Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Κατάδυση και AC/DC !!!... (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3298)

apeiranthos 27-01-09 17:21

Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
Πως θα σας φαινόταν μια καταδυτική ενημέρωση σαν αυτή ?

fivos 27-01-09 17:55

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
Αν εστιάσουμε στα αξιοθέατα της βουτιάς, μια τέτοια παρουσίαση είναι διασκεδαστική, πρωτότυπη και πιασάρικη, με την προυπόθεση ότι ο συνοδός έχει τόσο ταλέντο σαν τον συγκεκριμένο στο video.

Όσον αφορά όμως περιγραφή σημείων που χρειάζονται προσοχή και κανόνες ασφαλείας για κάποιο συγκεκριμένο καταδυτικό τόπο, βρίσκω την παρουσίαση από ανεπαρκή εως επικίνδυνη:

α) Το λεξιλόγιο της νοηματικής/καταδυτικής και της γλώσσας του σώματος είναι ανεπαρκές στο να δώσει ακριβείς οδηγίες και πλάνο κατάδυσης

β) Το αποτέλεσμα της συννενόησης εξαρτάται πολύ από τις θεατρικές ικανότητες του συνοδού αλλά και την ικανότητα αντίληψης των δυτών/αποδεκτών

Με λίγα λόγια προτιμάω μια λεκτική ενημέρωση με όσο δυνατόν πιο καθαρό λιτό και μονοσήμαντο λόγο που μπορεί ίσως να χρησιμοποιεί άλλα εποπτικά μέσα (φωτογραφίες, χάρτες κλπ) ή αστειάκια για να γίνει πιο ευχάριστη, αλλά θα εστιάζει τελικά στα πιο σημαντικά σημεία και δεν θα αποσπά την προσοχή με μουσική ή με θεατρινίστικα κόλπα.

neokles 28-01-09 11:32

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
Κοιτάξτε,

Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο βλάκας. Από το briefing αυτό κατάλαβα μόνο τα μισά. Είχα την τύχη βέβαια να ακούσω briefing από ανθρώπους με πραγματικό ταλέντο και μεράκι. Το μόνο που κρατάω στα + είναι ο χάρτης.

Καταλαβαίνω την ανάγκη για πρωτοτυπία αλλά:

Σε αυτό το περιβάλλον αλήθεια ποιός δύτης που έχει μια ανησυχία (πχ φοβάται τα manta), θα νοιώσει περισσότερο ασφαλής;

Ποιος θα βγει μπροστά να ζητήσει/ρωτήσει κάτι;

Πότε θα μπορέσει να τον διακόψει κάποιος προκειμένου να ρωτήσει κάτι που δεν κατάλαβε καλά;

Και τέλος ποιός του είπε ότι όλοι οι δύτες είναι υποχρεωμένοι να έχουν την όρεξή του;

Manta 28-01-09 12:08

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos (Μήνυμα 22885)
Πως θα σας φαινόταν μια καταδυτική ενημέρωση σαν αυτή ?

Διασκεδαστική :thumbup:
Αλλά θα ζητούσα και μιά κανονική ενημέρωση μετά το show :D

Big-Blue 28-01-09 14:09

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
μαζί σου Νεοκλή:)

Έκτωρ 28-01-09 17:42

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
:worship:Εγώ πάλι τον βρήκα τον τύπο απίθανο! :worship:
'Ηταν ένα όμορφο dive joke όπως λέει και ο τίτλος του βίντεο. Να σε καλά ρε Μανώλη μου έφτιαξες μια άσχημη μέρα.

seafarer 28-01-09 19:53

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
Περιττο να πω οτι συμφωνω και εγω με τον Νεοκλη.
Η προσωπικη μου γνωμη ειναι λιγο σκληρη:angry: - αυτα τα θεωρω αηδιες για ασχετους τουριστες αυτοδυτες. Και περνανε μονο σε ξενους γιατι ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας. Νομιζω κανενας Ελληνας σοβαρος αυτοδυτης δεν θα αρκουνταν σε τετοιες γελιοτητες. Αν υποθεσουμε οτι το τρως στην μαπα αυτο σε καποιο καταδυτικο, θα μπορουσες να πεις: Ο.Κ. και τωρα κανε μας και το κανονικο briefing της βουτιας!

Physalia 28-01-09 23:35

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
εννοείται ότι συμφωνώ στα περί αναγκαιότητας ενός κανονικού briefing αλλά θα πω ψέμματα αν πω ότι δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου το σόου!!
Κατά κάποιο τρόπο, είμαι σίγουρη ότι έχει προηγηθεί ή ότι πρόκειται να ακολουθήσει και κανονική παρουσίαση κι αυτό δεν είναι παρά μια χαβαλετζίδικη φάση μιας ήδη εδραιωμένης καταδυτικής παρέας.

Τα εύσημά μου λοιπόν έστω και μόνο για την πρωτοτυπία και την όρεξη του DM! :D

(Πάντως, αν το σκεφτείτε και λίγο αλλιώς, μπορεί να του βρείτε ακόμα και πλεονεκτήματα... είναι κάτι σαν πρόβα τζενεράλε για όλες τις συνεννοήσεις που θα χρειαστεί να γίνουν λίγο αργότερα σε συνθήκες μη ακοής και μη ομιλίας - συνθήκες που εξομοιώνουν εξαιρετικά οι AC/DC σε υψηλές εντάσεις!!:D Το ζουμί είναι ότι αν δεν καταλάβεις αυτά που σου λέει ο τυπάκος εκεί καθώς ροκάρει, δε θα τα καταλάβεις ούτε και μέσα στο νερό. Δεν είν'κακό αν συνοδεύεται από επεξηγηματικές ερωτήσεις....)

fin 29-01-09 09:29

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
Εδωσα ρεστα! Εκπληκτικο! Αυτο συμβαινει οταν εκτος απο τη δουλεια σου, αγαπας μαζι και τους ανθρωπους (μη νομισετε οτι ο gerard θα χρεωνει show extra, αυτα εδω γινονται)
Δεν θυμαμαι κανενα κανονα ασφαλειας που να επιβαλει να χασουμε το humour μας.

MICHALIS 29-01-09 10:41

Απάντηση: Κατάδυση και AC/DC !!!...
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 22974)
Δεν θυμαμαι κανενα κανονα ασφαλειας που να επιβαλει να χασουμε το humour μας.

+100.000.000:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::t humbup:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.