Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Άλλος εξοπλισμός (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=57)
-   -   Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=4567)

seafarer 16-06-10 15:59

Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Ισως το πιο αγαπητό κομμάτι του εξοπλισμού των δυτών! (κυρίως για τους άνδρες δύτες;))

Εδώ θα παραθέσουμε links ή photos απο τα αγαπημένα μας εξαρτήματα:D

Με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά τους....
(επιτρέπονται οι υπερβολές - λόγω παρόρμησης)



CITIZEN Aqualand Promaster classic
Το πρώτο μου καταδυτικό ρολόι.
Αγoράστηκε το 1993 και λειτουργεί μέχρι και σήμερα άψογα!!!
Ανυπέρβλητο κομμάτι.
Απόλυτα στεγανό και όπως έλεγε και η παλιά διαφήμιση: νιώθει σπίτι του και στα πιο απύθμενα βάθη!!!
Πλεονεκτήματα: Πολλά :thumbup:
Μειονεκτήματα: Κανένα :fioufiou:


Nicholas S. 16-06-10 16:12

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
ahahahahahahaa!! :rofl: Κώστα έτσι όπως διάβαζα το post σου νόμιζα ότι το πουλάς. Έχεις ασχοληθεί με teleshopping ? :confused:

κάπου έχω και εγώ κάτι ανάλογο... θα αρχίσω ανασκαφές!

andreas 16-06-10 16:13

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Γνωρίζει κανείς, αν πάρουν νερό, αν επισκευάζονται ? :confused:

seafarer 16-06-10 16:16

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο andreas (Μήνυμα 41613)
Γνωρίζει κανείς, αν πάρουν νερό, αν επισκευάζονται ? :confused:

ΔΕΝ παίρνουν νερό!!! (Μην μου την χαλάς:angyr:)
Εκτός αν αφήσεις την κορώνα ανοιχτή!
Επισκευάζονται, αλλά δεν αξίζει τον κόπο νομίζω....

Big-Blue 16-06-10 18:57

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
έπεσες στην περίπτωση...
έχω το Citizen Aqualand II Titanium Watch JP1030-02L
http://www.simplyscuba.com/products/...ITitanium.aspx

Μου έβγαλε το 2ο error στα 3-4 χρόνια που το έχω, μόλις προχτές. Το πρώτο ήταν δικαιολογημένο λόγω μπαταρίας...το προχτεσινό δεν ξέρω αλλά τα έχω πάρει!:mad:
Πάντως έχω κάπου 80 βουτιές με αυτό, είμαι (ήμουν;:)) ευχαριστημένος...
είναι φετίχ νομίζω...
το πιστεύω περισσότερο από πολλά dc:geia:

JoSpy 16-06-10 19:25

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Ειμαι η εξαιρεση; Δεν διαθετω τετοιου ειδος ρολοι! Δεν διαθετω καν ρολοι! :D

Dimitris 16-06-10 19:34

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue (Μήνυμα 41616)
Μου έβγαλε το 2ο error στα 3-4 χρόνια που το έχω, μόλις προχτές. Το πρώτο ήταν δικαιολογημένο λόγω μπαταρίας...το προχτεσινό δεν ξέρω αλλά τα έχω πάρει!

Οταν η μπαταρια ειναι στα τελευταια της το καταλαβαινεις ευκολα. Ο δεικτης για τα δευτερολεπτα αλλαζει ανα δυο και οχι αν ενα οπως ειναι το φυσιολογικο. Επισης δεν μπαινει σε dive mode (εξυπνο εεε?)

Μην τρeλενεσαι οτι και αν παθει ξεκολαει. Οπως και στα Windows με το CTRL+ALT-DEL ετσι και αυτο οταν πατησεις ταυτοχρονα τα τρια κουμπια κανει reset.

Τυχαιο ??? Δεν νομιζω :confused:Σ

Συνηθως error βγαζει οταν ενεργοποιησεις το βυθομετρο οταν ηδη εχεις καταδυθει. Σου εμφανιζει στην οθονη ενναλαξ το βαθος και την ενδειξη ERR

Dimitris 16-06-10 19:45

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο seafarer (Μήνυμα 41610)
Ισως το πιο αγαπητό κομμάτι του εξοπλισμού των δυτών! (κυρίως για τους άνδρες δύτες;))

Εδώ θα παραθέσουμε links ή photos απο τα αγαπημένα μας εξαρτήματα:D


CITIZEN Aqualand Promaster classic
Το πρώτο μου καταδυτικό ρολόι.
Αγόραστηκε το 1993 και λειτουργεί μέχρι και σήμερα άψογα!!!
Ανυπέρβλητο κομμάτι.
Απόλυτα στεγανό και όπως έλεγε και η παλιά διαφήμιση: νιώθει σπίτι του και στα πιο απύθμενα βάθη!!!
Πλεονεκτήματα: Πολλά :thumbup:
Μειονεκτήματα: Κανένα :fioufiou:


Κωστα διαβασα το post και στεναχωρεθηκα.:cry:

Ειχα και εγω το ιδιο απο το 1997 - 1998 (δωρο απο τον πατερα μου). Δυστυχως μου το εκλεψαν πριν 10 μερες μεταξυ και αλλων πραγματων στο
1ο Λιμανακι οταν μας ανοιξαν το αυτοκινητο.


Big-Blue 16-06-10 21:02

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris (Μήνυμα 41618)
Οταν η μπαταρια ειναι στα τελευταια της το καταλαβαινεις ευκολα. Ο δεικτης για τα δευτερολεπτα αλλαζει ανα δυο και οχι αν ενα οπως ειναι το φυσιολογικο. Επισης δεν μπαινει σε dive mode (εξυπνο εεε?)

Μην τρeλενεσαι οτι και αν παθει ξεκολαει. Οπως και στα Windows με το CTRL+ALT-DEL ετσι και αυτο οταν πατησεις ταυτοχρονα τα τρια κουμπια κανει reset.

Τυχαιο ??? Δεν νομιζω :confused:Σ

Συνηθως error βγαζει οταν ενεργοποιησεις το βυθομετρο οταν ηδη εχεις καταδυθει. Σου εμφανιζει στην οθονη ενναλαξ το βαθος και την ενδειξη ERR

για τη μπαταρία το ήξερα πως το καταλαβαίνεις απ' τον δείκτη με τα δεύτερα.
για το έρρορ τώρα ελπίζω να δουλέψει το ρισετ...
Όταν ξεκινήσεις την κατάδυση δεν υποτίθεται πως ενεργοποιείται μόνο του το βυθόμετρο;

seafarer 16-06-10 23:57

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue (Μήνυμα 41622)
για τη μπαταρία το ήξερα πως το καταλαβαίνεις απ' τον δείκτη με τα δεύτερα.
για το έρρορ τώρα ελπίζω να δουλέψει το ρισετ...
Όταν ξεκινήσεις την κατάδυση δεν υποτίθεται πως ενεργοποιείται μόνο του το βυθόμετρο;

Σε μερικα μοντελα ναι, ανοιγει μονο του -αλλα στα περισσοτερα πρεπει να γυρισεις εσυ σε λειτουργια dive mode...

seafarer 17-06-10 00:03

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 


Παλιο αλλα ενα απο τα καλυτερα Citizen που εχουν βγει ποτε για τον αυτονομο δυτη!
Χαλαρα, το αγοραζω και σημερα!!!

seafarer 17-06-10 00:09

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 


Αυτο το ρολοι εχει βγει σε μια εκδοση Limited edition που ειναι αφιερωμενο στον Sir Edmund Hilarry και στον Jack Yves Cousteau καθως διαθετει δυο σενσορες για υψομετρο + βαθυμετρο.
Εξ' ολοκληρου απο τιτανιο.
Μοναδικο κομματι!
Ηθελα να το παρω αλλα η τιμη του ξεφευγει λιγο....:angry:
(βασικα τα θελω ολα)

seafarer 17-06-10 00:14

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 


Δινω ρεστα.......
Τι να πει κανεις?
Το τελειο καταδυτικο σχεδιο!
Μεγαλο - τεραστιο - χονδρο οπως πρεπει να ειναι ενα καταδυτικο ρολοι!
Το γουσταρω!
Θα πουλησω κομπολοι και θα παρω το ρολοι!!!

seafarer 17-06-10 00:22

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 


Προσφατα αγορασα αυτο.
CASIO FROGMAN TITANIUM 2422 - Military style
Το απολυτο καταδυτικο ρολοι για τον ταξιδευτη δυτη.
Με ετοιμες ωρες απο ολα τα σημαντικα καταδυτικα μερη σε ολο τον κοσμο!
Το απολυτο ρολοι για τον Δελβερουδη!
Του το κανω δωρο αν με κανει δωρο ενα ταξιδι;)
Πλεονεκτημα του, οτι το αγοραζεις και το ξεχνας - η μπαταρια φορτιζει αυτοματα απο την ηλιακη ενεργεια!

geogeo 17-06-10 07:31

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue (Μήνυμα 41616)
έπεσες στην περίπτωση...
έχω το Citizen Aqualand II Titanium Watch JP1030-02L
http://www.simplyscuba.com/products/...ITitanium.aspx

Μου έβγαλε το 2ο error στα 3-4 χρόνια που το έχω, μόλις προχτές. Το πρώτο ήταν δικαιολογημένο λόγω μπαταρίας...το προχτεσινό δεν ξέρω αλλά τα έχω πάρει!:mad:
Πάντως έχω κάπου 80 βουτιές με αυτό, είμαι (ήμουν;:)) ευχαριστημένος...
είναι φετίχ νομίζω...
το πιστεύω περισσότερο από πολλά dc:geia:

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue (Μήνυμα 41622)
για τη μπαταρία το ήξερα πως το καταλαβαίνεις απ' τον δείκτη με τα δεύτερα.
για το έρρορ τώρα ελπίζω να δουλέψει το ρισετ...
Όταν ξεκινήσεις την κατάδυση δεν υποτίθεται πως ενεργοποιείται μόνο του το βυθόμετρο;


Λια, έχω το ίδιο ;)

Το 'err' όταν ξεκινάς κατάδυση, σημαίνει ότι η μπαταρία δεν έχει αρκετή ενέργεια για να μπει σε dive mode.
Τα δευτερόλεπτα ανα δύο, είναι στο τελευταίο στάδιο, όταν σε λίγο δεν θα έχεις ούτε λειτουργίες ρολογιού.
Μόλις την αλλάξεις, θα είναι λογικά ξανά OK. Καλού - κακού βέβαια, πριν την αντικαταστήσεις, ζήτα να στην μετρήσουν πρώτα.

ΥΓ. Αν σ' αυτό το ρολόι αλλάζεις μπαταρία κάθε 3 - 4 χρόνια, σημαίνει ότι βουτάς κάθε του αγίου ανήμερα :p

manthos 17-06-10 14:02

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο seafarer (Μήνυμα 41610)
Ισως το πιο αγαπητό κομμάτι του εξοπλισμού των δυτών! (κυρίως για τους άνδρες δύτες;))

Εδώ θα παραθέσουμε links ή photos απο τα αγαπημένα μας εξαρτήματα:D

Με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά τους....
(επιτρέπονται οι υπερβολές - λόγω παρόρμησης)



CITIZEN Aqualand Promaster classic
Το πρώτο μου καταδυτικό ρολόι.
Αγόραστηκε το 1993 και λειτουργεί μέχρι και σήμερα άψογα!!!
Ανυπέρβλητο κομμάτι.
Απόλυτα στεγανό και όπως έλεγε και η παλιά διαφήμιση: νιώθει σπίτι του και στα πιο απύθμενα βάθη!!!
Πλεονεκτήματα: Πολλά :thumbup:
Μειονεκτήματα: Κανένα :fioufiou:


Αχ Κώστα τι μου θύμισες!
Απίστευτο ρολόι. Πολλά χρόνια το αγαπημένο μου.
Από το 1995 ως το 2001 δεν είχε βγει από το χέρι μου. Ναι σχεδόν είχε κολλήσει :p
Μια μέρα όμως ρύθμισα την ώρα λόγω αλλαγής ώρας και μπήκα στο νερό ξεχνώντας να βιδώσω το ρυθμιστήρι...:cry:
Σε ζηλεύω δεν το κρύβω εύχομαι να το έχεις για όλη σου τη ζωή και μετά οι κληρονόμοι... Εγώ δεν ξαναπήρα γιατί κόλλησε στο χέρι μου ένα Stinger που μου έκανε δώρο η Suunto. Δεν το χρησιμοποιώ για computer αλλά μόνο για ρολόι. Τρείς αλλαγές μπαταρίας από το 2001 και ακόμα καλά κρατεί. Αυτό βλέπεις το ρυθμίζεις με κουμπιά :D

Big-Blue 17-06-10 16:00

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 41630)
Λια, έχω το ίδιο ;)

Το 'err' όταν ξεκινάς κατάδυση, σημαίνει ότι η μπαταρία δεν έχει αρκετή ενέργεια για να μπει σε dive mode.
Τα δευτερόλεπτα ανα δύο, είναι στο τελευταίο στάδιο, όταν σε λίγο δεν θα έχεις ούτε λειτουργίες ρολογιού.
Μόλις την αλλάξεις, θα είναι λογικά ξανά OK. Καλού - κακού βέβαια, πριν την αντικαταστήσεις, ζήτα να στην μετρήσουν πρώτα.

ΥΓ. Αν σ' αυτό το ρολόι αλλάζεις μπαταρία κάθε 3 - 4 χρόνια, σημαίνει ότι βουτάς κάθε του αγίου ανήμερα :p

Γιώργο μπορεί να κάνω λάθος και να την άλλαξα πριν ενάμιση χρόνο...Κάθε πότε αλλάζεις μπαταρία αν βουτάς 30-40 βουτιές το χρόνο δηλαδή;

geogeo 17-06-10 16:56

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue (Μήνυμα 41656)
Γιώργο μπορεί να κάνω λάθος και να την άλλαξα πριν ενάμιση χρόνο...Κάθε πότε αλλάζεις μπαταρία αν βουτάς 30-40 βουτιές το χρόνο δηλαδή;

Ηλία αν σου κρατήσει 2 χρόνια είναι super. Με 40 βουτιες, θα σου κρατήσει σίγουρα λιγότερο :(

seafarer 17-06-10 17:28

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 41657)
Ηλία αν σου κρατήσει 2 χρόνια είναι super. Με 40 βουτιες, θα σου κρατήσει σίγουρα λιγότερο :(

Γιωργο (και λοιποι) μπορει να βγαλουν και 50 βουτιες μεχρι την μπαταρια.
Ενα κολπακι ειναι αν εχουμε και αλλα οργανα για καταδυση στο χερι (π.χ. βαθυμετρο κλπ.) να το αφηνουμε στη λειτουργια ρολογιου για να μην καταναλωνει μπαταρια. Ενα αλλο επισης ειναι να απενεργοποιησουμε το dive alarm για το επιτρεπτο βαθος. Τρωει πολυ μπαταρια οταν λειτουργει ο βομβητης.

geogeo 18-06-10 07:08

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Καλημερα!

Κώστα, το συγκεκριμένο μοντέλο μπαίνει σε dive mode μόνο του, μόλις βραχεί κάποιος αισθητήρας του. Δεν μπορείς να το κάνεις off. Μπαίνει σε dive mode ακόμα και όταν το ξεπλενεις, για να καταλάβεις.
Κατα συνέπεια είναι εξαιρετικά πιο "σπάταλο" σε μπαταρία από τα μοντέλα που απαιτούν ενέργεια από τον χρήστη για να μπουν σε dive mode.

:geia:

seafarer 18-06-10 08:50

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 41661)
Καλημερα!

Κώστα, το συγκεκριμένο μοντέλο μπαίνει σε dive mode μόνο του, μόλις βραχεί κάποιος αισθητήρας του. Δεν μπορείς να το κάνεις off. Μπαίνει σε dive mode ακόμα και όταν το ξεπλενεις, για να καταλάβεις.
Κατα συνέπεια είναι εξαιρετικά πιο "σπάταλο" σε μπαταρία από τα μοντέλα που απαιτούν ενέργεια από τον χρήστη για να μπουν σε dive mode.

:geia:

Kαλημερα!

Ο.Κ. Γιωργο, δεν το ηξερα αυτο, δεν το εχω φορεσει το συγκεκριμενο, το εχει ενας φιλος αλλα μου ξεφυγε ;) (τα δοκιμαζω ολα ξερεις...)
χε,χε,χχχ :evil:

:geia::geia::geia:

seafarer 21-06-10 00:10

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
To ματιαξα το γ@@@μενο:(

Εμεινε απο μπαταρια:angyr::angyr::angyr:

geogeo 21-06-10 07:29

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο seafarer (Μήνυμα 41690)
To ματιαξα το γ@@@μενο:(

Εμεινε απο μπαταρια:angyr::angyr::angyr:



:fioufiou: :rofl:

:geia:

seafarer 24-06-10 15:22

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Και μια σύντομη ιστορική αναδρομή (για να μην ξεχνιόμαστε....:))
:geia::geia::geia:


Tα πρώτα καταδυτικά ρολόγια αναπτύχθηκαν για το στρατό και για επαγγελματίες δύτες. Η OMEGA πιθανότατα παίρνει τα εύσημα και έχει την τιμή να έχει δημιουργήσει πρώτη στον κόσμο το καταδυτικό ρολόι. Ηταν το μοντέλο "Omega Marine" το 1932.

Παράλληλα μια άλλη εταιρία ή
PANERAI προμηθευτής το Ιταλικού Ναυτικού από το 1930, έχει παρουσιάσει τα πρώτα μοντέλα που δεν ήταν μόνο αδιάβροχα, αλλά και φωσφορίζοντα. Ένας μεγάλος αριθμός από στρατιωτικά καταδυτικά ρολόγια παράχθηκε από διάφορες εταιρίες σε όλες τις χώρες. Ρολόγια που έμειναν στην αφάνεια εξαιτίας των αυστηρών στρατιωτικών τους προδιαγραφών κατά την διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πόλεμου. Αυτά τα ρολόγια παρήχθησαν σε μικρές ποσότητες, δεδομένου ότι χρησιμοποιήθηκαν αποκλειστικά για στρατιωτική χρήση.

Το 1953 η L
IP-BLANCPAIN παράγει το FiftyFathoms στην αγορά της Γαλλίας σε μικρές ποσότητες, καθώς και στους στρατιωτικούς κύκλους σε πολλές χώρες, συμπεριλαμβανομένων των ΗΠΑ και της υποβρύχιας μονάδας του Γαλλικού Ναυτικού. Το FiftyFathoms φορέθηκε από τον Ζακ Κουστώ και τους δύτες του κατά τη διάρκεια υποβρύχιων σκηνών της ταινίας ‘’Ο κόσμος της σιωπής’’

H
ROLEX παράγει το Rolex Submariner στη Βασιλεία το 1954 και συνέπεσε με την ανάπτυξη της αυτόνομης υποβρύχιας αναπνευστικής συσκευής, γνωστή ως scuba. Το 1961 η ROLEX είχε δύο εκδοχές του Submariner, ένα αδιάβροχο στα 200 meters/660 πόδια, και μια λιγότερο ακριβή έκδοση, το 100 meters/330 πόδια. Ήταν η επιλογή του κινηματογραφικού πράκτορα ‘’JamesBond’’ – 007.

Κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1960 η ανάπτυξη στις επιχειρήσεις στην θάλασσα, έφερε την απαίτηση για στεγανά – επαγγελματικά καθαρά ρολόγια σχεδιασμένα ειδικά για τη διεξαγωγή ασφαλών καταδύσεων σε μεγαλύτερα βάθη. Αυτό οδήγησε την R
OLEX στην ανάπτυξη του πρώτου επαγγελματικού ρολογιού, όπως το Rolex Sea-Dweller Submariner 2000 (2000 ft = 610 m), που έγινε γνωστό το 1967 και έχει παραχθεί σε αρκετές παραλλαγές, όπως επίσης και την OMEGA στο Omega Seamaster Professional 600m/2000ft λίγο αργότερα στα 1970.

Σήμερα πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν τεχνογνωσία στο καταδυτικό ρολόι από τους πρωτοπόρους. Τα καταδυτικά ρολόγια εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται ευρέως από τους δύτες μέχρι σήμερα ως εφεδρικό μέσο κυρίως για την αντιμετώπιση δυσλειτουργιών ενός υπολογιστή κατάδυσης.

eye love scuba 24-06-10 18:12

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 



Silicon oil filled watches. 12000m rated :crazy:

MICHALIS 25-06-10 08:17

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba (Μήνυμα 41833)



Silicon oil filled watches. 12000m rated :crazy:

Αν βρεις 12000 μετρα βαθος νερου στον πλανητη , χαρισμα σου . Τι θα γινει ομως , αν μια ωραια μερα κατεβεις εντος οριων στα 8,935 (τυχαιο νουμερο για βουτιες για πιστοποιημενους one way diver ) και ξαφνου καταλαβεις οτι σου πηρε νερο ? Α) Θα συνεχισεις την βουτια σου σαν να μην συνεβη τιποτα ? Β) Θα εκτοξευτεις στην επιφανεια (με κρανος μην χτυπησεις το φεγγαρι μας βγαινοντας ) ? Γ) Θα προσπαθησεις να λυσεις το προβλημα επι τοπου ?
Απαντηση : It's the wrong way to the top , if you want to rock n' roll
:crazy::crazy::crazy::crazy:

seafarer 30-10-10 23:52

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 


Υπάρχει καμμία πληροφορία για τo παραπάνω μοντέλο; :confused:
Αν έχει βρεί κανείς κάποιο εγχειρίδιο χρήσης ή τι αλγόριθμο χρησιμοποιεί κλπ....

SEIKO STN009



digibill 19-05-15 19:35

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Ξεθάβω το νήμα για να ρωτήσω για ένα πανέμορφο ρολόι που μου έχει μπει στο μάτι: Orient Ray.



Είναι αυτόματο μηχανικό ρολόι, σχετικά φθηνό (το βρίσκει κανείς στην Ευρώπη στα ~130€), που κατασκευάζεται από έναν από τους πιο "τίμιους" κατασκευαστές μηχανικών: η orient, θυγατρική της seiko, είναι από τις ελάχιστες εταιρείες που κατασκευάζουν μόνες τους μηχανικούς μηχανισμούς οι οποίοι είναι αρκετά ακριβείς, αξιόπιστοι και φθηνοί (τα περισσότερα άλλα φθηνά μηχανικά ρολόγια, είτε φοράνε μηχανισμούς άλλων εταιριών πχ τα invicta έχουν seiko, είτε έχουν κινέζικες αντιγραφές).

Η orient τα δίνει ως "water-resistant 200M", χαρακτηρίζοντάς τα ως diving - sports, δηλαδή ως ενισχυμένης αδιαβροχοποίησης ρολόγια για υδάτινα σπορ, εντός των οποίων περιλαμβάνει την ελεύθερη κατάδυση, αλλά όχι την αυτόνομη. Δεδομένου όμως ότι ειναι αρκετά στεγανά (βιδωτές κάσες - κορώνες - κουμπιά και 200Μ αδιαβροχοποίηση) πόσο ακατάλληλο θα ήταν αν το χρησιμοποιούσα σε ρηχές βουτιές αναψυχής; Εξάλλου, ποτέ δεν κατεβαίνω κάτω από τα 15 - 20 μέτρα...
Το ερώτημά μου λοιπόν είναι κατά πόσον έχει κανείς εμπειρία από τη χρήση του συγκεκριμένου ή άλλων παρόμοιων αξιόλογων diving-sports ρολογιών, (όπως πχ το mako της orient ή άλλα 200άρια seiko κλπ) σε ρηχές μα αυτόνομες βουτιές αναψυχής. Πόσο πιθανό είναι να παρουν νερό;

billy 19-05-15 19:45

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Αυτό το water resistance μπορώ να πώ οτι με τρόμαξε οταν πριν απο λίγο καιρό διάβασα αυτό εδώ http://www.watchshop.com/watch-guide...esistance.html (μετάφραση πάρε dive computer....)

Το οποίο φαίνεται ίδιο με αυτό που λέει η orient άρα για ρηχές ειναι μάλλον οκ.

Αυτόματο μηχανικό στα 130 Euro πάντως είναι value for money, θα το χτύπαγα :)

digibill 19-05-15 20:14

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Αυτό το σκεπτικό έχω κι εγώ. Εντάξει, αν δεν είναι χαρακτηρισμένο ως "diver" δεν έχει περάσει πιστοποίηση κατά iso ή din για την στεγανότητά του - αλλά ρε παιδάκι μου, από τη στιγμή που με ελεύθερη (για την οποία θεωρητικά δεν έχει πρόβλημα) κατεβαίνεις εύκολα στα 10-15 μέτρα, πόσο μεγαλύτερες δυναμικές πιέσεις να αναπτύσσονται στο χέρι σε μια αυτόνομη στο ίδιο βάθος;

ΥΓ: Αν κανείς ενδιαφέρεται να μπλέξει με χώρες εκτός ΕΕ, το βρίσκεις και φθηνότερα ;)

Vasilis_UW 20-05-15 01:05

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Έχω καταδυθεί πολλές φορές με διάφορα Casio 100Μ σε βάθη >30m χωρίς ποτέ να παρουσιαστεί πρόβλημα για πολλές δεκάδες καταδύσεις . . . αλλά ποτέ δεν κάνω χρήση των κουμπιών!
Όταν τα χρησιμοποιώ ως χρονόμετρα τα ξεκινώ από την επιφάνεια, αν και κάποιες φορές έχει πατηθεί κουμπί κατά λάθος σε βάθος, πάλι χωρίς πρόβλημα.

200Μ δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Πρόσεξε μόνο να μην το πλένεις με πολύ σαπούνι χωρίς λόγο, η επιφανειακή τάση του νερού αλλάζει και μπορεί να περάσει από τα o-rings, θα δεις ίσως να το γράφει και στις οδηγίες χρήσης, αν διαβάζεις τέτοια κείμενα :)

Β.

digibill 20-05-15 08:49

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστω.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW (Μήνυμα 64170)
Έχω καταδυθεί πολλές φορές με διάφορα Casio 100Μ σε βάθη >30m χωρίς ποτέ να παρουσιαστεί πρόβλημα για πολλές δεκάδες καταδύσεις . . . αλλά ποτέ δεν κάνω χρήση των κουμπιών!

Παλιότερα ένας χρονογράφος Festina 100M μου είχε πάρει υγρασία. Τον φορούσα σε βουτιές μέχρι 10-15μ, αλλά πείραζα τα κουμπιά με υγρά χέρια (ίσως και μες στο νερό, δεν θυμάμαι)... :banghead:

fivos 20-05-15 16:18

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW (Μήνυμα 64170)
Έχω καταδυθεί πολλές φορές με διάφορα Casio 100Μ σε βάθη >30m χωρίς ποτέ να παρουσιαστεί πρόβλημα για πολλές δεκάδες καταδύσεις . . . αλλά ποτέ δεν κάνω χρήση των κουμπιών!
Όταν τα χρησιμοποιώ ως χρονόμετρα τα ξεκινώ από την επιφάνεια, αν και κάποιες φορές έχει πατηθεί κουμπί κατά λάθος σε βάθος, πάλι χωρίς πρόβλημα.

Παρόμοια εμπειρία έχω κι εγώ: Φτηνιάρικο Casio 100M, κουμπιά που έχουν πατηθεί κατά λάθος, καμιά 40αριά καταδύσεις σε βάθη μέχρι και -45, δεν είχα ποτέ πρόβλημα στεγανότητας.
Το μοναδικό πρόβλημα ήταν πως ήταν πολύ φτηνιάρικο και είχε κοπεί 2-3 φορές το λουράκι το οποίο αντικαθιστούσα.

vasalosv 20-05-15 17:41

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
ειχα κανει αγορα το 2009 suunto D6 το μονο μοιονεκτημα του είναι το λουρακι....δηλαδή χαλαγε-ξεκολαγε το μεταλο από το λαστιχο που βιδωνει στην κασα εχω αλλαξει 3 φορες με αποτέλεσμα πλεον να το ραψω με μισινεζα και να εχει κρατησει 1 χρονο χωρις θεμα και μπαταρια την πρωτη φορα εσκασα 50€ την δευτερη την αλλαξα μονος με 6€ μαζι με ορινκ(εχει παει στα -60μ και είναι μια χαρα)

DHMHTRHS 20-05-15 21:11

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Όλα αυτού του τύπου τα ρολόγια βασίζονται σε μια ανθεκτική κάσα μα βιδωτό και όχι κουμπωτό καπάκι, ανθεκτικό κρύσταλο ενώ υπάρχουν διπλά o ring και βιδωτές κορώνες για να αποφύγουν τις περιπτώσεις απώλειας.

Προσωπικά έχω ένα παρόμοιο εμφανισιακά και χαμηλού κόστους ρολόι και χρησιμοποιώ τέτοια (2) τα τελευταία είκοσι χρόνια και με ακολουθούν στις βουτιές ειδικά τα πρώτα χρόνια που ήταν απαραίτητο (ρολόι-βυθόμετρο-πίνακας) ενώ δεν το χρησιμοποιώ ποιά συστηματικά στις βουτιές μου αφού υπάρχουν πιό ασφαλή συστήματα υποστήριξης. Όλες τις άλλες ώρες είναι πάντα μαζί μου ή πεταμένο κάπου στο σπίτι.

Το μόνο που θα απέφευγα θα ήταν το κουμπάκι εκείνο που έχει το συγκεκριμένο καθός έτσι θα μείωνα σημαντικά την περίπτωση απώλειας, αν και από ότι βλέπω τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες, για να μην πω όλες, οι εταιρίες το χρησιμοποιούν κατα κόρων.

Όσο για την εταιρία την θεορώ αξιόπιστη και δεν έχω ακούσει παράπονα ποτέ!!

Καλές Βουτιές:thumbup::thumbup:
:geia:

digibill 20-05-15 21:22

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DHMHTRHS (Μήνυμα 64174)
Όσο για την εταιρία την θεορώ αξιόπιστη και δεν έχω ακούσει παράπονα ποτέ!!

Έχω άλλο ένα αυτόματο orient και μου έχει κάνει εντύπωση η ακρίβειά του (υψηλότερη απότους υπολογισμούς της εταιρίας και ανέλπιστα υψηλή για αυτόματο του 100άρικου) και η αποτελεσματικότητα του αυτοκουρδιζόμενου μηχανισμού... Στο δε αισθητικό κομμάτι, δείχνει ότι έχει επενδυθεί επάνω του χρόνος πρωτότυπου σχεδιασμού και δεν αποτελεί κακέκτυπο αντίγραφο τάσεων... ;)

miker 21-05-15 20:01

Απάντηση: Καταδυτικό ρολόι. Ενα κόσμημα και ενα εργαλείο στο χέρι
 
και αυτο ειναι ωραιο
http://www.smp-ltd.com/product/produ...an-Mens-Watch/


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:30.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.