Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Καταδυτική ιατρική (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Επέμβαση λέιζερ στα μάτια (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2975)

ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ 09-09-08 11:48

Επέμβαση λέιζερ στα μάτια
 
Καλημέρα σε όλους.

Την Πέμπτη το πρωί θα υποβληθώ σε επέμβαση λέιζερ στα μάτια, στο διαθλαστικό κέντρο στο Χαλάνδρι. Εχει κάνει κανείς απο σας να μου πεί τί ενοχλήσεις υπάρχουν μετά την επέμβαση ; σε πόσο καιρό θα μπορέσω να ερθουν τα μάτια μου σε επάφη με τη θάλασσα; Εχω αγχωθεί λίγο με την επέμβαση αν και είναι ρουτίνας, έχω μιλήσει με το γιατρό μου αλλα αν καποιος εχει προσωπική εμπειρία θα ήθελα παρακαλώ να την ακούσω.

Ευχαριστώ Ανεζίνα

Manta 09-09-08 11:58

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά σου εύχομαι όλα να πάν καλά και γρήγορη επιστροφή στις καταδύσεις :)

Yannis 09-09-08 12:26

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
εκανα την επεμβαση στα ματια τον Φεβρουαριο του 2004 στο οφθαλμολογικο κεντρο ΟΡΑΣΙΣ και ομολογω να πω οτι ειναι μακραν :

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ !!

(ισως μαζι με το οτι εκοψα το τσιγαρο !)

Δεν χρειαζεται να ανησυχεις καθολου...
η επεμβαση ειναι πολυ απλη κραταει γυρω στα 10 λεπτα ( και για τα δυο ματια) και δεν πονας καθολου..
εγω προσωπικα επειδη ειμαι γενικα πολυ νευρικος και νευροσπαστος, μου δωσανε και στην αρχη ενα ηρεμιστικο χαπακι ( μισο ) για να κουλαρω λιγο...
μετα την επεμβαση επρεπε να κατσω 30 λεπτα με τα ματια κλειστα σε ενα δωματιο ( παρεα με τους δικους μου ημουν) και ηρθε και ο γιατρος να με ξαναδει....εκει να σου πω βαρεθηκα λιγο !
ολα καλα λοιπον ..πηγα σπιτι μου οπου επεσα για υπνο και ξυπνησα κατα τις 8 το βραδυ ( το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιμηθεις - πιστευω οτι θα στο πει και ο γιατρος σου αυτο !)
δεν νιωθεις τιποτα ουτε πονας...νιωθεις λιγο να σε τσουζουν τα ματια σου στην αρχη και να εχεις σαν να σου εχει μπει αμμος...αλλα τιποτα ζορικο !

το βραδυ που ξυπνησα στις 8 καθησα στο δωματιο μου με εξωτερικο φως παρεα μα τους κολλητους μου και τα λεγαμε....
κοιμηθηκα παλι και την αλλη μερα ξυπνησα και ..........Ω ΘΕΕ μου....τι πραγμα ηταν αυτο!! :eek::eek: ....εβλεπα ξεχωριστα μια-μια τις γριλιες απο το παραθυρο μου και δεν το πιστευα ( αντι να βλεπω την φωτεινη θολουρα που εβλεπα τοσα χρονια !)
εκεινη την ημερα καθησα σπιτι και την επομενη ετοιμαζομουνα να παω κανονικα στην δουλεια μου αλλα τελικα μας τα χαλασε ο καιρος ( ηταν το 2004 που ειχε χιονισει καποια Τσικνοπεμπτη !)

-τα 3-4 πρωτα βραδυα κοιμομουνα με κατι πλαστικα γυαλακια που μου ειχανε δωσει πιο πολυ για να προστατευωτα ματια μου απο τυχον χτυπηματα κατα λαθος στον υπνο μου ή σε καποια επαφη μου με το μαξιλαρι !!
-την πρωτη εβδομαδα εβαζα 2 κολληρια....
-την δευτερη συνεχισα με το ενα απο αυτα....
-επαφη με νερο μετα τις 3 μερες απο την επεμβαση....μεχρι τοτε τα καθαριζα εξωτερικα τα ματια μου με ορο+πανακι ελαφρα !

-οδηγησα κανονικα μετα απο 4 μερες περιπου αυτοκινητο και οχι μηχανη !
-δεν εκανα καταδυσεις τοτε οποτε δεν μπορω να σου απαντησω ποσο διαστημα πρεπει να περασει...
-με την πιεση στα ματια και τα σχετικα που λενε ΔΕΝ αντιμετωπισα μετα κανενα προβλημα απο τις καταδυσεις...μπορει να παιζει ρολο βεβαια το γεγονος οτι ολες μου οι βουτιες ειναι χαλαρες γυρω στα 20-25 μετρα!
-ειχα μυωπια 3.75 και 4 στα ματια μου !
-τα ματια απο τοτε εχουνα καποια πληγη ....πολυ μικρη αλλα υπαρχει....μια φορα που ειχα φαει μια κλωτσια καταλαθος πεθανα απο τον πονο....θελει προσοχη...ΔΕΝ πλακωνωμαστε δηλαδη στο ξυλο χωρις λογο !!
-φωτοφοβια ΔΕΝ απεκτησα καθολου ( οπως πχ η αδελφη μου οπου ακομα και την επομενη μερα δεν μπορουσε να βγει εξω απο το σπιτι....)...την επομενη μερα εγω εβαλα τα γυαλια ηλιου μου και πηγα για καφε.....αυτο ειναι ομως καθαρα στον ανθρωπο !
-μετα απο εμενα εκανε η αδελφη μου και αλλοι 2 κολλητοι μου.....ΟΛΟΙ εμεινα πολυ ευχαριστημενοι και μιλανε μα τις καλυτερες εντυπωσεις...η αδελφη μου μαλιστα ειχε εκτος απο μυυωπια και αστιγματισμο !

Οτι αλλο θες με ρωτας....
ΔΕΝ θα το μετανιωσεις......
θα παθεις πλακα μετα !!!
:thumbup:

Andreas Triantopoulos 09-09-08 12:35

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ (Μήνυμα 17828)
Καλημέρα σε όλους.

Την Πέμπτη το πρωί θα υποβληθώ σε επέμβαση λέιζερ στα μάτια, στο διαθλαστικό κέντρο στο Χαλάνδρι. Εχει κάνει κανείς απο σας να μου πεί τί ενοχλήσεις υπάρχουν μετά την επέμβαση ; σε πόσο καιρό θα μπορέσω να ερθουν τα μάτια μου σε επάφη με τη θάλασσα; Εχω αγχωθεί λίγο με την επέμβαση αν και είναι ρουτίνας, έχω μιλήσει με το γιατρό μου αλλα αν καποιος εχει προσωπική εμπειρία θα ήθελα παρακαλώ να την ακούσω.

Ευχαριστώ Ανεζίνα

Ανεζίνα, ας ελπίσουμε ότι ο Γιώργος (eye love scuba) θα μπεί και θα σου απαντήσει ώς πλέον αρμόδιος χειρουργός οφθαλμίατρος.

ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ 09-09-08 12:40

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Yannis (Μήνυμα 17831)
εκανα την επεμβαση στα ματια τον Φεβρουαριο του 2004 στο οφθαλμολογικο κεντρο ΟΡΑΣΙΣ και ομολογω να πω οτι ειναι μακραν :

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ !!

(ισως μαζι με το οτι εκοψα το τσιγαρο !)

Δεν χρειαζεται να ανυσηχεις καθολου...
η επεμβαση ειναι πλυ απλη κραταει γυρω στα 10 λεπτα ( και για τα δυο ματια) και δεν πονας καθολου..
εγω προσωπικα επειδη ειμαι γενικα πολυ νευρικος και νευροσπαστος, μου δωσανε και στην αρχη ενα ηρεμιστικο χαπακι ( μισο ) για να κουλαρω λιγο...
μετα την επεμβαση επρεπε να κατσω 30 λεπτα με τα ματια κλειστα σε ενα δωματιο ( παρεα με τους δικους μου ημουν) και ηρθε και ο γιατρος να με ξαναδει....
ολα καλα..πηγα σπιτι μου οπου επεσα για υπνο και ξυπνησα κατα τις 8 το βραδυ ( το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιμηθεις - πιστευω οτι θα στο πει και ο γιατρος σου αυτο !)
δεν νιωθεις τιποτα ουτε πονας...νιωθεις λιγο να σε τσουζουν τα ματια σου στην αρχη και να εχεις σαν να σου εχει μπει αμμος...αλλα τιποτα ζορικο !

το βραδυ που ξυπνησα στις 8 καθησα στο δωματιο μου με εξωτερικο φως παρεα μα τους κολλητους μου και τα λεγαμε....
κοιμηθηκα παλι και την αλλη μερα ξυπνησα και ..........Ω ΘΕΕ μου....τι πραγμα ηταν αυτο....εβλεπα ξεχωριστα μια-μια τις γριλιες απο το παραθυρο μου και δεν το πιστευα ( αντι να βλεπω την φωτεινη θολουρα που εβλεπα τοσα χρονια !)
εκεινη την ημερα καθησα σπιτι και την επομενη ετοιμαζομουνα να παω κανονικα στην δουλεια μου αλλα τελικα μας τα χαλασε ο καιρος ( ηταν το 2004 που ειχε χιονισει καποια Τσικνοπεμπτη !)

-τα 3-4 πρωτα βραδυα κοιμομουνα με κατι πλαστικα γυαλακια που μου ειχανε δωσει πιο πολυ για να προστατευωτα ματια μου απο τυχον χτυπηματα κατα λαθος στον υπνο μου ή σε καποια επαφη μου με το μαξιλαρι !!

-την πρωτη εβδομαδα εβαζα 2 κολληρια....

-την δευτερη συνεχισα με το ενα απο αυτα....
-επαφη με νερο μετα τις 3 μερες απο την επεμβαση....μεχρι τοτε τα καθαριζα εξωτερικα τα ματια μου με ορο+πανακι ελαφρα !

-οδηγησα κανονικα μετα απο 4 μερες περιπου αυτοκινητο και οχι μηχανη !
-δεν εκανα καταδυσεις τοτε οποτε δεν μπορω να σου απαντησω ποσο διαστημα πρεπει να περασει...
-με την πιεση στα ματια και τα σχετικα που λενε ΔΕΝ αντιμετωπισα μετα κανενα προβλημα απο τις καταδυσεις...μπορει να παιζει ρολο βεβαια το γεγονος οτι ολες μου οι βουτιες ειναι χαλαρες γυρω στα 20-25 μετρα!
-ειχα μυωπια 3.75 και 4 στα ματια μου !
-τα ματια απο τοτε εχουνα καποια πληγη ....πολυ μικρη αλλα υπαρχει....μια φορα που ειχα φαει μια κλωτσια καταλαθος πεθανα απο τον πονο....θελει προσοχη...ΔΕΝ πλακωνωμαστε δηλαδη στο ξυλο χωρις λογο !!

Οτι αλλο θες με ρωτας....
ΔΕΝ θα το μετανιωσεις......
θα παθεις πλακα μετα !!!
:thumbup:


Πω πω εχω πάθει πλακα απο την περιγραφή ευχαριστώ πολύ, δεν σκοπέυω βεβαια να παίξω ξύλο, μήχανή μπά έχει ψύχρα τώρα μόνο αυτοκίνητο.
Οι βουτιές μου μαξιμουμ 37 μέτρα δεν σκοπέυω πιο βαθιά πριν κάνω το σχολείο βαθιά καταδυση.
Με ξεάγχωσες thanks.

Φιλιά Ανεζίνα

hal 09-09-08 12:45

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
Συμφωνω απολυτα με τον Γιαννη. Ειναι το καλυτερο πραγμα που μπορεις να κανεις. Δεν το μετανιωσα ποτε.
Δεν ξερω ποσος καιρος χρειαζεται για να μπεις στη θαλασσα. Παντως ειναι αρκετα μεγαλυτερος απ οτι να βαλεις τα ματια σου κατω απο το ντουζ.
Μετα την εγχειρηση χτυπησα το ενα ματι παιζοντας μπασκετ και χρειαστηκα να ξαναπαω στο γιατρο να ξαναβαλει το λεπτο υμενιο(αυτο που αφαιρουν, εφαρμοζουν το λειζερ και ξανατοποθετουν) που ειχε μετακινηθει στη θεση του.
Παρολα αυτα τα ματια μου ειναι φυσιολογικα και δεν φαινεται σε κανενα ουλη, δεν μπορει να τη δει κανενας γιατρος. Και τα 2 μετα την εγχειρηση εβλεπαν καλυτερα απο 10/10.
Συγκεκριμενα για τις καταδυσεις δεν ειχα κανενα προβλημα σε μεγαλες βουτιες, βαθιες ή trimix. Ουτε και στην εκθεση των ματιων σε υψηλες μερικες πιεσεις οξυγονου.

ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ 09-09-08 12:48

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 17832)
Ανεζίνα, ας ελπίσουμε ότι ο Γιώργος (eye love scuba) θα μπεί και θα σου απαντήσει ώς πλέον αρμόδιος χειρουργός οφθαλμίατρος.


Γιώργος εδώ, Γιώργος εκεί, που είναι ο Γιώργος;

αποψε ταξιδεύω με το πλοίο ΜΎΚΟΝΟΣ στις 23:00. Θα ξαναμπώ να διαβάσω απο αύριο το μεσημέρι πια.

φιλάκια.

Μυλωνάκης Κων/νος 09-09-08 13:48

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
Γεια σου Ανεζινα.

Καταρχήν ηρέμησε , χαλάρωσε , πραγματικά είναι επέμβαση ρουτίνας και δεν διαρκεί πάνω από 3-4 λεπτά το μάτι (σε όλη τη διαδικασία).
Στο ίδιο κέντρο στο χαλανδρι έκανα πριν λίγους μήνες επέμβαση με τη μέθοδο lasic , και ήμουν και γω αγχωμένος πάρα πολύ.
Ο Γιατρός μου που είχε μια εμπειρία 20 χρόνων πίσω σε αυτές τις επεμβάσεις μου είχε πει τα πάντα τα οποία συνέβησαν μετά την επέμβαση.

Ας τα πάρουμε όλα από την αρχή..

Βγαίνοντας από την αίθουσα (να μην την πω χειρουργείο διότι δεν είναι) του λέιζερ θα φοράς μια μασκουλα για μισή ωριτσα .
Μόλις την βγάλεις θα δεις αμέσως τα αποτελέσματα αλλά πολύ θολά…μην φοβηθείς καθόλου!!:thumbup:
Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του γιατρού μετά την επέμβαση και πηγαίνοντας σπίτι σου προσπάθησε να κοιμηθείς αμέσως….θα σε ανακουφίσει και το κυριότερο μόλις ξυπνήσεις θα δεις ότι δεν έβλεπες τόσο καιρό αλλά πάλι λίγο θολά.
Το θα σε ανακουφίσει σημαίνει πως 1 ώρα μετά την επέμβαση θα νιώθεις ένα μικρό κάψιμο στα μάτια αλλά μόλις καταφέρεις και κοιμηθείς…αυτό ήταν….έφυγε για πάντα… εκεί θα βλέπεις περίπου το 80%...
Εγώ μόλις ξύπνησα πήγα super market :p:p….μην το κανείς!!! Καλό θα ήταν να μείνεις την πρώτη μέρα στο σπίτι.

Προφανώς ο γιατρός θα σου πει πως απαγορεύετε το νερό της βρύσης μέσα στα μάτια για μια εβδομάδα καθώς και το τρίψιμο των ματιών για 5-7 ημέρες καθώς και θα σε έχει προμηθεύσει και μασκουλα ύπνου.

Εάν στη δουλειά σου λειτουργείς pc πάρε και την δευτέρα-τρίτη άδεια (εννοείτε πως την παρασκευή δεν δουλεύεις) εάν μπορείς…
Εάν δεν λειτουργείς pc και η δουλειά σου δεν είναι ‘βρόμικη’ τότε είσαι έτοιμη να πας…

Για τουλάχιστον 15-20 μέρες τα κολλύρια κάθε ένα τέταρτο και αργότερα μισή ώρα θα σου είναι απαραίτητα και πολύ ανακουφιστικά , μην σε ενοχλεί καθόλου αυτό , θα μπουν στην καθημερινότητα σου για περίπου ένα μήνα..
Το βραδύ να βάζεις πάντα το jel που σου έχει δώσει ο γιατρός διότι αυτό κρατάει τα μάτια υγρά πολλές ώρες στον ύπνο.
Όταν ξυπνάς για περίπου 20 μέρες θα τα νιώθεις λίγο ξερά…κολλύρια και jel είναι η λύση.

Στη θάλασσα ο γιατρός μου είχε πει 40 ημέρες μετά την εγχείρηση αλλά εγώ πήγα για rafting στο λουσιο στις 25… :fioufiou: μην παίρνεις παράδειγμα εμένα όμως..κανε ότι σου πει ο γιατρός σου!!!

Στη θάλασσα δεν θα έχεις πιστεύω κανένα θέμα μετά από 1 ½ - 2 μήνες…

Όλα αυτά στα λέω όπως τα έζησα εγώ προσωπικά το Πάσχα που μας πέρασε και πίστεψε με είδα το φως το αληθινό!!!!
Να τηρείς πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου!!
Το 100% θα το πιάσεις σχετικά γρήγορα ποσοτικά…αλλά ποιοτικά θα κανείς Κανά Μήνα +

Κατι ακομα:

Α) να πας στο διαθλαστικό κέντρο με αυτοκίνητο και οδηγό…μην οδηγας εσύ μετά…
Β) Το όνομα του γιατρού μου είναι Δημήτριος Γιαλιας και φοράει Γυαλιά!!!
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:


τον ευχαριστω πολυ μεσα απο την καρδια μου!!!

γ) http://scuba-doc.com/diveye.htm

Ερώτηση στη DAN…:confused:

Question:
I have a question about eye surgery.
Is there any difference in waiting time before returning to diving when the laser eye surgery is done by PRK-METHOD?

Answer:
In general laser corneal surgery is considered to require a return-to-dive interval ranging from 2 until 4 weeks, depending on the type of surgery, Lasik techniques being the ones requiring less time.
Surgical radial keratotomy interventions require a longer interval, generally not less than 3 months.
There is no known permanent contraindication to resuming diving when clinical complete healing is achieved after non complicated eye surgery performed with such methods, unless other conditions, ocular or general, may be present.



Υς: Εκείνο τον καιρό έκανε απεργίες η ΔΕΗ και 2 λεπτά πριν μπω μεσα έπεσε το ρεύμα…:angyr::angyr::angyr::angyr::angyr::ang yr:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι !!!!! και καλές βουτιές μετά!!!:geia::geia:

AMFIBIOS 09-09-08 23:19

Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
 
Για μυωπία μιλάμε έτσι? Κοίτα, όπου και αν ρωτήσω άκουω καλά πράγματα σχετικά με επέμβαση λέιζερ. Αλλά πριν λίγο, λίγο...τέλος πάντων, καιρό ένα φίλος μου έκανε τέτοια επέμβαση. Το πράγμα αγρίεψε πολύ. Μετά την επέμβαση ΔΕΝ μπορούσε να δει καθόλου καλά, ούτε να οδηγήσει δεν μπορούσε, και αναγκάστηκε να κάνει νέα επέμβαση. Μετά τη δεύτερη το ένα μάτι ήταν ok ενώ με το άλλο πάλι δεν έβλεπε καλά χώρια που είχε φλεγμονή από ότι έμαθα. Τώρα νέα του δεν έχω ακούσει αφού μένει Αθήνα και είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Βλέπεις, έχασε πάρα μα πάρα πολύ καιρό από τις σπουδές και τώρα τρέχει και δεν προλαβαίνει. Και όλα αυτά επειδή δεν γούσταρε τα γυαλιά και τους φακούς. Εγώ θα το σκεφτώ πολύ μα παρά πολύ πριν κάνω κάτι τέτοιο. Τα μάτια είναι ότι πιο πολύτιμο έχω. Βέβαια ο οφθαλμίατρος μου, μου είπε σε μεγαλύτερη ηλικία ελεύθερα...αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Για πιο λόγο θέλεις η μάλλον ήθελες να κάνεις επέμβαση?

gmav 10-09-08 07:45

Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια
 
καλημέρα σε όλους...

βλέπω ότι ο καθένας έχει και ελαφρός διαφορετικές εμπειρίες απο την επέμβαση... :)

εγώ είχα μυωπία 3.75 στο κάθε μάτι και 1 αστιγματισμό στο αριστερό.
έκανα εγχείρηση στης 16/01/08 με τη μέθοδο LASIC.

φαντάζομαι θα έχεις ενημερωθεί για τις δυο μεθόδους lasic και PRK και τις διαφορές τους.

ο δικός μου γιατρός ήταν λίγο πιο συντηρητικός... δε με άφησε να βουτήξω πριν της αρχές ιουνίου...:)

δουλειά στον υπολογιστή μπορούσα να κάνω μετά απο 1 βδομάδα.
οδήγησα μετά απο 1 βδομάδα. το βράδυ όμως δυσκολευόμουν ειδικά σε δρόμους με χαμηλό φωτισμό
η όραση καλυτερεύει με τον καιρό...

σε γενικές γραμμές η διαδικασία είναι όπως την περιέγραψαν παραπάνω..
η δική μου εγχείρηση διαφέρει σε λεπτομέρειες (πχ δε μου έδωσε μάσκα για ύπνο, την πρώτη μέρα είχα έντονη φωτοφοβία...μου απαγόρευσε το τρίψιμο των ματιών.... )

α... και κάτι ακόμη....

Παράθεση:

Βγαίνοντας από την αίθουσα (να μην την πω χειρουργείο διότι δεν είναι) του λέιζερ
σε αυτό εγώ θα διαφωνήσω...

είναι κανονική εγχείρηση αυτό που κάναμε με όλα τα ρίσκα που έχουν οι εγχειρήσεις... :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.