Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Lembeh Straits (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3167)

sfougarisb 21-11-08 14:31

Lembeh Straits
 
Οι 9 τυχεροί που πρόσφατα γυρίσαμε από την εκδρομή αυτή έχουμε νομίζω ακόμη πρόβλημα προσαρμογής στην καθημερινότητα...

Το Lembeh δεν είναι ένας τυπικός τουριστικός προορισμός. Δεν διαθέτει τα προσόντα του Bali, όπου κάποιος μπορεί να συνδυάσει κορυφαίο diving με εκπληκτική κουλτούρα, εξαιρετικά μνημεία, shopping, κτλ..

Απλά, το Lembeh είναι "η" Μέκα της muck / macro κατάδυσης και απευθύνεται στους φανατικούς της. Προσοχή, όχι στους φανατικούς τεχνομπουκαλάκιδες, φετιχιστές του εξωτικού εξοπλισμού, του μεγάλου βάθους, του "γκρι" φωτός....

Η τρομακτική ποσότητα, ποικιλία, και ποικιλομορφία της ζωής στο μέρος αυτό είναι κάτι που θα πρέπει κάποιος να βιώσει από κοντά για να το πιστέψει. Χρόνια ονειρευόμουν το μέρος αυτό, ταξιδεύοντας μέσα από βιβλία και ντοκιμαντέρ. Τίποτα δεν θα μπορούσε να με προετοιμάσει για την αυτό που ζήσαμε από κοντά.

Θα ανεβάσω ορισμένες φωτογραφίες για να προσπαθήσω να μεταφέρω ένα μικροσκοπικό δείγμα από την εμπειρία που είχαμε με το τέλος της κάθε ανεπανάληπτης βουτιάς. Η προσπάθεια, όπως και οι φωτογραφίες, θα είναι τελείως αναποτελεσματική. Αν αγαπάτε την κατάδυση, αν εκπλήσσεστε σαν μικρό παιδί από τις στρατηγικές στις οποίες η ζωή στον πλανήτη καταφεύγει για να επιβιώσει, να κυνηγήσει και να επιβιώσει από τους κυνηγούς της, χρωστάτε στον εαυτό σας αυτό το ταξίδι.

Θα ξεκινήσω με μερικά γυμνοβράνχια, για τα οποία δεν θα υπερβάλω αν πω ότι στο τέλος της δεύτερης μέρας είχα δει περισσότερα από όλα όσα είχα δει στην ζωή μου μέχρι τότε.


Tryon's Risbecia, with an Imperial shrimp hitch-hiking



Melibe fimbriata


Melibe fimbriata, with extended oral hood





Halgerda batangas, excanging hellos...

Δεν έχω ακόμη καταφέρει να ονοματίσω όλες τις φωτογραφίες, οι ποιο ειδικοί παρακαλώ διορθώστε τα όποια λάθη.

Για περισσότερα, δείτε το link: Lembeh Straights

Manta 21-11-08 15:33

Απάντηση: Lembeh Streights
 
Το ξέρεις ότι σε μισώ??:angyr::madwife:




Ευχαριστώ που μοιράζεσε μαζί μας τις ωραίες φωτογραφίες σου

fivos 21-11-08 15:47

Απάντηση: Lembeh Streights
 
Απίστευτα εξωτικά πλάσματα Μπάμπη και πολύ καθαρές/καλοφωτισμένες φωτογραφίες :thumbup:

Δεν τολμώ καν να φανταστώ πως θα είναι να τα βλέπεις όλα αυτά από κοντά γιατί θα ζηλέψω απίστευτα :angyr: :)

Πέρα από τα γυμνοβράγχια, κι αυτές εδώ οι σουπιές είναι πανέμορφες και με τελείως εξωτικούς χρωματισμούς :worship:



ΥΓ: Έχεις γίνει αστέρι στο θέμα "φωτισμός σε macro" :thumbup:
Κάποιες βλέπω ότι δεν έχουν σχεδόν καθόλου σκιές... Τραβούσες macro με δύο flash?

sfougarisb 21-11-08 15:52

Απάντηση: Lembeh Streights
 
Και ορισμένα μαλάκια..

Κατά την διάρκεια μιας νυχτερινής, ένα καλαμάρι μου έκανε την τιμή να ποζάρει:





Το mimic octopus είναι ένας από του πλέων διάσημους κατοίκους της περιοχής:





Ένα Octopus marninatus, είναι ένα
λιγότερο εντυπωσιακό δήγμα αλλά έμοιαζε και αυτό να μιμείται ένα πάγουρο, με τα πόδια μαζεμένα κάτω από το μανδύα του να κινούνται όπως ενός κάβουρα, καθώς προσπαθούσε να μας αποφύγει....



Μια "ανήλικη" σουπιά (πιθανά Seppia latimanus), με μήκος στα 8-10 εκατοστά.


Ένα από τα μεγαλύτερα "ευρήματα" στο Lembeh, είναι σίγουρα το Flamboyant Cuttlefish ή η "φανταχτερή σουπιά".


Με μήκος που δεν ξεπερνά τα 10 εκατοστά το εκπληκτικό αυτό πλάσμα μοιάζει τελείως ατρόμητο συνεχίζοντας να κυνηγά ανενόχλητο άπω τους δύτες γύρο του. Εδώ έχει εξαπολύσει (με αστραπιαία ταχύτητα) τα πλοκάμια του προς ένα άτυχο κάβουρα που έκανε το λάθος να αποκαλυφθεί στην άμμο.


Δυστυχώς τα αντανακλαστικά μου δεν μου επέτρεψαν να πάρω φυτογραφία στην επιστροφή με το θύμα...



Εδώ μπορείτε να διακρίνεται τον χαρακτηριστικό τρόπο με τον οποίο οι σουπιές αυτές "περπατούν" στον πυθμένα κάνοντας χρήση των τροποποιημένων πλοκαμιών τους, καταφεύγοντας μόνο περιστασιακά στην τυπική κολύμβηση. Αυτός ο τρόπος μετακίνησης (με συνεπαγόμενες μεταλλαγές / τροποποιήσεις οργάνων του σώματος) έχει υιοθετηθεί από πολλά άλλα πλάσματα στην περιοχή αυτή.

sfougarisb 21-11-08 16:07

Απάντηση: Lembeh Streights
 
Φοίβο,

Δυστυχώς δεν είχα 2 flash, και υπήρξαν αρκετές φορές που τα χρειαζόμουν.. Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το περιβάλλον αυτό είναι (όπως το ξέρουμε και από το Καλαμάκι) είναι το backstatter.

Τα δύο flash θα βοηθούσαν πολύ, αλλά δεν κάνουν και θαύματα... 'Όπως λέει και ο Maritn Edge, λίγες φορές είναι απαραίτητα τα 2 flash, και αυτό κυρίως για να επιτύχεις ενα συγκεκριμένο αισθητικό αποτέλεσμα.

Ο κύριος λόγος για τον οποίο δεν έχω αποκτήσει ακόμη ένα flash είναι πρακτικός, ακόμα και τα (εξαιρετικά γενναιόδωρα) 35 κιλά για αποσκευές, καταφέραμε να είμαστε στο όριο (και πάνω) με μόλις ένα flash...

Τελικά, νομίζω ότι η ανηλεή κριτική του Grand Blue, με έχει κάνει πολύ ποιο προσεκτικό, και καλύτερο, φωτογράφο άπω ότι ένα παραπάνω flash θα τα κατάφερνε! :D

fivos 21-11-08 16:26

Απάντηση: Lembeh Streights
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb (Μήνυμα 20720)
Τελικά, νομίζω ότι η ανηλεή κριτική του Grand Blue, με έχει κάνει πολύ ποιο προσεκτικό, και καλύτερο, φωτογράφο άπω ότι ένα παραπάνω flash θα τα κατάφερνε! :D

:D
Αυτό είναι αλήθεια...
Άμα έχεις τέτοιους φίλους τι να το κάνεις το ...δεύτερο flash :rofl:

Είναι γεγονός πάντως ότι αρκετοί σπουδαίοι φωτογράφοι -και δεν εννοώ υποβρύχιους- έχουν διατυπώσει την άποψη ότι η κριτική από ένα μικρό κύκλο φίλων φωτογράφων που εμπιστεύεσαι, είναι από τις πιο σημαντικές διαδικασίες στην βελτίωσή μας ;)

... και φυσικά, ένα επίσης αποτελεσματικό εργαλείο για να γίνουν καλύτερες οι φωτογραφίες μας είναι η αυστηρή επιλογή: Δείχνοντας ένα 10% (και πολύ λέω) του ποσοστού των φωτογραφιών που τραβάμε, αυξάνουμε σημαντικά την ποιότητα του αποτελέσματος. Είναι σίγουρα κάτι που χρειάζεται αυτοπειθαρχία μέσα στον πληθωρισμό της εικόνας που έχει φέρει η εποχή της ψηφιακής φωτογραφίας.

Πολύ ωραίο το το "άρωμα Lembeh" που μας παρουσίασες :thumbup:
Μου ανοίγεις την όρεξη...
τώρα μου μένει μόνο να βρω λεφτά και χρόνο... :(

neokles 21-11-08 17:06

Απάντηση: Lembeh Streights
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb (Μήνυμα 20720)

Τελικά, νομίζω ότι η ανηλεή κριτική του Grand Blue, :D

Μαύρο φίδι που σ'έφαγε:D Ετοιμάσου να τ'ακούσεις:p

sfougarisb 22-11-08 09:02

Απάντηση: Lembeh Streights
 
Ένα από τα είδη που επιθυμούσα να εντοπίσω στο Lembeh, ήταν μια πολύ ιδιαίτερη κατηγορία κατοίκων στα Whip ή Rope Corals. Το εκπληκτικό τους καμουφλάζ τα κάνει σχεδόν αδύνατο να εντοπιστούν πάνω στη επιφάνεια του κοραλλιού, ενώ επιπλέον της υιοθέτησης του ίδιου χρωματισμού, πολλά είδη διαθέτουν και σωματικές προεξοχές που παρομοιάζουν τους πολύποδες του κοραλλιού!


Whip coral partner shrimp, Pontonides unciger


Spider Crab, Xenocarcinus tuberculatus


Whip coral partner shrimp, Dasycaris zanzibarica


Whip coral partner shrimp, Pontonides unciger



ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 22-11-08 12:52

Απάντηση: Lembeh Streights
 
το να βλεπω τον μπαμπη να γραφει με ποιητικη διαθεση ειναι μια εκπληξη!!!:)

αλλα καμμια εκπληξη στη ζωη μου δεν μπορει να συγκριθει με το συναισθημα που ενιωσα απο την πρωτη κιολας βουτια στο Λεμπε....

ηταν στιγμες που τραβαγα ενα γυμνοβραγχιο να τρωει (με τρελο ενθουσιασμο) και με την ακρη του ματιου μου εβλεπα 3 καινουριους, εντελως διαφορετικους "στοχους" να προσεγγιζουν....και δεν ηξερα που να πρωτοστρεψω το φακο....

17 καταδυσεις των 80 λεπτων ηταν πολυ λιγες για να ακουμπησω εστω και λιγο το συναισθημα της πληροτητας....

Αλλη ευχαριστη εκπληξη ηταν οτι εκτος απο μαυρη αμμο (muck) , καταδυθηκαμε και σε κοραλλιογεννεις υφαλους γεματους δεκαδες γοργονιες που η καθεμια ειχε πανω της 30-40 κρινοειδη (εγερνε απο το βαρος!!!!) και με πολυ προσοχη εβρισκες (ή σου εδειχναν) 3-4 pygmy seahorses να πειραζουν το ενα το αλλο....

Δεν ξερω τι αλλο να πω....εχω κανει τα καλυτερα πλανα της ζωης μου , ανυπομονω να ξεκινησω το μονταζ...ανυπομονω να ξαναβουτηξω στο λεμπε...

ΥΓ, για πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια μπηκα στη διαδικασια να τραβαω φωτογραφιες...ηταν τοσο εξαιρετικα τα χρωματα!!!!ειχε τοσο απιστευτα τρελο κεφι η φυση....μεχρι και καμερα αγορασα (μια G10) για να ξεκινησω να φωτογραφιζω και παλι (με μικρες αλλα σεβαστες προσδοκιες)





















οι φωτο ειναι τραβηγμενες με την βιντεοκαμερα μου , οποτε μην βαρατε....:)

Rabea 24-11-08 09:33

Απάντηση: Lembeh Streights
 
ohhhhhhhh :eek::eek: Μα τι απίθανα nudies είναι αυτά??

Πω πω θέλω κι εγώ lembeh!!! :(:(:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.