Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Καταδυτικοί Υπολογιστές (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=56)
-   -   Service Suunto D4i ή καινούργιο; (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=6913)

seAbyss 22-09-16 10:10

Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Έχω ένα Suunto D4i το οποίο παλιότερα μου είχε κολλήσει σε 2 βουτιές (έδειχνε ένα συγκεκριμένο βάθος ενώ εγώ ήμουν ήδη στην επιφάνεια) . Το πήγα για φτιάξιμο και ουσιαστικά αλλάχτηκε η μπαταρία. Τώρα το έχω στείλει ξανά γιατί πλέον ούτε καν το βάθος δεν διαβάζει. Μου είπαν τελικά ότι θα πρέπει να το στείλουν εξωτερικό για να μπορέσει να φτιαχτεί. Πιθανόν να αλλαχτεί όλο εσωτερικά και να έχει 2 χρόνια εγγύηση σαν καινούργιο. Αν συμβεί κάτι τέτοιο πιθανόν να στοιχίσει κάπου στα 200-250, ίσως πιο πάνω ίσως πιο κάτω δεν το ξέρουν αυτό με σιγουριά για τώρα.

Σε αυτήν την τιμή παίζουν καινούργια DC. Με μια γρήγορη ματιά βρήκα της Scubapro το Aladin Tec 3G, Cressi Leonardo, Cressi Gioto και πολλά ακόμα.

Και ρωτάω τώρα εγώ, αξίζει να το φτιάξω ή να πάω για καινούργιο;
Σε περίπτωση καινούργιου ποιο θα προτείνατε;

montechristos 22-09-16 12:02

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Αν δεν υπάρχει συναισθηματικός δεσμός θα πρότεινα να μην το κρατήσεις και να πας σε κάτι καινούργιο, προσωπικά δεν δίνω δεύτερες ευκαιρίες σε κάτι που παρουσιάζει συνεχόμενα προβλήματα.

Σκέψου να το αλλάξεις και μετά ξανά μανά τα ίδια , ενώ με το καινούργιο έχεις και τον ενθουσιασμό της ανακάλυψης του και ας διαρκεί ίσως μερικά δευτερόλεπτα άσχετα με το πως θα βγει :D . Ουτως η άλλως σχεδόν όλα είναι λαχείο !

ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 22-09-16 12:36

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Είναι γνωστό το πρόβλημα των Suunto με τους αισθητήρες.... Ακόμα τα εμπιστεύεστε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

seAbyss 23-09-16 07:12

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Και εγώ προς τα εκεί κλείνω, να το κάνω ρολογάκι επιφάνειας μόνο :cry:. Γιατί είναι φάουλ για μένα ένα ρολόι το οποίο δεν έχει κλείσει 100 βουτιές, να το προσεχω να μην χτυπάει, πλύσιμο σε κάθε βουτιά να βγάζει τέτοια προβλήματα :mad:

ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 23-09-16 18:40

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Μηπως ετυχε για το συγκεκριμενο d4i,εχω και εγω ενα d4i αγορασμενο το Φεβ./2011 εχει πανω απο 1000 βουτιες και δοξα το θεο ειναι ενταξει.Γνωμη μου κατ'εμε ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο SUUNTO αρκει το service του, αλλαγη μπαταριας και αν χρειστει set up να στελνετε σε service που εχουν γνωση του αντικειμενου.

seAbyss 23-09-16 18:54

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (Μήνυμα 65511)
Μηπως ετυχε για το συγκεκριμενο d4i,εχω και εγω ενα d4i αγορασμενο το Φεβ./2011 εχει πανω απο 1000 βουτιες και δοξα το θεο ειναι ενταξει.Γνωμη μου κατ'εμε ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο SUUNTO αρκει το service του, αλλαγη μπαταριας και αν χρειστει set up να στελνετε σε service που εχουν γνωση του αντικειμενου.

Ότι χρειάστηκε για service, αλλαγή μπαταρίας και οτιδήποτε άλλο το έστειλα στην αντιπροσωπεία. Αλλά όπως λέει και ο φίλτατος montechristos "σχεδόν όλα είναι λαχείο". Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα με ένα προϊόν το οποίο προέκυψε ελαττωματικό...γιατί μπορεί να έχει λήξει η εγγύηση αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τα προβλήματα που προέκυψαν με τόση λίγη χρήση.

ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 24-09-16 18:50

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Ειναι ενα προΐον το οποιο σχετιζεται με την ασφαλεια μας κατω απο το νερο,πιστευω οτι θα στο αντικαταστουσαν αν το εστελνες στην αντιπροσωπεια της SUUNTO και οχι σε αντπροσωπο της Ελλαδας ή service ,απο την στιγμη που δεν ειναι δικη σου υπαιτειοτητα και ειναι αστοχια προΐοντος.
τι θα πει εχει ληξει η εγγυση;(δεν ειναι δικο σου λαθος αλλα της εταιρειας που σημαινει οτι στο αντικαθηστουν θελωντας και μη)
ζητα πραγματογνομοσυνη ή γραπτη αναφορα απο το service-αντιπροσωπεια και στειλτω στη SUUNTO..η τεχνολογια ειναι μπροστα και μπορουν να δουν τι-που-πως-ποιος φταιει και θα δεις οτι θα το αντικαταστησουν.

miker 24-09-16 20:00

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
παντως τα suunto εχουν θεμα!!!

ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 25-09-16 19:16

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
13-10-14 εγραψε ο miker με θεμα service suunto ειχε προβλημα με εναν αισθητηρα το εστειλε στην suunto (εκτος Ελλαδας) και το αντικαταστησαν εξοδα 20 ευρω ,χρονος 15 ημερες!!!!!!!!:cool:

ΜΩΡΑΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 25-09-16 19:25

Απάντηση: Service Suunto D4i ή καινούργιο;
 
Συγνωμη για την ημερομηνια και το ψευδονυμο (13-10-14 εγραψε ο miker) to το σωστο ειναι 2-4-13 απο antreas lar.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.