Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Στο πυρετό του DIR (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=205)

GKAM 28-06-07 08:08

Στο πυρετό του DIR
 
Πάνε δύο χρόνια σχεδόν που η καταδυτική σκηνή στην Ελλάδα έχει αρχίσει να αλλάζει με ραγδαίους ρυθμούς. Καταλυτικό ρόλο πιστεύω ότι έχουν παίξει οι διαδικτυακές κοινότητες που παρέχουν στους δύτες μια πλατφόρμα επικοινωνίας και ενημέρωσης.

Μαζί με αυτές τις αλλαγές έχουν έρθει και νέες μόδες, νέες φιλοσοφίες και όροι ή έννοιες όπως DIR, DOTF, END, EAD, CCR, SCR, ICD και άλλα ενδιαφέροντα. Ξαφνικά το DIR και το Trimix μαζί με τα deep stops έχουν γίνει ψωμοτύρι. Τα backplates και τα wings είναι must και ο μέσος δύτης αναψυχής είναι ο «ξενέρωτος»…

Το ενδιαφέρον όμως είναι ότι ο απλός και ξενέρωτος δύτης αναψυχής φαίνεται ότι είναι τελικά ο μόνος μέσα στο νερό. Συνεχίζει να κάνει τις εκδρομές και τις καταδύσεις του, αμέριμνος αγνοώντας τους «κινδύνους» που τον περιτριγυρίζουν. Στην άλλη πλευρά, βρίσκεται (τις περισσότερες φορές στεγνός και άβρεχτος) ο διαδικτυακά ενημερωμένος και (κατά την άποψη του,) πλήρως καταρτισμένος δύτης. Έχει ακούσει για το DIR και το "techical diving", έχει ξεκοκαλίσει το internet και προσπαθεί να αφομοιώσει όσα διαβάζει και να τα προσαρμόσει στην δική του καταδυτική φιλοσοφία. Έχει δώσει κάμποσα χρήματα μάλιστα, για να αγοράσει και τον «κατάλληλο» εξοπλισμό.

Είναι ο δύτης που κάποτε έκανε ταρζανιές με το «μονομπούκαλο» και κατάλαβε ότι η κατάσταση δε σηκώνει πολλά, ή είναι ο δύτης που απλά αρέσκεται στο «να ψάχνεται». Συνήθως, έχει 45-50 βουτιές και βρίσκεται ακριβώς στην φάση του «ξεψαρώματος». Η βασική του εκπαίδευση βρίσκεται συνήθως στο επίπεδο AOW και έχει και ένα «nitrox-άκι» για να βρίσκεται.

Μιλώντας για τους περισσότερους δύτες εντός Αττικής, ευτυχώς συνεχίζει να καταδύεται (όταν το καταφέρνει) στα ίδια μέρη με τους «κοινούς θνητούς» τσακίζοντας την πλάτη του με stage ή/και διπλές φιάλες, στολισμένος σαν Χριστουγεννιάτικο δένδρο για καταδύσεις που οι κοινοί θνητοί ολοκληρώνουν με μία απλή δωδεκάλιτρη. (Βλέπετε, το κουβάλημα το λύσιμο και το πλύσιμο μαζί με τα τόσα γεμίσματα για μία βουτιά, δεν είναι για κάθε μέρα.) Μέχρι εδώ καλά. Το μόνο που έχουμε είναι καλές πωλήσεις. Ο δύτης πουλά μερικά κιλά «μούρης» και το μαγαζί μερικά κιλά εξοπλισμού...

Αυτό που με προβληματίζει, δεν είναι η ενημέρωση, η διάθεση της πληροφορίας ή η ανταλλαγή απόψεων. Ίσα-ίσα, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο συμμετέχω σε διαδικτυακές συζητήσεις. Το θέμα μου, βρίσκεται με το «επόμενο βήμα». Αρκετοί από τους επίδοξους «τεχνικαλάδες» αρχίζουν δειλά-δειλά να καταδύονται βαθύτερα. Αρκετοί μάλιστα αποκτούν πιστοποιήσεις με αστρονομική ταχύτητα, την μία μετά την άλλη χωρίς να δίνουν χρόνο ώστε να αφομοιώσουν το υλικό σωστά και να γίνει ένα σωστό πέρασμα από την θεωρία στην πράξη καταλήγοντας στην εμπειρία. Μαζί τους, παρασύρουν και αρκετούς από τους γύρω δύτες αναψυχής μπερδεύοντας τους με όρους και πρακτικές που οι ίδιοι δεν κατανοούν πλήρως.

Οι ανησυχίες μου λοιπόν, είναι δύο:
- Τι θα γίνει όταν οι νέοι techdivers ξεμυτίσουν και αρχίσουν να καταδύονται σε βάθη ή συνθήκες που είναι πέρα από την εμπειρία ή τις δυνατότητές τους.
- Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η ημιμάθεια και ή παραπληροφόρηση που προκαλούν σύγχυση στους αυτοδύτες αναψυχής.

Διαβάζοντας τις αντιδράσεις του Γιώργου Δελβερούδη, στην αρχή παραξενεύτηκα και μέσα μου διαφώνησα. Στη συνέχεια όμως συνειδητοποίησα ότι έχει αρκετό δίκιο σε αυτό που κάνει. Στην ουσία, προστατεύει με τον τρόπο του, τους απλούς δύτες αναψυχής επιβάλλοντας το δικό του DIR. Πρακτικά, τους αποτρέπει από πειραματισμούς και τους θυμίζει να μην παρεκκλίνουν από αυτά που έχουν διδαχθεί. (Φυσικά βασική προϋπόθεση είναι να έχουν εκπαιδευτεί σωστά και να καταδύονται εντός των ορίων αναψυχής.)

Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες δυτών πλέον. Οι δύτες αναψυχής (sport / recreational divers) και αυτοί που ασχολούνται με την τεχνική κατάδυση (technical divers). Πρόκειται για δύο διαφορετικές και απόλυτα διακριτές κατηγορίες.

Βασικό τους χαρακτηριστικό δεν είναι τα wings ή τα long hoses αλλά η *διαφορετική νοοτροπία*. Πρέπει, και οφείλουμε να κρατήσουμε τις κατηγορίες ξεχωριστά. Οι τρόποι εκπαίδευσης, κατάδυσης και ο τρόπος σκέψης ενός δύτη αναψυχής είναι και πρέπει να είναι διαφορετικός από αυτόν ενός technical diver. (OK, ίσως πρέπει να κάνει και λίγα safety stops παραπάνω ;) ).

Το μόνο που πρέπει να κάνουμε (doing it right) είναι να κρατήσουμε χωριστά τις καταδύσεις αναψυχής από το technical diving. Σε δεύτερη φάση, να διασφαλίσουμε ότι οι επίδοξοι tech divers «μπαίνουν στον χορό» με την κατάλληλη νοοτροπία, την απαιτούμενη φυσική κατάσταση, τον σωστό εξοπλισμό και επαρκή εκπαίδευση.

Για όσους έχουν διάθεση για διαδικτυακό ξεκοκάλισμα, προτείνω μερικά καλά σημεία:

http://iucrr.org/aa.htm
http://www.nitroxdiver.com/Library/article2.html
http://www.cisatlantic.com/trimix/AQUAcorps/contents.htm
http://www.cisatlantic.com/trimix/AQUAcorps/survive/survivecont.htm
http://www.cisatlantic.com/trimix/AQUAcorps/Incidentreps/incidentcontent.htm

Συγνώμη για την πρωινή φλυαρία.

/GKAM

Thanos 28-06-07 08:28

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Το πρόβλημα Γιώργο εμφανίζεται όταν οι "δύτες αναψυχής" κάνουν βουτιές που απαιτούν γνώσεις τεχνικού δύτη... βουτάνε στα 60μ με μονομπούκαλο και με μόνο το DC τους να τους λέει ότι πρέπει να σταματήσουν στα 3μ για 30λ και αυτοί να ανεβαίνουν βολίδα στα 3μ για να ξεχρεώσουν γρήγορα.. είναι οι ίδιοι που πηγαίνουν στον θάλαμο, σύμφωνα με τα τελευταία στατιστικά

Νομίζω ότι κανένας δεν λέει σε κάποιον που βουτάει μέχρι τα 30μ να αλλάξει τις πρακτικές του και να γίνει DIR MIR... εξάλλου DIR είναι και βουτιές με μονή μπουκάλα ;)

Μιλάμε για τους ίδιους "δύτες αναψυχής" που με μία 12άλιτρη κατεβαίνουν στα 45μ για να δείξουν την μαγκιά τους; ή μήπως για αυτούς που δεν μπορούν να υπολογίσουν μια βουτιά με πίνακες;;

Εάν αυτός που έκανε ταρζανιές ξεκοκάλισε όπως είπες τα forum και αγόρασε διπλές μπουκάλες για να κάνει τις ίδιες βουτιές, εγώ το βλέπω μόνο ώς πρόοδο. Έχεις υπάρξει στην Αγγλία όπως και εγώ, όπου όποιος έχει ένα σετ 2*10 δεν τον κοιτάζουν κάπως και συνιστάται απο μια 18άρα με μονή έξοδο...

Τέλος, θεωρώ 1000% πιο επικινδύνους τους Technical Instrutors που έχουν βγει χωρίς να έχουν βάλει ποτέ διπλές στην πλάτη τους, και τους μαθητές τους οι οποίοι δεν έχουν μάθει τι είναι το GAP και τι είναι το CNS..

lcoivera 28-06-07 15:42

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παιδιά συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο σας.
Υπάρχει όμως σε όλα αυτά μια μικρή λεπτομέρεια ¨το χρήμα¨.
Πώς θα ζήσουν οι σχολές κατάδυσης, όταν κάνουν αμάν για να μαζέψουν μαθητές? Υπάρχει ποτέ περίπτωση κάποια σχολή κατάδυσης να απορρίψει κάποιον μαθητή που δεν έχει τις ανάλογες βουτιές (=εμπειρία) ? και βέβαια ΟΧΙ!
Όταν βλέπεις τους νέους δύτες να βγάζουν τα σχολεία το ένα μετά το άλλο λες και είναι κάτι τόσο τυπικό .... με αποτέλεσμα, μέσα σε 2 με 3 μήνες κάποιος να μπορεί να γίνει Nitrox ή και Trimix δύτης.
Γιατί οι οργανισμοί δεν βάζουν δικλίδες προστασίας? Γιατί ?
Δεν θα ήταν πολύ ωραίο να χρειάζεται πιστοποιημένη εμπειρία. Πώς θα γίνει όμως αυτό? Πώς θα ελέγχετε? Και γιατί τον έμπορα (καταδυτικό μαγαζί) να τον ενδιαφέρει η εμπειρία που έχει ένας δύτης? Θα σου απαντήσει πολύ απλά ¨εγώ πουλάω, υλικά, εκπαίδευση κλτ... Δικό σου θέμα είναι τι θα κάνεις την επόμενη ημέρα, με όλα αυτά που αγόρασες¨.
Ναι, Γιώργο, σίγουρα θα γεμίσουμε με πολλούς άπειρους Tech divers που θα φέρουν στον χώρο δυστυχώς δυσάρεστα αποτελέσματα.....

Για τον λόγω αυτό βγάζω το καπέλο σε φίλο που παράτησε τις εκπαιδεύσεις για αυτό και μόνο τον λόγω, γιατί δεν μπορούσε να εκπαιδεύει ¨άπειρους & ανίκανους δύτες¨ (συγγνώμη για την φράση) που θεωρούσαν ότι επειδή πληρώνουν, μπορούν. Μπορούν να πάνε και πιο βαθιά......

Τέλος θεωρώ απαράδεκτο και λυπάμαι που γνωρίζω άτομα που αγόρασαν τα πτυχία τους από άλλες χώρες.... για ευκολία και για να αποφύγουν τι? Απλά την στοιχειώδη εκπαίδευση.

Δικό μου συμπέρασμα είναι πως ο κάθε άνθρωπος που θέλει να ασχοληθεί γενικά με την κατάδυση καλό είναι να έχει πλήρη επίγνωση του τι κάνει και του τι θέλει να κάνει. Τώρα εάν θα λέγετε DIR Tech κτλ πιστεύω πως είναι πολύ τυπικό με βάση όλα τα παραπάνω !

Yannis 28-06-07 15:59

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
ρε παιδια ..................
:D :D

να σας κανω μια ερωτηση ??
:confused:
και μην γελασετε !!!
:cheesy: :cheesy:
.

.
.
.
.
γιατι ολη την ωρα μπερδευομαι και προσπαθω να καταλαβω...... ? ?
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

τι ειναι το DIR τελικα.... ? ? ?
:o :o :o

με απλα λογια.........
ας μου πει καποιος ...
:( :( :worship: :worship:

Εμενα σαν Γιαννη...........που γουσταρω τις καταδυσεις οπως ειναι.......να βουταω απο τα 6 μεχρι το πολυ 25 μετρα.....και να καθομαι κατω απο το νερο χαζευοντας τα ψαρια ή γυρνωντας γυρω-γυρω..........σε τι με βοηθαει αυτη η DIR - φιλοσοφια και πως την εφαρμοζω... μου προσφερει κατι ? ?
αλλα βασικα ......... τι ειναι ?

Σας παρακαλω:) ...........μη γελατε !!! :angyr: :angyr:

Thanos 28-06-07 16:07

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Yannis (Μήνυμα 1637)
ρε παιδια ..................

Εμενα σαν Γιαννη...........που γουσταρω τις καταδυσεις οπως ειναι.......να βουταω απο τα 6 μεχρι το πολυ 25 μετρα.....και να καθομαι κατω απο το νερο χαζευοντας τα ψαρια ή γυρνωντας γυρω-γυρω..........σε τι με βοηθαει αυτη η DIR - φιλοσοφια και πως την εφαρμοζω... μου προσφερει κατι ? ?
αλλα βασικα ......... τι ειναι ?

Σας παρακαλω:) ...........μη γελατε !!! :angyr: :angyr:

Εάν έρθεις στην αποψινή παρουσίαση είμαι σίγουρος ότι θα σου λυθούν οι όποιες απορίες

Normoxic Diver 28-06-07 16:49

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο lcoivera (Μήνυμα 1634)
Παιδιά συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο σας.
Υπάρχει όμως σε όλα αυτά μια μικρή λεπτομέρεια ¨το χρήμα¨.
Πώς θα ζήσουν οι σχολές κατάδυσης, όταν κάνουν αμάν για να μαζέψουν μαθητές? Υπάρχει ποτέ περίπτωση κάποια σχολή κατάδυσης να απορρίψει κάποιον μαθητή που δεν έχει τις ανάλογες βουτιές (=εμπειρία) ? και βέβαια ΟΧΙ!

Εαν εσυ φιλε Icovera ξερεις καποια ή καποιες σχολες να πρατουν με αυτον τον τροπο, κατα την ταπεινη μου γνωμη αποτελουν την εξαιρεση και οχι τον κανονα...καλο θα ηταν να μην καταστροφολογουμε...:thumbdn:

Παράθεση:

Γιατί οι οργανισμοί δεν βάζουν δικλίδες προστασίας? Γιατί?
Εαν πεις στον φιλο εκπαιδευτη σου να σου ανοιξει ενα Instructor manual θα δεις πως οι ασφαλιστικες δικλειδες/ Standards υπηρχαν και θα υπαρχουν...
Απο κει και περα ειναι θεμα Facility και κυριως μα κυριως χρηστων για το ποσο υπευθυνα θα ασχοληθουν με την εν λογω δραστηριοτητα...

Παράθεση:

Για τον λόγω αυτό βγάζω το καπέλο σε φίλο που παράτησε τις εκπαιδεύσεις για αυτό και μόνο τον λόγω, γιατί δεν μπορούσε να εκπαιδεύει ¨άπειρους & ανίκανους δύτες¨
Συγχαρητιρια στην κυριολεξια στον φιλο σου απο μια αποψη καθωτι μαλλον χομπυστας εκπαιδευτης και αρα ''Large'' θα ηταν, γιατι την σημερον ημερα φιλε καποιος ο οποιος ειναι απλα μονον εκπαιδευτης καταδυσεων και τα παρατα για αυτον τον λογo μαλλον τον ''τρωει η μαρμαγκα''.....

Παράθεση:

Τέλος θεωρώ απαράδεκτο και λυπάμαι που γνωρίζω άτομα που αγόρασαν τα πτυχία τους από άλλες χώρες.... για ευκολία και για να αποφύγουν τι? Απλά την στοιχειώδη εκπαίδευση.
Εγω απο την αλλη φιλε μου ξερω εκπαιδευτες που ΕΚΑΝΑΝ τα σχολεια τους στο εξωτερικο απλα γιατι καποιοι αλλοι δεν τους πιστοποιουσαν σε υψηλοτερες εκπαιδευτικες βαθμιδες για να μην τους φανε την πιτα....
''ο νοων νοειτο''.....

Φιλικα :2drunk:
Normoxic.....

neokles 28-06-07 17:15

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Εαν πεις στον φιλο εκπαιδευτη σου να σου ανοιξει ενα Instructor manual θα δεις πως οι ασφαλιστικες δικλειδες/ Standards υπηρχαν και θα υπαρχουν...
Απο κει και περα ειναι θεμα Facility και κυριως μα κυριως χρηστων για το ποσο υπευθυνα θα ασχοληθουν με την εν λογω δραστηριοτητα...
:thumbup: :thumbup:

lcoivera 29-06-07 10:57

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Φίλε Normoxic,
Παράθεση:

Εαν εσυ φιλε Icovera ξερεις καποια ή καποιες σχολες να πρατουν με αυτον τον τροπο, κατα την ταπεινη μου γνωμη αποτελουν την εξαιρεση και οχι τον κανονα...καλο θα ηταν να μην καταστροφολογουμε...:thumbdn:
Εύχομαι οι σχολές που λένε ΟΧΙ σε μαθητές, για λόγους εμπειρίας ή και φυσικής κατάστασης, να είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των σχολών σε όλη την Ελλάδα.

Η προσωπική μου γνώμη όμως (χωρίς να θέλω να καταστροφολογίσω), είναι πως τα πράγματα δεν είναι έτσι (ξανάλεω είναι η γνώμη μου!!).



Παράθεση:

Εγω απο την αλλη φιλε μου ξερω εκπαιδευτες που ΕΚΑΝΑΝ τα σχολεια τους στο εξωτερικο απλα γιατι καποιοι αλλοι δεν τους πιστοποιουσαν σε υψηλοτερες εκπαιδευτικες βαθμιδες για να μην τους φανε την πιτα....
''ο νοων νοειτο''.....

Δεν γνωρίζω τέτοιου είδους σενάριο που αναφέρεις. Μου φαίνετε πάντως πολύ ενδιαφέρον!


Εγώ όμως θέλω να θίξω αυτούς που πήγαν σε ένα τουριστικό θέρετρο και ¨αγόρασαν¨ Trimix πτυχίο για λόγους ευκολίας (χωρίς τις απαιτούμενες εμπειρίες - βουτιές). Αυτοί είναι που αναφέρει και ο GKAM ότι εμφανίζονται στα λιμανάκια κάθε Κυριακή με στεγανή στολή, διπλές στην πλάτη και με 2 - 3 stage για μπούγιο.....
(σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις )

Αξίζει να πούμε όμως ότι υπάρχουν και πολύ καλοί δύτες που εκπαιδεύτηκαν στο εξωτερικό!!

Thanos 29-06-07 11:22

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο lcoivera (Μήνυμα 1653)
Εγώ όμως θέλω να θίξω αυτούς που πήγαν σε ένα τουριστικό θέρετρο και ¨αγόρασαν¨ Trimix πτυχίο για λόγους ευκολίας (χωρίς τις απαιτούμενες εμπειρίες - βουτιές). Αυτοί είναι που αναφέρει και ο GKAM ότι εμφανίζονται στα λιμανάκια κάθε Κυριακή με στεγανή στολή, διπλές στην πλάτη και με 2 - 3 stage για μπούγιο.....
(σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις )

Αξίζει να πούμε όμως ότι υπάρχουν και πολύ καλοί δύτες που εκπαιδεύτηκαν στο εξωτερικό!!

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό μιας και τα σχολεία Trimix είναι πιο ακριβά απο τα Rec, και δεν υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτές που να κάνουν τέτοια σχολεία..

μήπως φταίει που δεν πάω στα λιμανάκια τις Κυριακές;;:):)

lcoivera 29-06-07 11:37

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Θάνο έχεις δίκιο,

Είναι λάθος να τους πούμε Trimix, καλύτερα είναι Techdivers

Thanos 29-06-07 11:44

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο lcoivera (Μήνυμα 1657)
Θάνο έχεις δίκιο,

Είναι λάθος να τους πούμε Trimix, καλύτερα είναι Techdivers

:thumbup:


Το ανησυχητικό είναι εάν αυτοί δεν έχουν κάνει καμία technical εκπαίδευση, και αγόρασαν μόνο τον εξοπλισμό γιατί όπως ισχυρίζονται: τα ξέρουν όλα..

αυτοί όμως δεν είναι ούτε DIR ούτε αντι DIR, εκεί είμαι αντίθετος με τον Γιώργο.. αντιγράψανε κάποια πράγματα, τις περισσότερες φορές με λάθος τρόπο. :)

DimitrisK 29-06-07 15:11

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
Είναι ο δύτης που κάποτε έκανε ταρζανιές με το «μονομπούκαλο» και κατάλαβε ότι η κατάσταση δε σηκώνει πολλά, ή είναι ο δύτης που απλά αρέσκεται στο «να ψάχνεται». Συνήθως, έχει 45-50 βουτιές και βρίσκεται ακριβώς στην φάση του «ξεψαρώματος». Η βασική του εκπαίδευση βρίσκεται συνήθως στο επίπεδο AOW και έχει και ένα «nitrox-άκι» για να βρίσκεται.


Δεν κολάει το προφίλ του μονομπούκαλου στα 50-60 μέτρα και των 40 - 50 καταδύσεων σαν εμπειρία.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
Μιλώντας για τους περισσότερους δύτες εντός Αττικής, ευτυχώς συνεχίζει να καταδύεται (όταν το καταφέρνει) στα ίδια μέρη με τους «κοινούς θνητούς» τσακίζοντας την πλάτη του με stage ή/και διπλές φιάλες, στολισμένος σαν Χριστουγεννιάτικο δένδρο για καταδύσεις που οι κοινοί θνητοί ολοκληρώνουν με μία απλή δωδεκάλιτρη.

Ευτυχώς που ζω στη Θεσσαλονίκη όπου δεν βουτάνε πάνω από 20 άτομα χειμώνα - καλοκαίρι (εκτός από τους εποχιακούς). Ποτέ μου δεν είδα κανέναν σε βουτιά στα 20 - 30 μέτρα με τον εξοπλισμό που λές.

fin 30-06-07 01:16

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
...Οι ανησυχίες μου λοιπόν, είναι δύο:
- Τι θα γίνει όταν οι νέοι techdivers ξεμυτίσουν και αρχίσουν να καταδύονται σε βάθη ή συνθήκες που είναι πέρα από την εμπειρία ή τις δυνατότητές τους.
- Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η ημιμάθεια και ή παραπληροφόρηση που προκαλούν σύγχυση στους αυτοδύτες αναψυχής.
...
/GKAM

Σχετικα με το πρωτο υπαρχει ενα σημειο (στο οποιο βασιζεται η ανοχη των σχολων να δινουν trimix σε μη εμπειρους δυτες) το οποιο λεγεται ενστικτο αυτοσυντηρησης και ειναι πολυ hardware μεσα μας για να υπερνικηθει απο μια ματαιοδοξια αυτοπροβολης που θα οδηγουσε σε απανωτα ατυχηματα. Νομιζω το πρωτο ατυχημα φρεναρει η συνετιζει το κοντινο περιβαλον.
Σχετικα με την εξελιξη ενος δυτη δεν διαφερει απο την αντιστοιχη ενος ανθρωπου γενικα. Υπαρχουν διαφορετικοι τυποι ανθρωπων. Η καθιερωμενη εκπαιδευση ειναι μεν σημειο αναφορας αλλα δεν ειναι πανακεια. Υπαρχουν πολυ εμπειροι και εκπαιδευμενοι δυτες που εξαιτιας μονο του ψυχισμου τους ειναι στη blacklist μου.
Γιατι να μην αφησουμε τους νεαρους που μπαινουν στο σκοταδι να "σπασουν τα μουτρα τους" διπλα μας και με ασφαλεια, αλλα να τους κραξουμε για την βιασυνη τους ελπιζοντας ματαια να φρεναρουν; Δε περασαμε ποτε εμεις απο φαση ημιμαθειας;
Εγω προσωπικα θεωρω μεγαλη προκληση καθε συζητηση με ημιμαθεις γιατι με βοηθουν να ανακαλυψω νεους τροπους να εξηγω πραγματα και να δωσω επιχειρηματα, σε σχεση με συζητηση με ανθρωπους που εχουμε καλυψει παρομοια υλη. Το προβλημα δεν ειναι η ημιμαθεια αλλα ο εγωισμος και ο δογματισμος. Πιστευω ομως οτι τις περισοτερες φορες οι ανθρωποι βγαζουν τον ευατο που τους ξυπναμαι εμεις.

Λεμε οτι χρειαζεται εκπαιδευση αλλα οταν υπαρχει επιμενουμε στην εμπειρια. Οταν αποκτηθει εμπειρια μιλαμε για βελτιωσεις του εξοπλισμου. Επειδη ολα χρειαζονται ταυτοχρονα ετσι κι αλλιως, συντηρουμε ενα φαβλο κυκλο.
Μηπως αναλυοντας απο το ενα σημαντικο στο αλλο δημιουργουμε τελικα συγχιση και κανουμε ακομα πιο ποθητο το τροπαιο του ορου tec σαν elit του της αναψυχης;
Δε βρισκω πολυ κακο στα "παιδια" που εχουν λεφτα να γινονται χριστουγενιατικα δεντρα γιατι ακομα και οι πιο αφελεις φιλοι τους δε νομιζω να μπερδευουν την ιδιοκτησια με την ικανοτητα. Τελικα μαλιστα ισως λειτουργει και λιγο εκτονωτικα αυτο.
Κανενα "βιβλιο οδηγιων" internet δεν προκειται να σκοτωνει το "δισταγμο" του Twilight Zone (δεν εννοω τη σειρα επιστ φαντ. του Serling αλλα τη γεωλ. ζωνη 60-150).
Σε καποιο διαστημα μαλιστα οι λιγοτερο θορυβωδεις απο τους νεαρους που σημερα ψαχνονται (ισως μαζοχιστικα κανοντας κυκλους) θα υπερβουν τη σημερινη πεπατημενη και πιθανον να δημιουργησουν με το σπαθι τους ενα δικο τους κυκλο και να μπουν στο δικο τους hall of fame.
Μπορει βεβαια να ειμαι και πολυ αισιοδοξος (ειναι γιατι πονταρω πολυ σε αυτα τα αλοκοτα διποδα :) )

Thanos 03-07-07 17:10

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Yannis (Μήνυμα 1637)

τι ειναι το DIR τελικα.... ? ? ?

Εμενα σαν Γιαννη...........που γουσταρω τις καταδυσεις οπως ειναι.......να βουταω απο τα 6 μεχρι το πολυ 25 μετρα.....και να καθομαι κατω απο το νερο χαζευοντας τα ψαρια ή γυρνωντας γυρω-γυρω..........σε τι με βοηθαει αυτη η DIR - φιλοσοφια και πως την εφαρμοζω... μου προσφερει κατι ? ?
αλλα βασικα ......... τι ειναι ?

Σας παρακαλω:) ...........μη γελατε !!! :angyr: :angyr:

Υπάρχουν πολύ πιο κατάλληλοι άνθρωποι να απαντήσουν, αλλά θα προσπαθήσω και εγώ και οι υπόλοιποι προσθέστε/διορθώστε...

Η φιλοσοφία DIR αφορά μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα κατάδυση στους τομείς του εξοπλισμού/της εκπαίδευσης και των τεχνικών. Οι ρίζες της φιλοσοφία είναι αρκετά παλιές (Hogarthian Style) αλλά έγινε γνωστή στο κοινό με τον οργανισμό GUE, ο οποίος μετέφερε την εμπειρία απο τις σπηλαιοκαταδύσεις σε όλες τις μορφές κατάδυσης.

Εκπαίδευση: Θεωρείται ένα ενιαίο κομμάτι απο τον Recreatinal Δύτη μεχρι τον Δύτη Σπηλαίων. Βασίζεται στην σωστή πλευστότητα και στην προσομίωση πραγματικών συνθηκών/προβλημάτων που ένας δύτης μπορεί να αντιμετωπήσει. Οι ασκήσεις δεν γίνονται στο πυθμένα της θάλασσας αλλά αιωρούμενος στα 2/3 μέτρα, γιατί εκεί θα του τύχει το πρόβλημα. Πρωτοποριακό είναι και η μέθοδος του video, όπου ο βοηθός εκπαιδευτή βιντεοσκοπεί τις ασκήσεις, και μετά την βουτιά αναλύονται τα λάθη του καθενός.

Εξοπλισμός: Η απλότητα είναι το ζητούμενο. Γιατί να πάρω απλό jacket τώρα, όταν μπορώ να πάρω ένα wing, το οποίο είναι απλό, αξιόπιστο, και με την προσθήκη μεγαλύτερου σάκου μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για τις διπλές μου αργότερα. επίσης έχουν διδάσκεται η βοηθητική απο τον κύριο ρυθμιστή ( ο οποίος είναι περίπου 2μ) κάτι που διδάσκεται σε όλα τα τεχνικά σχολεία όλων των οργανισμών... γιατί λοιπόν να μην μάθει ο δύτης απο την αρχή το σωστό;;

Τεχνικές: Πολύ μεγάλη έμφαση δίνεται στην ομάδα, και στο ζευγάρι.. πάντα μαζί, κοντά, ώστε να είμαστε εκεί ότι και αν συμβεί. Επίσης υπάρχουν κάποιες αρχές που βοηθάει τα μέλη της ομάδας δηλαδή... οργνόνεται μια βουτιά στα 40 μέτρα, όλοι ξέρουν τι αέρια θα χρησιμοποιήσουν, τι εξοπλισμό κλπ... δεν εμφανίζεται ο ένας με αέρα και 15άρα, ο άλλος με Nitrox και 10άρα και ο άλλος με διπλές και Trimix... αυτές οι τεχνικές έχουν προκύψει απο πολλές βουτιές σε δύσκολες συνθήκες και σε στενή συνεργασία με την DAN...

Το DIR δεν είναι μόνο τεχνικές καταδύσεις αλλά αφορά και την ερασιτεχνική κατάδυση, με μια μονή μπουκάλα και το μονοσόρτ σου...

Γιάννη ελπίζω να βοήθησα

Dimitris Galon 03-07-07 17:25

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ygrasias (Μήνυμα 1826)
......Άκουσε να δεις Γιάννη, έπεσες σε μια δύσκολη κατάσταση (κακιά ώρα που λένε)
Kαι για να καταλάβεις θα σου εξηγήσω πως είναι τα πράματα.
Και αφού σου εξηγήσω θα σου πω μετά τι να κανείς.............

:rofl: :D :thumbup:
Γεια σου ρε Θωμά you make my day!!!!!!

ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ 03-07-07 18:24

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
:geia: :geia: :geia: :thumbup:

Σώτος Χριστοδούλου 03-07-07 19:53

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
:worship: :worship: :worship: :worship: Γειά σου ρε Θωμά αιώνιε!

Μπλε 06-07-07 22:10

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DIMITRIOU GEORGE (Μήνυμα 2142)
Καλησπέρα και σε εσάς

Στο σχετικό ποστ του ο Κος GKAM κανει λόγο περί νοοτροπίας

Επειδή τυνχάνει να γνωρίζω απο πρώτο χέρι ανέφερα κάτι που έρχεται σε πλήρη αντιπαράθεση με τα γραφόμενα του εν λόγο φίλου.

Αν λοιπόν αυτό 'ενόχλησε' ζητώ συγνώμη και απ τους δύο.

Κε. Δημητρίου

δεν μπορώ να επιτρέψω τη συνέχεια σε αυτή την ιστορία, παρά τη διαβεβαίωση από πλευράς σας για το "αληθές" των λεγόμενών σας. Δεκτή η συγνώμη σας, αλλά η συζήτηση έχει ξεφύγει από το θέμα του thread και θα διαγραφεί.

Σας προτρέπω για άλλη μια φορά να συζητήσετε τα όποια προσωπικά θέματα έχετε με τους άμεσα ενδιαφερόμενους και να αφήστε το forum για περισσότερο δημιουργικές συζητήσεις...

Ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί η επέμβαση μου στο μέλλον.

Μπλε 06-07-07 22:16

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Θωμά, απολαυστικότατο! Welcome back :crazy:

Σώτος Χριστοδούλου 06-07-07 22:27

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Θωμά βλέπω που το ετοιμάζεις και αναμένω. Μην πτοείσε και ποροχώρα. Ξαναγράφτο στην ανάγκη. Σου έχει βγάλει την πίστη. Μην βγάλεις και τη δική μας:rofl:

akef 06-07-07 23:15

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)

Οι ανησυχίες μου λοιπόν, είναι δύο:
- Τι θα γίνει όταν οι νέοι techdivers ξεμυτίσουν και αρχίσουν να καταδύονται σε βάθη ή συνθήκες που είναι πέρα από την εμπειρία ή τις δυνατότητές τους.



Αυτό που γίνεται πάντα στην σε αυτή τη ζωή:

* Κάποιοι τυχεροί θα την γλιτώσουν και θα βάλουν μυαλό
* Κάποιοι ανεγκέφαλοι θα πάνε στον πάτο.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
- Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η ημιμάθεια και ή παραπληροφόρηση που προκαλούν σύγχυση στους αυτοδύτες αναψυχής.



Είναι σαν να με ρωτάς πως θα βάλουμε μυαλό στους "μάγκες" που κάνουν κόντρες στα Λιμανάκια.

Κάποιοι πρέπει να την πατήσουν για να βάλουν μυαλό, κάποιοι άλλοι θα είναι πιο τυχεροί και θα ακούσουν κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα και όταν κάνουν αυτή τη φοβερή βουτιά στα 100μ θα ξέρουν πραγματικά τι κάνουν.

Εγώ πάντως προσπαθώ να βοηθάω και να εξηγώ στους ταρζάν που κάθε τρεις και λίγο κουτουλάνε πάνω μου πόσο μεγάλη ******* είναι να κατεβαίνεις στα 50μ μονομπούκαλο.

Κάποιοι απο αυτούς με ακούσανε και δεν το ξανακάνανε κάποιους όμως θα τους δούμε στα δελτία ειδήσεων.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
Διαβάζοντας τις αντιδράσεις του Γιώργου Δελβερούδη, στην αρχή παραξενεύτηκα και μέσα μου διαφώνησα. Στη συνέχεια όμως συνειδητοποίησα ότι έχει αρκετό δίκιο σε αυτό που κάνει. Στην ουσία, προστατεύει με τον τρόπο του, τους απλούς δύτες αναψυχής επιβάλλοντας το δικό του DIR. Πρακτικά, τους αποτρέπει από πειραματισμούς και τους θυμίζει να μην παρεκκλίνουν από αυτά που έχουν διδαχθεί. (Φυσικά βασική προϋπόθεση είναι να έχουν εκπαιδευτεί σωστά και να καταδύονται εντός των ορίων αναψυχής.)



Έχω κάνει 3 σχολεία μέχρι τώρα (ow, aow, rescue) και τα 3 με διαφορετικούς εκπαιδευτές. επίσης έχει τύχει (κύριως λόγω συμπτώσεων) να γνωρίσω και να δώ πως κάνουν σχολεία άλλοι τόσοι. Ο Γίωργος είναι από τους λίγους εκπαιδευτές που έχω γνωρίσει και στο σχολείο του δεν βλέπει πελάτες. Ειλικρινά εγώ χαίρομαι να υπάρχουν τέτοιοι εκπαιδευτές.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες δυτών πλέον. Οι δύτες αναψυχής (sport / recreational divers) και αυτοί που ασχολούνται με την τεχνική κατάδυση (technical divers). Πρόκειται για δύο διαφορετικές και απόλυτα διακριτές κατηγορίες.



Διαφορετικές και διακριτές δεν θα το έλεγα. Π.χ ένας ψαγμένος και έμπειρος όπως είπες παραπάνω ΑΟW που ακολουθεί την φιλοσοφία DIR δεν είναι κάτι ενδιάμεσο?

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
Βασικό τους χαρακτηριστικό δεν είναι τα wings ή τα long hoses αλλά η *διαφορετική νοοτροπία*. Πρέπει, και οφείλουμε να κρατήσουμε τις κατηγορίες ξεχωριστά. Οι τρόποι εκπαίδευσης, κατάδυσης και ο τρόπος σκέψης ενός δύτη αναψυχής είναι και πρέπει να είναι διαφορετικός από αυτόν ενός technical diver. (OK, ίσως πρέπει να κάνει και λίγα safety stops παραπάνω ;) ).

Το μόνο που πρέπει να κάνουμε (doing it right) είναι να κρατήσουμε χωριστά τις καταδύσεις αναψυχής από το technical diving. Σε δεύτερη φάση, να διασφαλίσουμε ότι οι επίδοξοι tech divers «μπαίνουν στον χορό» με την κατάλληλη νοοτροπία, την απαιτούμενη φυσική κατάσταση, τον σωστό εξοπλισμό και επαρκή εκπαίδευση.
/GKAM

Συμφωνώ μαζί σου απολύτως. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην σωστή νοοτροπία. Πότε όμως να προλάβει να αναπτύξει σωστή νοοτροπία ο OW ή ο Advance Nitrox όταν όλο κι όλο το σχολείο είναι 3 διωρες θεωρίες και 3 βουτιές στην θάλασσα;
Πως να έχει κάποιος σωστή συμπεριφορά και νοοτροπία όταν προσπερνάμε και συγκαλύπτουμε με περίτεχνο τρόπο όλη τη φυσική και ιατρική γνώση που θα έπρεπε να έχει κάθε δύτης τελειώνοντας ένα σχολείο?
Και τέλος γιατί ένας δύτης να μην ξεπεράσει τα όρια του όταν του λές οτι θα πας μέχρι τα 18μ χωρίς να του εξηγείς τι θα συμβεί από εκεί και κάτω?

Θα μπορούσα να αναφέρω τέτοια ερωτήματα για πολλές σελίδες. Είναι κυρίως ερωτήματα που έχω απαντήσει από την εμπειρία μου μέχρι τώρα αλλά κυρίως είναι ερωτήματα που τα ακούω συχνά-πυκνά από νέους συν-δύτες.

Σώτος Χριστοδούλου 07-07-07 00:05

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο akef (Μήνυμα 2161)

Συμφωνώ μαζί σου απολύτως. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην σωστή νοοτροπία. Πότε όμως να προλάβει να αναπτύξει σωστή νοοτροπία ο OW ή ο Advance Nitrox όταν όλο κι όλο το σχολείο είναι 3 διωρες θεωρίες και 3 βουτιές στην θάλασσα;
Πως να έχει κάποιος σωστή συμπεριφορά και νοοτροπία όταν προσπερνάμε και συγκαλύπτουμε με περίτεχνο τρόπο όλη τη φυσική και ιατρική γνώση που θα έπρεπε να έχει κάθε δύτης τελειώνοντας ένα σχολείο?
Και τέλος γιατί ένας δύτης να μην ξεπεράσει τα όρια του όταν του λές οτι θα πας μέχρι τα 18μ χωρίς να του εξηγείς τι θα συμβεί από εκεί και κάτω?

Οι παρατηρήσεις του GKAM και οι δικές σου είναι κάτι που συμμερίζομαι και που με απασχολεί επίσης. Σωστά τα λέτε...

Νομίζω πως για να αναπτύξεις σε κάποιον την επιθυμητή νοοτροπία που μεταφράζεται σε ασφαλέστερη κατάδυση είναι να εφαρμόσεις το leading by example. Να είσαι δηλαδή ένα ζωντανό υπόδειγμα. Αυτό έχει ιδιαίτερη βαρύτητα αν είσαι ένας από εκείνους τους χαρισματικούς τύπους που δημιουργούν τάσεις και που οι άλλοι θέλουν να τους μοιάσουν. Ιδιαίτερο βάρος πέφτει επίσης στην πλάτη των εκπαιδευτών και ειδικότερα του εκπαιδευτή που κάνει το πρώτο σχολείο γιατί εκεί μπαίνουν οι σωστές βάσεις μιας σωστής νοοτροπίας.

akef 07-07-07 17:54

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 2170)
Οι παρατηρήσεις του GKAM και οι δικές σου είναι κάτι που συμμερίζομαι και που με απασχολεί επίσης. Σωστά τα λέτε...

Νομίζω πως για να αναπτύξεις σε κάποιον την επιθυμητή νοοτροπία που μεταφράζεται σε ασφαλέστερη κατάδυση είναι να εφαρμόσεις το leading by example. Να είσαι δηλαδή ένα ζωντανό υπόδειγμα. Αυτό έχει ιδιαίτερη βαρύτητα αν είσαι ένας από εκείνους τους χαρισματικούς τύπους που δημιουργούν τάσεις και που οι άλλοι θέλουν να τους μοιάσουν. Ιδιαίτερο βάρος πέφτει επίσης στην πλάτη των εκπαιδευτών και ειδικότερα του εκπαιδευτή που κάνει το πρώτο σχολείο γιατί εκεί μπαίνουν οι σωστές βάσεις μιας σωστής νοοτροπίας.

Αντί λοιπόν να προσέχουμε και τα σχολεία να γίνονται με ευλάβεια φτιάχνουμε ένα group από 10 άτομα τους δίνουμε και το βιβλίο να διαβάσουν ΚΙ ΑΝ έχουν απορίες να μας ρωτήσουν, τους ρίχνουμε και στο νερό μπαμ-μπαμ να κάνουν 3 ασκήσεις και είσαι έτοιμος. Είτε αυτό είναι OW είτε είναι, Trimix, είτε Rebreather.

Έχουμε που έχουμε στο αίμα μας οι Έλληνες την αρπακολατζίδικη/φιγουρατζίδικη νοοτροπία άμα δεν σε στριμώξει και λίγο ο εκπαιδευτής... πήγαινε μια Κυριακή πρώι στο 2ο Λιμανάκι να δείς τι δύτες βγαίνουν!!!!

Σώτος Χριστοδούλου 07-07-07 18:29

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο akef (Μήνυμα 2186)
Αντί λοιπόν να προσέχουμε και τα σχολεία να γίνονται με ευλάβεια φτιάχνουμε ένα group από 10 άτομα τους δίνουμε και το βιβλίο να διαβάσουν ΚΙ ΑΝ έχουν απορίες να μας ρωτήσουν, τους ρίχνουμε και στο νερό μπαμ-μπαμ να κάνουν 3 ασκήσεις και είσαι έτοιμος. Είτε αυτό είναι OW είτε είναι, Trimix, είτε Rebreather.

Έχουμε που έχουμε στο αίμα μας οι Έλληνες την αρπακολατζίδικη/φιγουρατζίδικη νοοτροπία άμα δεν σε στριμώξει και λίγο ο εκπαιδευτής... πήγαινε μια Κυριακή πρώι στο 2ο Λιμανάκι να δείς τι δύτες βγαίνουν!!!!

Έτερον εκάτερον φίλε Akef.

Αντιλαμβάνομαι την αγανάκτηση που μπορεί να προκαλεί η αρπακολατζίδικη νοοτροπία. Συμμερίζομαι όπως έχω ξαναγράψει πιό πάνω τον προβληματισμό σου, αυτό που λέω είναι ότι η γυναίκα του καίσαρα δεν πρέπει να φαίνεται μόνο τίμια αλλά και να είναι. Δεν μπορεί ένας δάσκαλος να πράττει διαφορετικά από εκείνα που διδάσκει. Οι νοοτροπίες από εκεί ξεκινούν από την συμπεριφορά των προτύπων μας είτε είμαστε νήπια και έχουμε σαν πρότυπο τον γονιό είτε είμαστε νέοι δύτες και έχουμε σαν πρότυπο τον εκπαιδευτή μας. Έχω αρκετή εμπειρία στο χώρο και διαπιστώνω ότι οι μαθητές τείνουν να γίνουν ένα κόπι του δασκάλου τους ή του προτύπου τους. Αυτό λέω.

Physalia 08-07-07 11:03

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
Οι ανησυχίες μου λοιπόν, είναι δύο:
- Τι θα γίνει όταν οι νέοι techdivers ξεμυτίσουν και αρχίσουν να καταδύονται σε βάθη ή συνθήκες που είναι πέρα από την εμπειρία ή τις δυνατότητές τους.

Γιώργο, θεωρητικά έχουμε όντως ένα ανησυχητικό φαινόμενο. Στην πράξη όμως, τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Εντάξει, πολλοί δύτες ξεκινάνε πιο εξειδικευμένη εκπαίδευση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τη βλέπουν και "άρχοντες της Αβύσσου". Από τη δική μου εμπειρία και τις γνωριμίες στο χώρο, δε βλέπω κανέναν που να πηγαίνει γυρεύοντας να φάει το κεφάλι του.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο akef (Μήνυμα 2161)
Το πρόβλημα εντοπίζεται στην σωστή νοοτροπία. Πότε όμως να προλάβει να αναπτύξει σωστή νοοτροπία ο OW ή ο Advance Nitrox όταν όλο κι όλο το σχολείο είναι 3 διωρες θεωρίες και 3 βουτιές στην θάλασσα;

akef έχω τελειώσει κι εγώ πρόσφατα ένα AN με τις στοιχειώδεις ώρες θεωρίας και πρακτικής όμως δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου -ούτε και μ'άφησε ποτέ κανείς να πιστέψω- ότι οι βαθειές καταδύσεις και οι καταδύσεις αποσυμπίεσης είναι πλέον η σπεσιαλιτέ μου. Ο καθένας γνωρίζει καλά τις ιδιαιτερότητες και τα κενά του και φροντίζει να τα δουλέψει σταδιακά συν τω χρόνω.

Με λίγα λόγια, πιστεύω πολύ στο "Ο φόβος φυλάει τα έρμα" και δε νομίζω ότι τα καταδυτικά ατυχήματα πρόκειται όντως να αυξηθούν.
Ακόμα και στα πλαίσια των καταδύσεων αναψυχής (μπάτε-σκύλοι-αλέστε), βλέποντας τον κόσμο που κατά καιρους τελειώνει τα πρώτα αστέρια με μηδαμινή εξοικείωση με το υδάτινο στοιχείο, έχω κι εγώ πολλές φορές καταπιεί την ελεεινή σκέψη "Ε, ρε κοσμάκης που θα πνιγεί στο μέλλον" και φυσικά (και ευτυχώς) έχω αποδειχτεί απολύτως λάθος.

Εν ολίγοις, μην υποτιμάτε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, δουλεύει εξαιρετικά καλά για όλους μας.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 1580)
- Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η ημιμάθεια και ή παραπληροφόρηση που προκαλούν σύγχυση στους αυτοδύτες αναψυχής.

Αφήνοντας απλά τη γνώση να ρέει.....Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι που ξεκινάνε να την ψάχνουν με την τεχνική κατάδυση γίνονται απλά πολύ πιο επιφυλακτικοί καθώς οι νεοεισερχόμενες γνώσεις τούς αποκαλύπτουν διαρκώς πόσα πραγματικά ΔΕΝ ξέρουν. Αυτό και μόνο είναι το κλειδί. Η πληθώρα της πληροφορίας σε αναγκάζει να αναπτύξεις ΚΡΙΤΙΚΗ αντίληψη εκεί που προηγουμένως μηρύκαζες την μασημένη γνώση του προσωπικού σου γκουρού....

Όσο κι αν ψάξω δε βρίσκω πουθενά το λόγο να με προστατεύουν από την ...περίσσια γνώση. Πάει καιρός που έχω αναλάβει την ευθύνη του εαυτού μου σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μου και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι χρειάζομαι κάποιον για να με προφυλάξει από τον κακό μου εαυτό ...
Δεν είμαστε πιτσιρίκια, είμαστε ενήλικοι άνθρωποι και όσο κι αν -ίσως- δεν μας φαίνεται, έχουμε ήδη γνωριστεί καλά με το βεληνεκές μας....

Η γνώση πρέπει να ρέει, το τι θα την κάνει ο καθένας μας είναι απολύτως προσωπικό θέμα.
Και οι παπάδες προσπαθούν εδώ και αιώνες να μας προστατέψουν από την έξτρα (ανωφελή την αποκαλούν!!) γνώση για να σώσουν τις ψυχές μας. Τσακίζονται οι δύστυχοι να καίνε βιβλία, να αφορίζουν λογοτέχνες, να παραποιούν τις γραφές, να γκρεμίζουν ειδωλολατρικούς ναούς, να σκοτώνουν άπιστα σκυλιά.... Να πούμε ίσως ευχαριστώ;

Ας αφήσουμε επιτέλους τον άνθρωπο να ενηλικιωθεί..... Ακόμα και στην Ελλάδα των μαμμόθρεφτων 30αρηδων μπορεί να συμβεί. Φτάνει να χαλαρώσουν λίγο οι μαμάδες...

akef 09-07-07 09:14

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 2243)
Γιώργο, θεωρητικά έχουμε όντως ένα ανησυχητικό φαινόμενο. Στην πράξη όμως, τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Εντάξει, πολλοί δύτες ξεκινάνε πιο εξειδικευμένη εκπαίδευση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τη βλέπουν και "άρχοντες της Αβύσσου". Από τη δική μου εμπειρία και τις γνωριμίες στο χώρο, δε βλέπω κανέναν που να πηγαίνει γυρεύοντας να φάει το κεφάλι του.



akef έχω τελειώσει κι εγώ πρόσφατα ένα AN με τις στοιχειώδεις ώρες θεωρίας και πρακτικής όμως δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου -ούτε και μ'άφησε ποτέ κανείς να πιστέψω- ότι οι βαθειές καταδύσεις και οι καταδύσεις αποσυμπίεσης είναι πλέον η σπεσιαλιτέ μου. Ο καθένας γνωρίζει καλά τις ιδιαιτερότητες και τα κενά του και φροντίζει να τα δουλέψει σταδιακά συν τω χρόνω.

Αυτή, λοιπόν, είναι η μια κατηγορία για την οποία δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.
Ο GKAM όμως δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτή την κατηγορία δυτών αλλά σε αυτούς που τελείωσαν το AN και νομίζουν οτι θα βουτήξουν στον Βρετανικό!!!!

Παράθεση:

Με λίγα λόγια, πιστεύω πολύ στο "Ο φόβος φυλάει τα έρμα" και δε νομίζω ότι τα καταδυτικά ατυχήματα πρόκειται όντως να αυξηθούν.
Ακόμα και στα πλαίσια των καταδύσεων αναψυχής (μπάτε-σκύλοι-αλέστε), βλέποντας τον κόσμο που κατά καιρους τελειώνει τα πρώτα αστέρια με μηδαμινή εξοικείωση με το υδάτινο στοιχείο, έχω κι εγώ πολλές φορές καταπιεί την ελεεινή σκέψη "Ε, ρε κοσμάκης που θα πνιγεί στο μέλλον" και φυσικά (και ευτυχώς) έχω αποδειχτεί απολύτως λάθος.
Δεν χρειάζεται να πνιγεί, μπορεί να καταλήξει στον θαλάμο, ή απλά από καθαρή τύχη να μην πάθει τίποτα. Η τύχη όμως κάποτε στερεύει.

Παράθεση:


Εν ολίγοις, μην υποτιμάτε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, δουλεύει εξαιρετικά καλά για όλους μας.
Ναι .... για όλους .... τι να σου πω .... το βλέπουμε στους τύπους που πάνε στα 60+ με αέρα, στις εθνικές οδούς κάθε ΣΚ και στα στενά της Ομόνιας. Άσχετα που πλέον είναι "απλά νούμερα" και δεν δίνουμε σημασία.

Παράθεση:

Αφήνοντας απλά τη γνώση να ρέει.....Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι που ξεκινάνε να την ψάχνουν με την τεχνική κατάδυση γίνονται απλά πολύ πιο επιφυλακτικοί καθώς οι νεοεισερχόμενες γνώσεις τούς αποκαλύπτουν διαρκώς πόσα πραγματικά ΔΕΝ ξέρουν. Αυτό και μόνο είναι το κλειδί. Η πληθώρα της πληροφορίας σε αναγκάζει να αναπτύξεις ΚΡΙΤΙΚΗ αντίληψη εκεί που προηγουμένως μηρύκαζες την μασημένη γνώση του προσωπικού σου γκουρού....
Ξαναδιάβασε το post του GKAM

Παράθεση:


Όσο κι αν ψάξω δε βρίσκω πουθενά το λόγο να με προστατεύουν από την ...περίσσια γνώση. Πάει καιρός που έχω αναλάβει την ευθύνη του εαυτού μου σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μου και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι χρειάζομαι κάποιον για να με προφυλάξει από τον κακό μου εαυτό ...
Δεν είμαστε πιτσιρίκια, είμαστε ενήλικοι άνθρωποι και όσο κι αν -ίσως- δεν μας φαίνεται, έχουμε ήδη γνωριστεί καλά με το βεληνεκές μας....

Η γνώση πρέπει να ρέει, το τι θα την κάνει ο καθένας μας είναι απολύτως προσωπικό θέμα.
Και οι παπάδες προσπαθούν εδώ και αιώνες να μας προστατέψουν από την έξτρα (ανωφελή την αποκαλούν!!) γνώση για να σώσουν τις ψυχές μας. Τσακίζονται οι δύστυχοι να καίνε βιβλία, να αφορίζουν λογοτέχνες, να παραποιούν τις γραφές, να γκρεμίζουν ειδωλολατρικούς ναούς, να σκοτώνουν άπιστα σκυλιά.... Να πούμε ίσως ευχαριστώ;

Ας αφήσουμε επιτέλους τον άνθρωπο να ενηλικιωθεί..... Ακόμα και στην Ελλάδα των μαμόθρευτων 30αρηδων μπορεί να συμβεί. Φτάνει να χαλαρώσουν λίγο οι μαμάδες...
Η γνώση υπάρχει διάσπαρτη παντού. Αρκεί να έχεις την υπομονή να την βρείς αλλά και να την αφομοιώσεις. Κανένας δεν μπορεί να την κρύψει ειδικά στις μέρες μας που το internet είναι full. Προφανώς όμως μην περιμένεις κανένας να στην δώσει τυλιγμένη στο κουτάκι σαν δώρο.

Yannis 09-07-07 09:31

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ygrasias (Μήνυμα 1826)
Ρώτησε ρε παιδιά ο Γιάννης (Yiannis) ο κοντοπατριώτης να μάθει τι είναι το dir και εισέπραξε…. link.

Άκουσε να δεις Γιάννη, έπεσες σε μια δύσκολη κατάσταση (κακιά ώρα που λένε)
Kαι για να καταλάβεις θα σου εξηγήσω πως είναι τα πράματα.
Και αφού σου εξηγήσω θα σου πω μετά τι να κανείς.
.................................................. .............................
.................................................. ...............................
.................................................. .........................

Γιάννη!!!
Σ έφτιαξα ε???


.

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:


Απιστευτος !!
Οτι πρεπει για Δευτερα πρωι στο γραφειο !!!
Να εισαι παντα καλα !!!

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Yannis 09-07-07 09:33

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 1829)
Υπάρχουν πολύ πιο κατάλληλοι άνθρωποι να απαντήσουν, αλλά θα προσπαθήσω και εγώ και οι υπόλοιποι προσθέστε/διορθώστε...

Η φιλοσοφία DIR αφορά μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα κατάδυση στους τομείς του εξοπλισμού/της εκπαίδευσης και των τεχνικών. .................................................. ...................
..........................................
.................................................. ......
.................................................. ...........

Γιάννη ελπίζω να βοήθησα

Πολυ
:) :)

....ευχαριστω Θανο.....
Μπολικο πραγμα για διαβασμα σημερα........

Physalia 09-07-07 10:13

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
@akef
Η γνώση δεν υπήρχε πάντα διασπαρτη παντού.... Πόσα χρόνια υπάρχει η τεχνικη κατάδυση στην Ελλάδα;; Πόσα χρόνια υπάρχουν ελληνικά καταδυτικά φόρουμ;

Η γνώση στην Ελλάδα έχει μόλις αρχίσει να ξεμυτίζει...
Ημερίδες, παρουσιάσεις, ομιλίες σχετικές με καταδύσεις και πάνω απ΄όλα άνθρωποι που έχουν και θέλουν να μοιραστούν μαζί μας 5 πράγματα..... τα θυμομαστε πάντα αυτά;; Δε νομίζω....

Στα 60+++ ο κόσμος πήγαινε ανέκαθεν. (Εδώ και πολλά χρόνια, γίνονται πολύ περισσότερες βαθειές καταδύσεις στην Ελλάδα από αυτές που πιθανόν γνωρίζουμε). Αυτό που έχει αλλάξει τώρα είναι ότι αν κάποιος θέλει, έχει τον τρόπο να πάει βαθειά με πολύ περισσότερη ασφάλεια... θετικό μου φαίνεται...
Τι να πω... Φαντάζομαι ότι σε 5-6 χρονάκια, θα είμαστε ακόμα εδώ για να διαπιστώσουμε την όποια εξέλιξη των πραγμάτων ιδίοις όμμασι.

(Παρεμπιπτόντως akef, τόσα χρόνια τώρα και ούτε το όνομά σου δεν ξέρω :o... Αν δεν βαριέσαι πολύ, πέρνα λίγο από εδώ να μας πεις δυο λόγια)

Thanos 09-07-07 10:32

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 2275)
@akef
Στα 60+++ ο κόσμος πήγαινε ανέκαθεν. (Εδώ και πολλά χρόνια, γίνονται πολύ περισσότερες βαθειές καταδύσεις στην Ελλάδα από αυτές που πιθανόν γνωρίζουμε). Αυτό που έχει αλλάξει τώρα είναι ότι αν κάποιος θέλει, έχει τον τρόπο να πάει βαθειά με πολύ περισσότερη ασφάλεια... θετικό μου φαίνεται...
Τι να πω... Φαντάζομαι ότι σε 5-6 χρονάκια, θα είμαστε ακόμα εδώ για να διαπιστώσουμε την όποια εξέλιξη των πραγμάτων ιδίοις όμμασι.

Μόλις το 2005 ήρθαν οι μπουκάλες αλουμινίου στην Ελλάδα!!! Μέχρι τότε όλοι σιδερένιες για stage, γιατί κανείς ίσως δεν τους είχε πει για τις αλουμινίου.

Είναι σίγουρο ότι τα τελευταία χρόνια, το Internet, έχει μπει δυναμικά στον χώρο των καταδύσεων. Οι πληροφορίες που ανταλλάσσονται είναι ΠΑΡΑ πολλές, και κάποιος θέλει ολόκληρες μέρες να τις διαβάσει όλες. Επίσης μπορεί κάποιος να καταλάβει τις διαφορετικές νοοτροπίες/ συνήθειες των λαών.

Δεν ζούμε στον σκοταδισμό του παρελθόντος που βλέπαμε του εκπαιδευτές σαν θεούς επειδή δεν είχαμε μέτρο σύγκρισης. Προσωπικά γνωρίζω άτομο, που έχουν πολλές περισσότερες γνώσεις από super duper εκπαιδευτές.

Γιώργο (GKAM) νομίζω ότι είμαστε σε πολύ καλύτερο επίπεδο σε σχέση με το παρελθόν, απλώς τώρα γίνονται ταρζανιές απο περισσότερους, γιατί περισσότεροι είναι και οι δύτες που βουτάνε. Όπως όμως είπε και η Μαρία, είναι πολλοί που βουτάνε βαθειά και με ασφάλεια ;)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 09-07-07 10:37

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Μόλις το 2005 ήρθαν οι μπουκάλες αλουμινίου στην Ελλάδα!!! Μέχρι τότε όλοι σιδερένιες για stage, γιατί κανείς ίσως δεν τους είχε πει για τις αλουμινίου.
καλα μην υπερβαλλουμε κιολας....:fioufiou:

καλημερα παιδια!!!:)

και καλη εβδομαδα....

Thanos 09-07-07 11:08

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 2278)
καλα μην υπερβαλλουμε κιολας....:fioufiou:

καλημερα παιδια!!!:)

και καλη εβδομαδα....

εννοώ να μπορούσες να τις αγοράσεις στην Ελλάδα... μετά δεν τις φέρατε εσείς; :confused:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 09-07-07 11:21

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
οχι βρε θανο....

ο στρατος (τουλαχιστον) αγοραζε αλουμινενιες μπουκαλες απο τη Luxfer (μεσω ντοπιων αντιπροσωπων) απο τον καιρο της ξυλενιας σεσουλας ....

αλλα στα υπολοιπα που γραφεις εχεις δικιο....

στον καιρο που η ενημερωση ηταν η ελαχιστη....κατεβαινε ο σουπερ ντουπερ εκπαιδευτης με σιδερενια και η αποψη του ηταν κατι σαν ευαγγελιο για ολους τους υπολοιπους. Ευτυχως αυτες οι εποχες περασαν ανεπιστρεπτει

geogeo 09-07-07 12:02

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ (Μήνυμα 2283)
....

ο στρατος (τουλαχιστον) αγοραζε αλουμινενιες μπουκαλες απο τη Luxfer (μεσω ντοπιων αντιπροσωπων) απο τον καιρο της ξυλενιας σεσουλας ....

:confused: Χμμμ !!! Η ξυλένια σέσουλα τώρα είναι D.I.R.; :confused:

Κώστας 28-08-07 23:11

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
ο κοθστο ηταν Dir?

Dimitris Galon 18-12-12 18:31

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο geogeo (Μήνυμα 2291)
:confused: Χμμμ !!! Η ξυλένια σέσουλα τώρα είναι D.I.R.; :confused:

Στηριζόμενος στο παλιό αυτό σχόλιο του Γιώργου και με αφορμή αφενός τις αυξανόμενες DIR εμπορικές δραστηριότητες –το εμπορεύσιμο προϊόν έχει εδώ την μορφή της καταδυτικής εκπαίδευσης, εξοπλισμού, καταδυτικών προσφορών κ.λπ.- αλλά και τις διαφοροποιήσεις ανάμεσα στους οργανισμούς που λειτουργούν και εκπαιδεύουν κάτω από τον γενικό όρο DIR (doing it right) μπήκα στην διαδικασία να αναρωτηθώ ποιος, τι, γιατί και πως είναι DIR;

Το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια γνωστοί παραγωγοί κλασικού DIR εξοπλισμού αποποιήθηκαν τον όρο DIR, εξαλείφοντας τον από τα προϊόντα τους, καθώς και το γεγονός ότι ο μεγαλύτερος DIR προσανατολισμένος οργανισμός χρησιμοποιεί με το σταγονόμετρο πλέον και με απίστευτη φειδώ τον όρο DIR, θέτει μια σειρά από ερωτήματα όπως:

1. Πόσο επίκαιρο είναι ακόμα σήμερα το κείμενο του George Irvine "Do it Right Or Don´t Do it";

2. Πως μπορεί να διακρίνει κανείς ποιος από τους τρεις οργανισμούς, GUE (Global Underwater Explorers), UTD (Unified Team Diving) και ISE (Inner Space Explorers), οι οποίοι «εκπαιδεύουν» σύμφωνα με DIR στάνταρτ, είναι πράγματι DIR;

3. Μπορούμε να μιλάμε για DIR όταν όχι μόνο αλλάζουν ενίοτε τα στάνταρτ από οργανισμό σε οργανισμό [π.χ. δυο από τους αναφερόμενους οργανισμούς (UTD και ISE) προσφέρουν εκπαίδευση mCCR, ενώ για τον τρίτο (GUE) μέχρι στιγμής τα CCR (είτε ηλεκτρονικά, είτε μηχανικά) θεωρούνται ασυμβίβαστα με τις DIR αρχές], αλλά και οι εκπαιδευτικές δομές καθώς και οι στόχοι;
Σαν απλό παράδειγμα αναφέρω ότι ο οργανισμός GUE εξακολουθεί να είναι non profit, ενώ ο UTD είναι ξεκάθαρα profit. Επίσης αν δεν κάνω λάθος (παρακαλώ για διόρθωση αν δεν ισχύει) η σχέση εκπαιδευτή, εκπαιδευόμενων, είναι 1:6 για το σχολείο «Intro to Tech» του UTD, ενώ για το «Fundamentals» του GUE 1:4.

4. Επιτρέπουν οι διαφορές των εκπαιδευτικών DIR στάνταρτ, των οργανισμών αυτών, να μιλάμε για μια ομοιόμορφη DIR εκπαίδευση όταν βασικές και κύριες δεξιότητες διαφέρουν από οργανισμό σε οργανισμό; Μπορούν τουτέστιν να καταδυθούν με ασφάλεια μαζί δύτες από διαφορετικούς οργανισμούς, αλλά με γενική DIR εκπαίδευση (με ότι σημαίνει αυτό), όταν υπάρχουν διαφορές στις δεξιότητες, τα πρωτόκολλα και τον εξοπλισμό;

5. Τέλος, εν κατακλείδι, η πιο σημαντική ερώτηση σε σχέση με την εμπορευματοποίηση του DIR: Πόσο DIR είναι το DIR;

Ευχαριστώ
DG

Υ.Γ.
Παραθέτω εδώ μερικούς συνδέσμους από το Ίντερνετ σαν ένα δείγμα της προβληματικής στην οποία αναφέρθηκα.

http://www.scubaboard.com/forums/utd...td-vs-gue.html

http://precisiondiving.net/blog/the-...utd-situation/

http://www.divematrix.com/showthread...S-UTD-Tech-1-2

http://www.scubaboard.com/forums/tec...4-gue-ise.html

http://www.direxplorers.com/dir-trai...ng-anyone.html

eye love scuba 18-12-12 20:34

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει το νόημα της κουβέντας...

Dimitris Galon 18-12-12 21:16

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba (Μήνυμα 57574)
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει το νόημα της κουβέντας...

Το νόημα της γενικότερης κουβέντας ή του μηνύματος #36;

free_scubaOW 19-12-12 12:09

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba (Μήνυμα 57574)
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει το νόημα της κουβέντας...

:confused: και γω.... μάλλον στα μάτια ενός μέσου δύτη είναι πολύ ψιλα γράμματα...

Dimitris Galon 19-12-12 17:11

Απάντηση: Στο πυρετό του DIR
 
Πόσο DIR είναι σήμερα το DIR;

Εισαγωγή

Το 1985 συστάθηκε στην Φλόριδα των Η.Π.Α. μια καταδυτική ομάδα με σκοπό την εξερεύνηση και χαρτογράφηση των υποβρύχιων σπηλαίων της περιοχής, τα οποία ανήκουν στο έκτασης 1.200 τετραγωνικών χιλιομέτρων καρστικό σύστημα επονομαζόμενο Woodville Karst Plain. Η καρστική αυτή περιοχή η οποία εκτείνεται από την πρωτεύουσα της Φλόριδας, Tallahassee, μέχρι τον κόλπο του Μεξικού εμπεριέχει πολλές υδάτινες πηγές, όπως τις Wakulla Springs, και σπηλαιοσυστήματα, όπως το Leon Sinks Cavy System, το μακρύτερο υποβρύχιο σπηλαιοσύστημα της Αμερικής, με έκταση 30 περίπου χιλιομέτρων και ένα από τα 100 βαθύτερα του κόσμου.

Η ερευνητική ομάδα που συστάθηκε και ασχολήθηκε με την συνεργατική αυτή προσπάθεια, αυτοπροσδιορίστηκε με τα αρχικά WKPP (Woodville Karst Plain Project). Στην συνέχεια η ομάδα αυτή έμελλε να ανακαλύψει και να αναδείξει μια σειρά γεωλογικών σχηματισμών, με πιο σημαντικό ανάμεσα τους την διαπίστωση της σύγκλησης των δυο σπηλαιοσυστημάτων Wakulla Cave System και Leon Sinks Cave System, απόρροια η οποία αποσαφήνισε την διάταξη των δυο αυτών σπηλαιοσυστημάτων σε ένα συνολικής έκτασης 45 χιλιομέτρων. Η κατάδυση πραγματοποιήθηκε από τον Casey McKinlay και τον Jarrod Jablonski στις 15 Δεκεμβρίου του 2007, οι οποίοι πραγματοποίησαν μια υποβρύχια διαδρομή 11 χιλιομέτρων, διάρκειας 7 ωρών και διάρκειας αποσυμπίεσης 15 ωρών. Πολλά από τα μέλη της ομάδας αυτής -στην οποία συγκαταλέγονται οι Jarrod Jablonsky, Casey McKinlay, Bill Gavin, Bill Main κ.λπ.- διεκδίκησαν διεθνείς παγκόσμιες πρωτιές στην σπηλαιοκατάδυση, με τους McKinlay και Jablonsky να κατέχουν μέχρι σήμερα το παγκόσμιο ρεκόρ διείσδυσης.

Η γνωστική και ολιστική προσέγγιση του καταδυτικού αντικειμένου, ο τρόπος, ο εξοπλισμός, οι καταδυτικές τεχνικές και τα καταδυτικά πρωτόκολλα των μελών του WKPP, σε συνδυασμό με την μη ύπαρξη ατυχημάτων σε δύσκολες καταδυτικές συνθήκες, οδήγησε το 1995 στην δημιουργία ενός στάνταρτ καταδυτικού συστήματος αποτελούμενου από πρακτικό και θεωρητικό μέρος, το οποίο αφενός αποτέλεσε την εκπαιδευτική βάση της ομάδας WKPP, αφετέρου οδήγησε σε μια ευρύτερη ολιστική καταδυτική προσέγγιση η οποία αποτέλεσε στην συνέχεια την βάση του καταδυτικού οργανισμού GUE (Global Underwater Explorers). Ο οργανισμός αυτός, ο οποίος προήλθε καθ΄ ουσίαν από την καταδυτική δραστηριότητα του WKPP, δημιουργήθηκε το 1998 από τον Jarrod Jablonsky, ο οποίος είναι μέχρι σήμερα πρόεδρος του. Μερικά από τα κύρια χαρακτηριστικά της μεθόδου κατάδυσης, τα οποία προήλθαν από το WKPP και τα οποία οικειοποιήθηκε και ανέπτυξε στην συνέχεια ο οργανισμός GUE, ήταν το είδος και η διάταξη του εξοπλισμού -ο οποίος στηριζόταν στον επονομαζόμενο “Hogarthian Εξοπλισμό“ και προήλθε από τον αμερικανό σπηλαιοδύτη William Hogarth Main-, τα καταδυτικά πρωτόκολλα, η θεωρητική κατάρτιση και η πρακτική εκπαίδευση η οποία αποτέλεσε, με τις στιβαρές δεξιότητες της, την ραχοκοκαλιά του ολιστικού αυτού συστήματος.

Το 1995, ταυτόχρονα με την δημιουργία των στάνταρτ του συστήματος, κυκλοφόρησε στο περιοδικό Deep Tech Magazine ένα άρθρο του μέλους τoυ WKPP, George Irvine, με τον τίτλο “Do it Right Or Don´t Do it!. Το άρθρο αυτό, το οποίο έθετε βασικά ερωτήματα σχετιζόμενα με την ασφαλή τεχνική κατάδυση, πρότεινε λύσεις και έδινε τις ακριβείς συντεταγμένες μιας ασφαλούς καταδυτικής πρακτικής θέτοντας τις βάσεις σ΄ αυτό που θα γινόταν αργότερα γνωστό σαν DIR καταδυτικό σύστημα. Αν και η από το άρθρο του Irvine προερχόμενη αυτή σύντμηση -η οποία προέρχεται ουσιαστικά από την φράση “Doing it Right“ (κάνοντας το σωστά)-, οδήγησε αρχικά σε μια αρνητικότητα της διεθνούς καταδυτικής σκηνής, καθώς αυτόματα, νοητικά και ίσως εκ θέσεως, πρέσβευε ότι όλοι οι άλλοι το κάνουν “μάλλον“ λάθος, έμελλε στην συνέχεια να οδηγήσει στην προσέλευση πολλών οπαδών, οι οποίοι όχι μόνο άσκησαν την πρακτική αυτή στις καταδυτικές τους δραστηριότητες, αλλά και την πρέσβευαν σαν την μόνη ολιστική, μινιμαλιστική και λογική καταδυτική πρακτική η οποία δημιουργούσε ασφαλείς καταδυτικές συνθήκες, περιορίζοντας τα ατυχήματα στον μικρότερο δυνατό βαθμό. Όσοι ακολούθησαν την εκπαίδευση αυτή (ενίοτε και την πολεμική της) και άσκησαν τις DIR θέσεις, τόσο στο θεωρητικό όσο και στο πρακτικό επίπεδο, ονομάστηκαν στον τόπο μας “Ντιράδες“, οι ανάλογες τεχνικές και οι εξοπλιστικές διατάξεις απέκτησαν το επίθετο “ντιράδικος, -η, -ο“, και οι συνεχείς αντιπαραθέσεις στους καταδυτικούς κύκλους οδήγησαν σε μια δυναμική και επιχειρηματολογικά ευδιάκριτη “Ντιρολογία“.

Στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονιστεί ότι ο πρώτος οργανισμός ο οποίος προπαγάνδισε, εφάρμοσε, δίδαξε και οδήγησε στην εξέλιξη των DIR καταδυτικών πρακτικών, αναγόμενος σε συνώνυμο του όρου DIR, ήταν εξ΄ αρχής ο οργανισμός των GUE (Global Underwater Explorers).

(Συνεχίζεται)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.