Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Καταδυτική ιατρική (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Πνευμοθώρακας (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=6314)

icp-med 17-12-13 19:11

Πνευμοθώρακας
 
Διατίθενται προς 'κατέβασμα' (download) και, ενδεχομένως και εκτύπωση, σε μορφή αρχείων Adobe Reader (.pdf), προς ενημέρωση σχετ. με τον Πνευμοθώρακα (pneumothorax) τα πιο κάτω:

-- Ενημερωτικό φυλλάδιο:
(μέσα σπό την Υποσελίδα 'Πληροφορίες για ασθενείς'= http://www.icp-med.gr/plirofories/ του website μου)



-- Διάρθρωση της Ομιλίας μου 'Πνευμοθώρακας και Βαρότραυμα' σε Ημερίδα της Ελληνικής Διαδικτυακής Κοινότητας Αυτοδυτών "The ABYSS Club" (στο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων την 13.01.07):


-- Διάρθρωση της Ομιλίας μου 'Αντιμετώπιση Πνευμοθώρακα' σε Ημερίδα “Χειρουργικές Παθήσεις Θώρακος” της Εταιρείας Μελέτης Πνευμονοπαθειών & Επαγγελματικών Παθήσεων Θώρακος. Θεσσαλονίκη 05.02.2011:

-- Διεγχειρητικές Φωτογραφίες από 'Αερώδεις Κύστεις (bullae)', δηλ. την αιτία του “Αυτόματου Πνευμοθώρακα”, μπορεί να δει κανείς (αν αντέχει στην θέα) στο παρακάτω LInk:

Ίσως κάποιοι να τα θεωρήσουν 'χρήσιμα' σαν γνώσεις. Ευχές για Καλές Γιορτές & Ασφαλείς και Ευχάριστες βουτιές.

Χρηστος Ευθυμιου 20-12-13 11:54

Απάντηση: Πνευμοθώρακας
 
Ενδιαφέρον και πολύ χρήσιμο το άρθρο σας κύριε Παπαχρήστο, ειδικά το τμήμα της ομιλία σας
'Πνευμοθώρακας και Βαρότραυμα' σε Ημερίδα της Ελληνικής Διαδικτυακής Κοινότητας Αυτοδυτών "The ABYSS Club"
(στο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων την 13.01.07): το οποίο αφορά περισσότερο εμάς τους αυτοδύτες.

Ευχαριστούμαι πολύ για την ευκαιρία που μας δώσατε να φρεσκάρουμε και να επεκτείνουμε τις γνώσεις μας.

Χρόνια πολλά, καλές γιορτές να έχετε!

Ευθυμίου Χρήστος :geia:

apeiranthos 23-12-13 11:11

Απάντηση: Πνευμοθώρακας
 
Κύριε Παπαχρήστο, εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που αναρτήσατε παραπάνω.
Ευχαριστώ προσωπικά που τις μοιράζεστε με την διαδικτυακή καταδυτική κοινότητα.
Μελετώντας τα γραπτά σας, δημιουργήθηκαν δυο ερωτηματικά στο νου μου και παρακαλώ αν έχετε τη διάθεση και το χρόνο να με διαφωτίσετε.


1ο. Ο Ανοικτός Πνευμοθώρακας είναι περισσότερο ή λιγότερο απειλητικός για τη ζωή από τα υπόλοιπα είδη πνευμοθώρακα, νοουμένου ότι δεν συντρέχουν άλλοι τραυματισμοί γενικώς;


2o. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε ένα οποιοδήποτε άλλο είδος πνευμοθώρακα (εκτός Ανοικτού) σε μια αποκλεισμένη περιοχή που η άμεση διακομιδή του ασθενή είναι αδύνατη ή χρειάζεται περισσότερο χρόνο από 48 ώρες, θα έδεινε περισσότερες πιθανότητες για την επιβίωσή του η εσκεμμένη πρόκληση (π.χ. μέσω μιας θωρακικής τομής) και Ανοικτού πνευμοθώρακα ως έσχατη λύση;

icp-med 24-12-13 08:37

Απάντηση: Πνευμοθώρακας
 
Κάθε Πνευμοθώρακας μπορεί να είναι Απειλητικός για την Ζωή αν 'ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΤΑΧΕΩΣ' (δηλ. αν επιδεινώνεται ταχέως) και αν η γενικότερη κατάσταση ευρωστίας/fitness του ασθενούς είναι λιγότερο από Άριστη (supoptimal).

O Ανοικτός Πν/θ είναι πράγματι Ταχύτατα εξελισσόμενος (επιδεινούμενος) και ως τέτοιος, θεωρείται Απειλητικός. Συγκρίσεις τύπου "περισσότερο" ή "λιγότερο' Απειλητικός για την Ζωή σε βιολογικές ανθρωπιστικές επιστήμες δεν μπορούν να νοηθούν κατά την γνώμη μου: αρκεί ΜΙΑ αιτία θανάτου για να κοστίσει Μια Ζωή, δυστυχώς:-(

Σε πρόσωπα που δεν έχουν λάβει ιατρική και χειρουργική εκπαίδευση δεν συνιστάται να τελούν ιατρικές πράξεις, πόσο μάλλον τομές στον θώρακα: για "Υπό Τάση Πν/θ" και μόνον από γιατρό, συνιστάται η εισαγωγή βελόνης στον υπεζωκοτικό χώρο για άρση της τάσεως/εκτόνωση. Βεβαίως η βελόνη αυτή θα μπορούσε να τρυπήσει τον πνεύμονα, υποκλείδια αγγεία, την αορτή ή την καρδιά την ίδια, οπότε σε θεωρητική περίπτωση σαν την αναφερόμενη, καλύτερα προσπαθήστε να διακομίσετε τον ασθενή σε ΙΑΤΡΟ (Οπουδήποτε, οποιασδήποτε ειδικότητας ή μη), αν είναι δυνατόν.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ - ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

apeiranthos 24-12-13 22:10

Απάντηση: Πνευμοθώρακας
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Να δοκιμάσω μια διαφορετική διατύπωση, ελπίζοντας αυτή την φορά να γίνω πιο κατανοητός.

1ο. Υπάρχουν στατιστικά χειρουργικής, αντιμετώπισης των διαφόρων ειδών πνευμοθώρακα; Αν ναι, και τα έχεις υπ’ όψιν θα μπορούσες να εντοπίσεις ποια είδη πνευμοθώρακα αντιμετωπίστηκαν ευκολότερα (χρόνος, μέσα, κλπ.) και με μεγαλύτερη επιτυχία (αποκατάσταση, ή κατάληξη) και να μας ενημερώσεις;

2o. Υποθετικά, ας πούμε ότι οι δυο μας είμαστε αδελφικοί φίλοι από τα γεννοφάσκια μας και δύτες.
Εσύ Γιάννη με την ιδιότητα που έχεις ως ιατρός κι εγώ άνεργος.
Πήραμε τη βάρκα λοιπόν μια μέρα που είχες ελεύθερος, και πάμε για κατάδυση από τη Νάξο στους Μελάντιους (βραχονησίδα ~10νμ ΒΒΑ της νήσου Δονούσας). Στη βάρκα έχουμε πλήρες φαρμακείο που εκτός από όλα τα φαρμακευτικά, περιλαμβάνει νυστέρια και μια δυο σύριγγες καθώς και 1 φιάλη 7 λίτρων καθαρό Ιατρικό οξυγόνο με μάσκες παροχής κατ’ απαίτηση αλλά και ελεύθερης ροής.
Εγώ για Χ λόγους αναγκάστηκα σε απότομη ανάδυση. Στην επιφάνεια όταν αναδύθηκες κι εσύ, είχες βάσιμες ενδείξεις ότι έχω πνευμοθώρακα. Με ανέβασες στη βάρκα, αλλά καθώς έβγαζες το κινητό από τη στεγανή του θήκη να καλέσεις σε βοήθεια σου γλίστρησε από το χέρι έκανε γκελ στο μπαλόνι της βάρκας έπεσε στα νερά και πάει. Κάνεις να βάλεις μπροστά τον κινητήρα αλλά του κάκου έβγαλε ζημιά στα ξαφνικά. Έριξες το καπνογόνο και υπολόγισες να ρίξεις και τα βεγγαλικά κατά το σούρουπο που πλησίαζε. Πως θα χειριζόσουν το περιστατικό ως Ιατρός πλέον, με τα μέσα που προανέφερα και έχοντας χάσει κάθε πιθανότητα για γρήγορη διακομιδή μου σε θάλαμο επανασυμπίεσης, νοσοκομείο, κλπ., έπειτα από την εξάντληση του αποθέματος Ιατρικού Οξυγόνου που υπήρχε;

Συγνώμη που σε θέτω σε ένα τέτοιο ρόλο στο υποθετικό μου σενάριο, αλλά προσωπικά θα με ενδιέφερε εξαιρετικά η απάντησή σου. Αυτό βέβαια δεν σε υποχρεώνει και στην υποθετική ανάληψη του.

Καλές γιορτές


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.