Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Γίνε Οικο-ρεπόρτερ (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ" (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=201)

Physalia 26-06-07 19:40

Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω κάπου στο web για να το ποστάρω εδώ. Αν τυχόν είναι για κάποιον ευκολότερο, μιλάω για το άρθρο του Ε της προηγούμενης Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας (24/6), κάποιου Γιάννη Μπογιόπουλου με τον τρομολαγνικό τίτλο που ανέφερα και πρόσθετη "αντικειμενική" περίληψη στο εξώφυλλο:

"Λαγοκέφαλοι Δολοφόνοι, Γιγαντιαία Φεγγαρόψαρα, Φύκια με τοξίνες εισβάλλουν στα ελληνικά νερά και απειλούν"

Το διάβασε κανείς; Υπάρχει κανείς που μπορεί εύκολα να μας το ανεβάσει κάπως/κάπου για να το δούμε;;

Έχει κανείς άποψη για το περιεχόμενο του άρθρου;

Yannis 26-06-07 20:30

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
αυριο στο γραφειο ΑΜΑ εχουμε ρευμα θα στο σκαναρω και θα στο στειλω......μεταξυ μας.......δεν ελεγε και κατι σπουδαιο !!..
οπως το ειπες.....τρομολαγνικο..........: thumbdn: :thumbdn: :thumbdn:

Physalia 26-06-07 20:39

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
thx Γιάννη!

(τόσο τρομολαγνικό όμως που νομίζω του οφείλουμε λίγη αντεπίθεση)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 27-06-07 01:43

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
τι δεν ελεγε κατι σπουδαιο???

Οταν το διαβασα δεν πιστευα στα ματια μου, δεν πιστευα οτι ειχε γραφτει στο περιοδικο της Ελευθεροτυπιας και οχι σε καμμια σκουπιδοπαλιοφυλλαδα.

Με εκνευρισε τοσο πολυ που δεν ηξερα πως να διαχειριστω το θυμο μου...

Το συγκεκριμενο αρθρο ειναι αιτια για να τελειωσουμε το χαρτι του φαξ του Ε...

Προσωπικα με προσβαλλει ως λατρη της θαλασσας, ως γνωστη της υποβρυχιας ζωης και ως σκεπτομενο πολιτη...

Περιμενω το σκαναρισμα και την επιστολη διαμαρτυριας...

Yannis 27-06-07 13:01

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 1520)
thx Γιάννη!

(τόσο τρομολαγνικό όμως που νομίζω του οφείλουμε λίγη αντεπίθεση)

αμα μπορεις στειλε μου με πμ το ε-μαιλ σου να σου στειλω τις σκαναρισμενες φωτογραφιες να τις ανεβασεις εσυ, γιατι δεν προλαβαινω να τις επεξεργαστω και να τις ανεβασω εγω !!
ευχαριστω...
Γιαννης

Yannis 27-06-07 13:02

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 1526)
τι δεν ελεγε κατι σπουδαιο???
...

ναι....εννοω βασικα οτι ελεγε μ@λ@κιες !!!

Σώτος Χριστοδούλου 27-06-07 13:19

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
Θα ήταν καλό αν γινότανε να ανεβάσει καποιος το άρθρο να το δούμε και μεις οι μη έχοντες πρόσβαση στην Ε/Τ.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 1518)
...με τον τρομολαγνικό τίτλο...

Πάντως αν κατάλαβα καλά από τις αντιδράσεις της Μαρίας που το χαρακτηρίζει ως τρομολαγνικό (:worship: γι' αυτό σ' αγαπάω βρε Μαρία γιατί είσαι πάντα σωστή και γιατί με μαθαίνεις και ωραίες λέξεις!)

και του Γιάννη αλλά και του Γιώργου:

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 1526)

Με εκνευρισε τοσο πολυ που δεν ηξερα πως να διαχειριστω το θυμο μου...

...θα έλεγα ότι πρόκειτε για μια παραπληροφόρηση από άτομο που δεν έχει υπόστρωμα κατάλληλο, και ακόμα από άτομο που έχει κάποια "εχθρική" σχέση με το υγρό στοιχείο.

Πάντως παιδιά μια προσέγγιση για αυτά τα θέματα θα μπορούσε να είναι η επιμόρφωση των δημοσιογράφων. Πρόσκληση σε μια κατάδυση ίσως, πρόσκληση σε ένα σεμινάριο ίσως,΄κάτι τελωσπάντων που θα τους έδειχνε τον κόσμο του βυθού όπως τον βλέπει ένας δύτης με περιβαλλοντική συνείδηση. θέλουμε αυτούς τους τύπους να είναι γνώστες και σύμμαχοι μας και όχι αδαείς και συγγραφείς τρομολαγνικών άρθρων...

jdim 27-06-07 13:29

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
καλημέρα,

διάβασα και εγώ το άρθρο την κυριακή και μου έκανε εντύπωση καθώς πριν από δυο εβδομάδες είχαν δημοσιεύσει άρθρο (το Γεωτρόπιο) με θέμα τις γοργονιές στην Στέρνα και πριν την δημοσίευση είχαν ζητήσει την βοήθεια του ΕΛΚΕΘΕ για την ταυτοποίηση των ονομασιών των ειδών ώστε να μην βρεθούν εκτεθειμένοι, ενώ αντίθετα αν κατάλαβα καλά στην συγκεκριμένη δημοσίευση δεν υπήρξε παρόμοια κίνηση.
τόσο μεγάλη διαφορά στην προσέγγιση μεταξύ των δυο περιδικών του ίδιου οργανισμού...:(

Physalia 27-06-07 16:18

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
@jdim
Και σε αυτό το άρθρο είχαν πάρει γνώμες ειδικών.
Δυο μάλιστα από αυτές (Α. Ζενέτου και M. Corsini Foka) είναι ερευνήτριες στο ΕΛΚΕΘΕ και γνωρίζω προσωπικά την πραγματική και μακροχρόνια ενασχόλησή τους με το αντικείμενο.
Όμως οι γνώμες των ειδικών περιορίστηκαν (όπως άλλωστε τους ζητήθηκε) σε απλή αναφορά επιστημονικών δεδομένων και γεγονότων.
Το πώς όμως αυτά τα δεδομένα μετατράπηκαν σε κραυγαλέες διαπιστώσεις από τον δημοσιογράφο και το πώς κατέληξαν με τίτλους και επίλογους που ξεφεύγουν παντελώς από τη στοιχειώδη ανάγκη του απλού πολίτη για ενημέρωση, είναι κάτι που έγκειται καθαρά και μόνο στην ιδιοσυγκρασία του συγκεκριμένου κυρίου....

Καλύτερα όμως να περιμένουμε να ανέβει κάπου το άρθρο για να το δείτε όλοι. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώμη σας.
Yanni σου εχω ήδη στείλει pm

Σώτο, πόσους δημοσιογράφους να επιμορφώσεις;; Πάντα θα βγαίνει ένα καινούργιο φρούτο που θα νιώθει απεγνωσμενα την ανάγκη να κάνει εντύπωση......
Έχεις όμως δίκιο ότι δεν πρέπει κανείς να εξοργίζεται με την άγνοια.
Πάντα υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να αλλάζεις αυτά που δε σου αρέσουν.


Θα επανέλθω.

Yannis 27-06-07 19:33

Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 1540)
@jdim

Καλύτερα όμως να περιμένουμε να ανέβει κάπου το άρθρο για να το δείτε όλοι. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώμη σας.
Yanni σου εχω ήδη στείλει pm
.

στο εστειλα......:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:44.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.