Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Καταδυτικά Νέα (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2302)

ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 24-02-08 16:25

Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
H καταργηση του θαλασσοκτονου νομου

Ο Συλλογος Οικολογων Υδρας η «Η Υδραίισα Φώκια» απο κοινου με τον Συλλογο Ελληνων Αρχαιολογων εχουν προσφυγει στο Συμβουλιο Επικρατειας για την καταργηση του θαλασσοκτονου νομου, που αφορα στις καταδυσεις με αυτονομες συσκευες σε ολη τη χωρα
:angyr::angyr::angyr:

http://hydraseal.blogspot.com/2007/0...post_4610.html
Λένε post your comment. Do it then:geia:

Physalia 24-02-08 16:43

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
Προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημά τους αλλά ομολογουμένως η λογική μου με εγκαταλείπει μπροστά σε κάτι τέτοια:
Προσπαθούν να προστατέψουν την Ύδρα από την προστασία ενός θαλάσσιου πάρκου;;; :stunned:
Τι ακριβώς νομίζουν ότι σημαίνει "θαλάσσιο πάρκο" και τι σχέση έχει άραγε αυτό με τον "θαλασσοκτόνο";; (μνήσθητί μου κύριε)

Κάτι δε τους έχουν πει σωστά ή κάτι προτιμούν να παραβλέπουν...:confused:

Tiburon 24-02-08 17:29

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
Η ημιμάθεια και η παραπληροφόρηση είναι ότι χειρότερο!

Physalia 24-02-08 17:49

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Tiburon (Μήνυμα 9832)
Η ημιμάθεια και η παραπληροφόρηση είναι ότι χειρότερο!

Συγγνώμη που σας τα μπλέκω αλλά τα κοινά είναι πολύ δελεαστικά
Βασίλη, δες κι αυτό
NATURA στα μπατζάκια μας
!!!! :eek:

sfougarisb 24-02-08 21:20

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
Έγραψα αυτά τα λίγα στο blog. Προτείνω να τους βομβαρδίσουμε μέχρι να επιτύχουμε την απόσυρση της ανοησίας αυτής.



Η θέση σας είναι απελπιστικά αφελής και στερείται οποιασδήποτε βάσης. Με ποία λογική εξισώνεται τους αρχαιοκάπηλους με τους αυτοδύτες? Εγχώριους ή και εισαγόμενους?

Είναι δυνατών να πιστεύεται ότι η απαγόρευση της κατάδυσης μέχρι πριν δύο χρόνια προστάτευε τα αρχαία μας? Οτι αυτό μπορούσε να σταματήσει επαγγελματίες ή ευκαιριακούς αρχαιοκάπηλους? Με τον ίδιο τρόπο ίσως που η απαγόρευση των ληστειών αποτρέπει τους ληστές και τις ληστείες?
Τα όσα γράφετε στο blog σας καταφέρνουν να προσβάλουν τη νοημοσύνη όλων των σκεπτόμενων ανθρώπων με περιβαλλοντολογική ευαισθησία, δυτών και μη.
Το λιγότερο που απαιτητέ από μέρους σας είναι η πλήρης και χωρίς επιφιλάξεις απόσυρση του μηνύματος σας.

Thanos 24-02-08 21:36

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
Το γνωστό παραμύθι ... έχουν γίνει γραφικοι πια

fin 25-02-08 10:36

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
Ενταξει δεν το παω καπου, αλλα ο προεδρος ειναι επαγγελματιας ποιητης, πραγμα που δινει απο μονο του ενα επιχειρημα για το ποσο κοντα στο πραγματικο κοσμο βρισκεται η παρεα αυτη. Οποτε λεω εγω, μια παρεα βιβλιοφαγων (not bad), εισοδηματιων (not bad), με πολυ ελευθερο χρονο (not bad) μπορει να εχει ευαισθησια για την πραγματικα υπο καταστροφη υποβρυχια πολιτιστικη κληρονομια και να την εκδηλωνει με "ακτιβισμο του εκτυπωτη". Ειναι δικη μου ορολογια για τον ακτιβισμο που ξεκιναει με ατελειωτες συζητησεις, αποφασεις δρασεων (με εννομα προς θεου μεσα) και εκτονωνεται με εκτυπωση και αποστολη διαμαρτυριων, μηνυσεων και δελτιων τυπου με προσδοκια να ησυχασουμε την συνειδηση μας οτι καναμε οτι μπορουμε. Σαν οικολογοι να τα βαλουμε με την αναπτυξη γιατι εμεις ειμαστε υπερανω.
Πριν ομως βγουν στη πιατσα οι ακτιβιστες, υπηρχαν στην ιστορια και μια αλλη ομαδα ανθρωπων (που δεν εχουν προσδιορισμο) που ρισκαρισαν να κινηθουν στη γκρι ζωνη μεταξυ τυχοδιωκτη και ερευνητη. Μερος των αρχαιολογικων ερευνητικων επιτευγματων εγιναν απο ανθρωπους χωρις ακαδημαικες σπουδες, που ειχαν παθος για τα ευρηματα που ειχαν στοχο, και πολιτιστικο επιπεδο, που αργοτερα θα τους τοποθετουσε οχι στην κατηγορια του κλεφτη αλλα του ερευνητη. Που ειναι οι ανθρωποι αυτοι σημερα; Υπάρχουν ελληνες μεσα σε αυτους; Θα μπορουσαν να εργαστουν με τις συνθηκες απαγορευσης του νομικου πλαισιου;
Αναφερεται σε αλλο σημειο του blog η συλληψη ενος γαλλου κλεφτη αρχαιοτητων και εγω μελαγχολω οχι επειδη αλλοι 2-3 μπορει να ξεφυγαν, αλλα επειδη οι συναδελφοι ελληνες "κλεφτες" δεν εχουν καν το πολιτιστικο επιπεδο να επενδυσουν (στη κλοπη), να αξιολογησουν και να κλεψουν (εκμεταλευτουν) την υποβρυχια πολιτιστικη κληρονομια. Γιατι πιστεψτε με αν καποιος Γαλλος δεν κλεψει εγκαιρως τον αμφορεα καποιος ψαρας θα τον σπασει με το τεσσαροχάλι (αγκυρα) του καικιου του για να ησυχασουμε απο το βαρος της διαφυλαξης του.
Παλιοτερα μαλιστα δεν ντρεπομασταν να ευχαριστουμε κι ολας τους "κλεφτες" για τις ερευνες και την πρωτοβουλια διασωσης.
Πριν τα χωσουμε στο συστημα γενικως και αοριστως μας χρειαζεται ολους μια προσεκτικη ματια στον καθρεπτη.

ppetross21 25-02-08 12:04

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
εκτός απο το να δηλώσουμε την αγανάκτηση μας στο μπλογκ της φώκιας , θεωρώ ποιό σοβαρή και υπευθυνη στάση να ενταχθούμε στη λίστα του κώδικα τιμής.
http://www.underwaterarchaeology.gr/...r/indexgr.html


Physalia 25-02-08 13:03

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 (Μήνυμα 9845)
εκτός απο το να δηλώσουμε την αγανάκτηση μας στο μπλογκ της φώκιας , θεωρώ ποιό σοβαρή και υπευθυνη στάση να ενταχθούμε στη λίστα του κώδικα τιμής.
http://www.underwaterarchaeology.gr/...r/indexgr.html

Πολύ σωστό Πέτρο... δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτός ο κώδικας. Προφανώς και πρέπει να ενταχθούμε όλοι, αλλά σαν σύλλογοι. Βλέπω όμως ότι προς το παρόν υπάρχει μόνο η κατηγορία "Καταδυτικά Κέντρα". Θα το κοιτάξουμε οπωσδήποτε. :thumbup:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 25-02-08 13:40

Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα
 
να προσθεσω οτι συμφωνα με τον αρχαιολογικο νομο ειναι παρανομο να φωτογραφιζεις αρχαια.....ισως γιατι τους κλεβεις την ψυχη τους ( οπως πιστευαν για τη φωτογραφια αρχαιοι λαοι!)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.