Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Drager (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=431)

Thanos 25-09-07 16:00

Drager
 
Κάπου διάβασα ότι η Apeks ανακοίνωσε στους αντιπροσώπους της ότι θα σταματήσει απο το τέλος του χρόνου να διανέμει τα Drager... Έχετε ακούσει/διαβάσει κάτι σχετικό;

Manta 25-09-07 16:36

Απάντηση: Drager
 
Αυτό το διάβασα και εγώ.
Συγκεκριμένα η Aqualung δεν θα ανανεώση τη συνεργασία με τη Draeger μετά το τέλος του 2007. Πάντως στη σελίδα της Apeks δεν είδα καμιά επίσημη ανακοίνωση.

fin 25-09-07 21:45

Απάντηση: Drager
 
Ο λογος που η Aqualung σταματαει τη διανομη του dolphin δεν ειναι η στροφη απο τα scr αλλα επειδη δοκιμαζει το δικο της και θα το βγαλει οταν ειναι ετοιμη. Οντας στο τελευταιο σταδιο της dolphin "παιδικης ασθενειας" πρεπει να παραδεχτω οτι ειναι δικαιολογημενα πετυχημενη σχεδιαση στα scr και rec ποιοτητα αλλα αρκετα "κουρασμενη".

hal 25-09-07 22:26

Απάντηση: Drager
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 3977)
dolphin "παιδικης ασθενειας" .

well said :D :D

Thanos 25-09-07 22:53

Απάντηση: Drager
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 3977)
Ο λογος που η Aqualung σταματαει τη διανομη του dolphin δεν ειναι η στροφη απο τα scr αλλα επειδη δοκιμαζει το δικο της και θα το βγαλει οταν ειναι ετοιμη.

Scr ή CCr ;;;

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 26-09-07 09:50

Απάντηση: Drager
 
παντως η draegger ειναι θυγατρικη της aqualung .....οποτε το δεν θα ανανεωσει τη συνεργασια ακουγεται καπως....

Thanos 26-09-07 09:56

Απάντηση: Drager
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 3992)
παντως η draegger ειναι θυγατρικη της aqualung .....οποτε το δεν θα ανανεωσει τη συνεργασια ακουγεται καπως....

Γιώργο απο'τι διάβασα στην ιστοσελίδα τους, δεν μου φαίνεται για θυγατρική...:confused::confused:
http://www.draeger-safety.com/ST/int...4/history4.jsp

Βρήκα και το δελτίο τύπου για την συνεργασία τους... είναι αυτό

Απο Ιαν 2002, η Aqualung ήταν υπεύθυνη για τις πωλήσεις και το service των rebreathers ...

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 26-09-07 10:04

Απάντηση: Drager
 
μπορει να μην σου φαινεται αλλα ειναι (απο το 2004 νομιζω)... μπορεις να ρωτησεις και τον Ν. καρτελια για επιβεβαιωση αν θες....αυτος θα ξερει καλυτερα απο μενα...

Σώτος Χριστοδούλου 26-09-07 10:16

Απάντηση: Drager
 
Πώς μια εταιρεία που ιδρύθηκε τον 19ο αιώνα (Draeger) μπορεί να είναι θυγατρική της Aqualung (εταιρεία του 20ου αιώνα). Η Draeger δραστηριοποιείται επισης και στον τομέα της ιατρικής τεχνολογίας κλπ. Το ότι υπάρχει (ή υπήρχε) συνεργασία είναι δεδομένο. Η έννοια θυγατρική αναφέρεται σε εταιρείες που δημιουργούνται από την μητρική για να εξυπηρετηθούν εξειδικευμένες αγορές ή να χειρίζονται εξειδικευμένες υπηρεσίες ή να διεκπαιραιώνονται εξειδικευμένες δραστηριότητες (κατασκευή - διανομή - επενδύσεις κλπ). Η έννοια του Aquisition δηλαδή της εξαγοράς μίας εταιρείας από μία άλλη μπορεί επίσης να υφίσταται αλλά δεν ξέρω (και δεν το νομίζω κιόλας) η Aqualung να έχει αγοράσει την Draeger. Άλλη έννοια είναι το Merging (συγχώνευση) που και πάλι δεν γνωρίζω (και δεν το νομίζω κιόλας) να υπήρξε ποτέ συγχώνευση της Draeger με την Aqualung. Μάλλον για συνεργασία πρόκειτε που όπως καταλαβαίνω τείνει σε διαζύγιο...

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 26-09-07 11:36

Απάντηση: Drager
 
η μαμα εταιρια ειναι η air liquide, κατω απο αυτην ειναι η aqua lung και η drager και η apeks και πολλες αλλες. Οταν εγινε η συγχωνευση - εξαγορα και δεν ξερω εγω τι αλλο, δημιουργηθηκε σοβαρο προβλημα με το ποιος ηταν υπευθυνος για το σερβισ και την πωληση και πολυ γρηγορα μετα την ανακοινωση στα γραφεια της Drager στη γερμανια δεν απαντουσε κανεις ( μιλαω για το καταδυτικο κομματι).

Ο εδω ανντιπροσωπος της aqualung Ν. Καρτελιας περιμενε οδηγιες και υπηρχε μια γενικοτερη ασαφεια και ανησυχια .Μετα απο καιρο ξεκαθαριστηκε οτι το σερβις συνεχιζει να το εχει η εταιρια Etcetera (με εδρα το κορωπι) η οποια το ειχε παντα. Αυτα θυμαμαι , αυτα ξερω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.