Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=243)

DIMITRIOU GEORGE 07-07-07 20:33

Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Δεδομένου οτι όλοι έχουμε εκφράσει τις διαφωνίες μας σχετικά με τον τρόπο απόκτησεις πτυχίου, ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτούς που απευθύνονται στα καταδυτικά κέντρα και ζητάνε πτυχίο σε 4-5 μέρες γιατι 'δεν προλαβαίνουν' λογο......

Ηλίας 07-07-07 20:46

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Πόσο ουσιαστική μπορεί να είναι μια τόσο σύντομη εκπαίδευση; Την εμπειρία βέβαια την αποκτάς όσο βουτάς, αλλά είμαι της άποψης οτι η εκπαίδευση για το πρώτο αστέρι τουλάχιστον πρέπει να είναι αναλυτική. Τι να προλάβει να κάνει κάποιος μέσα σε 4 μέρες; Να μάθει την θεωρία; Να κάνει τις πρώτες ασκήσεις και μετά τις καταδύσεις στην θάλασσα;

DIMITRIOU GEORGE 07-07-07 20:56

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Γειά σου Ηλία

Σύμφωνο με βρίσκεις αλλά το θέμα είναι κατα πόσο ευθύνονται και οι υποψήφιοι δύτες που ζητούν να εκπαιδευτούν ακόμα γρηγορότερα.

Σώτος Χριστοδούλου 07-07-07 20:57

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Και όμως παρόλ' αυτά μια μερίδα δυτών έχουν κάνει το πρώτο σχολείο σε περίοδο διακοπών. Συνήθως δεν έχουν και πολύ χρόνο. 5-6 ημέρες το πολύ. Δυστυχώς!

Κακά τα ψέματα υπάρχει πολύ έκπτωση στην ποιότητα σε αυτού του είδους εκπαιδευση όπου ο χρόνος καθορίζει τα πάντα. Αν και υπάρχουν άτομα που μέσα σε 1 εβδομάδα καταφέρνουν να τελειώσουν ένα κανονικό σχολείο με όλες τις απαιτήσεις αυτό συμβαίνει λόγω των ιδιαίτερων τους χαρακτηριστικών ικανοτήτων και προυπάρχουσας υδροβιότητας, και τα χαρακτηριστικά αυτά είναι κάπως δυσεύρετα.

ΥΓ. Δεν κάνω σχολεία σε τουρίστες ;)

DIMITRIOU GEORGE 07-07-07 21:03

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 2212)
Και όμως παρόλ' αυτά μια μερίδα δυτών έχουν κάνει το πρώτο σχολείο σε περίοδο διακοπών. Συνήθως δεν έχουν και πολύ χρόνο. 5-6 ημέρες το πολύ. Δυστυχώς!

Κακά τα ψέματα υπάρχει πολύ έκπτωση στην ποιότητα σε αυτού του είδους εκπαιδευση όπου ο χρόνος καθορίζει τα πάντα. Αν και υπάρχουν άτομα που μέσα σε 1 εβδομάδα καταφέρνουν να τελειώσουν ένα κανονικό σχολείο με όλες τις απαιτήσεις αυτό συμβαίνει λόγω των ιδιαίτερων τους χαρακτηριστικών ικανοτήτων και προυπάρχουσας υδροβιότητας, και τα χαρακτηριστικά αυτά είναι κάπως δυσεύρετα.

ΥΓ. Δεν κάνω σχολεία σε τουρίστες ;)

Σώτο καλησπέρα κ σε εσένα

Μήπως λοιπόν δεν πρέπει να 'κατηγορπύμε' μόνο τους εκπαιδευτές αλλά να δούμε και την δική μας καμπούρα;

Μήπως έχουμε εκατεροθεν μέρος ευθύνης;

Σώτος Χριστοδούλου 07-07-07 21:21

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DIMITRIOU GEORGE (Μήνυμα 2213)
Σώτο καλησπέρα κ σε εσένα

Μήπως λοιπόν δεν πρέπει να 'κατηγορπύμε' μόνο τους εκπαιδευτές αλλά να δούμε και την δική μας καμπούρα;

Μήπως έχουμε εκατεροθεν μέρος ευθύνης;

Το μεγαλύτερο μερίδιο νομίζω πως το έχουν οι εκπαιδευτές. Αυτοί γνωρίζουν με το νι και με το σίγμα τις προδιαγραφές εκπαίδευσης. Οι πελάτες όχι. Πώς θα μπορούσαν άλλωστε. Αυτοί έρχονται για να περάσουν καλά και συνήθως δεν έχουν καν άποψη το τι είναι έστω και στο περίπου ένα σχολείο. Τι εισηγούμαι? Να υπάρχουν περισσότερα refferals. Δηλαδή ο μαθητής να παίρνει κάποια credits αλλά όχι κατ' ανάγκη και δίπλωμα. Αυτό μπορεί να το πάρει καπου άλλου όταν θα έχει τον χρόνο και αφού του πιστωθούν τα όσα έχει καλύψει. Όλοι σχεδόν οι οργανισμοί πιστοποίησης αυτοδυτών έχουν παρόμοια προγράμματα παραπομπής μαθητών που δεν έχουν προλάβει να ολοκληρώσουν την εκπαίδευσή τους σε άλλες σχολές.

DIMITRIOU GEORGE 07-07-07 21:29

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 2212)
Και όμως παρόλ' αυτά μια μερίδα δυτών έχουν κάνει το πρώτο σχολείο σε περίοδο διακοπών. Συνήθως δεν έχουν και πολύ χρόνο. 5-6 ημέρες το πολύ. Δυστυχώς!

Κακά τα ψέματα υπάρχει πολύ έκπτωση στην ποιότητα σε αυτού του είδους εκπαιδευση όπου ο χρόνος καθορίζει τα πάντα. Αν και υπάρχουν άτομα που μέσα σε 1 εβδομάδα καταφέρνουν να τελειώσουν ένα κανονικό σχολείο με όλες τις απαιτήσεις αυτό συμβαίνει λόγω των ιδιαίτερων τους χαρακτηριστικών ικανοτήτων και προυπάρχουσας υδροβιότητας, και τα χαρακτηριστικά αυτά είναι κάπως δυσεύρετα.

ΥΓ. Δεν κάνω σχολεία σε τουρίστες ;)

Πάλι στον δύτη δε θα γυρίσει πάλι;
Ωραία εισήγηση αλλά στο τέλος πόσο θα κοστίσει;
Βλέπεις πάντα πρέπει να υπολογίζεται και η κινητήριος δύναμη (euro)

Σώτος Χριστοδούλου 07-07-07 21:47

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Γιώργο αντιλαμβάνομαι την ανησυχία για την οικονομική επιβάρυνση. Σίγουρα αυτό θα σημαινε και περισσότερα λεφτά.

Αλλά θα ήθελα να σκεφτούμε ποιό είναι το βασικό ζητούμενο? Θα έλεγα το να τελειώσει ένας το σχολειο και να είναι αυτόνομος ανεξάρτητος δύτης ικανός να κάνει καταδύσεις σε περιβάλλον παραπλήσιο με εκείνο στο οποιο εκπαιδεύτηκε χωρίς επιτήρηση. Αν ένας άνθρωπος, ένας επαγγελματίας εκπαιδευτής, δουλέψει μαζί μου για 40 ώρες που λένε και οι προδιαγραφές προγράμματος άκρως επαγγελματικά και τίμια και εγώ λόγω δικής μου αδυναμίας δεν έχω καταφέρει να καλύψω τα απαιτούμενα τότε ποιός πρέπει να επιβαρυνθεί?

Από την άλλη δεν μπορώ να μην σκεφτώ και την τακτική του να ευνοεί κανείς τα refferals γιατί παίζουν πιό πολλά λεφτά. Και ίσως κάτι τέτοιο να καταλήξει να είναι ο κανόνας αντί η εξαίρεση και μια δικαιολογία αισχροκέρδιας. Δεν ξέρω τι να πώ.

Αμφιταλαντεύομαι. Όταν φωνάξεις ένα μπογιατζή να σου διορθώσει το σπίτι τότε θα το εξετάσει θα υπολογίσει τι δουλειά θέλει και θα σου δώσει μια προσφορά. Σωστά? Στο πανεπιστήμιο πληρώνεις δίδακτρά αλλά δεν είναι εγγυημένο ότι δεν θα υποχρεωθείς να μείνεις σε ένα μάθημα, να χάσεις μια χρονιά και να κάνεις παραπάνω έξοδα. Ο γιατρός σε χρεώνει με την επίσκεψη. Στις καταδύσεις έχουμε μια ταρίφα και δυστυχώς δεν θέλουν ολα τα άτομα την ίδια δουλειά και τον ίδιο κόπο και χρόνο για να γίνουν σωστοί δύτες. Κατάλαβες που θέλω να καταλήξω?

DIMITRIOU GEORGE 07-07-07 22:00

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Νομίζω πως ναι!

Αυτό που θα ήθελα να πω χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν είναι πρωτού κάνουμε κατάχρηση του λόγου και της γραφής καλό θα ήταν να κάνουμε τον απολογισμό μας και να μη παρασυρόμεθα από το 'ακουσα' που έχει σαν αποτέλεσμα να μην ξέρουμε τι λέμε και γράφουμε και προπάντων εκτηθόμεθα.

Μπλε 07-07-07 22:10

Απάντηση: Ταχυρυθμο πρόγραμμα O.W, 1* κ.α
 
Ποιός εκτίθεται? Δε σε καταλαβαίνω... :crazy:

Επίσης, τι σχέση έχει ο προσωπικός απολογισμός του καθενώς μας με το θέμα που ξεκίνησες? Πάλι δε σε καταλαβαίνω... :crazy:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:16.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.