Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Ναυαγιοκατάδυση - Σπηλαιοκατάδυση (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία. (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2622)

Σώτος Χριστοδούλου 31-05-08 21:25

Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Ο σκοπός του thread αυτού είναι διευκρινηστικός σε σχόλιο που έγινε αλλού για την επικινδυνότητα της διείσδυσης στο ναυάγιο του Ζηνοβία.

Θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο ναυάγιο δεν είναι περισσότερο επικίνδυνο από άλλα ναυάγια παρόμοιου μεγέθους εκτός από το γεγονός ότι μέσα σε αυτό υπάρχουν και 108 αρθρωτές νταλίκες οι οποίες βυθίστηκαν μαζί με το πλοίο και όλο τους το φορτίο.

Τα άτομα που έχασαν τη ζωή τους (μόνο δυο ξέρω) είχαν αποκλειστικά την ευθύνη. Ο ένας ήταν Ισπανός DM που θέλοντας να κάνει επίδειξη σε μια κοπέλλα δύτη εισήλθαν στο ναυάγιο τότε που ακόμα τα πάνω παράθυρα δεν ήταν σπασμένα, έχασαν τον προσανατολισμό τους μέσα στο χώρο καμπινών που έχει φώς και ο μέν DM βρέθηκε σε μια καμπίνα χωρίς αέρα στα 33 μέτρα, ενώ η κοπέλλα διασώθηκε με έναν πολύ παράξενο τρόπο. Επέζησε σε αεροφόρο χώρο κάτω από ένα παράθυρο για αρκετή ώρα μέχρι να εντοπιστεί και να την βγάλουν σπάζωντας το παράθυρο. Ο δεύτερος ήταν πολύ έμπειρος δύτης που παγιδεύτηκε μέσα στο φουγάρο κολλώντας μέσα σε στενό πέρασμα από το οποίο μόνο σωλήνες περνούσαν και ο χώρος ήταν γενικά πολύ στενόχωρος για διέλευση ανθρώπου. Κανείς από εκείνους που έχουν ρίξει μια ματιά στο χώρο που παγιδεύτηκε ο δύτης αυτός, δεν μπορεί να κατάλάβει πως στο καλό σκέφτηκε ότι ήταν δυνατόν να υπάρχει δίοδος μέσα από μια συστοιχία σωλήνων (μεσαία πόρτα πάνω φουγάρου).

Η διείσδυση κατά τα άλλα σε χώρους όπως το μηχανοστάσιο και το μεσαίο αμπάρι είναι σήμερα πολύ εύκολη για δύτες που έχουν την ανάλογη εκπαίδευση και εμπειρία και το κάνουν με το σωστό εξοπλισμό και καθαρό μυαλό.

Physalia 31-05-08 22:18

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 13349)
.... ενώ η κοπέλλα διασώθηκε με έναν πολύ παράξενο τρόπο. Επέζησε σε αεροφόρο χώρο κάτω από ένα παράθυρο για αρκετή ώρα μέχρι να εντοπιστεί και να την βγάλουν σπάζωντας το παράθυρο.


Απίστευτο!! Αυτή η πρόταση βγάζει φοβερό σενάριο για ταινία!
Ευχαριστώ για την ενημέρωση Σώτο, δεν είχα ιδέα γι' αυτό το γεγονός....

Andreas Triantopoulos 02-06-08 11:42

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Σώτο,

Λέω να έρθω το Σεπτέμβριο, να δώ το κολλητό μου που έχουμε χρόνια να βρεθούμε και με την ευκαιρία να βουτήξω το Ζηνοβία... Θα με πάς?:geia:

Σώτος Χριστοδούλου 02-06-08 13:03

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
μόνο να με προειδοποιήσεις για τις ημέρες για να φροντίσω να μπορώ και εννοείτε ότι θα πάμε μαζί για τρελλές καταδύσεις. Δεν θα σε πάω στα λάδια οπότε μη φέρεις τη στολή βιολογικού πολέμου μαζί σου. Στα καθαρά και ευρύχωρα θα πάμε, πλην όμως σκοτεινά μέρη... :D

Manta 02-06-08 14:34

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Σας πειράζει να μπεί ακόμη ένας στη παρέα (αν μπορέσω φυσικά να πάρω άδεια)? :o

Andreas Triantopoulos 02-06-08 15:34

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 13441)
μόνο να με προειδοποιήσεις για τις ημέρες για να φροντίσω να μπορώ και εννοείτε ότι θα πάμε μαζί για τρελλές καταδύσεις. Δεν θα σε πάω στα λάδια οπότε μη φέρεις τη στολή βιολογικού πολέμου μαζί σου. Στα καθαρά και ευρύχωρα θα πάμε, πλην όμως σκοτεινά μέρη... :D

Αδελφέ μου , με έφτιαξες τώρα!! :thumbup:
twin set έχεις?

Σώτος Χριστοδούλου 02-06-08 18:36

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Έχω 3 set Αντρέα. Δεν τα χρεώνω σε φίλους, οπότε για σας είναι τζάμπα :D αλλά αναλαμβάνετε να μου πληρώνετε το sofno του rebreather ΧΕΧΕ. Πλάκα κάνω! Τρία ολοκληρωμένα set, φέρτε τους ρυθμιστές και τα wings σας και φύγαμε.

Σώτος Χριστοδούλου 02-06-08 18:38

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Manta (Μήνυμα 13459)
Σας πειράζει να μπεί ακόμη ένας στη παρέα (αν μπορέσω φυσικά να πάρω άδεια)? :o

Αλέξη εννοείτε ότι θα το φέρω βαρέως αν δεν συμμετέχεις!!!

Thanos 02-06-08 21:34

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Μέσα Οκτώβρη υπάρχει περίπτωση να είμαι Κύπρο για γάμο καλού φίλου ... :):geia:

Σώτος Χριστοδούλου 02-06-08 21:50

Απάντηση: Διείσδυση στο ναυάγιο Ζηνοβία.
 
Γι γάμο ή για.... καταδύσεις και στα διαλείμματα να πάς και σε κανένα γάμο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.