Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Οτιδήποτε άλλο... (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=50)
-   -   Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους? (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2753)

Σώτος Χριστοδούλου 29-06-08 10:46

Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Εχτές ο νονός του 8χρονου γιού μου είχε την ιδέα να του κάνει δώρο μια γυάλα με χρυσόψαρα. Ο μικρός ήταν ενθουσιασμένος μέχρι που τα χρυσόψαρα άρχισαν να πεθαίνουν ένα - ένα. Η χαρά άρχισε να μετατρέπεται σε λύπη και απόγνωση και το χειρότερο είναι πως ο μικρός θεωρούσε με το δικό του παιδικό μυαλουδάκι, ότι κάτι έκανε ο ίδιος λάθος και του παίθαναν τα χρυσόψαρα. Όσο και αν προσπάθησα να του εξηγήσω ότι μπορεί εμείς να τα κάνουμε όλα σωστά τα ψαράκια μας μπορεί και πάλι να παιθάνουν γιατί δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα, αν και μπορεί να φάνηκα λίγο πειστικός, νιώθω πως κάτι παραπάνω πρέπει να μάθουμε. Του εξήγησα για παράδειγμα ότι αν ένα χρυσόψαρο τρώει πολύ φαγητό και δεν αφήνει τα άλλα να φάνε ο καλός Θεούλης που τα πάντα εν σοφία εποίησε, παίρνει αυτό το χρυσόψαρο το λαίμαργο γιατί αν δεν το πάρει τότε κινδυνεύουν όλα τα άλλα να παιθάνουν από την πείνα. Του εξήγησα ότι τα χρυσόψαρα παιθαίνουν ακόμα από τις αλλαγές της θερμοκρασίας του νερού και η αλήθεια είναι ότι τελευταία έχουμε πολύ ψηλές θερμοκρασίες (42 υπό σκιά) με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κρατήσουμε τις θερμοκρασίες του νερού στη γυάλα σταθερές. Και άλλα σχετικά αυτοσχέδια παραμύθια...

Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλά sites που έχουν σχετικές πληροφορίες για τη διατήρηση χρυσόψαρων?

akef 29-06-08 11:05

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14947)
Εχτές ο νονός του 8χρονου γιού μου είχε την ιδέα να του κάνει δώρο μια γυάλα με χρυσόψαρα. Ο μικρός ήταν ενθουσιασμένος μέχρι που τα χρυσόψαρα άρχισαν να πεθαίνουν ένα - ένα. Η χαρά άρχισε να μετατρέπεται σε λύπη και απόγνωση και το χειρότερο είναι πως ο μικρός θεωρούσε με το δικό του παιδικό μυαλουδάκι, ότι κάτι έκανε ο ίδιος λάθος και του παίθαναν τα χρυσόψαρα. Όσο και αν προσπάθησα να του εξηγήσω ότι μπορεί εμείς να τα κάνουμε όλα σωστά τα ψαράκια μας μπορεί και πάλι να παιθάνουν γιατί δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα, αν και μπορεί να φάνηκα λίγο πειστικός, νιώθω πως κάτι παραπάνω πρέπει να μάθουμε. Του εξήγησα για παράδειγμα ότι αν ένα χρυσόψαρο τρώει πολύ φαγητό και δεν αφήνει τα άλλα να φάνε ο καλός Θεούλης που τα πάντα εν σοφία εποίησε, παίρνει αυτό το χρυσόψαρο το λαίμαργο γιατί αν δεν το πάρει τότε κινδυνεύουν όλα τα άλλα να παιθάνουν από την πείνα. Του εξήγησα ότι τα χρυσόψαρα παιθαίνουν ακόμα από τις αλλαγές της θερμοκρασίας του νερού και η αλήθεια είναι ότι τελευταία έχουμε πολύ ψηλές θερμοκρασίες (42 υπό σκιά) με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κρατήσουμε τις θερμοκρασίες του νερού στη γυάλα σταθερές. Και άλλα σχετικά αυτοσχέδια παραμύθια...

Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλά sites που έχουν σχετικές πληροφορίες για τη διατήρηση χρυσόψαρων?

Σώτο καλημέρα,

κατ' αρχήν θα σου πω οτι αυτό που λένε οτι "Τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν σε γυάλα" είναι ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΥΘΟΣ!!!
Τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο "βρώμικα" ψάρια και χρειάζονται οπωσδήποτε φίλτρο!!! Επίσης όσοι ασχολούνται σοβαρά με ενυδρεία και χρυσόψαρα υπολογίζουν περίπου 30 λίτρα νερό / χρυσόψαρο!!!

Περισσότερα μπορείς να βρείς/ρωτήσεις:

http://www.tsamisaquarium.gr/eisagogi.htm
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?
http://www.aquatek.gr/

Ειδικά το πρώτο είναι το "Ευαγγέλιο" όσων ασχολούνται με ενυδρεία!!!!

Physalia 29-06-08 11:32

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Σώτο τα χρυσόψαρα είναι είδη που θέλουν δροσερό έως κρύο νερό. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στις γυάλες αυτή την εποχή (αν έχετε τον ίδιο καιρό με μας εδώ, είναι ήδη πρόβλημα, αν έχετε και πιο ζεστό.... κυριολεκτικά βράστα!) αρκούν από μόνες τους για να εξολοθρέψουν τα ψαράκια σας...

Προσπαθήστε να διατηρήσετε τη γυάλα σε όσο το δυνατόν πιο σκιερό μέρος. Μην πρσθέτετε νερό από τη βρύση χωρίς αποχλωρίωση.

Αν θες να διατηρήσεις ζωντανά αυτά τα ψάρια, θα πρέπει να αγοράσεις ψύκτρα ή έστω τρόμπα γιατί στις υψηλές θερμοκρασίες μειώνεται το διαλυμένο οξυγόνο στο νερό....

Φρίκη. Τα σιχαίνομαι τα ενυδρεία.....
Όσοι έχουν ενυδρείο για καιρό, φροντίζουν πάντα να μου υπενθυμίζουν ότι τα ζωντανά εκεί μέσα είναι... αναλώσιμα και καλό είναι να μην πολυστεναχωριόμαστε για την τύχη τους.
Πράγμα που δυσκολεύομαι πολύ να αποδεχτώ....
Υπάρχουν καλύτερα και πιο ψυχωφελή παιχνίδια για τα παιδιά που -προς τιμή τους- αδυνατούν να συλλάβουν την έννοια της αναλώσιμης ζωούλας....


(Είμαι άσχετη από ενυδρεία. Ελπίζω κάποιος από τους ενυδρειολόγους μας να σου δώσει κάποια καλύτερη και πιο πρακτική συμβουλή....:()

Nikos 29-06-08 14:42

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο akef (Μήνυμα 14948)
Σώτο καλημέρα,

κατ' αρχήν θα σου πω οτι αυτό που λένε οτι "Τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν σε γυάλα" είναι ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΥΘΟΣ!!!
Τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο "βρώμικα" ψάρια και χρειάζονται οπωσδήποτε φίλτρο!!! Επίσης όσοι ασχολούνται σοβαρά με ενυδρεία και χρυσόψαρα υπολογίζουν περίπου 30 λίτρα νερό / χρυσόψαρο!!!

Περισσότερα μπορείς να βρείς/ρωτήσεις:

http://www.tsamisaquarium.gr/eisagogi.htm
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?
http://www.aquatek.gr/

Ειδικά το πρώτο είναι το "Ευαγγέλιο" όσων ασχολούνται με ενυδρεία!!!!

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ:thumbup:

τις περισσότερες φορές τα χρυσόψαρα πεθαίνουν από πολύ φαγητό... ρίχνε λίγο καθε 2-3 μέρες.

...επίσης έχει ακουστεί, ότι οι στρογγυλές γυάλες, αντανακλούν κύματα, ήχο και κινήσεις, και τρελαίνουν τα ψάρια...

Yannis 29-06-08 15:16

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
εγω παντως στο μικρο ενυδρειο εχω 3 χρυσοψαρα αρκετα χρονια τωρα και ειναι μια χαρα...
δεν θελουν γυαλα...ή αμα εχεις γυαλα αλλαγη του νρεου ( τουλαχιστον το μισο της γυαλας ) καθε μερα.....
παρε ενα ενυδρειακι μικρο με φιλτρο να ανανεωνεται και να οξυγονωνεται το νερο...
παρα πολυ λιγο φαγητο...υποθετω οτι τους δινεις φυλλαρακια τροφης...να υπολογιζεις 2-3 περιπου φυλλαρακια για το καθε ψαρι....τα χρυσοψαρα παθαινουν καθε 6 δευτερολεπτα αμνησια....οποτε δεν θυμουνται οτι τρωνα, και τρωνε μεχρι να σκασουν....
πιθανοτατα εσυ τα παραταισες.....και σκασανε στο φαγητο ....
τωρα εγω τους βαζω νερο βρυσης + 1 καπακι απο ενα διαλυμα για το χλωριο....το ενυδρειακι το μικρι που τα εχω ειναι 45 λιτρα !
αυτα

Σώτος Χριστοδούλου 29-06-08 16:31

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες. Θα δοκιμάσω όλα όσα μου γράψατε και ελπίζω να πάμε καλύτερα.

dimitri 30-06-08 09:43

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Από το 94 που έχω το ενυδρείο, μόνο μία φορά έβαλα χρυσόψαρο. Το χρυσόψαρο αυτό το έιχα για ένα χρόνο σε μικρή γυάλα και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο σκληρό ψάρι έιναι. Αλλαγές νερού έκανα όποτε το θυμόμουν, και μάλιστα από την βρύση. Αυτό που προσεχα ήταν το φαγητό. Έτρωγε 1-2 φυλλαράκια 2-3 φορές την ημέρα. Μάλιστα στο τέλος μας είχα μάθει τόσο που έβγαζε το στόμα έξω από το νερό για να του βάλουμε το φυλλαράκι μέσα.

Στο τέλος το έβαλα στο ενυδρείο και έμεινε εκεί για 2 χρόνια περίπου μέχρι που μας άφησε χρόνους.

Σε γενικές γραμμές είναι σκληρά ψάρια, αλλά θέλουν προσοχή στο φαγητό (όπως και όλα τα ψάρια).

Στο νησί είχαν γνωστοί στέρνα με χρυσόψαρα που από τον βούρκο δεν τα έβλεπες. Νερό άλλαζαν στην χάση και στην φέξη και από φαγητό σχεδόν τίποτα (τα ψάρια έτρωγαν από τα φυτά που είχαν φυτρώσει στην λιμνούλα).

Βέβαια αυτά για το κοινό χρυσόψαρο και όχι για κάποιος περισσότερο ευαίσθητες ποικιλίες.

MICHALIS 30-06-08 11:23

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Επισης , πολυ εξυπνη και παρε'ι'στικα διασκεδαστικη λυση , ειναι να βαλεις εναν μονομαχο μεσα σε ενα μικρουλι ενυδρειο και εναν καθρεφτη (εξω απο το ενυδρειο καλυτερα) , αν δε , η παρεα ειναι του τζογου , ριξε δυο αρσενικους μεσα και το παρτυ ξεκινα αμεσως:evil::evil::evil: !!!

akef 30-06-08 12:20

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 14986)
Επισης , πολυ εξυπνη και παρε'ι'στικα διασκεδαστικη λυση , ειναι να βαλεις εναν μονομαχο μεσα σε ενα μικρουλι ενυδρειο και εναν καθρεφτη (εξω απο το ενυδρειο καλυτερα) , αν δε , η παρεα ειναι του τζογου , ριξε δυο αρσενικους μεσα και το παρτυ ξεκινα αμεσως:evil::evil::evil: !!!


Ελπίζω το παραπάνω σχόλιο να είναι άκρως χιουμοριστικό!!!! Αλλά και έτσι να είναι, δεν μου αρέσει :angyr::angyr:

ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ 30-06-08 17:25

Απάντηση: Ξέρει κανείς για τα χρυσόψαρα και τις γυάλες τους?
 
Εγω τα εχω παρα πολλα χρονια εδω και καθε χρονο πολλαπλασιαζονται ..


ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ

ΤΟ νερο εδω ειναι λιγο γιατι το εχω αδειασει για καθαρισμα





Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.