Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε? (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2620)

Manta 31-05-08 16:18

Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
Σκέφτομαι να αγοράσω βίντεο κάμερα. Ποια μάρκα/μοντέλο μου προτείνετε (καλό θα ήταν αν υπάρχει θήκη για νερό, χωρίς να είναι απαραίτητη προϋπόθεση).

Nicholas S. 31-05-08 17:03

Απάντηση: βίντεο κάμερα
 
Η επιλογή κάμερας hi-definition με σκληρό δίσκο νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση.

Προσωπικές επιλογές:
Sony HDR-SR10E
Sony HDR-SR11E
Sony HDR-SR12E
Canon VIXIA HF10

Δεν ξέρω αν έχουν housing αλλά σίγουρα είναι καλές μηχανές.

Αν θέλεις κάτι ακόμα καλύτερο:
Sony PMW-EX1
Canon XH G1
Canon XL H1

Αν η επιλογή σου είναι από τις 3 παραπάνω θα πρωτινά με κλειστά τα μάτια Housing Gates !

Μπλε 02-06-08 19:37

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
Αν δε θέλεις να χάθεις στις "άπειρες" επιλογές και για ερασιτεχνική-ημιεπαγγελματική χρήση, δες τη Sony HDR-SR12 ενώ για housing κοίταξε τις σειρές της Light&Motion

Καλές λήψεις! :thumbup:

GKanel 02-06-08 19:52

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
Εγώ με την σειρά μου θα σου προτείνω το housingτης silverfish, με το απίστευτο πλεονέκτημα να μπορείς να το χρησιμοποίησης με πολλές διαφορετικές κάμερες.
Προσωπικά, το χρησιμοποιώ με μια SonyHDR-HC5
Γιατί όπως κάποιος άλλος είπε "Οι κάμερες παλιώνουν ή χαλάνε αλλά τα housingμένουν".

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 03-06-08 09:43

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
οι βιντεοκαμερες της SONY χρησιμοποιουν AVCHD format για τα αρχεια....αυτο δημιουργει καποια προβληματα καθοτι δειλα δειλα εχουν αρχισει οι εταιριες να το ενσωματοωνουν στα NLE προγραμματα τους.....βεβαια λυσεις υπαρχουν αλλα δεν ειναι και οι καλυτερες δυνατες....αυτη τη στιγμη ξερω οτι μπορεις να παιξεις με m2ts αρχεια (το φορμα AVCHD) σε SONY VEGA, ULEAD, στο καινουριο Nero (που δεν θυμαμαι τι εκδοση ειναι) και αν δεν κανω τραγικο λαθος στο AVID (αυτο ειναι και η καλυτερη τρεχουσα λυση)...

κατα τα αλλα το α και το ω στα υποβρυχια πλανα ειναι να μπορεις να κανεις manual white balance υποβρυχιως κατι που ΔΕΝ μπορεις να κανεις στις SONY....και αναρωτιεμαι αν μπορεις με οποιαδηποτε ερασιτεχνικη καμερα...

Editing σε HD για να κανεις χρειαζεσαι εναν υπολογιστη που να φυσαει (κατα προτιμηση mac) και μεγαλους & γρηγορους εξωτερικους σκληρους ...επισης χρειαζεσαι ενα BR disc burner που αναρωτιεμαι ποιος εχει αυτη τη στιγμη...και βεβαια μια HD tv ωστε να βλεπεις τα καλουδια σου....

Ολα αυτα ειναι βεβαια προ των πυλων και ερχονται...οποτε ολα ειναι θεμα επενδυσης στο βαθος του χρονου.....

Για housing , η Ikelite φτιαχνει good value for money housings αλλα πρεπει να εισαι ο κυριος χταποδης για να κανεις σωστα πλανα χρησιμοποιοντας μηχανικα χειρηστηρια....
Προσωπικα εχω μια SONY HDR-SR1 ,με housing της Amphibico και HID φωτα της Amphibico....(αααα χωρις φωτα αν η μηχανη σου δεν εχει 3 ccd , τα πλανα σου θα ειναι κλαφτα....και ας λενε οτι θελουν για τους CMOS σενσορες....το 3 ccd ειναι αλλο πραγμα!), εκτος ενα τραβας στα 15 μετρα σε καθαρα νερα μεσημερι.....

Manta 03-06-08 09:50

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
Ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις αλλά δυστηχώς η τράπεζα δεν επιτρέπει για HD κάμερα.

Εχω δεί τη Sony DCR-SR55E με σκληρό Δισκο 40GB & Canon FS10 με εσωτερική μνήμη 8GB και πέρνει (αν θέλεις) επιπρόσθετα κάρτα SDHC. Η τιμή είναι η ίδια.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 03-06-08 10:00

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
κατανοητο....αλλα δεν μπορεις να βρεις μια καμερα με 3 ccd ή cmos σενσορ?? το μονό ccd θα ειχει αθλια αποτελεσματα υποβρυχιως οπου η χρωματικη αναλυση ειναι πολυ απαιτητικη!

κι ας ειναι η καμερα πιο παλια με dv κασετες και χωρις σκληρο....

Manta 03-06-08 10:14

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
Γιώργο ο κύριως λόγος αγοράς και χρήσης είναι για ξηρά, βιντεογράφιση της μικρής.
Γιά τη θάλασσα έχω μια olympus (γι' αυτό θα ζητήσω βοήθεια) αργότερα :o
Για εκτός νερού 1 ccd είναι πολύ λίγο (χάλια)?

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 03-06-08 10:24

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
οχι οχι για επιφανεια το 1ccd ειναι αξιοπρεπεστατο.....

fin 03-06-08 11:49

Απάντηση: Ποια βιντεοκάμερα προτείνετε?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Manta (Μήνυμα 13540)
Γιώργο ο κύριως λόγος αγοράς και χρήσης είναι για ξηρά, βιντεογράφιση της μικρής.
Γιά τη θάλασσα έχω μια olympus (γι' αυτό θα ζητήσω βοήθεια) αργότερα :o
Για εκτός νερού 1 ccd είναι πολύ λίγο (χάλια)?

:rofl:
καλα μας την εφερες.

Αλλα επειδη ειναι για ιερο σκοπο θα σε παραπεμψω σε SANYO Xacti HD700 (ειμαι στην ιδια θεση με σενα). Γιατι η φορητοτητα ειναι το ζητουμενο σε συνδυασμο με αλλα πλεονεκτηματα.
Ουτε μπαταριες, ουτε tapes, ουτε σκληροι και θορυβος
πχ
http://www.pixmania.com/gr/gr/641225...e-o-aoens.html
High Def 720p (1280 x 720 pixel) για να τα βλεπεις αυριο στο homecinema
Κάρτα μνήμης SD, συμβατό με SDHC μέχρι και 8 GB

με 400 ευρουλακια

(εχω αντιστοιχο μηχανακι ειναι μια χαρα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.