Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Γαρίδα Μάντης (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3002)

emmy 15-09-08 23:06

Γαρίδα Μάντης
 
Τούτο το ζωντανό, δεν το έχω ματαδεί...
Εσείς;:confused:

Bρέθηκε σε λιβάδι με penicillus capitatus (Physalia, ξέρω...συγκινήθηκες:p), και ήταν περίπου 25εκ.

Στην αρχή μας απόφυγε με τεράστια άλματα, αλλά μετά εξοικειώθηκε και μας επεξεργαζόταν με τις κεραίες του...:)


D.Poursanidis 15-09-08 23:30

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
Η κατσαρίδα της θάλασσας : Squilla mantis, Στοματόποδο (έχει τα πόδια κοντά στο στόμα)...
Ζεί σε αμμώδεις βυθούς, μέσα σε τρύπες, απο τις οποίες περιμένει να περάσει και να αρπάξει το θήραμα της με τα δυνατά της μπροστινά πόδια.
Ψαρεύεται κυρίως απο της μηχανότρατες και ανάλογα το μέγεθος είτε το διοχετευουν στην ψαραγορα είτε τα πετάνε...

Ομολογουμενως, μετα απο ιδία εμπειρία κάνουν πολύ καλή σούπα μαζί με ποικιλία θαλασσινων.....

fivos 15-09-08 23:34

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
Έμμυ είναι ένα είδος mantis shrimp, πιθανόν το Squilla mantis.

Αυτές οι γαρίδες έχουν ονομαστεί έτσι κατ' αντιστοιχία με το έντομο που ονομάζουμε Αλογάκι της Παναγίτσας (Mantis) και σε γενικές γραμμές είναι εξίσου επιθετικές και σαρκοβόρες.
Αν αισθανθούν στριμωγμένες σε καμμιά εσοχή βράχου ή τις βρεις μπλεγμένες σε κανένα δίχτυ γίνονται ιδιαίτερα επιθετικές και κινούνται ταχύτατα μέσα στο νερό, οπότε καλό είναι να προσέχεις τα δάχτυλά σου ;)

Δεν ξέρω αν αυτές οι μεσογειακές είναι ικανές να κόψουν δάχτυλα αλλά υπάρχει ένα ινδονησιακό είδος που το περιγράφει πολύ ωραία ο Μπάμπης εδώ και οι ντόπιοι ψαράδες τις αποκαλούν "thump-splitters" (για ευνόητους λόγους).

Δεν ξέρω ποιό είναι το κοινό της όνομα... παλιά νόμιζα ότι τις λένε κωλοχτύπες αλλά δεν είμαι σίγουρος πια :confused:

ΥΓ: Με πρόλαβε ο Δημήτρης :)

emmy 16-09-08 10:56

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 18141)
Έμμυ είναι ένα είδος mantis shrimp, πιθανόν το Squilla mantis.

...σε γενικές γραμμές είναι εξίσου επιθετικές και σαρκοβόρες.

...ιδιαίτερα επιθετικές και κινούνται ταχύτατα μέσα στο νερό, οπότε καλό είναι να προσέχεις τα δάχτυλά σου ;)


.... παλιά νόμιζα ότι τις λένε κωλοχτύπες αλλά δεν είμαι σίγουρος πια :confused:

:banghead:...μάλιστα! Αυτή κοίταγε πως να με φάει, και εγώ χαιρόμουν γιατί νόμιζα ότι ήταν κοινωνική!

Οι κωλοχτύπες είναι περισσότερο σαν αστακοί χωρίς δαγκάνες (αν και εγώ δεν κάνω λάθος...)

geogeo 16-09-08 11:34

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
Παιδιά, κωλοχτύπα είναι αυτή

fivos 16-09-08 11:47

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 18157)
Παιδιά, κωλοχτύπα είναι αυτή

Thanks Γιώργο :thumbup:
Μια φωτογραφία = χίλιες λέξεις: Μας λύνει όλες τις απορίες :)

ΥΓ: Με τους επιστήμονες που έχουμε μπλέξει εδώ μέσα, έχουμε μάθει ένα σωρό λατινικούρες κι έχουμε ξεχάσει τα κοινά ονόματα :p :D

Physalia 16-09-08 11:55

Απάντηση: Γαρίδα Μάντης
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο emmy (Μήνυμα 18139)
Bρέθηκε σε λιβάδι με penicillus capitatus και ήταν περίπου 25εκ.

Είναι να μη συγκινείται κανείς;; :cry:
Θα εισηγηθώ να αρχίσει να απονέμει ο Σύλλογος και πτυχία δυτών-φυσιοδιφών, έχετε γίνει αστέρια μερικοί μερικοί......:cheesy:


Αν δε σας πειράζει, έκανα το mantis Μάντης, μια που το όνομά της είναι τελείως ελληνικό και όπως είπε και ο Φοίβος το έχει πάρει από την ομοιότητα με το αλογάκι της Παναγίτσας, το οποίο με τη σειρά του το απέκτησε γιατί μοιάζει σα να σταυρώνει τα χέρια του εν είδει προσευχής.

Βρήκες λοιπόν Έμμυ μας τον υπέροχο μεσογειακό Μάντη -που όμως δεν ενδείκνυται καθόλου για "διάβασμα" χεριών γιατί αυτός μάλλον παίρνει τη δουλειά για το σπίτι :D

Physalia 16-09-08 12:22

Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 18160)
Thanks Γιώργο :thumbup:
Μια φωτογραφία = χίλιες λέξεις: Μας λύνει όλες τις απορίες :)

ΥΓ: Με τους επιστήμονες που έχουμε μπλέξει εδώ μέσα, έχουμε μάθει ένα σωρό λατινικούρες κι έχουμε ξεχάσει τα κοινά ονόματα :p :D

Τα κοινά ονόματα αγαπητέ είναι πολύ μεγάλο μπλέξιμο....
Αν πεις κωλοχτύπα αυτή του Γιώργου (κι εγώ κωλοχτύπα τη λεω), κάποιος θα πεταχτεί αύριο μεθαύριο και θα σου πει "Α, όχι, εμείς κωλοχτύπα λέμε αυτή" (κι αυτή κωλοχτύπα τη λέω :p) και μετά άντε να βγάλεις άκρη.......

Ενώ με τη λατινικούρα... καθάρισες!! :D

D.Poursanidis 16-09-08 12:34

Απάντηση: Γαρίδα Μάντης
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 18161)
.... το έχει πάρει από την ομοιότητα με το αλογάκι της Παναγίτσας, το οποίο με τη σειρά του το απέκτησε γιατί μοιάζει σα να σταυρώνει τα χέρια του εν είδει προσευχής.

Μόνο που δεν προσέυχεται για την σωτηρία του κόσμου αλλά για να περάσει κάτι απο μπροστά της και να το καταβροχθήσει....:eek:

sfougarisb 16-09-08 12:56

Απάντηση: Γαρίδα Μάντης
 
Μπράβο Έμμυ!

Είχα δει φωτογραφίες σε σχετική βιβλιογραφία για Μεσογειακά είδη (Debelius και Mojetta) αλλά αναφερόταν στο Τυρρηνικό Πέλαγος και δεν περίμενα να τις βλέπουμε και στα δικά μας νερά.....(αλλά πάλι, γιατί όχι???)

Άμα βουτάς τελικά..... ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:12.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.