Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εκπαίδευση tec rec της PADI??? (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=350)

Κώστας 22-08-07 14:41

Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
:confused: τι γνωμη εχετε για το tec rec της padi?

...και γενικα ολο το διαχωρησμο τον σχολειων τους?
τι υλικο εχουν για τους ελληνες?
που το κανουν?πιος το κανει ?καθε ποτε ?πως το κανουν?τι κανουν?:crazy: .
:mad: .
τι σχεση εχει με τους υποληπους οργανισμους για τεχνικη καταδυση?:rofl: . (νταξη ξερω που θα βρω πληροφορειες εχω μια χ γνωμη :thumbdn: )...αλλαααα θα ηθελα και την δικια σας .:Dευχαριστω
...:geia:

Manta 22-08-07 16:23

Απάντηση: tec rec ???
 
Νομίζω γενικά οτι οι εκπαιδευτές τους είτε μεταπήδησαν απο αλλο οργανισμό στη PADI- DSAT και έχουν την απαραίτητη εμπειρία, είτε είναι σχετικά νέοι εκπαιδευτές τεχνικής κατάδυσης χωρίς πολλές εμπειρίες σε τέτοιου είδους καταδύσεις.
Γενικά δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο οργανισμός όσο ο εκπαιδευτής να είναι εμπειρος στις τεχνικές καταδύσεις, να διδάσκει συχνά το σχολείο που θα παρακολουθήσω, να θέλει να μοιραστεί τις γνώσεις, πληροφορίες και εμπειρίες του, να μου εμπνέει εμπιστοσύνη, να μην θέλει απλά να πουλήσει. Οπως ο εκπαιδευτής θα σου κάνει ερωτήσεις για να δεί το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι, δεν είναι ντροπή να του κάνεις και εσύ ένα μίνι interview για να δείς πως θα γίνουν τα μαθήματα, που, πότε, γιατί, έτσι θα δείς και πόσο συχνά διδάσκει το συγκεκριμένο σχολείο.
Το πότε, που, ποιός, πως, γιατί, δεν το γνωρίζω για Ελλάδα. Μερικά απο αυτά τα ερωτήμα θα πρέπει να σου τα απαντήση ο μελλοντικό σου εκπαιδευτής. Ρωτώντας άλλα παιδιά που έχουν κάνει τέτοια σχολεία παίρνεις και καλές απαντήσεις για το ποιός είναι καλός εκπαιδευτής και ποιός όχι, μετά θα πρέπει να κρίνεις εσύ και να αποφασίσεις προς τα πού θα κινηθείς

Thanos 22-08-07 22:21

Απάντηση: tec rec ???
 
Έχω δει ένα μεγάλο κομμάτι απο το dvd του σχολείου, και όπως περίμενα είνια πολύ καλό. Νομίζω στην Ελλάδα μόνο ο Βανδώρος είναι Εκπαιδευτής της DSAT, οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές...

Πάντα έχει σημασία ο εκπαιδευτής, όπως είπε και ο Manta και όχι ο οργανισμός, μιας και απο αυτόν εξαρτάται τι θα μάθεις εσύ.

To μειον είναι ότι άκουσα ότι είναι λιγάκι ακριβό και απαιτεί 1 εβδομάδα συνεχούς παρακολούθησης.. σε παίρνει απο Divemaster και σε βγάζει Technical Δυτη. Προσωπικά θα προτιμώ ένα ένα τα βήματα... Advanced Nitrox πρώτα (ή όπως θές πέστο) και μετά απο ένα χρόνο και με αρκετές βουτιες κάνεις και το Technical..

Κώστας 22-08-07 22:30

Απάντηση: tec rec ???
 
ευχαριστω:worship: αν εχει καποιος τις απαντησεις παντος εγω περιμενω.:fioufiou:

Σώτος Χριστοδούλου 22-08-07 23:01

Απάντηση: tec rec ???
 
Παιδιά αν και είμαι εκπαιδευτής PADI και έχω κάποια manual και όλα σχεδόν τα DVD του DSAT, δεν έχω μελετήσει σε βάθος (προδιαγραφές και course outline) για το course αυτό. Το εκπαιδευτικό υλικό από μια προσεκτική ματιά που έριξα είναι πάρα πολύ καλό. Αυτό που μένει είναι να βρεις ένα καλό εκπαιδευτή που να σε πείθει και να τα αποδεχτείς την αναλογία κόστους / οφέλους (δεν μπορώ να σε βοηθήσω εδώ, διότι ούτε το διδάσκω ούτε ξέρω και κανένα που το κάνει) και κάντο. Και ο Βανδώρος νομίζω ότι ξεκίνησε σαν εκπαιδευτής άλλου οργανισμού στις τεχνικές ή κάνω λάθος?

Thanos 22-08-07 23:08

Απάντηση: tec rec ???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 3126)
Και ο Βανδώρος νομίζω ότι ξεκίνησε σαν εκπαιδευτής άλλου οργανισμού στις τεχνικές ή κάνω λάθος?

Σωστός είσαι... το ίδιο, φαντάζομαι ισχύει για την πλειοψηφία των εκπαιδευτών της DSAT.

DimitrisK 23-08-07 07:10

Απάντηση: tec rec ???
 
Καταρχήν η εκπαίδευση της PADI DSAT έχει 3 επίπεδα. Από ότι κατάλαβα το πρώτο είναι κάτι σαν adv nitrox. Η εκπαίδευση γίνεται με διπλές. Συνεχίζει το δεύτερο επίπεδο που είναι η αντιστοιχία του ext. range (techical diver) άλλων οργανισμών και τρίτο είναι το επίπεδο trimix. Έχω την εντύπωση ότι για να πας στο πρώτο στάδιο προαπαιτούμενο είναι κάποιο σχολείο nitrox.
Αν έχεις κάνει adv. nitrox πας στο 2 επίπεδο και γλιτώνεις κανά 500 ευρώ. Το κόστος μόνο του 2ου επιπέδου είναι 750€. Για το επίπεδο trimix το κόστος ανέρχεται στα 1000€ ίσως και κάτι παραπάνω αλλά δεν θα το βρεις μάλλον στην Ελλάδα.
Γενικά είναι από τα ακριβά σχολεία. Τα εγχειρίδια είναι σαφώς καλύτερα από τους λοιπούς οργανισμούς αφού έχουν σκοπό να φέρουν την τεχνική κατάδυση πιο κοντά στον ερασιτέχνη αυτοδύτη χωρίς απαραίτητα να τον ετοιμάζουν για τον επόμενο "Πέλεκυ 3".

Manta 23-08-07 08:42

Απάντηση: tec rec ???
 
Οπως πάντα τα βιβλία και οπτικοακουστικά βοηθήματα της PADI είναι πολύ καλά!

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK (Μήνυμα 3139)
Έχω την εντύπωση ότι για να πας στο πρώτο στάδιο προαπαιτούμενο είναι κάποιο σχολείο nitrox.
...

Σωστά

Normoxic Diver 23-08-07 15:22

Απάντηση: tec rec ???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 3120)
Έχω δει ένα μεγάλο κομμάτι απο το dvd του σχολείου, και όπως περίμενα είνια πολύ καλό.


A, μαλιστα......

ε, τοτε μαλλον δεν εχεις δει το καλυτερο κομματι:

2 Tech δυτες σε πισινα σε Hogarthian set up, με τον εναν να φερει τα δυο stage σε θεσεις δεξια-αριστερα και το Long hose περασμενο ΚΑΤΩ απο το δεξι stage..............:eek:

και αλλα μικρο-διαφορα.....

Thanos 23-08-07 15:29

Απάντηση: tec rec ???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 3165)
2 Tech δυτες σε πισινα σε Hogarthian set up, με τον εναν να φερει τα δυο stage σε θεσεις δεξια-αριστερα και το Long hose περασμενο ΚΑΤΩ απο το δεξι stage..............:eek:

και αλλα μικρο-διαφορα.....

Ναι αλλά η ποιότητα του DVD σε εικόνα, και το πως παρουσιάζουν τα πράγματα είναι πολύ καλή... εξάλλου σε όλους ξεφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες ;)

Normoxic Diver 23-08-07 15:41

Απάντηση: tec rec ???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 3166)
Ναι αλλά η ποιότητα του DVD σε εικόνα, και το πως παρουσιάζουν τα πράγματα είναι πολύ καλή... εξάλλου σε όλους ξεφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες ;)

Πως παρουσιαζουν τα πραγματα.......???

Εχεις δικιο....

Σφηκτ-man με twins να κανει ''πουσ απς".......

Andreas Triantopoulos 15-10-07 15:12

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Κώστας (Μήνυμα 3113)
:confused: τι γνωμη εχετε για το tec rec της padi?

...και γενικα ολο το διαχωρησμο τον σχολειων τους?
τι υλικο εχουν για τους ελληνες?
που το κανουν?πιος το κανει ?καθε ποτε ?πως το κανουν?τι κανουν?:crazy: .
:mad: .
τι σχεση εχει με τους υποληπους οργανισμους για τεχνικη καταδυση?:rofl: . (νταξη ξερω που θα βρω πληροφορειες εχω μια χ γνωμη :thumbdn: )...αλλαααα θα ηθελα και την δικια σας .:Dευχαριστω
...:geia:

\

Πριν από μία εβδομάδα ολοκλήρωσα στο Sharm El Sheikh το DSAT Tec Deep Instructor Course και εάν μου επιτραπεί να πώ δυο πράγματα:

Το σχολείο Tec Deep είναι πραγματικά πολύ εντατικό, απαιτητικό και "μακρύ". Χρειάζονται μινιμουμ 12 καταδύσεις και χωρίζεται σε 2 μέρη: Tec Deep Level 1 και Tec Deep Diver. Δυστηχώς στα ελληνικά δεν υπάρχει τίποτα, αλλά το manual της DSAT είναι κατά γενική ομολογία ίσως το καλύτερο manual κατάδυσης που γραφτηκε ποτέ (ίσως γιατί οι συγγραφείς είναι Instructor Trainers της TDI, IANTD και ANDI και το αποτέλεσμα είναι το απόσταγμα του καλύτερου υλικού των κατ' εξοχή τεχνικών οργανισμών).
Μέχρι στιγμής ο Γιώργος ο Βανδώρος είναι ο μόνος Tec Deep Εκπαιδευτής που ξέρω (μπορεί να είναι και άλλοι), είναι και σούπερ άτομο! Αλλιώς αναμονή μέχρι τον Νοέμβριο για να πάρω το rating.

Αυτά τα ολίγα,

Α.

Thanos 15-10-07 16:41

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 4693)
\

Πριν από μία εβδομάδα ολοκλήρωσα στο Sharm El Sheikh το DSAT Tec Deep Instructor Course και εάν μου επιτραπεί να πώ δυο πράγματα:

Το σχολείο Tec Deep είναι πραγματικά πολύ εντατικό, απαιτητικό και "μακρύ". Χρειάζονται μινιμουμ 12 καταδύσεις και χωρίζεται σε 2 μέρη: Tec Deep Level 1 και Tec Deep Diver. Δυστηχώς στα ελληνικά δεν υπάρχει τίποτα, αλλά το manual της DSAT είναι κατά γενική ομολογία ίσως το καλύτερο manual κατάδυσης που γραφτηκε ποτέ (ίσως γιατί οι συγγραφείς είναι Instructor Trainers της TDI, IANTD και ANDI και το αποτέλεσμα είναι το απόσταγμα του καλύτερου υλικού των κατ' εξοχή τεχνικών οργανισμών).
Μέχρι στιγμής ο Γιώργος ο Βανδώρος είναι ο μόνος Tec Deep Εκπαιδευτής που ξέρω (μπορεί να είναι και άλλοι), είναι και σούπερ άτομο! Αλλιώς αναμονή μέχρι τον Νοέμβριο για να πάρω το rating.

Αυτά τα ολίγα,

Α.

Αντρέα καταρχήν συγχαρητήρια για το πτυχίο, :thumbup:

Υπάρχουν μια δύο απορίες που εάν μπορείς μας διευκρινίζεις

1. Ποιο το μέγιστο βάθος κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης;
2. Που γινόντουσαν οι ασκήσεις; Σε πισίνα ή στον πάτο της θάλασσας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :geia:

Andreas Triantopoulos 15-10-07 16:49

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Μέγιστο βάθος τα 50μ για τους δύτες, 55μ απόλυτο όριο για DSAT (PPO2 άερα στα 55μ = 1.4).
Οι ασκήσεις είχαν και πισίνα (κυρίως χωρίς μάσκα...) και θάλασσα!

Πέρνα από το μαγαζί το Σ/Κ να σου δείξω φωτό και να σου πώ λεπτομέριες!

Α.

Manta 17-10-07 09:19

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 4693)
\

Πριν από μία εβδομάδα ολοκλήρωσα στο Sharm El Sheikh το DSAT Tec Deep Instructor Course και εάν μου επιτραπεί να πώ δυο πράγματα:

Το σχολείο Tec Deep είναι πραγματικά πολύ εντατικό, απαιτητικό και "μακρύ". Χρειάζονται μινιμουμ 12 καταδύσεις και χωρίζεται σε 2 μέρη: Tec Deep Level 1 και Tec Deep Diver. Δυστηχώς στα ελληνικά δεν υπάρχει τίποτα, αλλά το manual της DSAT είναι κατά γενική ομολογία ίσως το καλύτερο manual κατάδυσης που γραφτηκε ποτέ (ίσως γιατί οι συγγραφείς είναι Instructor Trainers της TDI, IANTD και ANDI και το αποτέλεσμα είναι το απόσταγμα του καλύτερου υλικού των κατ' εξοχή τεχνικών οργανισμών).
Μέχρι στιγμής ο Γιώργος ο Βανδώρος είναι ο μόνος Tec Deep Εκπαιδευτής που ξέρω (μπορεί να είναι και άλλοι), είναι και σούπερ άτομο! Αλλιώς αναμονή μέχρι τον Νοέμβριο για να πάρω το rating.

Αυτά τα ολίγα,

Α.

Κατ' αρχή συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού σχολείου στη τεχνική κατάδυση.
To tec deep level 1 είναι το ίδιο με το DSAT apprentice tec diver?
Γιατί έκανες και τα 2 σχολεία? Σαν DSAT tec deep diver νομίζω ότι θα μπορούσες να κάνεις απευθείας το DSAT tec deep diver instructor.

Achaia Scuba 17-10-07 12:57

Απάντηση: tec rec ???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Manta (Μήνυμα 3116)
Οπως ο εκπαιδευτής θα σου κάνει ερωτήσεις για να δεί το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι, δεν είναι ντροπή να του κάνεις και εσύ ένα μίνι interview για να δείς πως θα γίνουν τα μαθήματα, που, πότε, γιατί, έτσι θα δείς και πόσο συχνά διδάσκει το συγκεκριμένο σχολείο.
Το πότε, που, ποιός, πως, γιατί, δεν το γνωρίζω για Ελλάδα. Μερικά απο αυτά τα ερωτήμα θα πρέπει να σου τα απαντήση ο μελλοντικό σου εκπαιδευτής. Ρωτώντας άλλα παιδιά που έχουν κάνει τέτοια σχολεία παίρνεις και καλές απαντήσεις για το ποιός είναι καλός εκπαιδευτής και ποιός όχι, μετά θα πρέπει να κρίνεις εσύ και να αποφασίσεις προς τα πού θα κινηθείς

Και να συμπληρωσω εκτος του ποτε και ποσο διδασκει ενα σχολειο, ο ιδιος προσωπικα βουταει ? κανει συντηρηση ? ή βουταει μονο οταν εχει σχολειο...

Με λιγα λογια απλα σαν τεχνικος αυτοδυτης τι κανει ?

Γιατι σημερα αρκετοι εκπαιδευτες μπορει να εχουν τις βασικες προυποθεσεις να ξεκινησουν ενα εκπαιδευτικο σχολειο τεχνικης καταδυσης, οι ιδιοι ομως ειναι τεχνικοι αυτοδυτες ?

Thanos 17-10-07 15:06

Απάντηση: tec rec ???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Achaia Scuba (Μήνυμα 4806)
Γιατι σημερα αρκετοι εκπαιδευτες μπορει να εχουν τις βασικες προυποθεσεις να ξεκινησουν ενα εκπαιδευτικο σχολειο τεχνικης καταδυσης, οι ιδιοι ομως ειναι τεχνικοι αυτοδυτες ?

:thumbup:

Φίλε Νεκτάριε Θίγεις ευαίσθητα θέματα ... Θα συμφωνήσω απόλυτα με την σκέψη/απορία/επισήμανση

fin 17-10-07 15:30

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Κώστας (Μήνυμα 3113)
:confused: τι γνωμη εχετε για το tec rec της padi?

...

:cry:

Andreas Triantopoulos 18-10-07 11:03

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Manta (Μήνυμα 4799)
Κατ' αρχή συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού σχολείου στη τεχνική κατάδυση.
To tec deep level 1 είναι το ίδιο με το DSAT apprentice tec diver?
Γιατί έκανες και τα 2 σχολεία? Σαν DSAT tec deep diver νομίζω ότι θα μπορούσες να κάνεις απευθείας το DSAT tec deep diver instructor.

Η λέξη Apprentice καταργήθηκε για ευνόητους λόγους... είναι τώρα Tec Deep Level 1.

Δεν έκανα και τα δύο σχολεία... μόνο το Instructor Course!

ΜΦΧ

Α.

Andreas Triantopoulos 18-10-07 11:05

Απάντηση: tec rec ???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Achaia Scuba (Μήνυμα 4806)
Και να συμπληρωσω εκτος του ποτε και ποσο διδασκει ενα σχολειο, ο ιδιος προσωπικα βουταει ? κανει συντηρηση ? ή βουταει μονο οταν εχει σχολειο...

Με λιγα λογια απλα σαν τεχνικος αυτοδυτης τι κανει ?

Γιατι σημερα αρκετοι εκπαιδευτες μπορει να εχουν τις βασικες προυποθεσεις να ξεκινησουν ενα εκπαιδευτικο σχολειο τεχνικης καταδυσης, οι ιδιοι ομως ειναι τεχνικοι αυτοδυτες ?


Σωστός ο συντοπίτης μου!

Thanos 22-10-07 17:59

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Με αφορμή ένα διαφημιστικό email που έλαβα για την διοργάνωση του DSAT Tech Deep σχολείου απο καταδυτικό του Πειραιά, στάθηκα λίγο στις απαιτήσεις του σχολείου:

Παράθεση:

Προυποθέσεις Tec Deep Diver
  • PADI EAN Diver ή αντίστοιχο
  • PADI Deep Diver ή αντίστοιχο
  • PADI Rescue Diver ή αντίστοιχο
  • E.F.R ή αντίστοιχο (εκπαίδευση σε CPR)
  • 100 καταχωρημένες καταδύσεις όπου:
    • 20 καταδύσεις nitrox
    • 25 καταδύσεις βαθύτερα από 18 μέτρα
    • 15 καταδύσεις βαθύτερα από 30 μέτρα.

Οι υποψήφιος δύτης είναι ένας τυπικός rec δύτης με εμπειρία 3-4 έτών σε rec βουτιές, χωρίς ποτέ να έχει χρησιμοποιήσει Stage Μπουκάλα ή να έχει χρησιμοποιήσεις DSMB απο βάθος, πράγματα που διδάσκονται σε ένα τυπικό σχολείο Adv. Nitrox.

Παρουσιάζεται στο σχολείο και να τι θα κάνει στις 3 πρώτες βουτιές του.

Dive 1 (0-10m)
Neutral buoyancy

Regulator free flow
Manifold leak
Out of gas

Dive 2 (0-10m)
Safety drill,
Stage and retrieve deco cylinder
Gas switch
Gas shutdown drill
Deploy lift bag
Remove and replace deco cylinder

Dive 3 (0-10m)
Stage and retrieve 2 deco cylinders
Stage and replace 2 deco cylinders on the fly
Remove and replace deco cylinders with no mask
Wrong gas drill
Gas shutdown drill
Deploy lift bag Out of air – no mask
Unresponsive diver tow

Θα μάθει να χρησιμοποιεί όχι 1 αλλά 2 :crazy: :worship: stage μπουκάλες και θα μπορεί να βγάζει και επανατοποθετεί μια μπουκάλα stage χωρίς μάσκα!!



Να καi όλο το πρόγραμμα των βουτιών:


Και μετά απο 12 βουτιές θα μπορεί να χρησιμοποιεί 2 μπουκάλες για αποσυμπίεση, θα έχει συνηθήσει τις διπλές και άλλα πολλά.

Όλοι οι άλλοι οργανισμοί τεχνικής κατάδυσης το κάνουν αυτό σε 2 σχολεία και αφού μεσολαβεί κάποιο διάστημα μεταξώ των σχολείων, με την DSAT μπορείς να το κάνεις μια και έξω.

Τα σχόλιά σας !!

Manta 23-10-07 08:27

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Χωρίς να γνωρίζω πως λειτουργεί το σύστημα της DSAT νομίζω όμως ότι όπως έχει προαναφέρει και ο Ανδρέας ότι είναι 2 σχολεία Level 1 & 2. Στο απόσπασμα που παραθέτης είναι απο το Level 1 και γι'αυτό ολα γίνονται απο 0-10μ. Αν ήταν στο εξωτερικό ίσως να γίνονταν και σε πισίνα (0-3μ).

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει η εμπειρία με 1 stage κάτι που θα μπορούσε να γίνει αν προαπαιτούμενο σχολείο ήταν και το adv.nitrox.

Ισως το σχολείο αυτό να συνδιάζει κάτι που άλλοι οργανισμοί έχουν σε 2 ή 3 διαφορετικά σχολεία (Adv.nitrox, decompression proceedures, Ext. Range).

Thanos 23-10-07 09:00

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Manta (Μήνυμα 5011)
Χωρίς να γνωρίζω πως λειτουργεί το σύστημα της DSAT νομίζω όμως ότι όπως έχει προαναφέρει και ο Ανδρέας ότι είναι 2 σχολεία Level 1 & 2. Στο απόσπασμα που παραθέτης είναι απο το Level 1 και γι'αυτό ολα γίνονται απο 0-10μ. Αν ήταν στο εξωτερικό ίσως να γίνονταν και σε πισίνα (0-3μ).

Για οικονομία χώρου δεν έβαλα Αλέξη και τις άλλες μέρες..;) και παρέθεσα το link με όλες τις βουτιές. Ο σχολείο πάντως που γίνεται στην Ελλάδα ονομάζεται DSAT Tec Deep Diver (δηλαδή θα πάρεις ένα πτυχίο) και συμπεριλαμβάνει και το Tech 1 και το Tech 2 που λές. Όλα αυτά σε ένα πακέτο, μια εκπαίδευση

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Manta (Μήνυμα 5011)
Ισως το σχολείο αυτό να συνδιάζει κάτι που άλλοι οργανισμοί έχουν σε 2 ή 3 διαφορετικά σχολεία (Adv.nitrox, decompression proceedures, Ext. Range).

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου απορία. :confused: Δεν αμφισβητώ την ποιότητα της Padi αλλά :confused:

Αντρέα, Νεκτάριε τα σχόλια σας, εμπειρίες σας θα είναι πολύτιμα :thumbup:

Andreas Triantopoulos 23-10-07 09:49

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Αγαπητέ Θάνο,

Το Tec Deep είναι όντως ισοδύναμο με 2 σχολεία της IANTD (Adv EANx + Technical EANx) και 3 σχολεία της TDI (Adv EANx + Deco Procedures + Extended Range).

Οι Instructor Trainers της DSAT και αυτοί που σχεδίασαν το σχολείο και το manual είναι όλοι ΙΤ της IANTD, TDI κλπ. Κατά συνέπεια δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις από τα των τεχνικών οργανισμών!

Τα Υπερ και τα Κατά (κατά την ταπεινή μου γνώμη... δεδομένου του ότι είμαι εκπαιδευτής στους 2 από τους τρείς):

Υπερ:
1. Πολύ υψηλού επιπέδου manual... με διαφορά το καλύτερο. Έχει και χιούμορ. Πουλάει μόνο του το σχολείο!
2. Μεγάλος αριθμός υποχρεωτικών καταδύσεων - 12 τον αριθμό, ίσος αν όχι μεγαλύτερος από το σύνολο των υποχρεωτικών καταδύσεων των σχολείων των άλλων οργανισμών
3. Πολύ καλά δομημένο πρόγραμμα και υλικά με knowledge reviews, practical applications, video (!!!), slates κλπ. Σταδιακό και με πολλές επαναλήψεις.
4. Οι απαιτήσεις εξοπλισμού είναι υψηλές και άρα υποχρεώνει εκπαιδευτή και μαθητή να έχουν τα πάντα... χωρίς δυνατότητα να τη "βγάζει" με λιγότερα. Οι διπλές με isolating manifold είναι υποχρέωση από την 3η κατάδυση.
5. Εντατικό πρόγραμμα. Στο τέλος αυτού ο δύτης έχει πλέον τις βάσεις να γίνει (μαζεύοντας εμπειρία) καλός τεχνικός δύτης
6. Υψηλές απαιτήσεις εισαγωγής (Rescue, Deep και 100 βουτιές) ενώ άλλοι οργανισμοί είναι πιο ελαστικοί (αλλά βέβαια είναι θέμα εκπαιδευτή… εγώ παίρνω πολύ επιλεκτικά δύτες για τεχνικά σχολεία).
7. Σχετικά δύσκολες/απαιτητικές εξετάσεις και γραπτές και πρακτικές (εντός νερού)
8. Υψηλά στανταρντς ασφάλειας. Η σχέση εκπαιδευτή/μαθητών στις καταδύσεις αποσυμπίεσης είναι 1:2

Κατά:
1. To manual είναι στα αγγλικά και δεν το βλέπω να μεταφράζεται any time soon!
2. Το πρόγραμμα είναι χαρακτηριστικά PADI: αντιμετωπίζει το δύτη ώς ηλίθιο, αγράμματο Αμερικανό του Deep South που δεν μπορεί να κάνει μία πρόσθεση και μία διαίρεση..
3. Δεν δίνει τη δυνατότητα σταδιακής εξέλιξης όπως οι άλλοι οργανισμοί (αν και με τα νέα προγράμματα: Discover Tec, Tec Deep Level I και Tec Deep Level II, μερικώς λύθηκε το πρόβλημα). Να κάνεις πρώτα το Adv EANx, να κάνεις 10-20 βουτίτσες στα 45μ και μετά να μου έρθεις (πιό έμπειρος) να κάνουμε το επόμενο σχολείο...
4. Το manual αν και πολύ υψηλής ποιότητας δεν έχει «βάθος». Το Παράθυρο Οξυγόνου αντιμετωπίζεται σε μισή σελίδα… και ούτε σε επίπεδο εκπαιδευτή δεν δίνονται δυνατότητες να «βαθύνουν» οι γνώσεις.
5. Πολύ υψηλό κόστος διεξαγωγής σχολείου
6. Παιδικά λάθη στο video, σε μερικά στάνταρντς (η δεύτερη μάσκα είναι optional!!!!!), τα LPIhoses κροσσάρουνε κλπ. Τα οποία όμως έχουν επισημανθεί και ελπίζω να αλλαχθούν σύντομα.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω ο συνάδελφος Νεκτάριος να συμπληρώσει, αλλάξει κλπ

Thanos 23-10-07 10:14

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 5018)
3. Δεν δίνει τη δυνατότητα σταδιακής εξέλιξης όπως οι άλλοι οργανισμοί (αν και με τα νέα προγράμματα: Discover Tec, Tec Deep Level I και Tec Deep Level II, μερικώς λύθηκε το πρόβλημα). Να κάνεις πρώτα το Adv EANx, να κάνεις 10-20 βουτίτσες στα 45μ και μετά να μου έρθεις (πιό έμπειρος) να κάνουμε το επόμενο σχολείο...

Σε αυτό είναι ο προβληματισμός μου... Το βλέπω δύσκολο να παίρνεις ένα rec δύτη που δεν έχει βάλει ποτέ του διπλές και να τον βάζεις να κάνει αλλαγές με 2 stage ... Με λίγα λόγια, ο DSAT Tec Deep δύτης, δεν νομίζω να έχει την ίδια πείρα ( ;; ) με έναν αντίστοιχο IANTD Technical ή TDI Extended Range δύτη αμέσως μόλις τελειώσουν τα αντίστοιχα σχολεία. :confused:

Έαν το σπάσουν σε 3 προγράμματα όπως μας έιπες, τότε είναι, πιστεύω πολύ καλύτερα τα πράγματα, αρκεί βέβαια να μην γίνεται το ένα σχολείο μετά το άλλο ώστε να μην χάσουμε τον πελάτη.

Τέλος, τα μείον του προγράμματος που μας επισήμανες, έχουν κατά την γνώμη μου μεγαλύτερη σημασία από την ποιότητα video και τα άλλα θετικά στοιχεία.

Thanks :thumbup:

Σχετικά με τις απαιτήσεις εξοπλισμού, και η IANTD/TDI έχουν υψηλά standards άσχετα εάν δεν τα ακολουθούν οι εδώ εκπαιδευτές.

Andreas Triantopoulos 23-10-07 11:24

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 5021)
Σε αυτό είναι ο προβληματισμός μου... Το βλέπω δύσκολο να παίρνεις ένα rec δύτη που δεν έχει βάλει ποτέ του διπλές και να τον βάζεις να κάνει αλλαγές με 2 stage ... Με λίγα λόγια, ο DSAT Tec Deep δύτης, δεν νομίζω να έχει την ίδια πείρα ( ;; ) με έναν αντίστοιχο IANTD Technical ή TDI Extended Range δύτη αμέσως μόλις τελειώσουν τα αντίστοιχα σχολεία. :confused:.

Θάνο μου όλα σχετικά είναι. Τι δύτης είναι, τι εκπαιδευτής είσαι εσύ, πόσο ασχολείσαι με τους μαθητές σου κλπ. δεν κάνει το δύτη ο οργανισμός... Πάντως έχεις αρκετό χρόνο μέσα σε minimum 12 καταδύσεις να τον μάθεις. Δεν είναι και πυρηνική φυσική οι διπλές και τα δύο stage για ένα έμπειρο δύτη. Η εμπειρία διεθνώς λέει ότι ο μέσος μαθητής Tec Deep δεν είναι μόνο Rescue/EANx/Deep με 100 καταδύσεις (τα minimum requirements) αλλα συνήθως Divemaster+ με 500+ καταδύσεις...


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 5021)
Έαν το σπάσουν σε 3 προγράμματα όπως μας έιπες, τότε είναι, πιστεύω πολύ καλύτερα τα πράγματα, αρκεί βέβαια να μην γίνεται το ένα σχολείο μετά το άλλο ώστε να μην χάσουμε τον πελάτη.

Το θέμα πελάτη είναι ΘΕΜΑ όντως αλλά στην τεχνική κατάδυση τα πράγματα διαφοροποιούνται (τουλάχιστον στο δικό μας καταδυτικό και πιστεύω και σε άλλα) διότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερος κίνδυνος και άρα α) δεν διακινδυνέυεις το όνομα σου και το μέλλον σου κάνοντας ένα τεχνικό σχολέιο στο κάθε κακομοίρη και β) αυτοι που πραγματικά θέλουν να κάνουν τεχνική κατάδυση είναι συνήθως πολύ συνειδητοποιημένοι και έχουν επιλέξει και παρέα και εκπαιδευτή και σχολή...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 5021)
Σχετικά με τις απαιτήσεις εξοπλισμού, και η IANTD/TDI έχουν υψηλά standards άσχετα εάν δεν τα ακολουθούν οι εδώ εκπαιδευτές.

Δεν γνωρίζω για την TDI, αλλά για την IANTD γίνονται σοβαρές προσπάθειες από μέρους του οργανισμού ώστε και τα standards να τηρούνται αλλά και στην προσεχτική επιλογή των εκπαιδευτών και άρα επετρεψέ μου να λέω ότι από πλευράς IANTD τα πράγματα είναι μάλλον ελεγχόμενα.


ΜΦΧ

Α.

yan 23-10-07 11:50

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
"Εντελώς συμπτωματικά" είχα χθες μια σχετική συζήτηση με φίλο και εκπαιδευτή ΤΚ (τεχνικής κατάδυσης, όχι ταχυδρομικού κώδικα).

Το συμπέρασμα που βγήκε είναι ότι παρόλο που το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει-πολλα ή λίγα δεν έχει σημασία-προβλήματα, έχει εξαιρετικές βάσεις.

Είναι σύγχρονο, που σημαίνει ότι ξεκινάει πολύ πιο μπροστά από πιο παραδοσιακούς οργανισμούς στο είδος, έχει σωστή προσέγγιση (βλ. isolation manifold, long-hose etc) και είναι ένας οργανισμός πολύ έξυπνος και με εκπληκτικό marketing. Οκ, ζητάει πολλά αλλά παρέχει και ποιότητα στο εκπαιδευτικό υλικό του.

Αυτό σημαίνει ότι σε λίγα χρόνια, αν δεν γίνουν τραγικά εσφαλμενες κινήσεις (που από τον συγκεκριμένο οργανισμό, δεν το περιμένω), το πρόγραμμα αυτό θα κυριαρχήσει στον χώρο της ΤΚ.

Οι άλλοι οργανισμοί θα πρέπει να εκσυγχρονιστουν με μεγάλη ταχύτητα προκειμένου να παραμείνουν ανταγωνιστικοί.
Ειδικά στην Ελλάδα!

Από κάποιο σημείο και μετά δεν θα αρκούν μόνο οι χαμηλότερες τιμές.

Νομίζω πως, αν και ακόμα είναι λίγο νωρίς, αποτελει μια καλή "επένδυση".

Υ

Thanos 23-10-07 12:03

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο YAN (Μήνυμα 5031)
"Εντελώς συμπτωματικά" είχα χθες μια σχετική συζήτηση με φίλο και εκπαιδευτή ΤΚ (τεχνικής κατάδυσης, όχι ταχυδρομικού κώδικα).

Το συμπέρασμα που βγήκε είναι ότι παρόλο που το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει-πολλα ή λίγα δεν έχει σημασία-προβλήματα, έχει εξαιρετικές βάσεις.

Είναι σύγχρονο, που σημαίνει ότι ξεκινάει πολύ πιο μπροστά από πιο παραδοσιακούς οργανισμούς στο είδος, έχει σωστή προσέγγιση (βλ. isolation manifold, long-hose etc) και είναι ένας οργανισμός πολύ έξυπνος και με εκπληκτικό marketing. Οκ, ζητάει πολλά αλλά παρέχει και ποιότητα στο εκπαιδευτικό υλικό του.

Αυτό σημαίνει ότι σε λίγα χρόνια, αν δεν γίνουν τραγικά εσφαλμενες κινήσεις (που από τον συγκεκριμένο οργανισμό, δεν το περιμένω), το πρόγραμμα αυτό θα κυριαρχήσει στον χώρο της ΤΚ.

Οι άλλοι οργανισμοί θα πρέπει να εκσυγχρονιστουν με μεγάλη ταχύτητα προκειμένου να παραμείνουν ανταγωνιστικοί.
Ειδικά στην Ελλάδα!

Από κάποιο σημείο και μετά δεν θα αρκούν μόνο οι χαμηλότερες τιμές.

Νομίζω πως, αν και ακόμα είναι λίγο νωρίς, αποτελει μια καλή "επένδυση".

Υ

Συμφωνώ και επαυξάνω !

Ειδικά εάν σπάσει σε 3 πτυχία όπως είπε ο Αντρέας, θα γίνει ακόμα πιο ελκυστικό και με καλύτερες απαιτήσεις.

Να προσθέσουμε εδώ και το καινούριο πρόγραμμα της SSI και βλέπουμε ότι οι κατεξοχήν rec οργανισμοί, ίσως ξεκινάνε από μια καλύτερη βάση, που ίσως σπρώξει και τους άλλους οργανισμούς στην αναβάθμιση της ποιότητας προς όφελος του Δύτη.

Δεν πρέπει τέλος να ξεχνάμε ότι το πρόγραμμα της DSAT δεν είναι φτηνό και φαίνεται ότι έχουν επενδύσει στην ποιότητα. Πάντως απο φωτογραφίες που είδα σε περιοδικά της Ελλαδας για την εκπαίδευση της DSAT σε έλληνες εκπαιδευτές και την αντίστοιχη φωτογραφία από σχολείο της ANDI για Technical Insutructors στην Ελλάδα, ήταν μέρα με την νύχτα απο πλευράς εξοπλισμού. Στην μεν DSAT όλοι ήταν με τις στεγανές του και τις διπλές, στην δε ANDI, μόνο 2-3 (από τι μπορούσα να διακρίνω γιατί δεν ήταν πολύ καλή η φωτογραφία στο περιοδικό) είχαν Technical εξοπλισμό.

Εδώ πρέπει σίγουρα να πούμε ένα μπράβο στην DSAT :thumbup:

Normoxic Diver 23-10-07 12:09

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο YAN (Μήνυμα 5031)
Είναι σύγχρονο, που σημαίνει ότι ξεκινάει πολύ πιο μπροστά από πιο παραδοσιακούς οργανισμούς στο είδος, έχει σωστή προσέγγιση (βλ. isolation manifold, long-hose etc)

Συγνωμη.......

οποιος ισχυριζεται πως αυτοι οι ''πιο παραδοσιακοι'' οργανισμοι λενε οχι ή προσεγγιζουν τελος παντων λαθος καποια θεματα οπως ''Long hose, isolation manifold,etc...'', τοτε φιλε YAN ή δεν ξερει που πανε τα 4 με το εκπαιδευτικο προγραμμα αυτων των ''παραδοσιακων'' οργανισμων ή πολυ φορα πηρε με την DSAT και μαλλον ''την ψωνισε''..................:thumbdn:

Εαν υπαρχουν 1,2 ή 3 επαγγελματιες (απο αυτους τους πιο παραδοσιακους οργανισμους) στην Ελλαδα και καποια πραγματα τα ''προσεγγισαν'' συμφωνα με την δικη τους νοοτροπια και αυτο εχει περασει σαν το τι οριζει ο οργανισμος, αυτο ειναι αλλο θεμα....:thumbdn:

yan 23-10-07 12:12

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 5034)
Συγνωμη.......
Εαν υπαρχουν 1,2 ή 3 επαγγελματιες στην Ελλαδα και καποια πραγματα τα ''προσεγγισαν'' συμφωνα με την δικη τους νοοτροπια και αυτο εχει περασει σαν το τι οριζει ο οργανισμος, αυτο ειναι αλλο θεμα....

Το ότι έχει σωστή προσέγγιση αυτός ο οργανισμός δεν σημαινει απαραίτητα ότι έχουν λάθος οι άλλοι... δεν έκανα κάποια σύγκριση (νομίζω)
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο YAN
Είναι σύγχρονο, που σημαίνει ότι ξεκινάει πολύ πιο μπροστά από πιο παραδοσιακούς οργανισμούς στο είδος (1), έχει σωστή προσέγγιση (βλ. isolation manifold, long-hose etc) (2) και είναι ένας οργανισμός πολύ έξυπνος και με εκπληκτικό marketing (3)

Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι αυτό που λες δεν ισχύει

Υ

Normoxic Diver 23-10-07 12:25

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 5032)
Να προσθέσουμε εδώ και το καινούριο πρόγραμμα της SSI και βλέπουμε ότι οι κατεξοχήν rec οργανισμοί, ίσως ξεκινάνε από μια καλύτερη βάση, που ίσως σπρώξει και τους άλλους οργανισμούς στην αναβάθμιση της ποιότητας προς όφελος του Δύτη.

Να.....προσθεσουμε Thano το καινουργιο προγραμμα τεχνικης καταδυσης της SSI το οποιο λεγεται TechXR http://portal.dive-ssi.de/txr

αλλα να υπενθυμισουμε και το καταπληκτικο προγραμμα τεχνικης καταδυσης της NAUI:
http://www.naui-europe.com/technical...php?Itemid=124
μιας και σε λιγο καιρο θα ειναι ο πεμπτος αναγνωρισμενος οργανισμος στη χωρα μας..........

(Παντως απο οτι εχω ακουσει σε λιγο καιρο η SSI μαλλον θα ειναι ο εκτος...)


Thanos 23-10-07 12:31

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 5034)
Εαν υπαρχουν 1,2 ή 3 επαγγελματιες (απο αυτους τους πιο παραδοσιακους οργανισμους) στην Ελλαδα και καποια πραγματα τα ''προσεγγισαν'' συμφωνα με την δικη τους νοοτροπια και αυτο εχει περασει σαν το τι οριζει ο οργανισμος, αυτο ειναι αλλο θεμα....:thumbdn:

Σίγουρα, αλλά ποιος ορίζει τον Regional Manager της Ελλάδας;;

Εάν δεν μπορεί να ελέγχει με κάποιο τρόπο τι λένε οι Regional Managers στους εκπαιδευτές, τότε υπάρχει πρόβλημα για τον οργανισμό.

Εάν ο Course Director δεν έχει διπλές με manifold στο εκπαιδευτικό σχολείο, είναι πολύ πιθανόν να μην τις έχει ούτε ο εκπαιδευτής, κατά πόσο δεν πρόκειται να τις έχει ο μαθητής ;) Απλά τα πράγματα.

Ευτυχώς στον παραπάνω κανόνα υπάρχουν και εξαιρέσεις, που πρέπει πιστεύω να βγαίνουν προς τα έξω. Και εδώ ένα μπράβο στον Αντρέα που έχει άποψη και την λέει, όπως λέει τα καλά και τα κακά ;)

Thanos 23-10-07 12:34

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 5036)
αλλα να υπενθυμισουμε και το καταπληκτικο προγραμμα τεχνικης καταδυσης της NAUI:
http://www.naui-europe.com/technical...php?Itemid=124
μιας και σε λιγο καιρο θα ειναι ο πεμπτος αναγνωρισμενος οργανισμος στη χωρα μας..........

(Παντως απο οτι εχω ακουσει σε λιγο καιρο η SSI μαλλον θα ειναι ο εκτος...)


Την NAUI δεν την ανέφερα (ο αγαπημένος μου οργανισμός στην δομή των προγραμμάτων) μιας και δεν είναι καινούρια στον χώρο της Τεχνικής κατάδυσης και τα προγράμματά της είναι καταξιωμένα στο εξωτερικό :thumbup:

Thanks για τις "inside" πληροφορίες περί SSI

Normoxic Diver 23-10-07 12:35

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 5037)
Και εδώ ένα μπράβο στον Αντρέα που έχει άποψη και την λέει, όπως λέει τα καλά και τα κακά ;)

:thumbup::thumbup::thumbup:

Andreas Triantopoulos 23-10-07 13:24

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Guys...Thanks but... you make me blush!:o

Andreas Triantopoulos 23-10-07 13:54

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Το επίπεδο του forum εδώ, και από άποψη συμπεριφορών, και από απόψη καταδυτική, είναι πολύ υψηλό! Εμένα πάντως με κερδίσατε!

Μπράβο σε όλους, και να προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε έτσι!

Α.

Κώστας 23-10-07 14:43

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
και γω το ιδιο και φαινεται να γινετε ακομα καλυτερο!!!:D

Normoxic Diver 23-10-07 21:37

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο YAN (Μήνυμα 5035)
Το ότι έχει σωστή προσέγγιση αυτός ο οργανισμός δεν σημαινει απαραίτητα ότι έχουν λάθος οι άλλοι... δεν έκανα κάποια σύγκριση (νομίζω)
Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι αυτό που λες δεν ισχύει

Υ

Καταρχας ρε συ YAN εδω και καιρο θελω να σε ρωτησω, τι ειναι αυτο το ξωτικο στο αβαταρ σου ??? :D, τρελα ειναι !!!

Σχετικα με το post, απλα.....νομιζα πως το ειπες ''soni & kala'' απαξωτικα για εκεινους τους.....παραδοσιακους οργανισμους.

ΟΚ, αμα προγαμματιζεις να κανεις το Trimix course της DSAT μπορεις να μας το πεις ευθεως ...:D

Physalia 23-10-07 21:46

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 5077)
Καταρχας ρε συ YAN εδω και καιρο θελω να σε ρωτησω, τι ειναι αυτο το ξωτικο στο αβαταρ σου ??? :D, τρελα ειναι !!!

Νομίζω ότι είναι ο

ΒΑΤ-ΥΑΑΑΑΝ

yan 23-10-07 22:06

Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 5077)
Σχετικα με το post, απλα.....νομιζα πως το ειπες ''soni & kala'' απαξωτικα για εκεινους τους.....παραδοσιακους οργανισμους.

ΟΚ, αμα προγαμματιζεις να κανεις το Trimix course της DSAT μπορεις να μας το πεις ευθεως ...:D

Ξανοίγεσαι φίλε μου νομρμοξικέ.... κι όποιος ξανοίγεται κινδυνεύει να εκτεθεί.... κι όποιος εκτίθεται κινδυνεύει να το πάθει ανεπανόρθωτα...:p

Απλώς νομίζω ότι κάποια πράγματα πρεπει να τα αναγνωρίζουμε ακόμα κι αν αφορούν στους άλλους, τους "κακούς" :D.


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 5077)
Καταρχας ρε συ YAN εδω και καιρο θελω να σε ρωτησω, τι ειναι αυτο το ξωτικο στο αβαταρ σου ??? :D, τρελα ειναι !!!

Δεν είναι ξωτικό. Εγώ είμαι:angyr: (...άκου την Τσούχτρα, κάτι ξέρει)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:11.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.