Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=32)
-   -   17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2368)

ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 18-05-08 21:30

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Ευχαριστώ το Σύλλογο (που βοηθάει ακόμα και απόσβεση στη συνδρομή μας στο πι και φι να κάνουμε) την Κρυσταλία για τα snac, όλους για την υπέροχη παρέα και φυσικά τον φοβερό ινστρούκτορα για το πολύ χρήσιμο σχολείο. Πράγματι απαραίτητο αν και αρχικά ομολογώ δεν δήλωσα αμέσως συμμετοχή σκεπτόμενος την απόσταση. Τώρα ξέρω πως και στη Θεσσαλονίκη θα πήγαινα για το σχολείο.
Παιδιά πάντα τέτοια...

GKanel 18-05-08 21:44

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Το σχολείο και όλη η ύλη του εξαιρετικά, ο εκπαιδευτής μας ξεπέρασε τις προσδοκίες μας και φρόντισε να καλύψει με τις σχετικές πληροφορίες όλο το πρόγραμμα της ημέρας (6ωρο) και δεν άφησε την παραμικρή απορία αναπάντητη.
Έτσι λοιπόν όλοι οι συμμετέχοντες έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι και έφυγαν από την εκπαίδευση φορτωμένοι με νέες γνώσεις και με τις καλύτερες εντυπώσεις.


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 12589)
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ήταν μια ακόμα απάντηση στην ερώτηση "Γιατί να είναι κανείς μέλος του Συλλόγου"

:thumbup::thumbup:

Σίγουρα όλοι oι συμμετέχοντες το απολαύσαμε και νοιώσαμε την ικανοποίηση του να είμαστε περήφανα μέλη του συλλόγου, που φροντίζει για την επιμόρφωση των μελών του ανεβάζοντας το επίπεδο της κοινότητας. :worship:

DHMHTRHS 18-05-08 22:20

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKanel (Μήνυμα 12591)
Σίγουρα όλοι oι συμμετέχοντες το απολαύσαμε και νοιώσαμε την ικανοποίηση του να είμαστε περήφανα μέλη του συλλόγου, που φροντίζει για την επιμόρφωση των μελών του ανεβάζοντας το επίπεδο της κοινότητας. :worship:

Ένα ΜΠΡΑΒΟ δεν είναι Ποτέ αρκετό....:worship:


Δύο ΜΠΡΑΒΩ λοιπόν:crazy:

:worship::worship: ............................:thumbup:

Big-Blue 18-05-08 22:24

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
ο Γιώργος με πρόλαβε:
...ήταν μια ακόμα απάντηση στην ερώτηση "Γιατί να είναι κανείς μέλος του Συλλόγου"...

Με λίγα λόγια...άξιζε και με το παραπάνω το να πάρω την απόφαση στις 23:30 Σαββατόβραδο, να σηκωθώ Κυριακάτικα στις 7 (χαράματα για μένα) και να κάνω 2 ώρες δρόμο.
Μπράβο στο σύλλογο (εννοείται και τη μαγείρισσα:thumbup:) και ένα μεγάλο ευχαριστώ στο δάσκαλο...
Σε αναμονή του επόμενου σχολείου:geia:

Zin 19-05-08 06:52

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Εβδομάδα με εβδομάδα.. μερα με μέρα... επιβεβαιώνονται οι σκέψεις μου οτι αυτός ο σύλλογος πρεπει να στηριχτεί για να συνεχίσει να υπάρχει..

Το σχολείο ήταν άψογο και ο δάσκαλός μας ακόμα πιο άψογος !!
(μη δόκιμο ως εκφραση αλλα απόλυτα αληθινό)
Τον ευχαριστούμε πολύ για την καλή του διάθεση..

(Για να πώ την αμαρτία μου δε περίμενα οτι το course θα γίνοταν τόσο οργανωμένο.. με κουκλες, φιάλες, εξάσκηση ... διαγώνισμα.. μεχρι και πτυχίο τοίχου:eek: !!)


εις αναμονην της συνέχειας... καθώς ειναι σίγουρο οτι θα υπάρξει!!

:thumbup:

neokles 19-05-08 11:59

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Ήταν ένα σχολείο που όταν πρωτομπήκα στην κατάδυση και ιδιαίτερα μετά το rescue το έβλεπα με μισό μάτι.

Σκεφτόμουν:

"Γιατί να το κάνω το ριμάδι αφού έκανα κάτι πιο ολοκληρωμένο (rescue)"

Μετά όμως και με την τριβή στο αντικείμενο κατάδυση αποφάσισα ότι μια συσκευή παροχής οξυγόνου είναι must ιδιαίτερα για όσους από εμάς βουτάμε μόνοι μας (εννοώ χωρίς καταδυτικό). Έτσι άρχισα να ψάχνομαι διαβάζοντας στο Intenet, στην DAN και επισκεπτόμενος μαγαζία που πουλούσαν ιατρικό οξυγόνο. Άκρη δεν έβγαζα, το κόστος ήταν (και είναι) αρκετό.

Μετά το σχολείο μπορώ να πω ότι είμαι σε θέση να παρέχω οξυγόνο αποτελεσματικά και γρήγορα αφού οι διαδικασίες είναι πλέον σαφείς ενώ μπορώ και να διολέξω τον εξοπλισμό που μπορεί το δικό μου βαλάντιο να αντέξει και παράλληλα να μπορώ μελοντικά να το κάνω καλλίτερο.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον "καθηγητή Μυστήριο" (όσοι μικροί διάβαζαν μπλεκ θα καταλάβουν) τόσο για τον κόπο του και την ουσιαστικά εθελοντική προσφορά του αλλά και για την αγάπη του στο αντικείμενο και την λαχτάρα του να μας μεταδώσει μηνύματα που αφορούν την κατάδυση στο σύνολό της.

:)
Νεοκλής

dimitri 19-05-08 12:03

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Μία ημέρα γεμάτη πληροφορίες. ένας εκπαιδευτής με αγάπη για τον συνάνθρωπο και με πολύ, μα πάρα πολύ διάθεση να περάσει σε εμάς όλες τις πληροφορίες και την γνώση του. Φυσικο επακόλουθο ένα καταπληκτικό σχολείο.

Πραγματικά οι 8 ώρες, αν και φορτωμένες με πλήθος πληροφοριών (θεωρητηκών και πρακτικών) πέρασαν πολύ γρήγορα. Το μυαλό όμως δεν σταμάτησε να επεξεργάζεται όλες τις πληροφορίες για όλο το Σ/Κ. Και αυτό νομίζω είναι κάτι σημαντικό για ένα σχολείο. Ο εκπαιδευτής να σε "πορώνει" και να συνεχίζεις να ψάχνεσαι. Αυτό το κατάφερε και με το παραπάνω.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον εκπαιδευτή και στον σύλλογο και φυσικά στους συμμετέχοντες, μια η ομαδικότητα είναι πιστεύω αναπόσπαστο κομμάτι του σχολείου.

Ανυπομονώ για το επόμενο επαναληπτικό σεμινάριο/σχολείο.

:thumbup::thumbup:

Beracuda 19-05-08 12:23

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Παίδες να προσθέσω και εγώ την γνώμη μου.
Το παρακολούθησα με την 1η Ομάδα το Σάββατο 17/5.
Ήταν όντως πολύ ενδιαφέρον, επιμορφωτικό και χρήσιμο για εμάς και τους συν-βουτηχτές μας:)

Δύο παρατηρήσεις:

1/ Εμείς δεν είχαμε τη Δήμητρα και ...πεινάσαμε ;)

2/ Το πιο σοβαρό, τα κείμενα των ερωτήσεων των εξετάσεων του σχολείου τα οποία είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά (πράγμα πολύ σημαντικό στην γλώσσα του εκπαιδευόμενου). θα μπορούσαν να βελτιωθούν, κατά την γνώμη μου, κάποια σημεία ήταν λίγο διφορούμενα και ίσως να πρέπει να διατυπωθούν καλύτερα.

Να μή μείνουμε σε αυτό. Ο "καθηγητής" μας ήταν πολύ καλός, μεταδοτικός, δεν άφηνε αναπάντητα ερωτήματα, υπομονετικός με τις δικές μας "αγνωσίες" κ.ο.κ. Η έμφαση στην πρακτική εξάσκηση όντως το σημαντικώτερο σκέλος του σεμιναρίου.

Αυτό που διαφάνηκε και συζητήθηκε αρκετά είναι η ανάγκη για συχνές επαναλήψεις και εξασκήσεις απο πλευράς μας (και φυσικά μεταξύ μας) τόσο για το ΚΑΡΠΑ όσο και για το Ο2.

Όντας ερασιτέχνες αυτοδύτες, και ευτυχώς μη ευρισκόμενοι προ "εκτάκτων περιστατικών" συχνά, η τάση είναι να ξεχνάμε ότι μάθαμε, και τη στιγμή που τυχόν χρειαστούμε τις γνώσεις μας αυτές, θα είναι κάτω απο stress και πίεση για να μη πώ πανικό. Ας μη ξεχνάμε και την ανάγκη ενος 3ου κύκλου σεμιναρίων πιθανόν για γενικές Α! Βοήθειες που θα "δέσουν" τα άλλα δύο (ΚΑΡΠΑ & Ο2) σε μια ενιαία αντιμετώπιση έκτακτων περιστατικών.

Ευχαριστώ όλους όσους συνέβαλλαν για την υλοποίηση του σεμιναρίου:thumbup:

Nikos 19-05-08 13:03

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Χαίρομαι που και αυτή η διοργάνωση ήταν επιτυχής...

Αν και όταν ξαναγίνει, παρακαλώ θυμηθείτε και μένα... δυστυχώς ένα βαρύ κρύωμα με έχει καθηλώσει αυτές τις μέρες...

lazario 19-05-08 18:10

Απάντηση: 17/18.05.2008 - Σχολείο Ο2 Provider για μέλη του ΤΗΘΥΣ
 
Συγχαρητήρια και από εμένα. Ένα μεγάλο μπράβο στον σύλλογο για την πρωτοβουλία και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον εκπαιδευτή μας...
Αναμένουμε νέες πρωτοβουλίες τέτοιας μορφής. Και πάλι συγχαρητήρια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.