Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Γίνε Οικο-ρεπόρτερ (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση! (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3484)

Rabea 26-03-09 11:41

Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
Πρόσφατα γνωρίσαμε έναν πολύ αξιόλογο άνθρωπο από την Ολλανδία, ο οποίος είναι η ψυχή του ιδρύματος "Protect the shark foundation" το οποίο είναι μη κερδοσκοπικό ίδρυμα με μόνο στόχο τη προστασία του καρχαρία, την ενημέρωση του κόσμου για τον κίνδυνο που διατρέχουν τα περισσότερα είδη για εξαφάνιση και τη προσπάθεια για μείωση της (υπερ)αλίευσής του ... ειδικά όταν πρόκειται μόνο για κατανάλωση του πτερυγίου του....

Ο αξιόλογος Geert Droppers μέσα σε διάστημα δύο ημερών γύρισε ένα από τα πιο καθηλωτικά, εντυπωσιακά και για εμένα μαγευτικά ντοκυμαντέρ, σχετικά με αυτά τα τόσο παρεξηγημένα πλάσματα τους καρχαρίες.

Δείτε στην ιστοσελίδα το treiler "Gimme a hug" για να πάρετε μια γεύση του περιεχομένου και ίσως σύντομα έχουμε τη πλήρη έκδοση.:)

Το φιλμ βραβεύτηκε σε πολλά φεστιβάλ υποβρύχιας κινηματογράφησης και όπου έχει προβληθεί έχει εντυπωσιάσει το πρωτόγνωρο -για τους περισσότερους - θέμα αλλά και η υπέροχη μουσική!!

http://www.protect-the-sharks.org/pt...s/gimme-a-hug/

:geia::geia:

PROTECT THE SHARKS FOUNDATION
Bosmanslaan 90
7091 VW DINXPERLO
The Netherlands
phone: +31 6 53324359
www.protect-the-sharks.org

Phoevos 26-03-09 12:09

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
Απίστευτο βίντεο!!!!!! Μοναδική ομορφιά...

Ένα επίσης πολύ καλό βίντεο για την ευαισθητοποίηση του κόσμου είναι και αυτό:



:geia:

Yannis 26-03-09 12:36

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
απιστευτο βιντεο το πρωτο !!
:eek::eek::eek:


ΥΓ...παρατηρησα ομως οτι η στολη του δεν ειναι και πολυ "κανονικη"...τα εχει τα προστατευτικα της, μην αρπαξει καμια δαγκωνια !

neokles 26-03-09 13:14

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Yannis (Μήνυμα 25312)
απιστευτο βιντεο το πρωτο !!
:eek::eek::eek:


ΥΓ...παρατηρησα ομως οτι η στολη του δεν ειναι και πολυ "κανονικη"...τα εχει τα προστατευτικα της, μην αρπαξει καμια δαγκωνια !

Ναι, πάνω από το νεοπρέν φοράει αυτό τον "μανδύα" που είναι μεταλικός. Κάποιοι λένε ότι η "νιρβάνα" του καρχαρία οφείλεται στο ότι με την επαφή με αυτό το υλικό "βραχυκυκλώνουν" κάποιοι αισθητήρες που έχει στο ρύγχος του.

Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς χωρίς να ντυθεί Δύτης - Ριχάρδος ο Γ'.

eye love scuba 26-03-09 18:19

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
απιστευτο!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 26-03-09 20:50

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
οκ μαζι του ειμαι στη βαση οτι πρεπει να πειστει ο κοσμος οτι οι καρχαριες δεν ειναι δολοφονοι (ποσο μαλλον οι λαγοκεφαλοι)

εχω ομως αρκετες ενστασεις στο κατα ποσο η αγρια ζωη θα πρεπει να προσεγγιζεται με ορους κατοικιδιων ζωων , βλεπε ταϊσμα, χαδια , αγκαλιες κλπ κλπ

προσωπικα ειμαι φανατικα ενάντιoς στο αγγιγμα οποιουδηποτε ψαριου , θηλαστικου, ασπονδυλου και δεν ξερω εγω τι αλλο....

ειμαι φανατικα αντιθετος στο ταϊσμα

αλλα ξαναλεω οτι καταλαβαινω την προσθεση του κ. Geert Droppers ....

οσο για το βιντεο.....απιστευτη καθαροτητα νερου , ομορφη μουσικη (οι μπουρμπουληθρες με ξενερωνουν , αλλα αυτο ειναι προσωπικη παραξενια)...

σε καμμια γαλλικη πολυνησια θα ειναι γυρισμενο....

Overall:thumbup::thumbup::thumbup:

geogeo 26-03-09 21:13

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
Συμφωνώ με τον προηγούμενο Γιώργο.

Περισσότερο σε τσιρκο-κατάσταση μου φέρνει, παρά σε "προστατέψτε την άγρια ζωή"

Rabea 27-03-09 09:31

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
Geogeo τσιρκο-κατάσταση ?? :banghead:

Ευτυχώς οι περισσότεροι καταλαβαίνουν γιατί η επαφή και το τάισμα...

Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε τον κύριο Geert Droppers και να τον ρωτήσουμε και τον σκοπό και τα μέσα και η αλήθεια είναι ότι έχει έδειξε τις αγαθότερες των προθέσεων και μια πολύ έντονα οικολογική συνείδηση :rolleyes:

geogeo 27-03-09 09:38

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
Rabea, δεν μίλησα περί των προθέσεων, μίλησα περί του τρόπου.

Αν είναι να "υποτάξουμε" και τους καρχαρίες και να τους κάνουμε να συμπεριφέρονται σαν κατοικίδια, ίσως είναι καλύτερα να τους αφήσουμε να εξαφανιστούν με το κεφάλι ψηλα.

MICHALIS 27-03-09 09:48

Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 25350)

εχω ομως αρκετες ενστασεις στο κατα ποσο η αγρια ζωη θα πρεπει να προσεγγιζεται με ορους κατοικιδιων ζωων , βλεπε ταϊσμα, χαδια , αγκαλιες κλπ κλπ

προσωπικα ειμαι φανατικα ενάντιoς στο αγγιγμα οποιουδηποτε ψαριου , θηλαστικου, ασπονδυλου και δεν ξερω εγω τι αλλο....

ειμαι φανατικα αντιθετος στο ταϊσμα



Overall:thumbup::thumbup::thumbup:

Συμφωνω Γιωργο μαζι σου . Βλεπε και μη παρεμβαινεις περισσοτερο απο το να εισαι εκει . Αρκετα τα αναστατωνουμε απλα με την παρουσια μας δεν πρεπει να τα υποταξουμε κι αυτα στην αθλιοτητα μας


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.