Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Προτάσεις για κατάδυση (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=58)
-   -   'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012 (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5651)

Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ 24-04-12 09:47

'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Συνεχίζοντας την παράδοση και εμείς !!:cheesy:

Αυτό το Σάββατο (28/4/2012) μερικοί από εμάς ... σκοπεύουμε να απαρνηθούμε την αγαπημένη μας θάλασσα και να πάρουμε τα βουνά.

Θα ανηφορήσουμε λοιπόν προς την Πάρνηθα, για έναν ... περίπατο.

Η διαδρομή που λέμε να κάνουμε είναι μια κυκλική διαδρομή από την μονή Κλειστών - σπήλαιο Πανός - επιστροφή από πηγή Ταμίλθι πάλι στην μονή.

Πρέπει να είναι υπέροχα μέσα στο ρέμα. Η Διαδρομή μας έχει μήκος περίπου 9,5 χιλιόμετρα και συνολική ανάβαση 880 μέτρα (και ίδια κατάβαση).


Highlight το ανέβασμα σε βράχο στο ύψος της σπηλιάς, με την βοήθεια σταθερού συρματόσχοινου ...
Είναι η μωβ διαδρομή που έχει σημειώθεί στον χάρτη:


Το Ραντεβού μας είναι στις 8.30 καμιά 100στη μέτρα μετά την έξοδο 6 της Αττικής Οδού, επί της Λ. Φυλής, προς Φυλή.


Τι χρειάζεται να έχει κανείς μαζί του?

Ενα ζευγάρι ανθεκτικά (και άνετα) αθλητικά, είναι ΟΚ. Βέβαια αν κάποιος διαθέτει ορειβατικά μποτάκια, είναι ακόμα καλύτερα. Δώστε ιδιαίτερη σημασία στο άνετα, δεν θα είναι ευχάριστο να έχουμε πρόβλημα με τα παπούτσια μας που θα μας "χτυπανε" μπροστά στα δάκτυλα.

Καλό θα ήταν επίσης να έχει ο καθένας μαζί του και ένα μικρό σακίδιο πλάτης (backpack στα ελληνικά :cool:), με ένα δεύτερο ζευγάρι κάλτσες, ένα ή δύο tshirts, για να αλλάξουμε μερικές φορές τα ιδρωμένα μας, κανένα μπισκότο ή ξηρό καρπό και φυσικά νερό.

geogeo 24-04-12 10:56

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Εγώ και ο Νίκος θα είμαστε εκεί :thumbup:

DHMHTRHS 24-04-12 11:29

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
και εγώ ! :thumbup:

patientjob 24-04-12 17:47

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Καλησπέρα,
ενδείκνυται για αρχάριους η συγκεκριμένη διαδρομή; Πόσες οι ώρες πορείας (για όσους το έχουν ξανακάνει);

giannis74 24-04-12 19:22

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Μέσα και εγώ :thumbup:

DHMHTRHS 24-04-12 22:09

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο patientjob (Μήνυμα 54895)
Καλησπέρα,
ενδείκνυται για αρχάριους η συγκεκριμένη διαδρομή; Πόσες οι ώρες πορείας (για όσους το έχουν ξανακάνει);

Ο πιό ααρχάριος της παρέας είμαι εγώ, να είσαι σίγουρος!... τώρα για τον χρόνο που θα διαρκέσει ο περίπατος?!? ας απαντήσει άλλος!:(

Πάντως για καλό και για κακό θα πάρω και εγώ ένα φακό, μια σοκολάτα και ένα γαριδάκι! :thumbup:
Άντε θα πάρω δύο ααν χωράει το σακίδιο!:thumbup::thumbup:

geogeo 25-04-12 00:26

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Καλησπέρα!

Δεν έχω ξανακάνει την συγκεκριμένη διαδρομή, αλλά μαζί με τις απαραίτητες στάσεις και μια μικρή εξερεύνηση στην σπηλιά (απαραίτητος ο φακός), σίγουρα θα διαρκέσει 5-6 ώρες.

Όσο για το "αρχάριος" δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Η ανάβαση των 900 περίπου μέτρων δεν είναι συνεχόμενη, αλλά η συνολική όλης της διαδρομής.

Δίπλα στο σπήλαιο υπάρχει ένας απότομος βράχινος σχηματισμός, ο οποίος σκαρφαλώνεται με την βοήθεια σκαλισμένων στον βράχο σκαλοπατιών και σταθερά τοποθετημένου συρματόσχοινου.

Το κάνει πολύς κόσμος, δεν νομίζω ότι χρειάζονται ιδιαίτερες ικανότητες.

Σχετικές φωτογραφίες υπάρχουν εδώ

Όσοι έρθουν παρέα, ας μην αμελήσουν να έχουν μαζί τους ένα μεγάλο μπουκάλι νερό και "καύσιμα" για την διαδρομή.

Επίσης όσοι θέλουν και έχουν χρόνο μετά το τέλος της, μπορούμε να κανονίσουμε επιτόπου να αναπληρώσουμε τις χαμένες θερμίδες κάπου εκεί κοντά ... :)

:geia:

geogeo 25-04-12 09:22

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 54901)
...

Δίπλα στο σπήλαιο υπάρχει ένας απότομος βράχινος σχηματισμός, ο οποίος σκαρφαλώνεται με την βοήθεια σκαλισμένων στον βράχο σκαλοπατιών και σταθερά τοποθετημένου συρματόσχοινου.

Το κάνει πολύς κόσμος, δεν νομίζω ότι χρειάζονται ιδιαίτερες ικανότητες.

Σχετικές φωτογραφίες υπάρχουν εδώ

...



Η φωτο δανεική από εδώ

Sunshine 25-04-12 11:15

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
Κι εγώ μέσα! :thumbup:

Προτείνω σε αυτούς που δεν συνηθίζουν τις πεζοπορίες να δώσουν βάση στα παπούτσια!
Αν δεν έχετε ορειβατικά, προτιμήστε καλά αθλητικά παπούτσια.
Ενδέχεται να περάσουμε από σημεία με νερό και λάσπη (συνήθως έχει και μέσα στη σπηλιά νερό που κατεβαίνει.

Μην έρθει κανείς με παπούτσι τύπου allstar (αγαπημένα αλλά ακατάλληλα για την περίσταση!) την έχω πατήσει, πονούσαν οι γάμπες μια εβδομάδα. :eek:


_

DHMHTRHS 25-04-12 12:51

Απάντηση: 'Οχι κατάδυση! ... Πεζοπορεία στην Πάρνηθα! Σάββατο 28/4/2012
 
ενδυματολογικά, ταιριάζει άρβυλο και σορτσάκι? :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.