Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Gnathophyllum elegans (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=420)

Physalia 18-09-07 18:43

Gnathophyllum elegans
 
Μεταφορά μηνυμάτων από το θέμα Υποβρύχιες Συνυπάρξεις


Gnathophyllum elegans


Δεν την έχω δει ποτέ μου :cry:... Το μέγεθός της φτάνει μετά βίας τα 3,5εκ και κυκλοφορεί αθέατη ανάμεσά μας τις νύχτες, κυρίως σε λιβάδια Ποσειδωνίας....
Βάλτε 2-3 ζευγάρια μάτια παραπάνω γι'αυτό το σπάνιο διαμαντάκι μας!!!

Physalia 18-09-07 19:44

Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη
 
Χεχεχεχ μόλις παρατήρησα στον οδηγό μου ότι οι Ιταλοί αποκαλούν τη Gnathophyllum "γαρίδα κρασοπώλης". (Gambero vinaio)
Τώρα κοιτάξτε ξανά αυτή τη μορφή (μουστάκια, μπράτσα, ύφος, κοψιά) και πείτε μου αν έχουν δίκιο!!:rofl:

fivos 18-09-07 21:16

Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 3826)
Όταν είχα πρωτοδεί τη γαρίδα στο Καλαμάκι ήμουν σίγουρη ότι είχα δει τον Περικλιμένη τον αμέθυστο (Periclemenes amethysteus).
(...)

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 3833)
Χεχεχεχ μόλις παρατήρησα στον οδηγό μου ότι οι Ιταλοί αποκαλούν τη Gnathophyllum "γαρίδα κρασοπώλης". (Gambero vinaio)
Τώρα κοιτάξτε ξανά αυτή τη μορφή (μουστάκια, μπράτσα, ύφος, κοψιά) και πείτε μου αν έχουν δίκιο!!:rofl:

:rolleyes::rolleyes:
Να υποθέσω ότι ο Περικλιμένης ο αμέθυστος δεν κάνει σε καμμιά περίπτωση παρέα με τη "γαρίδα κρασοπώλης", αλλιώς τι αμέθυστος θα ήταν? :p :)

Θα έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά πάντως, είναι πανέμορφος ο κρασοπώλης ;)
...αν δεν έβλεπα φωτογραφίες, ποτέ δε θα πίστευα ότι έχουμε τέτοιες γαρίδες στην Ελλάδα...

Nicholas S. 19-09-07 09:14

Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 3826)
Ουφ, έτσι εξηγείται το πράγμα!! Όταν είχα πρωτοδεί τη γαρίδα στο Καλαμάκι ήμουν σίγουρη ότι είχα δει τον Περικλιμένη τον αμέθυστο (Periclemenes amethysteus). Βλέποντας όμως μετά τις φωτό του Μπάμπη, έπαψε να μου φαίνεται το ίδιο είδος....
Και μάλλον η εξήγηση είναι αυτή! Μ'ενα σμπάρο δυο τρυγονάκια....

Εχουμε και τον P. scriptus και τον P. amethysteus!!

Να'στε καλά βρε παιδιά με τις σούπερ φωτογραφίες σας που διευρύνετε τους ορίζοντες μας!!! :worship:


Μια που είστε τόσο καλοί, σας έχω επόμενο task.....:D
Gnathophyllum elegans


Δεν την έχω δει ποτέ μου :cry:... παρόμοιο μέγεθος με τον Περικλιμένη και είμαι σίγουρη ότι κυκλοφορεί αθέατη ανάμεσά μας τις νύχτες, κυρίως σε λιβάδια Ποσειδωνίας....
Βάλτε 2-3 ζευγάρια μάτια παραπάνω γι'αυτό το σπάνιο διαμαντάκι μας!!!

Αν κρίνω από τον αστερία πρόκειται για γαρίδα made in greece ε ?
Τι μου έκανες τώρα ....!!! Δώσε καμία πληροφορία παραπάνω να ξέρουμε που να ψάχνουμε τουλάχιστον.

sfougarisb 19-09-07 09:26

Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη
 
Μαρία μας τρέλανες,

υπάρχει αυτό το τροπικό πλάσμα ανάμεσα μας??????

Φοίβο, Γιάννη, Βασίλη, νυχτερινή κανείς?

Μπλε 19-09-07 09:47

Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη
 
:D:D:D

Πλάκα έχετε βρε παιδιά. :rofl: Μπράβο Μαρία, τους ξεσήκωσες όλους :worship:

Physalia 19-09-07 11:40

Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη
 
Μα ναι, σας είπα, είναι μεσογειακότατη και μάλιστα έχω γνωστό που την έχει βρει από σπόντα σε δειγματοληψία κάπου κοντά στην Μακρόνησο....
Δυστυχώς πέραν του ότι είναι πολύ νυκτόβιος τύπος κι ότι της αρέσουν τα λιβάδια της Ποσειδωνίας, σε βάθη απο λίγα έως πολλά μέτρα, δεν έχω άλλα τιπς να διαθέσω.... Σας δίνω την ευχή μου αλλά όταν τη βρείτε, ποστάρετε και σε μας μια φωτό να τη θαυμάσουμε εε?

Physalia 19-09-07 22:11

Απάντηση: Gnathophyllum elegans
 
Προσπάθησα να μεταφέρω τα μηνύματα για τη Gnathophyllum elegans εδώ για να την έχουμε σε ξεχωριστό θρεντ.
Συγγνώμη για τη φαινομενική ασυνέχεια (αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να το τακτοποιήσει καλύτερα, be my guest!)

Σας παραθέτω έναν σύνδεσμο από το marineaquarium όπου θα διαπιστώσετε ότι κάποιος την βρήκε στον Πόρο και την πήρε για το ενυδρείο του :lipsrsealed:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 20-09-07 11:32

Απάντηση: Gnathophyllum elegans
 
http://www.marineaquarium.gr/forum/v...?p=53696#53696

εγω παλι δεν μπορω να το βουλωσω και εγραψα το παραπανω

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 21-09-07 13:08

Απάντηση: Gnathophyllum elegans
 
τα παιδια στο εκει φορουμ λενε οτι η γαριδα αφθονει και μαλιστα στα βιλια (πορτο γερμενο) βρωμαει ο τοπος απο δαυτες!!!!!

καλα τοσο καιρο ειμαι τυφλος?

μπαμπη παρε τη μηχανη και παμε...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:11.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.