Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Δείξτε μας και καμμιά φωτογραφία (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=47)
-   -   The Coral Garden (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5849)

Μυλωνάκης Κων/νος 07-11-12 22:03

The Coral Garden
 
Το "The Coral Garden" είναι το καινούργιο μου πρότζεκτ για την ανάδειξη των κοραλλιογενών κήπων της Ελλάδας.
Όσο μου επιτρέπουν οι δυνατότητες μου θα ταξιδέψω στην Ελλάδα και θα κινηματογραφήσω αυτά τα υπέροχα λιβαδια μας.
Αυτό που θέλω να έχω σαν στόχο είναι να βγει σε μορφή "ντοκιμαντέρ" οπότε και σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθεια μερικών ειδικών .

Όποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει σε αυτή την ιδέα είναι ευπρόσδεκτος !

Έχω ξεκινήσει ηδη το σενάριο και τα πλάνα και ελπίζω πως μέχρι τον Ιούνιο του 2013 να έχει τελειώσει...

Ένα μικρο τρέιλερ που ετοίμασα μπορείτε να δείτε εδώ :

https://vimeo.com/53015287 :)

vagos 07-11-12 22:26

Απάντηση: The Coral Garden
 
Μπράβο Κώστα για την προσπάθεια. Αναμένουμε το τελικό σου έργο. :worship:

ΥΓ: Το frame rate που τραβάς είναι χαμηλό ή το image stabilization ειναι ψηφιακό; Έχει ένα περίεργο τρέμουλο η εικόνα οπου το είχα παρατηρήσει και στο άλλο σου βίντεο με τα μικρα πλασματάκια του Κορινθιακού.

Μυλωνάκης Κων/νος 07-11-12 22:53

Απάντηση: The Coral Garden
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο vagos (Μήνυμα 57132)
Μπράβο Κώστα για την προσπάθεια. Αναμένουμε το τελικό σου έργο. :worship:

ΥΓ: Το frame rate που τραβάς είναι χαμηλό ή το image stabilization ειναι ψηφιακό; Έχει ένα περίεργο τρέμουλο η εικόνα οπου το είχα παρατηρήσει και στο άλλο σου βίντεο με τα μικρα πλασματάκια του Κορινθιακού.

Γεια σου Vago και ευχαριστώ . Το Frame rate ειναι στα 25f/sec. Λίγο η μείωση ποιότητας από 1080P σε 720 του vimeo και λίγο το 10% stabilization που έχω δώσει εγω ψηφιακά μάλλον είναι αυτό που βλέπεις . Η αλήθεια είναι πως στο pc μου σε φουλ ανάλυση παίζει καλύτερα όμως... Θα προσπαθήσω να κάνω δοκιμές με τα τελικά formats όταν γίνεται render το βίντεο γιατί μάλλον εκεί γίνεται όλη η δουλειά !

Έχεις να προτείνεις κάτι εσύ που μπορεί να με βοηθήσει στο μοντάζ ?

vagos 08-11-12 00:21

Απάντηση: The Coral Garden
 
Adobe Premiere Pro αν μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση :crazy: Δεν γνωρίζω κατα πόσο μπορεί να επεξεργαστεί HD video γιατι τα ασχολούμουν πιο ενεργά σαν φοιτητής. Πλέον τα έχω αφήσει.

Πάντως και το 25αρι frame δεν σου αφήνει πολυτέλεια κινήσεων. Μήπως είναι καλύτερα να πας στα 720p με 30+fps?

Μυλωνάκης Κων/νος 08-11-12 00:41

Απάντηση: The Coral Garden
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο vagos (Μήνυμα 57137)
Adobe Premiere Pro αν μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση :crazy: Δεν γνωρίζω κατα πόσο μπορεί να επεξεργαστεί HD video γιατι τα ασχολούμουν πιο ενεργά σαν φοιτητής. Πλέον τα έχω αφήσει.

Πάντως και το 25αρι frame δεν σου αφήνει πολυτέλεια κινήσεων. Μήπως είναι καλύτερα να πας στα 720p με 30+fps?

Έχω την δυνατότητα των 30fps και στα 1080... απλά ειπα να το κρατήσω στα 25 αυτη τη φορά... Στα 720p εχω και 60fps αλλα πραγματικά δεν υπάρχει σχέση στην ποιότητα του βίντεο με το 1080.. Έκανα πρόσφατα κάποιες δοκιμές σε ναυάγιο και απογοητεύτηκα με το 720p...

Ευτυχώς αυτό που βλέπεις όμως είναι μόνο στο vimeo.... αν δεις ακατέργαστα τα πλάνα η κατεργασμένα σε φουλ ανάλυση δεν έχουν κολλήματα. Οπότε πρέπει να ψάξω λιγο το τι γίνεται με τη αλλαγή ποιότητας απο 1080 σε 720 του vimeo μαλλον.

sharkius 08-11-12 01:31

Απάντηση: The Coral Garden
 
Ή να κάνεις συνδρομή στο Vimeo ;)

Good work:thumbup:

pierre-sifnos 08-11-12 11:14

Απάντηση: The Coral Garden
 
Κωστή καλημέρα, πέρα από τα τεχνικά ζητήματα, για τα οποία δεν έχω ιδέα :D θα ήθελα να σε συγχαρώ για την πρωτοβουλία σου, η οποία θα βοηθήσει στην ανάδειξη του ενάλιου πλούτου και ειδικότερα των κοραλλιών.

Όταν είχα κάνει ένα αντίστοιχο θέμα για την εφημερίδα (δες εδώ), με τη βοήθεια των παιδιών από την Πάτρα :D και επιστημόνων, είχε γίνει "κατακλυσμός" από μηνύματα αναγνωστών οι οποίοι δεν είχαν καν φανταστεί ότι υπάρχουν κοράλλια στους βυθούς μας.

Κήπ άπ δέ γκούντ ουώρκ φίλε!

Physalia 08-11-12 19:44

Απάντηση: The Coral Garden
 
way to go Milonski! :thumbup:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.