Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ? (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3924)

andreas 06-10-09 09:03

Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Χαιρετώ την παρέα. :geia:

Σχετικά με την στήριξη διπλών φιαλών στην πλάτη, έχω δεί κάποιους συνδυασμούς που "παίζουν" σε καταδύσεις οροφής, ειδικά σε κάποιες εφαρμογές, που η οροφή είναι αρκετά... συμπαγής ! :rolleyes: πχ Σπήλαια και ναυάγια. Διπλές φιάλες, ενωμένες ή ανεξάρτητες, δεμένες με τσέρκι ή ιμάντες.

Εχω δεί και περιπτώσεις όπου οι ιμάντες που δένουν τις φιάλες δεν είναι "ειδικοί" για καταδυτικές φιάλες αλλά απλά πράγματα, όπως ιμάντες φορτίων με καστάνια... Σοβαρό πλεονέκτημα, η δυνατότητα για επιτόπου δέσιμο των φιαλών χωρίς εργαλεία, ειδικά όταν αυτές πρέπει να κουβαληθούν σε μεγάλη και επίπονη διαδρομή μέχρι το σημείο της κατάδυσης (π.χ. σπήλαια).

Πως ενώνονται το σύστημα με τους ιμάντες με ενα plate ή jacket ?

DimitrisK 06-10-09 11:29

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
To σύστημα της A.P. valves:



Αλλιώς με ιμάντες απλούς όπως τις μονές μπουκάλες.

darisg 06-10-09 11:40

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Προφανώς μιλάτε για ανεξάρτητες διπλές........ :mad:

Γιατί αν υπάρχει Manifold τα τσέρκια είναι μονόδρομος...

andreas 06-10-09 11:45

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο darisg (Μήνυμα 31591)
Προφανώς μιλάτε για ανεξάρτητες διπλές........ :mad:

Γιατί αν υπάρχει Manifold τα τσέρκια είναι μονόδρομος...


ναι, ακριβώς !

Πως στηρίζονται σε πλάτη, αν δεθούν με απλούς ιμάντες με καστάνια ?

Υπάρχει κάτι σαν τη βίδα που έχει το τσέρκι ή κάποιο άλλο κόλπο ? :confused:

MICHALIS 06-10-09 11:57

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο darisg (Μήνυμα 31591)
Προφανώς μιλάτε για ανεξάρτητες διπλές........ :mad:

Γιατί αν υπάρχει Manifold τα τσέρκια είναι μονόδρομος...

Οχι απαραιτητα Γρηγορη . Εγω εχω manifold και οι φιαλες δενονται με ιμαντες :p:p:p
(βεβαια οι διπλες μου ζυγιζουν 21 κιλα με τα κλειστρα :fioufiou: και δεν χρησιμοποιω ουτε backplate :rolleyes: )

DimitrisK 06-10-09 12:04

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο andreas (Μήνυμα 31592)

Πως στηρίζονται σε πλάτη, αν δεθούν με απλούς ιμάντες με καστάνια ?

Υπάρχει κάτι σαν τη βίδα που έχει το τσέρκι ή κάποιο άλλο κόλπο ?

Αυτό που σου έγραψα προηγουμένως, όπως μια μονή μπουκάλα στηρίζεται στο τζάκετ λόγω του σφυξίματος του ιμάντα, με τη διαφορά ότι τις κρατάει ενωμένες το σφύξιμο της καστάνιας. Τι δεν καταλαβαίνεις?

darisg 06-10-09 12:32

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 31594)
Οχι απαραιτητα Γρηγορη . Εγω εχω manifold και οι φιαλες δενονται με ιμαντες :p:p:p
(βεβαια οι διπλες μου ζυγιζουν 21 κιλα με τα κλειστρα :fioufiou: και δεν χρησιμοποιω ουτε backplate :rolleyes: )

Τολμηρό αγόρι.....:p
Εγώ πάντως το παραδέχομαι...... αν με υποχρέωναν να χρησιμοποιήσω διπλές με manifold και Ιμάντες.... μια ανασφάλεια (κρύο ιδρώτα να το πω....)θα την είχα......

andreas 06-10-09 12:37

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK (Μήνυμα 31595)
Αυτό που σου έγραψα προηγουμένως, όπως μια μονή μπουκάλα στηρίζεται στο τζάκετ λόγω του σφυξίματος του ιμάντα, με τη διαφορά ότι τις κρατάει ενωμένες το σφύξιμο της καστάνιας. Τι δεν καταλαβαίνεις?


μισό λεπτό.
Αναμεταξύ τους δεμένες, αλλά ο ιμάντας περνάει ΚΑΙ από τις σχισμές της πλάτης ?

GKAM 06-10-09 12:41

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο darisg (Μήνυμα 31597)
Τολμηρό αγόρι.....:p
Εγώ πάντως το παραδέχομαι...... αν με υποχρέωναν να χρησιμοποιήσω διπλές με manifold και Ιμάντες.... μια ανασφάλεια (κρύο ιδρώτα να το πω....)θα την είχα......

...όχι αν τις είχα σε διπλό μποτάκι σα τον παλιό καιρό. Έτσι φορούσα τα μπουκάλια μου για πολλά χρόνια μέχρι που είδα το φώς. Όπως έγραψα και σε άλλα posts, "αυτά είχαμε, αυτά ξέραμε και έτσι βουτάγαμε". Το θέμα όμως είναι να εξελίσσεται κανείς. :D

Πλέον, η γενική υπεροχή του συστήματος με τα τσέρκια από πλευρά ασφάλειας και εργονομίας είναι προφανής (νομίζω).

/GKAM

darisg 06-10-09 12:45

Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 31602)
...όχι αν τις είχα σε διπλό μποτάκι σα τον παλιό καιρό. Έτσι φορούσα τα μπουκάλια μου για πολλά χρόνια μέχρι που είδα το φώς. Όπως έγραψα και σε άλλα posts, "αυτά είχαμε, αυτά ξέραμε και έτσι βουτάγαμε". Το θέμα όμως είναι να εξελίσσεται κανείς. :D

Πλέον, η γενική υπεροχή του συστήματος με τα τσέρκια από πλευρά ασφάλειας και εργονομίας είναι προφανής (νομίζω).

/GKAM

Σωστά...You've got a point...:thumbup:
Τότε χρησιμοποιούσατε και μποτάκια.......:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:34.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.