Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Xyrichthys novacula ή Κατσούλα (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2904)

Κουντούρης Βασίλης 07-08-08 11:17

Xyrichthys novacula ή Κατσούλα
 
2 Συνημμένο(α)
Περίεργη ?? συνάντηση…
Βουλιαγμένη (Camping) 3/7/2008 – 18:56 – Βάθος 12μ

Physalia 07-08-08 11:21

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
Xyrichtys novacula ή Κατσούλα, Χτένι, Τσατσάρα ελληνιστί.
Πανέμορφο ψάρι που όταν φοβηθεί θάβεται αστραπιαία μέσα στην άμμο!
:thumbup:

geogeo 07-08-08 11:23

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
:confused: Αργησε, της πήρε 4 ολόκληρα λεπτά ... :p

Physalia 07-08-08 11:25

Απάντηση: Xyrichtys novacula ή Κατσούλα
 
Λαγκάρει άσχημα το fishbase τα πρωινά

Μάλλον ψάχνουν οι παραθεριστές να δουν αν τρώγεται το ψάρι που έβγαλαν :confused:

Andreas Triantopoulos 07-08-08 12:30

Απάντηση: Xyrichtys novacula ή Κατσούλα
 
Τρώγεται πάντως.... έχει συχνά κατσούλες ο Κόλιας στα Καμίνια.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 07-08-08 13:22

Απάντηση: Xyrichtys novacula ή Κατσούλα
 
δυστυχως τρωγεται....

στη νοτια κρητη θα το ακουσεις και σαν παπαγαλακι (τουλαχιστον στις επαρχιες σφακιων και σελινου), στη σαντορινη το ελεγαν παξιμαδι (αν θυμαμαι καλα γιατι γερναω)

εχει τρελο ενδιαφερον να περιμενεις να το δεις να ξεπροβαλει ντροπαλα απο την αμμο....θα χρειαστει κανενα 10 λεπτο αναμονης....

D.Poursanidis 07-08-08 16:21

Απάντηση: Xyrichtys novacula ή Κατσούλα
 
Πρίν απο 8 χρόνια, όταν προτοέκανα τα βήματα μου στην θάλασσα, έτυχε και είδα ένα να κρύβεται μέσα στην άμμο, περίμενα να βγεί, δεν έβγαινε και πήγα να το πειράξω.... και το άτιμο γύρισε και με δάγκωσε... έμεινε κρεμασμένο απο το δάχτυλό μου.....

Μου έκανε εντύπωση πως δέν έφυγε αλλά κοίταξε να υπερασπίσει τον ζωτικό του χώρο πθανόν...

eye love scuba 07-08-08 17:43

Απάντηση: Xyrichtys novacula ή Κατσούλα
 
Έχει κοφτερά δόντια...

dimitri 07-08-08 18:22

Απάντηση: Xyrichtys novacula ή Κατσούλα
 
Και κοφτερά δόντια έχει και καλή γεύση έχει.
Από Αγκίστρι πλευρά είναι πολύ διαδεδομένο και θεωρείται από τα καλά ψάρια. Πάντως από ότι ξέρω βρίσκεται σε μεγάλη επάρκεια και δεν έχει υπεραλίευση (μια και θέλει πετονιά για να το πιάσεις)

Κυριάκος 07-08-08 20:27

Απάντηση: Xyrichtys novacula ή Κατσούλα
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 16857)
δυστυχως τρωγεται....

στη νοτια κρητη θα το ακουσεις και σαν παπαγαλακι (τουλαχιστον στις επαρχιες σφακιων και σελινου), στη σαντορινη το ελεγαν παξιμαδι (αν θυμαμαι καλα γιατι γερναω)

εχει τρελο ενδιαφερον να περιμενεις να το δεις να ξεπροβαλει ντροπαλα απο την αμμο....θα χρειαστει κανενα 10 λεπτο αναμονης....

Νομίζω ότι άλλο το παπαγαλάκι, και άλλο το χτένι....

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis (Μήνυμα 16888)
Πρίν απο 8 χρόνια, όταν προτοέκανα τα βήματα μου στην θάλασσα, έτυχε και είδα ένα να κρύβεται μέσα στην άμμο, περίμενα να βγεί, δεν έβγαινε και πήγα να το πειράξω.... και το άτιμο γύρισε και με δάγκωσε... έμεινε κρεμασμένο απο το δάχτυλό μου.....

Μου έκανε εντύπωση πως δέν έφυγε αλλά κοίτροαξε να υπερασπίσει τον ζωτικό του χώρο πθανόν...

Αυτό ήταν παπαγαλάκι.... και δαγκώνει και έξω από το νερό. Τινάζεται και σου δαγκώνει το χέρι που κρατάς την πετονιά! πολύ τσαμπουκόψαρο!!

(προδώθηκα:o)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.