Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=62)
-   -   Κληση S.O.S Λιμεναρχειου (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3006)

seafarer 17-09-08 18:40

Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Θα αποδωσω αυτουσιο οπως μου περιγραφηκε ενα θαλασσιο περιστατικο.

Το Σαββατο 13/09/2008 δυο φιλοι πηγαν με το βαρκακι τους για ψαρεμα - ψαροντουφεκο στην θαλασσια περιοχη του Νεου Μαρμαρα Χαλκιδικης.
Στην αρχη ο καιρος ηταν καλος και αποφασισαν να πανε μεχρι το απεναντι νησακι της Κελυφου. Αποφασισαν να κανουν τον γυρο απο το νησακι αλλα ο καιρος γρηγορα αρχισε να αγριευει και οταν βρεθηκαν απο την εξω πλευρα του για κακη τους τυχη η μηχανη δεν επαιρνε μπροστα. Προσπαθησαν αρκετες φορες να την θεσουν σε λειτουργια αλλα δεν καταφεραν τιποτα ανακαλυπτοντας οτι το ρευμα τους παρασερνει μεσοπελαγα! Αφου ειδαν οτι δεν γινεται τιποτα και εχουν απομακρυνθει αρκετα απο την ακτη αποφασισαν να καλεσουν το τοπικο λιμεναρχειο στον υποσταθμο του Μαρμαρα.
Ακολουθει η εξης στιχομυθια:
- Ναι γεια σας σας παιρνουμε απο ενα μικρο βαρκακι ανοιχτα στην θαλασσα. Ειμαστε ακυβερνητοι και μας παρασερνει ο καιρος. Ελατε γρηγορα.
- Δυστυχως κυριοι δεν μπορουμε να βοηθησουμε.
- Τι εννοειτε? Στο λιμεναρχειο δεν πηραμε?
- Στο λιμεναρχειο πηρατε, αλλα εμεις ρυμουλκηση δεν κανουμε!!!
- Σας λεω κινδυνευουμε, τι θα πει δεν κανετε ρυμουλκηση?
- Αυτο που σας λεω κυριε. Δεν υπαρχει δυνατοτητα ρυμουλκησης.
- Και τι θα κανουμε εμεις τωρα?
- Κοιταξτε εμεις συνεργαζομαστε με καποιους ψαραδες - επαγγελματιες εδω και μπορουμε να τους ειδοποιησουμε, αλλα θα πρεπει να σας ενημερωσω οτι θα χρειαστει να τους πληρωσετε!!!
- Καλα, καντε γρηγορα σας παρακαλω γιατι κινδυνευουμε!

Και ηρθαν οι ψαραδες και κανανε την ρυμουλκηση και την διασωση των δυο ατυχων Ελληνων πολιτων. Το αντιτιμο ηταν 50 ευρω!
Και τους λεει ο ψαρας:
- Ειστε τυχεροι που ειστε Ελληνες και πληρωσατε μονο 50!
Γιατι εδω μενουν κατι Ιταλοι και διαφοροι και τους παιρνουμε 200-300 ευρω αναλογα την περισταση!!!
Κοκκαλο οι Ελληνες!!!

Τα συμπερασματα δικα σας...................

fivos 17-09-08 19:45

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Έτσι που μας τα λες -κι επειδή ζούμε στην Ελλάδα- θα μπορούσε κανείς να υποθέσει το χειρότερο:
ο Λιμενικός σταθμός δεν κάνει ρυμουλκύνσεις γιατί έχει κάνει συμφωνία με τους ψαράδες και πιθανόν να υπάρχουν και κρυφές συναλλαγές μεταξύ ψαράδων και λιμενικών.

Επειδή όμως όλα αυτά είναι αναπόδεικτες υποθέσεις, ας ξεκινήσουμε καλοπροαίρετα από τα αυτονόητα:

=> Μπορεί όντως το σκάφος του λιμενικού σταθμού να μην είναι κατάλληλο για να κάνει ρυμούλκυνση (υπάρχουν δυστυχώς λιμενικοί σταθμοί που όχι κατάλληλο σκάφος δεν έχουν, πολλές φορές είναι θαύμα να έχουν ένα τζίπ που να είναι σε καλή κατάσταση)

=> Είναι δυνατό να υπάρχει οδηγία να μην κάνουν ρυμουλκύνσεις?
Δε το γνωρίζω -ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει- αλλά το βρίσκω μάλλον απίθανο.

Αυτό που βρίσκω απαράδεκτο, είναι την αδιαφορία για τη διάσωση ανθρώπων που δηλώνουν ότι βρίσκονται σε κίνδυνο :madwife:
Άσχετα από τη δυνατότητα ρυμούλκυνσης, πήγε το σκάφος του λιμενικού να επιβλέψει τη διάσωση?
Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτών των κυρίων... αν -χτύπα ξύλο- συνέβαινε τίποτα στο φουσκωτό και χρειαζόταν μετά να ψάχνουν τους ανθρώπους στη θάλασσα.

Οι φίλοι σου δεν πήγαν μετά στο Λιμενικό να ρωτήσουν γιατί δεν υπάρχει "δυνατότητα ρυμούλκυνσης"?

Τη στάση των ψαράδων που κρίνουν το πόσο αξίζει μια ζωή στη θάλασσα από το αν είναι ξένος και πόσα μπορούν να "αρπάξουν" καλύτερα να μη τη σχολιάσω καθόλου γιατί θα παρεκτραπώ... :lipsrsealed:

dimitri 17-09-08 19:58

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 18243)
=> Είναι δυνατό να υπάρχει οδηγία να μην κάνουν ρυμουλκύνσεις?
Δε το γνωρίζω -ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει- αλλά το βρίσκω μάλλον απίθανο.

Αυτό που βρίσκω απαράδεκτο, είναι την αδιαφορία για τη διάσωση ανθρώπων που δηλώνουν ότι βρίσκονται σε κίνδυνο :madwife:
Άσχετα από τη δυνατότητα ρυμούλκυνσης, πήγε το σκάφος του λιμενικού να επιβλέψει τη διάσωση?
Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτών των

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια οδηγία μια και η άρνηση βοήθειας νομίζω ότι συνιστά εγκατάλειψη και είναι κακούργημα.

Περισσότερο είμαι της γνώμης ότι έχουν βρει τον μπελά τους με τους ψαράδες του Σ/Κ που ξεκινάνε ανοργάνωτοι και κάθε λίγο και λιγάκι τους παίρνουν τηλέφωνο γιατί έμειναν από καύσιμα ή οτιδήποτε άλλο.

Λάθος βέβαια γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος ότι η κλήση δεν είναι επείγουσα, αλλά μόνο αυτή την εξήγηση μπορώ να δώσω. :lipsrsealed:

andreas 18-09-08 09:46

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Aν πάω με το Ι.Χ. μου σε ένα βουνό επειδή ο καιρός αρχικά είναι καλός, αλλά αργότερα ... χιονίσει και αποκλειστώ, κι άν χαλάσει και η μηχανή του Ι.Χ. μου, μπορώ να πάρω τηλέφωνο την αστυνομία να με ρυμουλκήσει ?

Στην κατάσταση του αποκλεισμού όμως κινδυνεύω...

Αλλά γιατί να έφτασα σε αυτή την κατάσταση ? :fioufiou:

Andreas Triantopoulos 18-09-08 10:10

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 18243)

Οι φίλοι σου δεν πήγαν μετά στο Λιμενικό να ρωτήσουν γιατί δεν υπάρχει "δυνατότητα ρυμούλκυνσης"?

Μάλλον δεν είχαν πετρέλαιο....

Πραγματική ιστορία:

To προηγούμενο Σ/Κ είμαστε στο Λουτράκι, στο Poseidon Resort για relax και καταδύσεις μετά συζύγων, τέκνων ανηψιών κλπ. Το βράδυ πάμε να φάμε σε μία ταβέρνα και μαζί μας θα ερχόταν και ο φίλος ιδιοκτήτης καταδυτικού. Αλλά δυστυχώς για εμάς και αυτόν, τον κάλεσε το Λιμεναρχείο Κορίνθου (για δεύτερο βράδυ συνεχόμενο) να βγάλει το σκάφος του να ψάξουν για ψαρεντουφεκά που αγνοείτω. Και βέβαια ο φίλος έχασε το βραδυνό του και το βράδυ του (μέχρι το πρωί 6πμ) να γυρνάει τη θάλασσα... Ξεβράστηκε τελικά νεκρός στην παραλία ο ψαρεντουφεκάς (πότε επιτέλους θα μάθουνε να βουτάνε με ζευγάρι...).

Τώρα θα μου πείτε γιατί χώσανε το ιδιοκτήτη του καταδυτικου? ένας λόγος είναι ότι μπορούν... ο βασικός λόγος (και το πιστεύω γιατί έχω 2 φίλους λιμενικούς) είναι ότι τους έχουνε βάλει όριο στα λίτρα πετρελαίου και δεν έχουν χρήματα/πετρέλαιο να κινήσουν το λιμενικό σκάφος!!!!!

Έλεος...

Manta 18-09-08 10:29

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 18243)
...Άσχετα από τη δυνατότητα ρυμούλκυνσης, πήγε το σκάφος του λιμενικού να επιβλέψει τη διάσωση?
Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτών των κυρίων... αν -χτύπα ξύλο- συνέβαινε τίποτα στο φουσκωτό και χρειαζόταν μετά να ψάχνουν τους ανθρώπους στη θάλασσα.
...

Δεν νομίζω να του νοιάζει. Ευθήνες το πιό πιθανόν δεν θα αποδοθούν ειδικά αν δεν υπάρχουν επιζώντες για να πούν ότι κάλεσαν βοήθεια και δεν τους δώθηκε.

Manta 18-09-08 10:30

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Απορία δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει ασύρματος στο σκάφος?

dimitri 18-09-08 10:55

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Για να βάλουμε κάποια πράγματα στην θέση τους.

1. Το Λιμενικό δεν υποχρεώνεται να κάνει ρυμούλκηση αλλά μόνο διάσωση. Ρυμούλκηση γίνεται είτε γιατί είναι ασφαλέστερο από το να ανεβάσουν τον κόσμο πάνω στο πλωτό (βλέπε κακοκαιρία) είτε γιατί το ακυβέρνητο σκάφος είναι επικίνδυνο για την ναυσιπλοϊα.

Ρυμούλκηση γίνεται από ιδιώτες, με το ανάλογο αντίτιμο. Αν εγκαταλειφθεί το σκάφος τότε όποιος το βρεί και το σώσει μπορεί και να το διεκδικήσει (με κάποιους περιορισμούς).

2. Τα μικρά σκάφη δεν χρειάζεται να έχουν ασύρματο. Απλά ένα ραδιόφωνο για να ακούνε τον καιρό και φωτοβολίδες για σήμανση σε περίπτωση κινδύνου. Βέβαια σήμερα με τα κινητά τίποτα από τα παραπάνω δεν χρησιμοποιείται (αν και υπάρχουν στα σκαφάκια)

fin 18-09-08 14:32

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Ενταξει ειμαστε εξαλλοι με το λιμενικο (δικαιολογημενα) αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα βλεπουμε πιο σφαιρικα. Αλλο ρυμουλκηση αλλο διασωση. Στη περιπτωση που υπηρχε αντιστοιχη ερμηνεια με εξωτερικο για τον χαρακτηρισμο 'επειγον' τοτε το λιμενικο εσωσε τους φιλους οχι μονο απο τη περιπετεια αλλα και απο μεγαλυτερη δαπανη. Γιατι την "διασωση" ναι μεν δεν μπορει ποτε να την αρνηθει η επισημη αρχη, αλλα και ο κινδυνευων θα πρεπει να ειναι τοσο εντελως τυπικος με κανονισμους, αναλογα με το σκαφος του, ωστε δυσκολα θα γλιτωσει την καταβολη της σχετικης δαπανης μετα την εκθεση ατυχηματος.
Τα μικρα σκαφη (βλ "βαρκακι") επειδη ακριβως προοριζονται για ακτοπλοια (για αυτο εχουν κουπια) εχουν ομως κυβερνητες μηδενικης ναυτοσυνης δεν χαιρουν της προσοχης του λιμεναρχειου (εκτος και αν εχει υπερβολικο καιρο) γιατι πολυ απλα μπορουν οικονομικοτερα να εξυπηρετηθουν απο τους ντοπιους ψαραδες που ειναι πιο κοντα αρα οικονομικα.
Η ουσια ειναι οτι το λιμεναρχειο εδωσε λυση στη συγκεκριμενη κατασταση για να αποφυγει μια δαπανηρη διασωση για το δημοσιο πορτοφολι. Μαλιστα η συγκεκριμενη ρυμουλκηση 50ε οπως εγινε ηταν τελικα και ιδιαιτερα οικονομικη συγκρινομενη με την "αγορα" :) βλεπε
"7.7 Αν ο Συνδρομητής επιθυμεί το σκάφος του να ρυμουλκηθεί σε συγκεκριμένο λιμάνι, τότε η ρυμούλκηση γίνεται με χρέωση 30 Ευρώ ανά μίλι."
http://www.sea-sos.gr/page/default.asp?la=1&id=41

akef 19-09-08 14:53

Απάντηση: Κληση S.O.S Λιμεναρχειου
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο andreas (Μήνυμα 18266)
Aν πάω με το Ι.Χ. μου σε ένα βουνό επειδή ο καιρός αρχικά είναι καλός, αλλά αργότερα ... χιονίσει και αποκλειστώ, κι άν χαλάσει και η μηχανή του Ι.Χ. μου, μπορώ να πάρω τηλέφωνο την αστυνομία να με ρυμουλκήσει ?

Στην κατάσταση του αποκλεισμού όμως κινδυνεύω...

Αλλά γιατί να έφτασα σε αυτή την κατάσταση ? :fioufiou:


Την αστυνομία, όχι. Την Πυροσβεστική όμως ναι!!! Θα κινητοποιηθεί η ΕΜΑΚ και θα σε απεγκλωβίσει. Μια μηχανική βλάβη μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε, οπουδήποτε και κάτω από τις καλύτερες συνθήκες καιρού και συντήρησης οποιουδήποτε μηχανοκίνητου.

Θεωρώ οτι το λιμεναρχείο είναι απαράδεκτο με αυτή του τη στάση και συμπεριφορά. Εγώ πάντως θα το κυνηγούσα το θέμα, κάνοντας αναφορά μόλις πατούσα το πόδι μου στην στεριά.

Δηλαδή αν το συγκεκριμένο σκάφος παρασυρόταν σε κάποιο επικυνδινο σημείο, τι θα γινόταν???

Δηλαδή σε περίπτωση εγκληματικής ενέργειας δεν καλούμε την αστυνομία???? καλούμε τον Mitso Security???

Δηλαδή την επόμενη φορά που θα δούμε φωτιά τι να κάνουμε??? να καλέσουμε την υδροφόρα???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.