Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου?? (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2969)

gmav 08-09-08 08:03

Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Καλημέρα σε όλους.

(το παρόν θέμα το βάζω ως προβληματισμό στην παρούσα ενότητα..
αν πρέπει λόγο θεματολογίας να πάει αλλού, παρακαλώ να το μεταφέρεται..)



έτυχα μπροστά σε μια συζήτηση και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.


βρίσκομαι σε καταδυτικό κέντρο στη Χαλκιδική και περιμένω να γεμίσει η μπουκάλα μου. στο καταδυτικό βρίσκεται αρκετός κόσμος. εμφανίζεται στο καταδυτικό, λευκό αγροτικό όχημα, με πάνω του φορτωμένο ένα ψυγείο (οικιακό) και 3 μπουκάλες. κατεβάζει τις μπουκάλες για γέμισμα και πηγαίνει στον υπεύθυνο του καταδυτικό για να τακτοποιήσει οικονομικά θέματα... μέχρι εδώ όλα οκ...

αφού τέλειωσε με την οικονομική τακτοποίηση, φεύγοντας, όλο καμάρι γύρισε και είπε πως εντόπισε 1 καλό ροφό και 2 στείρες και θα πάει την επόμενη μέρα να τα σηκώσει. (σαφώς και εννοούσε με μπουκάλα και ψαροντούφεκο μαζι). απο το καταδυτικό του είπαν πως δεν είναι σωστό αυτό που κάνει με πολύ ευγενικό τρόπο (σα να μαλώνεις μικρό παιδάκι :) ). το (κλασικό) επιχείρημά του για να υπερασπιστεί το ψάρεμα ήταν πως το να βγάλει 2-3 κιλά ψάρια όλο το καλοκαίρι, δε κάνει κακό. συνεχίστηκε η συζήτηση για λίγο στο (ανούσιο κατ εμε) ποιος κάνει μεγαλύτερη ζημιά, αυτός που σηκώνει 100 κιλά ψάρια ή αυτό που θα πάρει μόνο 2...

και τώρα η απορία μου..

πως αντιδράμε σε τέτοιες πληροφορίες?

τι μπορούμε να κάνουμε για να σταματήσουμε τέτοιες συνήθειες?

πως θα έπρεπε να αντιδράσει το καταδυτικό?

για να κάνεις καταγγελία στο λιμενικό, θα πρέπει να τον δεις επ αυτοφώρο. (δηλαδή να το δεις να βουτάει με μπουκάλες και ψαροντούφεκο για να καλέσεις το λιμενικο).
για να τον πιάσεις επ αυτοφώρο θα πρέπει να ξέρεις πότε θα πάει για ψάρεμα και που ακριβώς (πληροφορίες που δεν υπάρχει περίπτωση να στις πει).

το να τον εξηγήσεις και να τον πείσεις να μη το κάνει είναι μάλλον ανέκδοτο..

το να πέσει ομαδικό κράξιμο???


πως λοιπόν αντιδρούμε?

ΥΓ.
στο παρόν συμβάν, δεν πήρα μέρος στη συζήτηση... δεν αντέδρασα καθόλου. δεν ήξερα πως... :(

MICHALIS 08-09-08 08:36

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Εσυ Γιωργο δεν αντεδρασες , αλλοι ομως αντιδρουν ως εξης : Θεοποιουν τον πρωτο μαγκα που δεν μασαει και τα κανει τα λεει , και ποιος υπολογιζει τους γελοιους φλωρους που φωναζουν . Αλλοι παλι , ακουν την πληροφορια και σπευδουν να προλαβουν και να παρουν αυτοι (με μπουκαλες φυσικα ) τα ψαρια που αυτος μολις καυχηθηκε οτι ειδε . Αλλοι παλι εκθετουν στην βιτρινα του καταστηματος τους την μπουκαλα τον φακο και το ψαροντουφεκο και απαντουν με θρασσος στα παραπονα και κανενας Συλλογος δεν κανει εστω μιση διαμαρτυρια . Πως να κανει αλλωστε .
Τελικα ειναι ματαιο και δυστυχως ασοβαρο το να συζηταμε αυτο το θεμα και να κορο'ι'δευομαστε .
Ας μιλησουμε για τσιπουρα ή για την Barbie , ή ακομα ας συζητησουμε για τις εξαγγελιες της Ν.Δ. στην Δ.Ε.Θ. (ακομα κι αυτο ειναι λιγοτερο γελοιο ) καλυτερα . Οποιος θελει να αλλαξει αυτην την κατασταση , ας λαβει τα μετρα του μονος του , με οποιον τροπο θεωρει ο ιδιος σωστο (καταγγελια ή οτιδηποτε αλλο) .

Manta 08-09-08 08:38

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Δεν αντιδράς γιατί προφανώς επιτρέπετε. Και για να εξηγηθώ και να μην παρεξηγηθώ δες εδώ
"Παραθετω την φωτογραφια που δημοσιευθηκε στο press-gr.blogspot.com
η οποια ειναι απο τον λογαριασμο του κ. Βουλγαρακη στο facebook (Οι φωτογραφιες απο το facebook αφαιρεθηκαν. Γιατι αραγε)



πηγη http://press-gr.blogspot.com/2008/09/facebook.html "
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2967


Καλά δεν ξέρετε να διαβάζετε τις ενδιάμεσες γραμμές απο τις σχετικές νομοθεσίες :evil::evil::evil::banghead::banghead::banghead:

gmav 08-09-08 08:45

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Μιχάλη, δε με βοηθάς και πολύ...

πως θα κάνεις καταγγελία σε κάτι που είναι μόνο λόγια???
ακούς κάποιον να λεει: "εγώ ψαρεύω με μπουκάλες"....
τι μπορείς να τον κάνεις? στους λιμενικούς τι θα πεις?? ο "τάδε" είπε πως ψαρεύει με μπουκάλες? αν εσύ είσουν λιμενικός, θα μπορούσες να κάνεις κάτι (ακόμη και να ήθελες) μόνο με αυτή την πληροφορία?

θα τον παρακολουθούσες για να τον πιάσεις στα πράσα???

Thanos 08-09-08 09:01

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Manta (Μήνυμα 17773)
Δεν αντιδράς γιατί προφανώς επιτρέπετε. Και για να εξηγηθώ και να μην παρεξηγηθώ δες εδώ
"Παραθετω την φωτογραφια που δημοσιευθηκε στο press-gr.blogspot.com
η οποια ειναι απο τον λογαριασμο του κ. Βουλγαρακη στο facebook (Οι φωτογραφιες απο το facebook αφαιρεθηκαν. Γιατι αραγε)



πηγη http://press-gr.blogspot.com/2008/09/facebook.html "
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2967


Καλά δεν ξέρετε να διαβάζετε τις ενδιάμεσες γραμμές απο τις σχετικές νομοθεσίες :evil::evil::evil::banghead::banghead::banghead:

Και να ήταν μόνο αυτός καλά θα ήταν :angyr:

Physalia 08-09-08 09:25

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
gmav, έχω την ίδια απορία με σένα εδώ και πολύ καιρό....
.
Υπάρχει κάποιος που τον ξέρω, που το ξέρει ότι τον ξέρω, που ξέρει ότι αν και μόλις βρω την κατάλληλη ευκαιρία θα τον δώσω με την πιο απέραντη ηδονή, κι επειδή ξέρει τι ξέρω και τι θέλω (και όχι μόνο εγώ, υπάρχουν κι άλλοι στη λίστα αγανάκτησης), έχει γίνει μάστορας στη διακριτικότητα και φροντίζει πάντα να σκουπίζει προσεκτικά τα ίχνη του.....

Και παρόλο που ευχαρίστως θα έκανα την καταγγελία στο Λιμενικό όπου ....παρεμπιπτόντως.... εργάζεται ο αδερφούλης του, όσες φορές κι αν χρειαζόταν για να τσακίσω το οικογενειακό ηθικό, δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό να αποδείξεις κάτι τέτοιο εκτός αν μπεις σε παράνοιες τύπου στήσιμο έξω από το σπίτι του, συνεχή παρακολούθηση κλπ κλπ.

Και δεν καταλαβαίνω επίσης τον Μιχάλη που για κάποιο λόγο το θεωρεί απλώς θέμα "θέλω ή δε θέλω" να το κάνω.....

Το "θέλω αλλά δεν μπορώ" Μιχάλη, είναι η συνηθέστερη των περιπτώσεων. Άνθρωποι που βγάζουν ΧΡΗΜΑ από αυτή τη δουλειά, δεν έχουν αφήσει και πολλά πράγματα στην τύχη για να μπορεί απλά να τους δώσει ο κάθε τυχάρπαστος...

MICHALIS 08-09-08 10:00

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Μαρια , καταλαβαινω την απορια σου , για μενα (και δεν το παιρνω προσωπικα ) τελειωσε το δεν μπορω , οταν δημοσιευσα μια φωτο που ολοι ειδαν στο forum της EAU και ουδεις αντεδρασε εκτος (προς τιμην του) του GMAV ο οποιος βεβαια ο ανθρωπος δεν μπορουσε να κανει κατι μονος του .

fin 08-09-08 10:17

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο gmav (Μήνυμα 17770)
Καλημέρα σε όλους.

(το παρόν θέμα το βάζω ως προβληματισμό στην παρούσα ενότητα..
αν πρέπει λόγο θεματολογίας να πάει αλλού, παρακαλώ να το μεταφέρεται..)



έτυχα μπροστά σε μια συζήτηση και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.


βρίσκομαι σε καταδυτικό κέντρο στη Χαλκιδική και περιμένω να γεμίσει η μπουκάλα μου. στο καταδυτικό βρίσκεται αρκετός κόσμος. εμφανίζεται στο καταδυτικό, λευκό αγροτικό όχημα, με πάνω του φορτωμένο ένα ψυγείο (οικιακό) και 3 μπουκάλες. κατεβάζει τις μπουκάλες για γέμισμα και πηγαίνει στον υπεύθυνο του καταδυτικό για να τακτοποιήσει οικονομικά θέματα... μέχρι εδώ όλα οκ...

αφού τέλειωσε με την οικονομική τακτοποίηση, φεύγοντας, όλο καμάρι γύρισε και είπε πως εντόπισε 1 καλό ροφό και 2 στείρες και θα πάει την επόμενη μέρα να τα σηκώσει. (σαφώς και εννοούσε με μπουκάλα και ψαροντούφεκο μαζι). απο το καταδυτικό του είπαν πως δεν είναι σωστό αυτό που κάνει με πολύ ευγενικό τρόπο (σα να μαλώνεις μικρό παιδάκι :) ). το (κλασικό) επιχείρημά του για να υπερασπιστεί το ψάρεμα ήταν πως το να βγάλει 2-3 κιλά ψάρια όλο το καλοκαίρι, δε κάνει κακό. συνεχίστηκε η συζήτηση για λίγο στο (ανούσιο κατ εμε) ποιος κάνει μεγαλύτερη ζημιά, αυτός που σηκώνει 100 κιλά ψάρια ή αυτό που θα πάρει μόνο 2...

και τώρα η απορία μου..

πως αντιδράμε σε τέτοιες πληροφορίες?

τι μπορούμε να κάνουμε για να σταματήσουμε τέτοιες συνήθειες?

πως θα έπρεπε να αντιδράσει το καταδυτικό?

για να κάνεις καταγγελία στο λιμενικό, θα πρέπει να τον δεις επ αυτοφώρο. (δηλαδή να το δεις να βουτάει με μπουκάλες και ψαροντούφεκο για να καλέσεις το λιμενικο).
για να τον πιάσεις επ αυτοφώρο θα πρέπει να ξέρεις πότε θα πάει για ψάρεμα και που ακριβώς (πληροφορίες που δεν υπάρχει περίπτωση να στις πει).

το να τον εξηγήσεις και να τον πείσεις να μη το κάνει είναι μάλλον ανέκδοτο..

το να πέσει ομαδικό κράξιμο???


πως λοιπόν αντιδρούμε?

ΥΓ.
στο παρόν συμβάν, δεν πήρα μέρος στη συζήτηση... δεν αντέδρασα καθόλου. δεν ήξερα πως... :(

EASY
μαθαινεις επιθετο η αριθμο σκαφους και το 'σφυριζεις' γραπτα στο συλλογο παρακτιων αλλιεων της περιοχης (που πληρωνουν εφορια, ΤΕΒΕ κλπ)
Αυτοι ξερουν ;)
(βλ σοφη ελληνικη παροιμια: Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα...)

vchou 08-09-08 11:35

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 17787)
Μαρια , καταλαβαινω την απορια σου , για μενα (και δεν το παιρνω προσωπικα ) τελειωσε το δεν μπορω , οταν δημοσιευσα μια φωτο που ολοι ειδαν στο forum της EAU και ουδεις αντεδρασε εκτος (προς τιμην του) του GMAV ο οποιος βεβαια ο ανθρωπος δεν μπορουσε να κανει κατι μονος του .

Μιχάλη σε ποιά φωτο αναφέρεσε; Διότι προσωπικά δεν έχω δει κάτι σχετικό.

(Η δεν θυμάμαι;;;:banghead::banghead:)

Andreas Triantopoulos 08-09-08 13:35

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 17788)
EASY
μαθαινεις επιθετο η αριθμο σκαφους και το 'σφυριζεις' γραπτα στο συλλογο παρακτιων αλλιεων της περιοχης (που πληρωνουν εφορια, ΤΕΒΕ κλπ)
Αυτοι ξερουν ;)
(βλ σοφη ελληνικη παροιμια: Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα...)

Συμφωνώ απόλυτα... το "κάρφωμα" στους επαγγελματίες είναι πολύ αποτελεσματικό, πολύ περισσότερο από τους "ραν-ταν-πλαν" λιμενικούς...

akef 08-09-08 13:51

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Επίσης μπορείς να "βάλεις χέρι" στον καταστηματάρχη που του γεμίζει τις φιάλες, όπως επίσης και να σταματήσεις να γεμίζεις την φιάλη σου, από καταστήματα που στηρίζουν παράνομες δραστηριότητες.

Physalia 08-09-08 14:53

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Είχα μόλις μια ευτυχέστατη σχετική ενημέρωση από το μέλος DrIVER. Όπως μου τα διηγήθηκε εν ολίγοις:

Σε Βουτιά στο Βγέθι μές στο ΣΚ, εντοπίζεται θρασύτατο ζευγάρι ψαρομπούκαλων στο αγαπημένο μας καταδυτοσημείο :eek:

Η παρέα αντιδράει άμεσα και συντονισμένα....
Κατ'αρχήν τους πλακώνουν στις φωτογραφίες και μόλις βγαίνουν καλούν το λιμενικό, το οποιο παραδόξως -η ελπίδα πεθαίνει τελευταία amigos!- φτάνει ΑΜΕΣΑ!
Όταν τους ζήτησαν να βγουν φυσικά :fioufiou: οι ψαρομπούκαλοι πρόβαλαν με χέρια και κούτελα αγνά και καθαρά.
Στο σημείο αυτό ο DrIVER προθυμοποιήθηκε να ξαναβουτήξει και να εντοπίσει τα όπλα και την ψαροσακούλα τους -όπερ και εγένετο! Οι κύριοι διαμαρτυρήθηκαν: "Το γεγονός ότι βρέθηκαν αυτά στο βυθό δεν τους ενοχοποιούσε καθόλου... θα μπορούσε να είναι οποιουδήποτε" :madwife:
Εκεί επιστρατεύθηκαν οι φωτογραφίες.....

Το καλύτερο;
Η ψαροσακούλα ήταν γεμάτη ...αχινούς κι ένα χταποδάκι που μετά βίας άγγιζε το μισόκιλο.

Ελπιζω να έχουμε λεπτομερέστερη ενημέρωση κάποια στιγμή από τους πρωταγωνιστές της συγκλονιστικής αυτής ιστορίας. :worship:


Τα πάντα ρει!!!

:crazy:

MICHALIS 08-09-08 16:09

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο vchou (Μήνυμα 17790)
Μιχάλη σε ποιά φωτο αναφέρεσε; Διότι προσωπικά δεν έχω δει κάτι σχετικό.

(Η δεν θυμάμαι;;;:banghead::banghead:)


[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]

Andreas Maragkos 14-10-08 19:11

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
θεωρώ πολύ μεγάλη μ@@@ λαλαλαλα στρουμφοτραγουδώ να είσαι ο " μάγκας " με την ατελείωτη δόση αναπνοης , ενάντια στα ψάρια , χταπόδια , φάλαινες , καρχαρίες…ο " μάγκας " !!!:mad:

geogeo 28-06-10 11:34

Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos (Μήνυμα 41878)
...
Αυτό συμβαίνει γιατί δέν περιφρουρούμε το άθλημα καταλλήλως.
Σαφώς και θέλω να εκφράσω την θλίψη μου για το περιστατικό, πλην όμως πιστεύω ότι δέν θα συνέβαινε ποτέ αν στην κατάλληλη στιγμή, κάποιος δέν επιδείκνυε τόση πολύ ανοχή σε αυτούς τους ανθρώπους.

Χμμ :confused:

Για να δούμε τους κατάλληλους χειρισμούς.

Χθεσινό:

12 η ωρα το μεσημέρι, κατεβαίνουμε με παρέα φίλων άλλοι για βουτιά και άλλοι για κολύμπι στο Θειάφι.

Με το που φτάνουμε βλέπουμε να έρχεται προς την ακτή αυτοδύτης, που εμφανώς "κάτι" κρατάει στο χέρι του.

Σε ενα λεπτό είναι έξω με δύο λαστιχοβόλα στο χέρι του και ψαροσακούλα με 2-3 σπαρους. Αρχιζει το ξέχεσμα, κατεβάζει το κεφάλι "καλά ρε φίλε, άσε τουλάχιστον να βγω πρώτα έξω ..."

Βγαίνει, συνεχίζεται το "αντιλαλούνε τα βουνά" (πρέπει να μας ακούνε στον δρόμο εν ολίγοις), μασάει κάτι συγνώμες και κάτι "δεν θα ξαναγίνει" και όπως είναι με τα πέδιλα παραμάσχαλα, την μπουκάλα στο σαμάρι και τα όπλα στο χέρι ξεκινάει και ανεβαίνει προς τον δρόμο και εξαφανίζεται.

Αργότερα συναντώ φίλους σε καταδυτικό και μου λένε και οι δύο ότι έκανα λάθος, ότι έπρεπε να φωνάξω το λιμεναρχείο, ότι έτσι δεν κάνουμε τίποτα ...

Το σκεφτόμουν και πραγματικά, ενώ φυσικά αυτό "είναι το σωστό" ουσιαστικά δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και αν το λιμενικό είναι σε απόλυτη ετοιμότητα, να προλάβει να τον τσακώσει. Δήλαδή αν με το που το έβλεπα έπαιρνα τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να φτάσει επιτόπου μέσα στα λιγότερα από 5 λεπτά που κράτησε η φάση?

Τι άλλο κάνουμε σε παρόμοια περίπτωση? Πλακωνόμαστε? Σφαζόμαστε?

Για πείτε, γιατί εγώ το σκέφτομαι από χθες :confused:

Μαγικό 1: "Ρε φίλε μη φωνάζεις, με'χει χτυπήσει η νόσος και ο γιατρός μου είπε να κάνω μερικές βουτιές ρηχές για να την διώξω..." :banghead:

Μαγικό 2: "Δεν είναι δικά μου ρε φίλε, μέσα τα βρήκα ..." :banghead: :banghead: :banghead:

Zin 28-06-10 11:58

Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 41908)
Το σκεφτόμουν και πραγματικά, ενώ φυσικά αυτό "είναι το σωστό" ουσιαστικά δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και αν το λιμενικό είναι σε απόλυτη ετοιμότητα, να προλάβει να τον τσακώσει. Δήλαδή αν με το που το έβλεπα έπαιρνα τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να φτάσει επιτόπου μέσα στα λιγότερα από 5 λεπτά που κράτησε η φάση?

Τι άλλο κάνουμε σε παρόμοια περίπτωση? Πλακωνόμαστε? Σφαζόμαστε?

... τι σημασια εχει αν θα ερθουν και ποτε θα ερθουν τελικά... κανε το καλο και ριχτο στο γιαλό που λενε.. το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ενημερώσουμε ...

το τι θα γίνει στη συνεχεια δυστυχώς δεν εξαρτατε απο εμας.. το θεμα ειναι να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε.. σωστα? :cool:

ειναι σαν να βλέπουμε να γινεται ληστεία και να λέμε: "Δεν καλω την αστυνομία να ερθει.. γιατι μεχρι να ερθει...:fioufiou: "

Αυτη τη ρετσινια του ψαρα με τις μπουκάλες προσώπικα δεν την αντέχω και δεν την δεχομαι πια στις μερες μας...

Οποτε geo.. περνουμε τηλεφωνο .. χωρίς αμφιβολία!!:):geia:

fivos 28-06-10 12:33

Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 41908)
Αργότερα συναντώ φίλους σε καταδυτικό και μου λένε και οι δύο ότι έκανα λάθος, ότι έπρεπε να φωνάξω το λιμεναρχείο, ότι έτσι δεν κάνουμε τίποτα ...

Το σκεφτόμουν και πραγματικά, ενώ φυσικά αυτό "είναι το σωστό" ουσιαστικά δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και αν το λιμενικό είναι σε απόλυτη ετοιμότητα, να προλάβει να τον τσακώσει. Δήλαδή αν με το που το έβλεπα έπαιρνα τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να φτάσει επιτόπου μέσα στα λιγότερα από 5 λεπτά που κράτησε η φάση?

Τι άλλο κάνουμε σε παρόμοια περίπτωση? Πλακωνόμαστε? Σφαζόμαστε?

Ανεβαίνεις μαζί του στο αμάξι, σημειώνεις μπροστά του τον αριθμό αυτοκινήτου και το όνομα στο οποίο είναι η ασφάλεια και του ζητάς να περιμένει το λιμενικό.
Παίρνεις τηλέφωνο το λιμενικό και σε περίπτωση που ο τύπος την έχει κάνει, δίνεις απλά όλα τα στοιχεία που έχεις.

Βέβαια τα λέω τώρα από απόσταση, δεν ξέρω πραγματικά αν θα ήμουν τόσο ψύχραιμος να μη του χώσω το ψαροτούφεκο εκεί που του αξίζει :madwife:

Το θέμα είναι πως έτσι που εξελίχθηκε η φάση, ο τύπος έφυγε αλώβητος, μόνο με μια αίσθηση ότι "κάποιους ενόχλησε" και θα το ξανακάνει σίγουρα κάπου αλλού.
Ο φόβος της καταγγελίας είναι πολύ πιο σημαντικός και πιστεύω πως πρέπει να γίνεται, για να μαζευτούν λίγο...


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 41908)
Μαγικό 1: "Ρε φίλε μη φωνάζεις, με'χει χτυπήσει η νόσος και ο γιατρός μου είπε να κάνω μερικές βουτιές ρηχές για να την διώξω..." :banghead:

Μαγικό 2: "Δεν είναι δικά μου ρε φίλε, μέσα τα βρήκα ..." :banghead: :banghead: :banghead:

Το σίγουρο είναι πως πέρα από την αλητεία που κάνουν, οι περισότεροι απο τους ψαρομπουκαλάκηδες είτε είναι τελείως ανεκπαίδευτοι και δεν έχουν ιδέα σε τί κίνδυνο βάζουν τη ζωή τους είτε το θεωρούν και μαγκιά να έχουν πάει 2-3 φορές στο θάλαμο και να συνεχίζουν τη βλακεία τους :lipsrsealed:

Αναρωτιέμαι αν θα καταλάβουν ποτέ ότι εκτός της παρανομίας και της ζημιάς που κάνουν, βάζουν σε εξαιρετικό κίνδυνο τη ζωή τους γιατί κυνηγώντας το ψάρι, είναι μαθηματικά βέβαια ότι θα αγνοήσουν όλες τους κανόνες της αυτόνομης κατάδυσης - αν τους έχουν μάθει και ποτέ και δεν τους "έδειξε απλά ένας φιλος".

Τι να πει κανείς για ανθρώπους που δε σέβονται κατ' αρχήν την ίδια τη ζωή τους και τη ζωή των δικών τους, για ένα ψάρι? :banghead:

Να μιλήσουμε πάλι για φυσική επιλογή? (το βρίσκω ακραίο και τραγικό) :lipsrsealed:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 28-06-10 13:56

Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας
 
θεωρω αδιανοητο το οτι δεν καλεσατε το λιμενικο...

στο ειπα και χθες...

οφειλατε να το πραξετε απο αγαπη προς τη θαλασσα και την ευνομια...

και δεν το κανατε...

Sunshine 28-06-10 14:49

Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας
 
Εντάξει συμβαίνει να μπεις και στη διαδικασία να το φρενάρεις… Προσπαθείς κατ’ αρχήν να επικοινωνήσεις με τον αλλον-ακόμα και αν αυτος είναι ψαρομπουκαλος και σου έρχεται να του σπάσεις τα μούτρα…. Να δεις τι έχει να σου πει ή αν μπορείς να του δώσεις κατ’ αρχήν να καταλάβει το μέγεθος της ασέβειας, της καταστροφής και της παρανομίας. Δεν υποστηρίζω το αντίθετο, συμφωνώ πως το να καλέσεις λιμενικό είναι το μόνο που μπορεί να δώσει ένα μάθημα σε μια τέτοια κίνηση απλά δυστυχώς δεν έχουμε όλοι μας τις καλύτερες εμπειρίες από "τις αρχές"… Αυτό με τον αριθμό της πινακίδας ακούγεται καλή λύση anyway..

Physalia 28-06-10 14:52

Απάντηση: Ατυχημα στον κόλπο Δομβραίνας
 
επειδή θεωρώ ότι μια τέτοια συζητήση παρουσιάζει μεγάλο πρακτικό ενδιαφέρον, νομίζω ότι θα ήταν χρησιμότερο να τη συνεχίζαμε σε καταλληλότερη ενότητα ώστε να επαναφέρεται και ευκολότερα.
:geia:

fivos 28-06-10 18:01

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Μετέφερα τα μηνύματα, εδώ στο θέμα που επέδειξε η Μαρία ;)

D.Poursanidis 28-06-10 21:35

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Αρχές Μαΐου,

όπως κάθε απόγευμα μετά την δουλεία, πάω για την βουτίτσα μου....

Ξαφνικά βλέπω 2 ψαροντουφεκαδες να κουβαλάνε σακιά με αχινούς....

Βγαίνω έξω, τηλ λιμενικό, βγάζω φωτογραφίες κλπ....

Σχεδόν κάθε 3 μέρες έκανα μια καταγγελία στο Λιμεναρχείο.... (όλα ψαροντουφεκα τον μήνα Μαίο, ευτυχώς οχι ψαρομπούκαλο γιατι μάλλον πρώτα στο ΠΕΠΑΓΝΗ :evil::evil::evil: θα τον έστελνα και μετά θα έπερνα τον λιμεναρχείο :angyr::angyr::angyr:)...

Ερώτηση....

Πώς μπορώ να ελέγξω αν αυτοί οι μλκες φάγανε καμπάνες?

Physalia 28-06-10 21:41

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis (Μήνυμα 41933)
Ξαφνικά βλέπω 2 ψαροντουφεκαδες να κουβαλάνε σακιά με αχινούς....

Βγαίνω έξω, τηλ λιμενικό, βγάζω φωτογραφίες κλπ....

Δημήτρη, τελικά απαγορεύεται το ψαροντούφεκο το Μάη, ή κάθε μορφή κολυμπητής ερασιτεχνικής αλιείας;; Ρωτάω γιατί προφανώς δεν χρειάζεται κανείς όπλο για να πιάσει αχινούς και πεταλίδες και ειλικρινά δεν γνωρίζω τι προβλέπεται σχετικά με αυτό....:confused:

D.Poursanidis 28-06-10 22:12

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Αφενός είχαν μαζι τους ντουφέκια (2 Rayo 90cm),
αφετέρου για την αλιεία αχινού χρειάζεται ειδική άδεια και νομιζω πως ορίζονται και περιοχές...

Αλλά, ερώτηση, πάω για ενα μπανάκι με μάσκα, και ατρομος, ορμαω και αρπάζω ενα χταπόδι με γυμνα χερια και το βγάζω έξω, είμαι παράνομος????

Physalia 28-06-10 22:18

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis (Μήνυμα 41941)
Αφενός είχαν μαζι τους ντουφέκια (2 Rayo 90cm),
αφετέρου για την αλιεία αχινού χρειάζεται ειδική άδεια και νομιζω πως ορίζονται και περιοχές...

Σωστός
(αλλά για το πως το Centrostephanus μας προέκυψε "σωλήνας", δεν έχω ιδέα :confused:)


για το χταποδάκι θα εκτιμούσα κι εγώ μια απάντηση.....

D.Poursanidis 28-06-10 22:50

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 41942)
........
για το χταποδάκι θα εκτιμούσα κι εγώ μια απάντηση
.....

Ψάχνω να βρω μα δε βρίσκω...

Πλάκα πλάκα, οργανο δολοφονικό δέν εχω...
Αλλά αφαιρώ αλίευμα απο τη θάλασσα...σε περίοδο που απαγορευεται...γενικά η αλιεία....(αλλά φυσικά δεν αγγίζει τους μεγάλους, ξέρετε, εκείνους με τις μεταλλικές πόρτες)...

Physalia 28-06-10 22:54

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
και υπερπηδώντας τα προηγούμενα μηνύματα, θέλησα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας μια δική μου αντίστοιχη με του geo συνάντηση με τον "εχθρό".

Καλοκαιράκι και βρίσκομαι σε γραφικό όρμο αγαπημένου νησιού όπου έχω μόλις απολαύσει την πρώτη κατάδυση των διακοπών μου.
Ξάφνου βλέπω από μακριά να πλησιάζει φουσκωτό με 4-5 άτομα και καταδυτικό εξοπλισμό.
Εν αρχή σκέφτομαι συναδελφικά και χαίρομαι. Το σκάφος δένει στην αυτοσχέδια εξέδρα και οι τύποι αρχίζουν να βγάζουν έξω πέδιλα, μάσκες, μπουκάλες και last but not least τον ΡΟΦΟ.
Το μέχρι-πριν-λίγο συναδελφικό μου χαμόγελο εξαφανίζεται και
Συφιλιάζομαι....

Βασικά είναι πολλοί και όλοι άντρες και κατά βάθος σκέφτομαι ότι θα έπρεπε ίσως να κρατήσω τη γλώσσα μου αλλά δεν τα καταφέρνω :fioufiou:.
Αφού τους λούζω στα "ώπα ρε μάγκες, κατόρθωμα τώρα το λέτε εσείς αυτό; θα πουλήσετε και μούρη τώρα ότι είστε υπερψαράδες;" και άλλα τέτοια χαριτωμένα, αρχίζω να σημειώνω τον αριθμό του σκάφους για να ειδοποιήσω το λιμεναρχείο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή η παρέα τους έχει χωριστεί στους καλόυς και τους κακούς μπάτσους.
Οι πρώτοι μου λένε τα γνωστά "Έλα μωρέ ένα ψαράκι, να φάει η οικογένεια, και χειρότερος είμαι εγώ δλδ από τον ψαροντουφεκά που χτυπάει όσα τους επιτρέπει ο νόμος; και (ατράνταχτο) άσε που τσάμπα θα πάρεις το λιμενικό, ξαδερφός του λιμενάρχη είναι "
Οι δεύτεροι δεν μιλάνε καθόλου, μόνο με κοιτούν εύγλωττα :fioufiou:

Για κάποιο λόγο παρασύρομαι στη συζήτηση, αφήνω στην άκρη τα "βαράτε τα ρε, δικά σας ψάρια είναι, σε σας θα λείψουν πρώτα" και περνάω στα θέματα ασφάλειας. Προσπαθώ να καταλάβω τι καταλαβαίνουν από θέματα ασφαλούς κατάδυσης και σύντομα ανακαλύπτω ότι όσοι από αυτούς έχουν πτυχίο, έχουν ένα πρώτο αστέρι με το οποίο επιδίδονται σε καταδύσεις αποσυμπίεσης ως εξής: Ακολουθώ το ψάρι μέχρι να το πιάσω και το dive cοmputer αφού το πιάσω. Φρικάρω.

Περνάω το επόμενο δίωρο μιλώντας μαζί τους. Η άγνοιά τους είναι απελπιστική. Προσπαθώ να τους εξηγήσω ό,τι μπορώ.
Τελικά δεν τους καταγγέλω αλλά φροντίζω να τους φορτώσω με απόλυτα αγχωτικές πληροφορίες και κατάλληλα λινκς για περαιτέρω διάβασμα.

Ένα απο αυτά τα παιδιά το θεωρώ πλέον φίλο. Από τότε έχει διαβάσει πολύ κι έχει αρχίσει να καταλαβαίνει τα πράγματα. Λίγο μετά από την ανορθόδοξη γνωριμία μας, ένας φίλος του χτυπήθηκε άσχημα στη διάρκεια ψαρέματος και ο ίδιος πείστηκε πλέον ολοκληρωτικά για το μάταιο του πράγματος.
Θέλω να πιστεύω ότι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, και μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν πολύ καλύτερο το ότι μπήκα σε διάλογο παρά να έκανα απλά μια καταγγελία.

Ήταν νέα παιδιά, ήταν σημαντικότερο να καταλάβουν γιατί όχι, από το να δεχτούν απλά μια όποια τιμωρία (αμφίβολο κι αυτό με τόσες συγγένειες).

Δεν μετανιώνω που έπραξα όπως έπραξα γιατί έπραξα απολύτως συνειδητά. Σε κάποιον άλλο χωροχρόνο που θα έκρινα ως καλύτερη κίνηση την καταγγελία, θα το έκανα χωρίς τον παραμικρό δισταγμό.

Big-Blue 28-06-10 23:32

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 41951)
Θέλω να πιστεύω ότι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, και μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν πολύ καλύτερο το ότι μπήκα σε διάλογο παρά να έκανα απλά μια καταγγελία.

Συμφωνώ!
Γενικά επειδή έχω απογοητευτεί με την καταστολή (γενικότερα είμαι υπέρ του να εξαντλείς την πρόληψη πριν πας στην καταστολή) θεωρώ πολύ πιο αποτελεσματικό το να κάτσεις να τσακωθείς λεκτικά με τους άλλους όπου ίσως τους προβληματίσεις...με το να πάρεις το λιμενικό θα κάνει κάτι ο ροφός στο θολάμι του (ότι και η φοράδα στο αλώνι της)...
Το λιμενικό ΞΕΡΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

MICHALIS 29-06-10 09:00

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Χωρις να γινομαι χαιρεκακος , προτιμω να εχουν πληρη αγνοια κανονων προσωπικης τους ασφαλειας . Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ λογο να ενδιαφερομαι ή να φροντιζω για την ασφαλεια τους . Ισως , μετα απο πολλα αποτροπαια τετοιου ειδους ατυχηματα , καποιοι να απογοητευτουν και να μην ξαναψαρεψουν με μπουκαλες .
Επαναλαμβανω , δεν χαιρομαι καθολου με τα ατυχηματα , αλλα ειναι κι αυτα μαθηματα .
Αφηστε που .... ζουν και αναμεσα μας . Η (κωλο)μαγκια βλεπετε , ειναι χαρακτηριστικο της φυλης μας .

Physalia 29-06-10 09:28

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 41959)
Χωρις να γινομαι χαιρεκακος , προτιμω να εχουν πληρη αγνοια κανονων προσωπικης τους ασφαλειας . Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ λογο να ενδιαφερομαι ή να φροντιζω για την ασφαλεια τους . Ισως , μετα απο πολλα αποτροπαια τετοιου ειδους ατυχηματα , καποιοι να απογοητευτουν και να μην ξαναψαρεψουν με μπουκαλες .
Επαναλαμβανω , δεν χαιρομαι καθολου με τα ατυχηματα , αλλα ειναι κι αυτα μαθηματα .
Αφηστε που .... ζουν και αναμεσα μας . Η (κωλο)μαγκια βλεπετε , ειναι χαρακτηριστικο της φυλης μας .

Μιχαλη, αυτό το επιχείρημα το έχω ξανακούσει.
Μετά από όσα έχω δει, διαβάσει, μάθει, είμαι πλέον πεπεισμένη ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ασφαλής συνδυασμός Αυτόνομης και Ψαροντούφεκου.
Απλά δεν υπάρχει.

Όσο και να διαβάσουν, όσο και να το ψάξουν, απλά θα καταλήξουν στο ότι δεν γίνεται.
Η ασφαλής κατάδυση έχει πλάνο. Το ψαρομπούκαλο δεν έχει.
Η ασφαλής βαθειά κατάδυση στοιχίζει σημαντικά σε χρήμα, χρόνο και κόπο.
Τα ψάρια είναι πολύ φτηνότερα. :geia:

andreas 29-06-10 09:39

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 41960)
Η ασφαλής κατάδυση έχει πλάνο. Το ψαρομπούκαλο δεν έχει.
Η ασφαλής βαθειά κατάδυση στοιχίζει σημαντικά σε χρήμα, χρόνο και κόπο.
Τα ψάρια είναι πολύ φτηνότερα. :geia:

Εχετε σκεφτεί ποτέ, όσοι ασχολούνται π.χ. με τεχνικές καταδύσεις, πόσους ΤΟΝΟΥΣ ψάρια θα μπορούσαμε να είχαμε αγοράσει με τα φράγγα που έχουμε ακουμπήσει για να φτάσουμε ως εδω ? :banghead:

Για να μην σας απογοητέυω, ακόμα και με τα φραγγα για ιατρικές εξετάσεις (και δε λέω για το "χαρτί" που παίρνουμε και από τον γνωστό μας, ασχετα αν είναι ... παιδιάτρος ΩΡΛάς...):angyr:

Άστα να πάνε λοιπόν. Οσοι θέλουν να ασχολούνται με τα ψαρομπούκαλα, το κάνουν επειδή γι αυτούς είναι τρόπος. Επιλογή τους είναι. Ε, ας λουστούν και τις όποιες ... καταδυτικές και νομικές συνέπειες... :fioufiou:

Ας ακολουθούν ΠΙΣΤΑ τις αναφορές των δημοσιογράφων και ας βάζουν .. οξυγόνο στις φιάλες τους ! Ξέρετε, και η εκπαίδευση κοστίζει κόπο, χρήμα και χρόνο... :thumbup:

geogeo 29-06-10 10:02

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Μερικές ανταπαντήσεις στις απαντήσεις στον προβληματισμό που έθεσα ...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 41917)
Ανεβαίνεις μαζί του στο αμάξι, σημειώνεις μπροστά του τον αριθμό αυτοκινήτου και το όνομα στο οποίο είναι η ασφάλεια και του ζητάς να περιμένει το λιμενικό.
Παίρνεις τηλέφωνο το λιμενικό και σε περίπτωση που ο τύπος την έχει κάνει, δίνεις απλά όλα τα στοιχεία που έχεις.

Βέβαια τα λέω τώρα από απόσταση, δεν ξέρω πραγματικά αν θα ήμουν τόσο ψύχραιμος να μη του χώσω το ψαροτούφεκο εκεί που του αξίζει :madwife: ...

Φοίβε απαντάς μόνος σου. Όντως το βλέπεις από απόσταση ;)



Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 41920)
...

οφειλατε να το πραξετε απο αγαπη προς τη θαλασσα και την ευνομια...

και δεν το κανατε...

George, αυτό είναι πολύ βαρύ ... Ελπίζω να μην εννοείς αυτό που καταλαβαίνω :(

Οτι και να εννοείς πάντως, εγώ που έκανα μια συγκεκριμένη επιλογή στο ελάχιστο χρονικό περιθώριο που είχα, δεν αισθάνομαι συνένοχος με όποιον κάνει επιλογές τύπου ψαρομπούκαλου.
Την δε αγάπη και την αγωνία μου για την φύση γενικά, προτιμώ να την δείχνω με την στάση μου στην ζωή καθημερινά.

Παρακάτω ένα πολύ μικρό βιντεάκι που πρόλαβε να πάρει ο Νίκος με το κινητό του. Είναι ... ανάποδο, αλλά κάτι φαίνεται τελικά


ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 29-06-10 17:12

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
γιωργο δεν αμφισβητει κανεις την αγαπη σου για τη θαλασσα!
οπως επισης δεν σε θεωρω συνενοχο του καθε ψαρομπουκαλου...

σε προβοκαρω ομως επειδη πραγματικα θα ηθελα την επομενη φορα να λειτουργησεις διαφορετικα...

neokles 29-06-10 18:40

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis (Μήνυμα 41941)
Αλλά, ερώτηση, πάω για ενα μπανάκι με μάσκα, και ατρομος, ορμαω και αρπάζω ενα χταπόδι με γυμνα χερια και το βγάζω έξω, είμαι παράνομος????

Εϊσαι παράνομος.

Υ.Γ. Όσο βλέπω το video του Γιώργου με τον τύπο με το ψαροντούφεκο και τις μπουκάλες... φουντώνω!!

D.Poursanidis 29-06-10 19:26

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο neokles (Μήνυμα 41981)
Εϊσαι παράνομος.

Δηλαδή (το ξέρω... μέσα μου) αλλα νομικά πώς το κατοχυρωνεις?

Έκτωρ 29-06-10 19:36

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Του ψαρομπούκαλου μπορούσατε να του κάνετε και την ψυχή μαντάρα αν του δείχνατε το 102 από το παρακάτω λίνκ.
http://www.yen.gr/yen.chtm?prnbr=24093 (έχει μια δόση χιουμορ έτσι δεν είναι?)

Το χταποδάκι ρε Δημήτρη αν είναι μεγαλύτερο από μισό κιλό δεν νομίζω ότι κάνεις κάποια παρατυπία εφόσον έχεις προμηθευτή την ερασιτεχνική άδεια αλιείας.

αύριο πιο πολλά.....

D.Poursanidis 29-06-10 22:44

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ (Μήνυμα 41983)
Του ψαρομπούκαλου μπορούσατε να του κάνετε και την ψυχή μαντάρα αν του δείχνατε το 102 από το παρακάτω λίνκ.
http://www.yen.gr/yen.chtm?prnbr=24093 (έχει μια δόση χιουμορ έτσι δεν είναι?)

Το χταποδάκι ρε Δημήτρη αν είναι μεγαλύτερο από μισό κιλό δεν νομίζω ότι κάνεις κάποια παρατυπία εφόσον έχεις προμηθευτή την ερασιτεχνική άδεια αλιείας.

αύριο πιο πολλά.....

Το ερώτημα Εκτωρ πάει, όταν είναι μήνας Μάιος, αλλά δεν εχω κανένα αλιευτικό εργαλείο...(πάντα νομικά αναζητώντας απάντηση)

neokles 29-06-10 22:50

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis (Μήνυμα 41982)
Δηλαδή (το ξέρω... μέσα μου) αλλα νομικά πώς το κατοχυρωνεις?

Απαγορεύεται η ερασιτεχνική αλιεία. Εαν βρεθείς με αλιεύματα μήνα Μάιο θα πληρώσεις πρόστιμο. Δεν έχει σημασία πως τα έπιασες. Δεν υπάρχει πουθενά περιορισμός σε συγκεκριμένα εργαλεία.

D.Poursanidis 29-06-10 23:21

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο neokles (Μήνυμα 41986)
Απαγορεύεται η ερασιτεχνική αλιεία. Εαν βρεθείς με αλιεύματα μήνα Μάιο θα πληρώσεις πρόστιμο. Δεν έχει σημασία πως τα έπιασες. Δεν υπάρχει πουθενά περιορισμός σε συγκεκριμένα εργαλεία.

Οκ....:thumbup:

Deep Rhodos 05-07-10 15:29

Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??
 
Έχω αγαπητοί μου φίλοι την εντύπωση ότι στις καταδύσεις μας τα επόμενα χρόνια θα βλέπουμε μόνο πέτρες.
Δέν νομίζετε ότι κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να περιφρουρούμε το σπόρ μας?
Λίγο οι ψαράδες, λίγο οι τράτες, λίγο η μόλυνση, λίγο κάτι δύτες που μαζεύουν ότι σουβενίρ δουν στον βυθό....
Πράγματι ζουν ανάμεσα μας εδώ και χρόνια - μάλιστα ορισμένοι είναι και δικά μας δημιουργήματα .
Αν δέν μπορείτε να τους συμμαζέψετε, τουλάχιστον παραγκωνίστε τους. Περιθωριοποιήστε τους...Ετσι κ αλλιώς το ΛΣ σπανίως ασχολείται.
.....και πού να δείτε τί γίνεται σε κάτι μικρά νησάκια εδώ στην γειτονιά μου...
Δέν μπορώ καν να τα σκέφτομαι παιδιά......
Κάτι πρέπει να γίνει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.