσή μου και κάθε 30 δευτερόλεπτα (μηχανικά τελείως) έβλεπα που είναι και τι κάνει. Κάτι σαν ραντάρ...:) Είχαμε απόσταση αρκετή αλλά πραγματικά τον έλεγχα οπτικά και έβλεπα ότι είναι οκ. Εάν δεν είχε φακό HID, αυτό θα ήταν πολύ πιο δύσκολο. Θα περιορίζαμε την ελευθερία μας και τον χρόνο μας κοιτώντας να μένουμε πολύ κοντά.

Η σφυρίχτρα όπως καταλαβαίνεις δεν ανταποκρίνεται στο concept αυτό... so no, it's not effective, not at all :thumbdn:

Το λάθος φυσικά στην ιστορία που είπα είναι ότι με τον Γιώργο δεν έιχαμε συνενοηθεί πως έτσι γίνονται τα πράγματα κι αυτός είναι και ένας λόγος που οι της GUE προτιμάνε να βουτάνε με τους δικούς τους ειδικά στις πιο δύσκολες βουτιές. Δεν σνομπάρουνε κανένα, απλά οι βουτιές γίνονται πιο smooth και πιο κουρδισμένες και χωρίς πολλά περιθώρια λάθους. Όλοι ξέρουν τι ακριβώς να κάνουν και το κάνουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

eye love scuba 18-06-08 08:52

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 14417)

Αν και είναι σχεδιασμένος γύρω από το πώς ο κόσμος αντιδρά σε άσχημα νέα και θλίψη, το μοντέλο έχει εφαρμογή και σε άλλα πεδία ίσως ακόμα και στην μετάβαση προς το DIR. :D



Ένα κοινό πρόβλημα με τον κύκλο είναι πως ορισμένοι παγιδεύονται σε μία φάση. Συνήθως αυτή της άρνησης ή της οργής.

OK, πιθανώς κάποιοι μη-GUE δύτες να περνούν από αυτές τις φάσεις. Όμως και GUE δύτες μπορεί να ακολουθήσουν την ίδια ακριβώς καμπύλη, όταν βρισκονται υπό σκληρή κριτική. Άλλωστε και η GUE περνάει από τις ίδιες φάσεις. Αυτές είναι φυσιολογικές αντιδράσεις. Εγώ θα διόρθωνα το σχήμα προσαρμόζοντάς το στην καταδυτική πρακτική και θα έγραφα αντί για acceptance στο τέλος, synthesis. Και εκεί είναι που η προσωπικότητα του καθενός παιζει ρόλο.(:) ή :angyr: ή :lipsrsealed: ή :crazy: ή :cry:ή:confused: ή :evil: ή :D κοκ)
Τώρα για τα skills που αναφέρθηκαν ο NickVas και ο Thanos. Και χάρηκα που ο NickVas ανέφερε τα στοιχεία της DAN. Από τη δουλειά μου έχω μάθει ότι η προσωπική εμπειρία και πειρα είναι πολύ σημαντική, αλλά δε μου φτάνει για να υιοθετήσω κάτι χωρίς επεξεργασία, όποιος και αν είναι αυτός. Σίγουρα είναι κάποιοα skills που μπορούν να σε βγάλουν από πολύ δύσκολες καταστάσεις, τα οποία όσο πιο καλά τα κατέχεις, τόσο πιο καλά για σένα. Αλλά προσωπικά δεν εντυπωσιάζομαι με τα skills, όχι γιατί ο ίδιος τα κατέχω, καμία σχέση, αλλά θα παραθέσω το ακόλουθο παράδειγμα: Aς υποθέσουμε ότι κάποιος ασχολείται με κατι που απαιτεί μεγάλη δεξιότητα και πολύ λεπτές κινήσεις στα χέρια, με αντανακλαστικά που μπορεί να κάνουν τη διαφορά σε απειροελάχιστο κλάσμα του δευτερολέπτου. Ακούγεται λογικό, αν το βλέπεις απ΄έξω, αυτός ο άνθρωπος να εξασκηθεί ώστε ό,τι κίνηση κάνει με το δεξί του χέρι (ας υποθέσουμε ότι είναι δεξιόχειρας) να μπορεί με την ίδια ευκολία να την κάνει και με το αριστερό. Μπορώ να διαβεβαιώσω ότι το 95% των ανθρώπων, δηλαδή πρακτικά όλοι, μπορούν με αρκετή εξάσκηση να τα καταφέρουν, άλλοι με λιγοτερη και άλλοι με περισσότερη προσπάθεια. Επίσης μπορώ να διαβεβαιώσω ότι το να μπορεί κανείς να κάνει με το αριστερό ότι και με το δεξί (δε λέω το αριστερό να είναι άχρηστο) στο συγκεκριμένο παράδειγμα, δεν τον κάνει πιο αποτελεσματικό, αλλά μόνο πιο φαντεζί... Αποτελεσματικός είσαι όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου και η γνώση σου για να οδηγήσεις αυτά που έμαθες στην πρακτική σου εκπαίδευση, χωρίς να είσαι υπεράνθρωπος. Επίσης έχω μαθει ότι η ευελιξία είναι κλείδί στην αποτελεσματικότητα. Το πλάνο επίσης. Έχω δει πολλούς φαντεζί τύπους να είναι πολύ λιγότερο αποτελεσματικοί από άλλους λιγότερο "skilled"...'Οποιος κατέχει αυτά τα "skills", είναι λογικό να τα πλασσάρει σαν ατού, αφού τα απέκτησε με κόπο. Αυτό από την άλλη δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθούμε διαρκώς να γινόμαστε καλύτεροι. Και κάτι άλλο. Από όλους έχουμε να μάθουμε κάτι, σε όποια σχολη, οργανισμό ή oμάδα κιαν ανήκουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.