Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Καταδυτικοί Υπολογιστές (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=56)
-   -   Αισθητήρας Βάθους Suunto Gekko (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5407)

patientjob 13-10-11 09:41

Αισθητήρας Βάθους Suunto Gekko
 
Καλημέρα,
μετά από 3 χρόνια και 30 καταδύσεις (λίγες, το ξέρω :cry:) το suunto gekko μου αποφάσισε να σταματήσει την καταγραφή της κατάδυσης, δηλαδή ενώ εκτός νερού όλες οι λειτουργίες εκτελούνται κανονικά με το που θα έπρεπε να αρχίσει στο dive mode η καταγραφή του βάθους κατάδυσης και της εναπομείνασας no decompression time, οι παραπάνω τιμές παραμένουν στο 0 καθόλη την διάρκεια της κατάδυσης.
Προσπάθησα reset με αλλαγή μπαταρίας, το άφησα σε διάλυμα με νερό και ξύδι περίπου 4 ημέρες αλλά τζίφος :(.
Η επόμενη λογική αντιμετώπιση του θέματος είναι να το πάω για service και πιθανή αλλαγή του αισθητήρα. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Έχει κάποιος εικόνα πόσο θα στοιχίσει μία πιθανή αλλαγή του αισθητήρα; Έχει κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα με το service αν το προϊόν είναι αγορασμένο διαδικτυακά;
Ευχαριστώ από τώρα για τις τυχόν απαντήσεις :)

seafarer 13-10-11 10:20

Απάντηση: Αισθητήρας Βάθους Suunto Gekko
 
Xμ,,,,:confused: σύνηθες φαινόμενο φαίνεται... τα Gekko να παραδίδουν πνεύμα μετά απο 3-4 χρόνια. Εδώ και 6 μήνες ένας φίλος απο την ομάδα μας έχει το ίδιο πρόβλημα. Το DC πήγε σε εξουσιοδοτημένο (40ευρώ), πήγε στον αντιπρόσωπο (δεν ξέρω πόσα)... τελικά αποτέλεσμα μηδέν!!!
Ετοιμάσου για αλλαγή καλύτερα....;)
:geia:

AGENT
MICHAEL APOSPORIS SONS S.A.
Watch Traiding, 121, Sygrou Ave. & 2 Triggeta Str.
11745 Athens
GREECE
Phone: +30 210 9317490-2

dimfo 13-10-11 12:25

Απάντηση: Αισθητήρας Βάθους Suunto Gekko
 
όπως λέει και ο τσάκωνας καθαρή περίπτωση βλάβης :) και εγώ έπαθα περίπου το ίδιο μετά από 80 βουτιές ήμουνα σε βάθος 18-20 μετρα k έδειχνε ότι ήμουνα στα 50, χρόνοι βυθού τρελοί το έστειλα στην αντιπροσωπεία μέσο του καταστήματος από όπου το είχα αγοράσει, απάντηση τις αντιπροσωπείας ότι έχει σπάσει όλος ο μηχανισμός, αυτός είναι και ο λόγος που δεν ξαναπήρα suunto

dimfo 13-10-11 12:53

Απάντηση: Αισθητήρας Βάθους Suunto Gekko
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο dimfo (Μήνυμα 50752)
όπως λέει και ο τσάκωνας καθαρή περίπτωση βλάβης :) και εγώ έπαθα περίπου το ίδιο μετά από 80 βουτιές ήμουνα σε βάθος 18-20 μετρα k έδειχνε ότι ήμουνα στα 50, χρόνοι βυθού τρελοί το έστειλα στην αντιπροσωπεία μέσο του καταστήματος από όπου το είχα αγοράσει, απάντηση τις αντιπροσωπείας ότι έχει σπάσει όλος ο μηχανισμός, αυτός είναι και ο λόγος που δεν ξαναπήρα suunto


επίσης να πω ότι δεν υπήρχε χρέωση από την αντιπροσωπεία ούτε από το εδώ καταστημάτω k ότι τα παιδιά στο service ήτανε άψογα επειδή είχα k προσωπική επικοινωνία μέσο τηλεφώνου

manthos 13-10-11 14:50

Απάντηση: Αισθητήρας Βάθους Suunto Gekko
 
Δυστυχώς η επισκευή του αισθητήρα πίεσης στο gekko, όπως και κάθε επισκευή που απαιτεί άνοιγμα του κομπιούτερ, σε κάθε μεγάλου μεγέθους οργάνου της Suunto, είναι μεγάλου κόστους.
Ο λόγος είναι ότι το κομπιούτερ στην ουσία "σπάει" και χρειάζεται μετά την επισκευή, ένα rebuild kit.
Αυτό απαιτεί χρόνο και αρκετά ανταλλακτικά, οπότε κοστίζει πολύ (συνήθως πάνω από την αξία του υπολογιστή, ακόμα και του HelO2).
Η διαδικασία επισκευής έχει προβλεφτεί από τη Suunto.
Ενώ γίνεται χρέωση μόνο της επισκευής του αισθητήρα, εσείς παραλαμβάνεται ένα νέο κομπιούτερ με εγγύηση 3 μηνών. Στην συγκεκριμένη περίπτωση και επειδή το gekko έχει καταργηθεί, με περίπού 150 ευρώ πέρνετε ένα Zoop.
Η aqua team είναι επίσημο service center της suunto. www.aquateam.gr


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:36.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.