Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Stroke test (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2695)

Andreas Triantopoulos 13-06-08 10:13

Stroke test
 
http://www.techdiver.ws/perl/stroke/stroke_test.pl

btw I am a stroke and damned proud of it!

fin 13-06-08 11:08

Απάντηση: Stroke test
 
αν ξαναpostαρεις link με φωτογραφια μου θα σε κανω μηνυση

fin 13-06-08 11:11

Απάντηση: Stroke test
 
btw επειδη εχω χασει τη μπαλα, τελειως ομως, μου χρειαζοταν αυτο το πολυτιμο test. :worship:

Thanos 13-06-08 11:29

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 14211)
αν ξαναpostαρεις link με φωτογραφια μου θα σε κανω μηνυση

:rofl: :rofl: :worship::worship:
Φιλαράκι είσαστε ωραίοι εσείς οι Βόριοι!!

Δικιά σου είναι όμως η φωτό ή του ΔημητρηΚ;; :p:p

fin 13-06-08 11:52

Απάντηση: Stroke test
 
Τελικα εβγαζε ματι, (ποτε εγινε η επανασταση του 21).
Δε παιζω!

fin 13-06-08 11:55

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 14214)
:rofl: :rofl: :worship::worship:
Φιλαράκι είσαστε ωραίοι εσείς οι Βόριοι!!

Δικιά σου είναι όμως η φωτό ή του ΔημητρηΚ;; :p:p


Ηταν ενα gue foundamentals που διδαξα παλια (βλ ασπρομαυρο), αλλα επειδη διακρινομαι για τη σεμνοτητα μου δεν ηθελα τετοια χυδαια προβολη.

Σώτος Χριστοδούλου 13-06-08 23:47

Απάντηση: Stroke test
 
Ρε παιδιά έχω μια πρόταση προς όλους τους "Ντουινγκ ιτ ραιτ".

Επειδή για να κάτσουμε να διαβάσουμε όλα όσα έχετε γράψει θα πρέπει να φάμε χρόοοοοοονο και επειδή όπως λέγεται το ιντερνετ έχει μισές αλήθειες και επειδή για να ακολουθήσουμε τον δικό σας πεφωτισμένο δρόμο θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι ξέρουμε, για όλα αυτά τα επειδή λοιπόν εισηγούμαι:

Αντί να ταμπελώνετε εαυτούς και αλλήλους βοηθήστε μας να βγούμε από την άγνοια μας και εξηγήστε μας και τους λόγους (υπέυθυνα όμορφα απλά και ελληνικά διότι τα πολλά αμερικάνικα τα έχω βαρεθεί) που το βάζετε έτσι και όχι αλλιώς και γιατί το αλλιώς είναι... πώς το είπατε? .... stroke?????? (δηλαδή?????????)

Τί από τα πιό κάτω? :confused:

stroke
Verb
[stroking, stroked]
to touch or brush lightly or gently
Noun
1. a light touch or caress with the fingers
2. Pathol rupture of a blood vessel in the brain resulting in loss of consciousness, often followed by paralysis and damage to speech
3. a blow, knock, or hit
4. an action or occurrence of the kind specified: a fantastic stroke of luck, a stroke of intuition
5. a. the striking of a clock
b. the hour registered by this: at the stroke of twelve

6. a mark made by a pen or paintbrush
7. same as solidus: used esp. when dictating or reading aloud
8. the hitting of the ball in sports such as golf or cricket
9. any one of the repeated movements used by a swimmer
10. a particular style of swimming, such as the crawl
11. a single pull on the oars in rowing
12. at a stroke with one action
13. not a stroke (of work) no work at all [Old English strācian]

yan 14-06-08 00:12

Απάντηση: Stroke test
 
Very simply put, a "stroke" is somebody you don't want to dive with. It is somebody who will cause you problems, or not be any use to you if you have problems. Usually, this is a reflection of the attitude of a stroke, but that can be inherent in the personality of the individual, or others can teach it.
For instance, if somebody is taught that diving is an "every man for himself" sport, that you "can't help somebody deep," that "my gas is my gas," or "know when to leave your buddy," then that is somebody you do not want to be in the water with. Some people are natural strokes, but all too many are created. Unfortunately, people believe best what they hear first, and given the low-level food chain structure of dive instruction, most strokes are man-made, and are then hard to fix.
Obvious strokes are not so bad - you can see them and you know to avoid them. Frequently they will give it away with their choice of gear and gear configuration. If you see something that is a complete mess, makes no sense, is less than optimal, or is designed to accommodate some phobia while ignoring all else, you are dealing with a stroke. If the stroke is pontificating about how he can "handle" deep air diving, or obsessing about depth, or appears to be trying to compensate for internal fears, this is an obvious stroke and you merely avoid them.
The really insidious strokes are those who pretend to be squared away, but are in this game for all the wrong reasons. Usually they wish to prove something to themselves or others, or to overcome some internal fears. These tend to try to do things that they are not ready to do, and when something goes wrong, they flee for their lives.
Diving is not an intuitive thing. It is not a natural thing. Natural reactions of human beings on dry land do not work underwater. To be a good diver, you have to control your natural responses, and know that they can only hurt you, not help you. A stroke cannot do that. A stroke is driven by fear, ego, and self-concern.

By George Irvine

:stunned:

fin 14-06-08 01:12

Απάντηση: Stroke test
 
Για να μη κανουμε μονο πλακα, το προβλημα με τη DIR θρησκεια (στη φιλοσοφια δεν υπαρχουν δογματα) ειναι το γεγονος οτι (οπως γενικα στις θρησκειες) βαζει τις δεκα εντολες πανω απο την προσωπικη κριση του καθενος, παρακαμπτοντας τις ιδιαιτεροτητες καθε δραστηριοτητας. Αυτο ευκολα οδηγει σε τυφλη υπακοη και περιεργες ερμηνειες.
Λογικο ηταν το ξεσπασμα εκεινη την εποχη που ο κοσμος δεν ηταν ασφαλης με τις λογικες της τουριστικης εκπαιδευσης και την πολυφωνια σε πρακτικες εξερευνησης. Σημερα εγινε μπουμεραγκ και αντιθετα φοριεται πολλες φορες απο ανθρωπους με ψυχολογια σαν αυτη που ελεγε ο Irvine stroke, αυτους με διψασμενα εγω.
Δεν χρειαζεται νομιζω να το παιρνουμε τοσο σκληρα. Εγω πως γινεται ας πουμε (το απολιθωμα πρακτικων) να παω τοσο καλα στο test αφου δεν το εχω ασπαστει;
Αν με το να θελει κανεις να DIRοβουταει καταπιεζει και προκαλει τους αλλους να τον αποφευγου, ισως καταφερνει να μειωσει την παραγωγικοτητα και ασφαλεια του στον ιδιο βαθμο που θα το εκανε αν φορουσε και αυτος ενα dc (σα σταυρουδακι) και σουλατσαρε μαζι με τον οχλο.
Καπου στη μεση θα τη βρουμε την ακρη.
Αλλα απο την αλλη (για να με πιασει και ο Σωτος) that's just me.

fivos 14-06-08 01:21

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 14295)
Καπου στη μεση θα τη βρουμε την ακρη

Δεν υπάρχει μέση αγαπητέ - πάρτο χαμπάρι !
Τι θες να πεις δηλ. ότι μπορείς να είσαι ολίγον Χριστιανός ή Μουσουλμανο-Βουδιστής?

...ή θα ασπαστείς το δόγμα και θα πας στον Dirάδεισο
...ή θα καίγεσαι στους αιώνας των αιώνων στο Dύρ το εξώτερο :p

Six-Six-Six - the name of the beast stroke :rofl:

DimitrisK 14-06-08 10:03

Απάντηση: Stroke test
 
DimitrisIsRight is the best so f**k the rest. :geia:

NickVas 14-06-08 10:48

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 14295)
Για να μη κανουμε μονο πλακα, το προβλημα με τη DIR θρησκεια (στη φιλοσοφια δεν υπαρχουν δογματα)

Νομίζω οτι κάνεις λάθος. Υπάρχει μια αρκετά καλή εξήγηση για το κάθε τι, το αν θα την δεχτείς ή όχι είναι προσωπική σου επιλογή. Ποτέ δεν έμαθα κάτι στα σχολεία της GUE χωρίς να μάθω και το 'γιατί'.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 14295)
Σημερα εγινε μπουμεραγκ και αντιθετα φοριεται πολλες φορες απο ανθρωπους με ψυχολογια σαν αυτη που ελεγε ο Irvine stroke, αυτους με διψασμενα εγω.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Πολλοί βλέπουν το DIR σαν ακόμη μια ευκαιρία να πουλήσουν γνώσεις και μούρη. Δυστυχώς...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fin (Μήνυμα 14295)
Αν με το να θελει κανεις να DIRοβουταει καταπιεζει και προκαλει τους αλλους να τον αποφευγου, ισως καταφερνει να μειωσει την παραγωγικοτητα και ασφαλεια του στον ιδιο βαθμο που θα το εκανε αν φορουσε και αυτος ενα dc (σα σταυρουδακι) και σουλατσαρε μαζι με τον οχλο.
Καπου στη μεση θα τη βρουμε την ακρη.

Τι εννοείς να μειώσει την ασφάλειά του; κατά τη γνώμη μου μια ομάδα καλά δεμένη και με τυποποιημένες, κοινές διαδικασίες και εξοπλισμό είναι ότι καλύτερο όσον αφορά την ασφάλεια και την παραγωγικότητα. Μάλλον τοχεις πιάσει τελείως ανάποδα το θέμα... Από την άλλη κανείς δεν είπε οτι θα αρνηθώ να βουτήξω μαζί σου επειδή έχεις DC, μην το παρακάνουμε. Θα αρνηθώ να βουτήξω μαζί σου στα 70 ή στα 80 εάν μουρθεις με αέρα σαν BG ή εάν δεν καταφέρουμε να καταλήξουμε σε ένα κοινώς αποδεκτό profile για το deco μας. θα αρνηθώ επίσης να βουτήξω μαζί σου στα 70 ή στα 80 εάν δεν έχουμε 'προβάρει' κάποιες διαδικασίες και βουτιές σε μικρότερο βάθος. Αλλά αυτά είναι κοινή λογική έτσι;

Εάν βλέπεις κάτι δογματικό ή παράλογο σε αυτά το συζητάμε :)...

@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε... Γενικά βλέπω ότι παρόλη την ιδέα του fin περί σνομπισμού των DIRαδων μάλλον το αντίθετο ισχύει, άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν και πολλά για το DIR δεν χάνουν ευκαιρία να πετάξουν σπόντες και να κοροιδεύουν χωρίς να έχω δεί κανένα ουσιαστικό επιχείρημα για το που ακριβώς διαφωνούν. Λοιπόν έχω και εγώ μια πρόταση για σένα: επειδή και εγώ ότι σου γράψω στο internet θα στο γράψω :p γιατί δεν κάνεις κανά σχολείο να μάθεις τι είναι αυτό DIR τελος πάντων, να το μάθεις όμως σωστά με τα πως και τα γιατί του. Μπορώ να σου συστήσω και κάποιον εκπαιδευτή εάν θες.

Σώτος Χριστοδούλου 14-06-08 15:28

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14302)
@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε...

Αγαπητέ μου αν το να εκφράζει κανείς την άποψή του και να διαφωνεί με κάποιες μεθόδους προώθησης οι οποίες κατά την άποψή του υποτιμούν την νοημοσύνη κάποιων άλλων είναι ειρωνεία, τότε είμαι είρωνας! Θα πρέπει λοιπόιν να απολογηθώ για το ειρωνικό μου ύφος στο0 παρακάτω και σε όλα μου γενικά τα posts. Πιστεύω όμως ότι η εκτίμηση σας είναι λίγο λανθασμένη διότι δεν μπορεί, όλο και κάποιο ποστ θα έχω γράψει που να μην ήμουν είρων!

Εμμέσως πλην σαφώς κρίνετε ότι χρειάζομαι σχολείο GUE. Διδάξτε εκείνους που θέλετε και αφήστε με εμένα. Εγώ ανοίκω από καιρό στο dark side και θα λερωθείτε και αν με αγγείξετε. Και επίσης λεφτά δεν έχω να σας δώσω...

Έστειλα και PM.

Thanos 14-06-08 20:20

Απάντηση: Stroke test
 
Παιδιά πάνω απο όλα είναι ο άνθρωπος ! Προσωπικά μιλώντας και χρησιμοποιώντας την παράθεση του YAN με τα λόγια του Irvine:
Παράθεση:

Very simply put, a "stroke" is somebody you don't want to dive with. It is somebody who will cause you problems, or not be any use to you if you have problems.
θεωρώ stroke κάποιον που δεν γουστάρω να βουτήξω μαζί του είτε γιατί τον θεωρώ επικύνδινο είτε επειδή δεν νιώθω ασφάλεια μαζί του είτε γιατί δεν θα ευχαριστηθώ την βουτιά γιατί έχει λάθος (για μένα) συμπεριφορά.

Tο θέμα DIR έχει αναλυθεί και με αφορμή την ομιλία του Richard Walker πέρσι. Απο το Internet και απο τα forum γίνονται πολλές παρεξηγήσεις και διμηουργούνται λάθος εντυπώσεις. Όχι φίλε fin δεν είναι τόσο δογματικοί όσο πολλοί θέλουν να πιστεύουν. Κάθε άλλο μάλιστα. Κάποιο απο τα παιδιά τελείωσε το σχολείο με Poseidon ρυθμιστές.


Σώτο με τόσεις γνώσεις που έχεις δεν νομίζω ότι είσαι στην dark side.. μάλλον στην bright ;)

NickVas 14-06-08 21:22

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14304)
Αγαπητέ μου αν το να εκφράζει κανείς την άποψή του και να διαφωνεί με κάποιες μεθόδους προώθησης οι οποίες κατά την άποψή του υποτιμούν την νοημοσύνη κάποιων άλλων είναι ειρωνεία, τότε είμαι είρωνας! Θα πρέπει λοιπόιν να απολογηθώ για το ειρωνικό μου ύφος στο0 παρακάτω και σε όλα μου γενικά τα posts. Πιστεύω όμως ότι η εκτίμηση σας είναι λίγο λανθασμένη διότι δεν μπορεί, όλο και κάποιο ποστ θα έχω γράψει που να μην ήμουν είρων!

Πολύ απλά, θα πρέπει να καταλάβεις οτι οι αναφορές σου σε ''πεφωτισμένους'' και ''superman'' προσβάλλουν μια μερίδα δυτών που καταδύονται με το συγκεκριμένο τρόπο. Θα μπορούσες λοιπόν να εκφράσεις την αποψή σου με ομορφότερο τρόπο. θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Για τους λόγους μου δεν καταδύομαι με RB. Είδες σε κάποιο post μου να ειρωνεύομαι αυτούς που το κάνουν;

Ποιες είναι ακριβώς οι μέθοδοι προώθησης και γιατί υποτιμούν την νοημοσύνη σου; Σε ποιόν ''σκοταδισμό'' αναφέρεσε στο pm σου; Ρωτάω γιατί απλά προσπαθώ να καταλάβω...

Πάντως η συγγνώμη σου δεκτή...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14304)
Εμμέσως πλην σαφώς κρίνετε ότι χρειάζομαι σχολείο GUE.

Όχι, κάθε άλλο. Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω ότι βουτάς μια χαρά και όπως είσαι, άνευ σχολείου GUE. Απλά λέω ότι εάν είναι να μάθεις κάτι, εσύ το ζήτησες στο post σου, καλύτερα να το μάθεις σωστά (= κάνε το σχολείο) και όχι από το διαδίκτυο.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14304)
Διδάξτε εκείνους που θέλετε και αφήστε με εμένα.

:confused:δεν είμαι εκπαιδευτής και δεν διδάσκω κανέναν. Εάν όμως ο πληθυντικός εδώ αναφέρεται στο super secret, μασονικό, society GUE, στο οποίο ανήκω και εγώ :crazy:, διδάσκουν όποιον πάει, όπως και η PADI και οποιοσδήποτε άλλος οργανισμός.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14304)
Εγώ ανοίκω από καιρό στο dark side και θα λερωθείτε και αν με αγγείξετε. Και επίσης λεφτά δεν έχω να σας δώσω...

Δεν στα ζητήσαμε (όποιοι και αν ειμαστε - πάλι δεν πιάνω τον πληθυντικό ...)

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14304)
Έστειλα και PM.

Νομίζω η απάντησή μου καλύπτει τα περισότερα που αναφέρεις και εκεί. Για το εάν κάποιοι την έχουν ψωνίσει,με το DIR το είπα στην απαντησή μου στον fin, έχεις απόλυτο δίκιο. Πες μου όμως που ακριβώς ΔΕΝ γίνεται αυτό; Μη σκέφτεσαι με στερεότυπα, είναι λάθος.

NickVas 14-06-08 21:25

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 14297)
...ή θα καίγεσαι στους αιώνας των αιώνων στο Dύρ το εξώτερο :p

Six-Six-Six - the name of the beast stroke :rofl:

Αφού πρώτα βρείς τραγικό θάνατο από πνιγμό ή σφαδάζοντας από τους πόνους στο θάλαμο :evil:

Σώτος Χριστοδούλου 14-06-08 22:06

Απάντηση: Stroke test
 
Λοιπόν Νίκο, όχι πληθυντικοί.

Έγραψες κάτι πολύ ακραίο και αν και σεβαστό καθότι είναι η προσωπική σου άποψη, και έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις, δεν νομίζω να είναι πρέπον για ένα τέτοιο φόρουμ και εν πάσει περιπτώσι (πώς γράφεται ρε αυτό?) δείχνει ότι έχεις ένα στυλ προκατάληψης και μια τάση να ισοπεδώνεις καταστάσεις. Επομένως να περιμένεις και την απάντηση και μην εξεπλήσσεσαι! Αυτό θα το εξηγήσω με απλά ελληνικά για να μη παρεξηγηθώ. Έγραψες λοιπόν:

"Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε..."

Ποιός λογικός άνθρωπος δέχεται αδιαμαρτύρητα αυτό το ισωπεδωτικό σχόλιο?

Σε ότι αφορά τώρα τα σχόλια σου πάνω στο pm μάλλον θα θεώρησες ότι θα έχεις κάποιο όφελος με το να αναφερθείς σε αυτό δημοσίως. Είναι μια επιλογή που δείχνει κάτι νομίζω.

Αφού το θέλεις δημοσίως ας το πάμε δημοσίως λοιπόν.

Δεν έχεις καταλάβει ένα πράγμα νομίζω. Δεν σχολιάζω ούτε τον τρόπο που βουτάτε ούτε με ενοχλεί να κολυμπάτε δίπλα μου αλλά ούτε και να στηρίζετε τις απόψεις σας (εσείς οι GUE DIR δηλαδή) Εκείνο ρε άνθρωπέ μου, που δεν μπορεί να το χωρέσει η δική μου ιδιοσυγκρασία είναι το πώς αυτή η ιδέα σας παρουσιάζεται και προβάλλεται σε εμάς τους μη ανήκοντες στο χώρο σας (μόνοι σας έχετε περιχαρακωθεί χαρακτηρίζοντας τους άλλους stroke). Η επικεφαλίδα σας είναι προκλητική (DIR). Το γεγονός ότι κινδυνολογείτε και χαρακτηρίζετε τις εκτροπές από το δικό σας σύστημα κατάδυσης σαν ρίσκο είναι προκλητικό. Το γεγονός ότι στο site της GUE κάτω από την επικεφαλίδα GUE Gear (ή κάτι τέτοιο) υπάρχει το όνομα Halcyon είναι προκλητικό ή μικροαστικό τέχνασμα (κατά το ελάχιστον) που θέλει να κατευθύνει τις αγορές των απανταχού πελατών σας. Σόρυ που μιλάω στον πληθυντικό αλλά δεν τα έχω μαζί σου αλλά με το σύστημα γενικώς. έχετε πολλά κοινά με τη θρησκεία πάντως. Απειλείτε με πνιγμό ή με προβληματική κατάδυση τους stroke όπως η εκκλησία απειλεί με το αιώνιο πυρ τους αμαρτωλούς. Όνομάζεται τους εαυτούς σας DIR όπως ακριβώς και οι απανταχού ιμάμηδες και ιερείς κάθε θρησκείας. Σε ένα μόνο δεν διαφέρετε. Στο ότι τη γνώση σας δεν την μοιράζεστε και την κρατάτε για τις παρέες σας και για τις αίθουσες διδασκαλίας σας. Εδώ μοιάζετε περισσότερο με Μασωνία.

Αυτό είναι που με ενοχλεί ρε Νίκο. Όχι η παρέα σου που έχει επιλέξει να βουτάει όπως βουτάει. Δεν μένετε μέχρι εκεί και αποκαλείτε όλους εμάς τους άλλους Stroke! Αν περιοριζόσουν στο να προωθείς τις απόψεις σου χωρίς χαρακτηρισμούς όλα θα ήταν πολύ καλά ίσως να μέτραγε καλύτερα αυτή η προσέγγιση για τους΄Έλληνες.

Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και αποκαλείς τους άλλους βλάκες επειδή έκαναν ένα λάθος υπολογισμό. Έχεις κάνει ένα σχολείο T1 και καλείς ένα course director άλλου οργανισμού να κάνει ένα σχολείο foundamentals. Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και θεωρείς το γεγονός και μόνο ότι ένας άλλος φίλος έχει αναφερθεί στο RD σαν απρέπεια και σαν ενέργεια που ωθεί σε επικίνδυνες καταστάσεις. Σαν πολύ μας έχεις υποτιμήσει ρε Νίκο. θα πάρουμε λες το ποστ του Γκαλών και θα αρχίσουμε να κάνουμε RD?

Την γνώση τέλος ρε Νίκο δεν την πουλάω εγώ πλέον. Να ερωτήσεις ένα σωρό δύτες που με γνωρίζουν προσωπικά για να καταλάβεις τι εννοώ. Γι' αυτό τα παίρνω όταν μου ζητάνε να κάνω σχολείο για να με μάθουν το 1+1 = 2. Και το σχόλειο μου ήταν αν δεν το κατάλαβες επικεντρωμένο στο σλόγκαν σας DIR ως αντίποδας του stroke. Αυτά είναι γελοία πράγματα και ο κάθε σοβαρός δύτης θα γελάσει με αυτές τις μεθόδους προώθησης.

Αν έχετε την μαγκιά να βγαίνετε με ριζοσπαστικές ιδέες και μεθόδους τουλάχιστον κάντε το με επιχειρήματα. Μην μας λέτε ότι επειδή ο κύριος Irvine κάθισε και σκέφτηκε μέσα από την εμπειρία του ότι το πέδιλο το split είναι stroke έτσι αφού το είπε ο Irvine τότε κάτι θα ξέρει. Πούντες έρευνες τις στατιστικές που αποδεικνύουν τα ένα σωρό δόγματα από τα οποία είναι διάσπαρτο το GUE? Πούντες αποδείξεις ότι οι ασφαλιστικές εταιρίες σας χρεώνουν με χαμηλότερο ασφάλιστρο επειδή όπως ισχυρίζεστε το σύστημά σας είναι το πιο σωστό και ασφαλές ενώ τα άλλα είναι επικίνδυνα?

Προσωπικά έχω αραιώσει πολύ τα course που κάνω διότι έχω και άλλα πράγματα να κάνω. Δεν προωθώ καμία άλλη μέθοδο εκπαίδευσης και δεν λέω ότι είστε λάθος. Έχετε όμως λάθος προσέγγιση στους συν-δύτες σας, Νίκο και καλύτερα κάθείστε να σκεφτείτε λίγο σαν Έλληνες και αφήστε τις αμερικανικές αηδίες.

NickVas 14-06-08 23:18

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Λοιπόν Νίκο, όχι πληθυντικοί.

Έγραψες κάτι πολύ ακραίο και αν και σεβαστό καθότι είναι η προσωπική σου άποψη, και έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις, δεν νομίζω να είναι πρέπον για ένα τέτοιο φόρουμ και εν πάσει περιπτώσι (πώς γράφεται ρε αυτό?) δείχνει ότι έχεις ένα στυλ προκατάληψης και μια τάση να ισοπεδώνεις καταστάσεις. Επομένως να περιμένεις και την απάντηση και μην εξεπλήσσεσαι! Αυτό θα το εξηγήσω με απλά ελληνικά για να μη παρεξηγηθώ. Έγραψες λοιπόν:

"Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε..."

Ποιός λογικός άνθρωπος δέχεται αδιαμαρτύρητα αυτό το ισωπεδωτικό σχόλιο?

Αυτός που καταλαβαίνει οτι οι άλλοι ίσως δεν γουστάρουν να τους κοροϊδεύουν λεγοντάς τους superman

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Σε ότι αφορά τώρα τα σχόλια σου πάνω στο pm μάλλον θα θεώρησες ότι θα έχεις κάποιο όφελος με το να αναφερθείς σε αυτό δημοσίως. Είναι μια επιλογή που δείχνει κάτι νομίζω.

Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που συμφωνώ. Τα λιγότερο ''λεπτά'' σου σχόλια τα άφησα στο pm. Άρα νομίζεις λάθος.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Αφού το θέλεις δημοσίως ας το πάμε δημοσίως λοιπόν.

Δεν έχεις καταλάβει ένα πράγμα νομίζω. Δεν σχολιάζω ούτε τον τρόπο που βουτάτε ούτε με ενοχλεί να κολυμπάτε δίπλα μου αλλά ούτε και να στηρίζετε τις απόψεις σας (εσείς οι GUE DIR δηλαδή) Εκείνο ρε άνθρωπέ μου, που δεν μπορεί να το χωρέσει η δική μου ιδιοσυγκρασία είναι το πώς αυτή η ιδέα σας παρουσιάζεται και προβάλλεται σε εμάς τους μη ανήκοντες στο χώρο σας (μόνοι σας έχετε περιχαρακωθεί χαρακτηρίζοντας τους άλλους stroke).

Προφανώς δεν διαβάζεις τα άλλα posts. O Yan έδωσε τον ορισμό του stroke. Προφανώς δεν αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ τους μη GUE. Προσπάθησε σε παρακαλώ να το καταλάβεις. Π.χ."... if somebody is taught that diving is an "every man for himself" sport, that you "can't help somebody deep," that "my gas is my gas," or "know when to leave your buddy," then that is somebody you do not want to be in the water with..." Εσύ θα ήθελες να βουτήξεις με κάποιον που σκέφτεται έτσι;

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Η επικεφαλίδα σας είναι προκλητική (DIR).

Είναι. Γι 'αυτό και ονομάσανε τον οργανισμό GUE. Δυστυχώς ο όρος DIR αργεί να πεθάνει...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Το γεγονός ότι κινδυνολογείτε και χαρακτηρίζετε τις εκτροπές από το δικό σας σύστημα κατάδυσης σαν ρίσκο είναι προκλητικό.

Κανείς δεν κινδυνολογεί και κανείς δεν υποστηρίζει οτι εαν δεν πάρεις πτυχίο GUE θα πνιγείς. Εάν θες my 2 cents worth, έχω περάσει από PADI, CMAS EOYDATΚ και IANTD. Βρίσκω την εκπαίδευση της GUE σαφώς ανώτερη και συμφωνώ με αυτό που πραγματικά υποστηρίζουν - κι οχι αυτό που νομίζεις - οτι βουτάς ασφαλέστερα και αποδοτικότερα.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Το γεγονός ότι στο site της GUE κάτω από την επικεφαλίδα GUE Gear (ή κάτι τέτοιο) υπάρχει το όνομα Halcyon είναι προκλητικό ή μικροαστικό τέχνασμα (κατά το ελάχιστον) που θέλει να κατευθύνει τις αγορές των απανταχού πελατών σας. Σόρυ που μιλάω στον πληθυντικό αλλά δεν τα έχω μαζί σου αλλά με το σύστημα γενικώς.

Νομίζω και πάλι λάθος. Δεν πρόκειται για τέχνασμα, απλά ορισμένοι παίζουν μπάλα και στα σχολεία και στις πωλήσεις. Υπάρχουν παρόλα αυτά και άλλες εταιρείες με παρόμοιο, εξίσου καλό gear.


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
έχετε πολλά κοινά με τη θρησκεία πάντως. Απειλείτε με πνιγμό ή με προβληματική κατάδυση τους stroke όπως η εκκλησία απειλεί με το αιώνιο πυρ τους αμαρτωλούς. Όνομάζεται τους εαυτούς σας DIR όπως ακριβώς και οι απανταχού ιμάμηδες και ιερείς κάθε θρησκείας.

Απάντησα παραπάνω, δεν χρειαζόταν το ξέσπασμα σου. Και πάλι ιμάμηδες, πυρ κτλ περιττεύουν, ελπίζω να κρατήσεις τη συζήτηση πιο χαλαρή για να συνεχίσω να απαντάω. Αλλιώς σκίσε τα ρούχα σου μόνος σου.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Σε ένα μόνο δεν διαφέρετε. Στο ότι τη γνώση σας δεν την μοιράζεστε και την κρατάτε για τις παρέες σας και για τις αίθουσες διδασκαλίας σας. Εδώ μοιάζετε περισσότερο με Μασωνία.

Και πάλι λάθος. Προσωπικά έχω δει περισσότερα βιντεάκια για ΟΟG scenarios της GUE παρά της PADI. Υπάρχουν fora, pdfs, sites ότι θέλεις. Γιατί λοιπόν τα λες αυτά;

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Αυτό είναι που με ενοχλεί ρε Νίκο. Όχι η παρέα σου που έχει επιλέξει να βουτάει όπως βουτάει. Δεν μένετε μέχρι εκεί και αποκαλείτε όλους εμάς τους άλλους Stroke! Αν περιοριζόσουν στο να προωθείς τις απόψεις σου χωρίς χαρακτηρισμούς όλα θα ήταν πολύ καλά ίσως να μέτραγε καλύτερα αυτή η προσέγγιση για τους΄Έλληνες.

Δεν χαρακτήρισα κανέναν σαν stroke. Η παρέα μου δεν έχει κάνει τα σχολεία της GUE. Τελικά είναι θράσος, εσύ που είσαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς να γυρνάς και να ζητάς τα ρέστα. έτσι ρε φίλε για να μην χάσουμε και την μπάλα, να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι λέμε...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και αποκαλείς τους άλλους βλάκες επειδή έκαναν ένα λάθος υπολογισμό. Έχεις κάνει ένα σχολείο T1 και καλείς ένα course director άλλου οργανισμού να κάνει ένα σχολείο foundamentals.

Για να μην μπερδεύεσαι έχω πιστοποιήση Τrimix Diver και βουτάω από το 1994. Δεν είπα κανένα βλάκα είπα ότι έγραψε βλακείες γιατί αυτά που έγραψε είναι λάθος. Το οτι είσαι course director δεν με εντυπωσιάζει έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εάν ποτέ σε γνωρίσω ίσως σου βγάλω το καπέλλο, έτσι όμως... Εφόσον όμως είσαι course director γιατί σου είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι σου πρότεινα το σχολείο για να μάθεις κάτι σωστά; Btw είναι fundamentals ρε φίλε, founda είναι άλλο πράμα και σίγουρα δεν παίζει μαζί με diving :D

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και θεωρείς το γεγονός και μόνο ότι ένας άλλος φίλος έχει αναφερθεί στο RD σαν απρέπεια και σαν ενέργεια που ωθεί σε επικίνδυνες καταστάσεις. Σαν πολύ μας έχεις υποτιμήσει ρε Νίκο. θα πάρουμε λες το ποστ του Γκαλών και θα αρχίσουμε να κάνουμε RD?

Δεν το θεώρησα απρέπεια - μήπως τελικά έχεις πρόβλημα αντίληψης; Το ''όταν δεν ξέρω δεν μιλάω'', συνεχίζει και είναι η θέση μου... Δεν ξέρω εάν θα κάνεις ratio deco υπό τις οδηγίες του Galon, δεν αποκλείω όμως κάποιος να το κάνει....

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Την γνώση τέλος ρε Νίκο δεν την πουλάω εγώ πλέον. Να ερωτήσεις ένα σωρό δύτες που με γνωρίζουν προσωπικά για να καταλάβεις τι εννοώ. Γι' αυτό τα παίρνω όταν μου ζητάνε να κάνω σχολείο για να με μάθουν το 1+1 = 2.

και πάλι κακώς τα παίρνεις. Δεν μαθαίνεις αριθμητική. Μαθαίνεις να βουτάς με ένα τρόπο αρκετά διαφορετικό από αυτόν που έχεις μέχρι τώρα συνηθίσει.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Και το σχόλειο μου ήταν αν δεν το κατάλαβες επικεντρωμένο στο σλόγκαν σας DIR ως αντίποδας του stroke. Αυτά είναι γελοία πράγματα και ο κάθε σοβαρός δύτης θα γελάσει με αυτές τις μεθόδους προώθησης.

Σαφώς και είναι γελοίο, κανείς όμως δεν το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο προώθησης. Όπως είπα το DIR είναι ένας όρος που αργεί να πεθάνει...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Αν έχετε την μαγκιά να βγαίνετε με ριζοσπαστικές ιδέες και μεθόδους τουλάχιστον κάντε το με επιχειρήματα. Μην μας λέτε ότι επειδή ο κύριος Irvine κάθισε και σκέφτηκε μέσα από την εμπειρία του ότι το πέδιλο το split είναι stroke έτσι αφού το είπε ο Irvine τότε κάτι θα ξέρει.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι το Jetfin δουλεύει πολύ καλύτερα από το split fin. Με frog kick. Και το frog kick δουλεύει πιο καλά από άλλα kicks... Εγώ δοκίμασα και απεφάνθην... Μην είσαι παρωπιδικός, δοκίμασε και εσύ και εάν δεν σ'αρέσει κράτα το split. Αλλά το να απορίπτεις το Jetfin επειδή δεν γουστάρεις τον GI3... είσαι μάλλον δογματικός και χωρίς επιχειρήματα...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Πούντες έρευνες τις στατιστικές που αποδεικνύουν τα ένα σωρό δόγματα από τα οποία είναι διάσπαρτο το GUE? Πούντες αποδείξεις ότι οι ασφαλιστικές εταιρίες σας χρεώνουν με χαμηλότερο ασφάλιστρο επειδή όπως ισχυρίζεστε το σύστημά σας είναι το πιο σωστό και ασφαλές ενώ τα άλλα είναι επικίνδυνα?

Εάν διαβάσεις στατιστικές από ατυχήματα θα δεις οτι τα περισσότερα προκλήθηκαν από κάτι στο οποίο δίνεται πολύ σoβαρή βάση στα σχολεία της GUE.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14310)
Προσωπικά έχω αραιώσει πολύ τα course που κάνω διότι έχω και άλλα πράγματα να κάνω. Δεν προωθώ καμία άλλη μέθοδο εκπαίδευσης και δεν λέω ότι είστε λάθος. Έχετε όμως λάθος προσέγγιση στους συν-δύτες σας, Νίκο και καλύτερα κάθείστε να σκεφτείτε λίγο σαν Έλληνες και αφήστε τις αμερικανικές αηδίες.

Μάλλον τόχεις παρεξηγήσει το θέμα... Ελπίζω να σε έπεισα. Αλλά και να μην, ξέρεις τι λένε. Opinions are like as......

hal 14-06-08 23:18

Απάντηση: Stroke test
 
Ζω στην φλοριντα, κατα τυχη εχω κατω απο τα ποδια μου ενα απο τα μεγαλυτερα συστηματα υποβρυχιων σπηλαιων στον πλανητη, θελω να το εξερευνησω αλλα δεν εχω την οικονομικη ανεση να το κανω λογω του αχανους μεγεθους του. Τι κανω?
Φτιαχνω εναν οργανισμο και μια εταιρια εξοπλισμου, βρισκω εναν φανατικο για προσωπο (λεω και καποια σωστα πραγματα στην πορεια) και ετσι δημιουργω μια ροη εσοδων(οχι βεβαια για χρηματοδοτηση της εξερευνησης μονο) και ενα πυρηνα φανατικων οπαδων που αγοραζουν ολα τα πραγματα τους απο μενα και συμμετεχουν αφιλοκερδως σε ρολο υποστηριξης και να μου κουβαλανε τις μπουκαλες. Και ετσι κανω τα μεγαλυτερα push σε σπηλαια στον κοσμο.

Τhis is DIR.

Το DIR δεν ειναι λαθος σε ολα οσα στηριζει, το αντιθετο μαλιστα και μερικοι DIR δυτες ειναι εξαιρετικοι, οχι γιατι ειναι ντιραδες αλλα γιατι οι ανθρωποι το εχουν.Παρολα αυτα η ουσια του δεν παυει να ειναι η παραπανω.

Σώτος Χριστοδούλου 14-06-08 23:33

Απάντηση: Stroke test
 
To PM.

Είναι η άποψή μου είτε κεκλεισμένω είτε ορθάνοικτων των θυρών. Είμαι αυτός που είμαι και τα λέω με το δικό μου στυλ. όπως τα γράφω έτσι και τα λέω. Είμαι ανοικτό βιβλίο και ακόμα και να είχα MSN τα ίδια θα έγραφα. μακάρι όσοι σχολιάζουν στα μεταξύ τους MSN να σχολίαζαν και εδώ για να πάρουν απαντήσεις.

Κατ' αρχή να πώ ότι συμφωνώ με την προσέγγιση του Fin έτσι όπως το έθεσε περί θρησκείας και αποφασίζω και εγώ βάσει της ερμηνείας που δίνει ότι δηλαδή οι φιλοσοφίες δεν έχουν δόγματα (οι θρησκείες έχουν) και έτσι από δω και μπρος χωρίς παρεξήγηση θα αποκαλώ την DIR σαν θρησκεία. Νομίζω ότι αποκτώ αυτό το δικαίωμα καθώς εσείς χρησιμοποιείται μια δική σας ορολογία και αποκαλέιτε τους άλλους με όρους που έχετε θεσπίσει και υιοθετήσει within the walls.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas
@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε... Γενικά βλέπω ότι παρόλη την ιδέα του fin περί σνομπισμού των DIRαδων μάλλον το αντίθετο ισχύει, άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν και πολλά για το DIR δεν χάνουν ευκαιρία να πετάξουν σπόντες και να κοροιδεύουν χωρίς να έχω δεί κανένα ουσιαστικό επιχείρημα για το που ακριβώς διαφωνούν. Λοιπόν έχω και εγώ μια πρόταση για σένα: επειδή και εγώ ότι σου γράψω στο internet θα στο γράψω :p γιατί δεν κάνεις κανά σχολείο να μάθεις τι είναι αυτό DIR τελος πάντων, να το μάθεις όμως σωστά με τα πως και τα γιατί του. Μπορώ να σου συστήσω και κάποιον εκπαιδευτή εάν θες.


:confused:Έχεις διακρίνει ειρωνικό ύφος σε όλα μου τα ποστ γενικά?

Παράκληση? Που την έιδες αγαπητέ μου την παράκλιση? Πρόταση έκανα που για να είμαι ειλικρινής ποσώς δεν με ενδιαφέρει αν είσαι σε διάθεση να συζητήσεις σαν ίσος προς ίσο ή αν την έχεις δει εκλεκτός του καταδυτικού Θεού και αρνείσαι να μιλάς με υποδιαίστερες κατηγορίες δυτών.

Όσο για το σχολείο που μου προτείνεις. Δώσμου ένα καλό λόγο γιατί να το κάνω.

Δεν νομίζεις ότι πολύς μυστικισμός έχει πέσει γύρω από την GUE? Εντάξει αντιλαμβάνομαι ότι αυτός είναι ένας τρόπος προώθησης αλλά ο μυστικισμός δεν είναι πολύ in σήμερα. Οι ταμπέλες και η εφεύρεση νέων όρων και ερμηνειών άνευ αντικειμένου είναι αμερικάνικη μόδα και δεν ταιριάζει στην προσωπική μου ιδιοσυγκρασία. Και επειδή πιστεύω ότι η κατάδυση είναι φιλοσοφία και όχι θρησκεία δεν θα καταφύγω σε στοές και εκκλησίες για να με μάθουν να βουτάω με ασφάλεια. Μου αρέσουν οι σταράτες κουβέντες. Δεν είπα ότι διαφωνώ κάπου με την θρησκεία σας. Εξάλλου θρήσκος δεν είμαι. Για να διαφωνίσω πρέπει πρώτα να μάθω τι είστε και τι αντιπροσωπεύετε. Εσείς ιχσχυρίζεστε ότι είστε το οτιδήποτε σωστό σαν να λέμε η φωτεινή πλευρά και όλοι οι άλλοι είναι ο σκωταδισμός. Ας είναι προτιμώ να μείνω στην σκοτεινή πλευρά και μείνετε εσείς με τα μυστικά σας αυστηρά φυλαγμένα στις αίθουσες που διδάσκετε. Εμένα πάντως για να με δείς μαθητή θα πρέπει να κάνεις πολλές προσπάθειες αν και χαμένος ο κόπος σου θα πάει. Αν για να μάθω ο μόνος τρόπος είναι να σας πληρώσω ευχαριστώ δεν θα πάρω. Μου εισηγείσε να κάνω κανω σχολείο για να τα μάθω και να τα μάθω και σωστά. Λες και δεν υπάρχει αλλος τρόπος να πεφωτιστεί κανείς εκτός από το να τα ακουμπάει. Έχετε στηρίξει όλη την καμπάνια προώθησης της ιδέας σας και των οικονομικών σας συμφερόντων σε χαρακτηρισμούς όπως DIR και Stroke και έχετε μια αστεία κατ' εμέ προσέγγιση στο θέμα μάρκετινγκ. Παρολ' αυτά δώσε μου ένα καλό λόγο για να κάνω τα σχολεία σας και θα το σκεφτώ!

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την δουλειά κανενός αλλά έχω πρόβλημα με άτομα που θεωρούν ότι είμαστε ηλίθιοι και ότι η νουμοσύνη μας είναι αρκετά χαμηλή για να πιπιλάμε το σλόγκαν σας. Φαίνεται πως έχετε πολλά καλά στοιχεία. Αλλά την την έχετε ψιλο-ψωνίσει.

Μπορώ να πω πως με έχει αποτρέψει από κάθε πιθανότητα να μάθω περισσότερα για την θρησκεία σας το ποστ σου διότι αν είναι πολλά άτομα με τέτοια προσέγγιση στα ιερά σας δεν νομίζω να έχω να μάθω και πολά πράγματα.

Σώτος

Σώτος Χριστοδούλου 14-06-08 23:50

Απάντηση: Stroke test
 
να και το σχόλιο που έκανα για τον superman. Έτσι για να τα έχουμε συγκεντρωμένα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon
Στο report της κατάδυσης, στην σελίδα των Red Sea Expl. γράφει:

The team used no software or dive computers as they use Ratio Deco or deco on the fly. Their knowledge of decompression and understanding of physiology, allows the divers to plan the decompression profile using common sense and proper ascent techniques. On the dive the plan was on teh wetnotes, but it was ever needed as it was simple and straight forward and the divers did not deviate from the plan.

:fioufiou::fioufiou::fioufiou:


Σωστά! Αφού και ο Superman δεν χρειάζεται γρύλο για να αλλάξει το σκασμένο λάστιχο στο Super όχημά του... :fioufiou:

Θέλει κανείς να εξηγήσω το σχόλιο μου μήπως ή είναι κατανοητό?

Σώτος Χριστοδούλου 15-06-08 00:26

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)
Αυτός που καταλαβαίνει οτι οι άλλοι ίσως δεν γουστάρουν να τους κοροϊδεύουν λεγοντάς τους superman

Δες το σχόλιο και αν δεν καταλάβεις που ακριβώς βρίσκεται η κοροιδία και η ειρωνία να στο εξηγήσω.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που συμφωνώ. Τα λιγότερο ''λεπτά'' σου σχόλια τα άφησα στο pm. Άρα νομίζεις λάθος.

Εγώ το έβαλα ολόκληρο για να ξέρουμε και τι λέμε.



Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Προφανώς δεν διαβάζεις τα άλλα posts. O Yan έδωσε τον ορισμό του stroke. Προφανώς δεν αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ τους μη GUE. Προσπάθησε σε παρακαλώ να το καταλάβεις. Π.χ."... if somebody is taught that diving is an "every man for himself" sport, that you "can't help somebody deep," that "my gas is my gas," or "know when to leave your buddy," then that is somebody you do not want to be in the water with..." Εσύ θα ήθελες να βουτήξεις με κάποιον που σκέφτεται έτσι;

Κάνεις λάθος διαβάζω όλα τα post. Μιλάω με μικρά πταίσματα την Ελληνική Αγγλική καθώς και Κυπριακή.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Είναι. Γι 'αυτό και ονομάσανε τον οργανισμό GUE. Δυστυχώς ο όρος DIR αργεί να πεθάνει...

Ευτυχώς που καταλάβατε το λάθος σας! Βλέπετε κάτι σωστό και λέτε ΑΑΑΑ DIR. Βλεπετε κάτι λάθος και λέτε ΑΑΑΑΑΑΑ Stroke. Πρόκειτε δηλαδή για μια νέα διάλεκτο χωρίς κάτι νέο ουσιαστικά. Έτσι καταλάβατε ότι κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν γιατί με το DIR δεν πετυχαίνουμε αυτά που υπολογίζαμε αρχικα...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Κανείς δεν κινδυνολογεί και κανείς δεν υποστηρίζει οτι εαν δεν πάρεις πτυχίο GUE θα πνιγείς. Εάν θες my 2 cents worth, έχω περάσει από PADI, CMAS EOYDATΚ και IANTD. Βρίσκω την εκπαίδευση της GUE σαφώς ανώτερη και συμφωνώ με αυτό που πραγματικά υποστηρίζουν - κι οχι αυτό που νομίζεις - οτι βουτάς ασφαλέστερα και αποδοτικότερα.

Τι είναι ο ορισμός του stroke αν δεν είναι κινδυνολογία? Τι είναι το μη βουτάτε με άτομα stroke αν δεν είναι κινδυνολογία? Και τι το καινούργιο μας λέτε δηλαδή πέρα από δύο νέους όρους για αρχέγονες έννοιες που όταν εσείς πηγαίνατε άλλοι ερχόντουσαν?



Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Νομίζω και πάλι λάθος. Δεν πρόκειται για τέχνασμα, απλά ορισμένοι παίζουν μπάλα και στα σχολεία και στις πωλήσεις. Υπάρχουν παρόλα αυτά και άλλες εταιρείες με παρόμοιο, εξίσου καλό gear.

Πέστο ντε να μιλήσουμε και λίγο για την ουσία του θέματος!

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)
Απάντησα παραπάνω, δεν χρειαζόταν το ξέσπασμα σου. Και πάλι ιμάμηδες, πυρ κτλ περιττεύουν, ελπίζω να κρατήσεις τη συζήτηση πιο χαλαρή για να συνεχίσω να απαντάω. Αλλιώς σκίσε τα ρούχα σου μόνος σου.

Για χρήση λέξεων που είναι καταχωρημένες στο λεξικό και σημαίνουν άλλα πράγματα ενώ τις χρησιμοποιούμε για να αποδώσουμε και κάτι άλλο δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το μεμπτό. Υπάρχει? Δεν σκίζω τα ρούχα μου φίλε μου. Δεν έχω και πολλά άλλωστε. Τα δδάκτυλα μου μπορεί να πυροβολούν στο πληκτρολόγιο αλλά η καρδιά μου είναι γαληνεμένη. :D

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)
Και πάλι λάθος. Προσωπικά έχω δει περισσότερα βιντεάκια για ΟΟG scenarios της GUE παρά της PADI. Υπάρχουν fora, pdfs, sites ότι θέλεις. Γιατί λοιπόν τα λες αυτά;

Επειδή έτσι νόμιζα. Νόμιζα λάθος φαίνεται.


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)
Δεν χαρακτήρισα κανέναν σαν stroke. Η παρέα μου δεν έχει κάνει τα σχολεία της GUE. Τελικά είναι θράσος, εσύ που είσαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς να γυρνάς και να ζητάς τα ρέστα. έτσι ρε φίλε για να μην χάσουμε και την μπάλα, να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι λέμε...

Τι να πώ εδώ? Τα δημοσιεύουμε για να μας κρίνει ο λαός. Δεν ζητάω ρέστα. Απαντήσεις δίνω. ;)


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Για να μην μπερδεύεσαι έχω πιστοποιήση Τrimix Diver και βουτάω από το 1994. Δεν είπα κανένα βλάκα είπα ότι έγραψε βλακείες γιατί αυτά που έγραψε είναι λάθος. Το οτι είσαι course director δεν με εντυπωσιάζει έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εάν ποτέ σε γνωρίσω ίσως σου βγάλω το καπέλλο, έτσι όμως... Εφόσον όμως είσαι course director γιατί σου είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι σου πρότεινα το σχολείο για να μάθεις κάτι σωστά; Btw είναι fundamentals ρε φίλε, founda είναι άλλο πράμα και σίγουρα δεν παίζει μαζί με diving :D

Δεν το έγραψα για να σε εντυπωσιάσω. Ούτε θέλω να αντυπωσιάσω κανένα. Δεν θέλω να μάθω άλλο από την ιστορία του GUE. Πρωσοπική μου άποψη είναι ότι δεν έχει τίποτε καινούργιο να δώσει. Μέχρι τώρα δεν έχω πειστεί για το αντίθετο εκτός από κάποια στοιχεία που μπορώ να πώ πως είναι άξια προσοχής.



Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Δεν το θεώρησα απρέπεια - μήπως τελικά έχεις πρόβλημα αντίληψης; Το ''όταν δεν ξέρω δεν μιλάω'', συνεχίζει και είναι η θέση μου... Δεν ξέρω εάν θα κάνεις ratio deco υπό τις οδηγίες του Galon, δεν αποκλείω όμως κάποιος να το κάνει....

Λές? Μάλλον αυτό θα είναι λοιπόν. Αφού είμαι ο μόνος που βλέπει το post σου σαν τέτοιο....

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)


και πάλι κακώς τα παίρνεις. Δεν μαθαίνεις αριθμητική. Μαθαίνεις να βουτάς με ένα τρόπο αρκετά διαφορετικό από αυτόν που έχεις μέχρι τώρα συνηθίσει.

μήπως εδώ υφίσταται μία δόση υπερεκτίμησης?


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)
Σαφώς και είναι γελοίο, κανείς όμως δεν το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο προώθησης. Όπως είπα το DIR είναι ένας όρος που αργεί να πεθάνει...

Η αρχική έμπευση συμφωνούμε πως δεν έκατσε όπως έπρεπε. Πάμε για αλλαγή λοιπόν να δούμε πόσους θα πείσουμε. Και αυτά τα τεστάκια για πλάκα υπάρχουν στο διαδίκτυο. Εϊναι κάτι σαν addictive games που τα κάνουμε για να περνάει η ώρα μας ευχάριστα. Και ο εμπνευστής τους? Μήπως είναι το σύστημα που υπάρχει από πίσω?


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι το Jetfin δουλεύει πολύ καλύτερα από το split fin. Με frog kick. Και το frog kick δουλεύει πιο καλά από άλλα kicks... Εγώ δοκίμασα και απεφάνθην... Μην είσαι παρωπιδικός, δοκίμασε και εσύ και εάν δεν σ'αρέσει κράτα το split. Αλλά το να απορίπτεις το Jetfin επειδή δεν γουστάρεις τον GI3... είσαι μάλλον δογματικός και χωρίς επιχειρήματα...

Δεν απορρίπτω τίποτε εγώ. Πάλι αποδίδουμε τα δικά μας στον γείτονα. Σε ενημερώνω ότι έχω δοκιμάσει πολύ περισσότερα από ότι φαντάζεσαι και δεν έχω επιλέξει το split fin. σίγουρα. Αυτό κατάλαβες εσύ? Εγώ σχολιάζω τα standards του οργανισμού για το σχολείο που λένε κατηγορηματικά ότι τα split fin απαγορεύονται στην εκπαίδευση.


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)

Εάν διαβάσεις στατιστικές από ατυχήματα θα δεις οτι τα περισσότερα προκλήθηκαν από κάτι στο οποίο δίνεται πολύ σoβαρή βάση στα σχολεία της GUE.



Αυτό που γράφεις εδώ Νίκο είναι και το resume της όλης υπόθεσης. Η διαδικασία στην οποία αναφέρεσε και θεωρείς ότι η GUE δίνει πολύ σοβαρή βάση ονομάζεται accident analysis. Από εκεί μαθαίνουμε όλοι και αυτό δεν είναι αποκλειστικότητα κανενός οργανισμού.




Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14311)
Μάλλον τόχεις παρεξηγήσει το θέμα... Ελπίζω να σε έπεισα. Αλλά και να μην, ξέρεις τι λένε. Opinions are like as......

Να με έπεισες ως προς τι? Απλά λέω ότι δεν έχω κανένα ιδίο ενδιαφέρον περι του τι θα επιλέξει ο καθένας. Αρκεί να μην προσβάλλονται άτομα και καταστάσεις με γελοία αμερικάνικα (το ξανάπα αυτό ε?) πράματα.

GKAM 15-06-08 01:45

Απάντηση: Stroke test
 
OK. I like. :D

Έχει πάντα ενδιαφέρον όταν ανάβουν λίγο τα αίματα σε τέτοιες συζητήσεις γιατί αρκετές φορές βγαίνει κάτι καλό.:)

Μιλώντας σαν reformed indian, μπορώ να πω το εξής. Είμαι πλέον εδώ και καιρό μέλος ενός βασικού πυρήνα τεσσάρων δυτών που ασχολούνται με βαθιές ναυαγιοκαταδύσεις. Για να λειτουργήσουμε σαν ΟΜΑΔΑ και να αυξήσουμε το επίπεδο της ασφάλειας στις καταδύσεις που κάνουμε, έγινε γρήγορα προφανές πως έπρεπε να τυποποιήσουμε τον εξοπλισμό και τις διαδικασίες μας επιτυγχάνοντας μια ομοιογένεια, και πλήρη προβλεψιμότητα σε σκέψη και αντιδράσεις ώστε να λειτουργούμε πλέον σαν ενιαία μονάδα. Αρχικά αντιγράψαμε σταδιακά τον εξοπλισμό και τις διαδικασίες του WKPP διαβάζοντας και αφομοιώνοντας υλικό από βίντεο και το internet. Από ένα σημείο και ύστερα, συνειδητοποιήσαμε ότι ορισμένα πράγματα δεν διδάσκονται από το διαδίκτυο και πως η συγκεκριμένη εκπαίδευση είναι απαραίτητη.

Η ομάδα σήμερα αποτελείται από δύο GUE/DIR δύτες και δύο quasi-strokes (ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ). Στις καταδύσεις εκτός της ομάδας χρησιμοποιώ αέρα μέχρι τα 40-45m, βουτάω ενίοτε με rebreathers που έχω συναρμολογήσει ο ίδιος και χρησιμοποιώ dive computer (δηλ stroke). Όταν όμως πρόκειται για καταδύσεις με την συγκεκριμένη ομάδα, όλοι ακολουθούμε τους ίδιους κανόνες. Είναι απλά ο μόνος τρόπος και το πιστεύω έχοντας δοκιμάσει πολλά στα 15 χρόνια που καταδύομαι.

Πέρα από δόγματα, φανατισμούς, θρησκείες, κόντρες κ.λπ. έχω να την εξής πρόταση: ας διαλέξετε το οποιοδήποτε θέμα που σας απασχολεί ή με το οποίο διαφωνείτε και ας κάτσουν οι δύο πλευρές με επιχειρήματα να βάλουν κάτω τα υπέρ και τα κατά. Από εκεί και πέρα ας διαμορφώσει ο καθένας την δική του άποψη.

Κάτι τελευταίο σε ότι αφορά το επίμαχο θέμα του Ratio Deco: η ερμηνεία του Δημήτρη έχει ορισμένα ψεγάδια και δεν είναι η πρώτη φορά που επιχειρεί να την παρουσιάσει. Διαβάζοντας στο internet δεν είναι αρκετό για να εφαρμόσει κανείς πλήρως το ratio deco με ασφάλεια. Ο τρόπος με τον οποίο δόθηκαν τα posts, αφήνουν να εννοηθεί πως μπορεί κανείς με σχετική ευκολία να ακολουθήσει τα προτεινόμενα πλάνα – τα οποία μάλιστα δόθηκαν λάθος. Προσωπικά βρίσκω κάτι τέτοιο αφελές. Ο αντίλογος ίσως πει πως αν κάποιος ακολουθήσει κάτι που διάβασε στο internet, τότε είναι άξιος της μοίρας του.

Ελπίζω τα posts να συνεχίσουν και να γίνει διάλογος που θα αφήσει αρκετό καλό υλικό για να διαβάσει ο κόσμος. Τα άτομα που εμπλέκονται μέχρι στιγμής (καλώς ή κακώς), έχουν την δυνατότητα να διαμορφώσουν ένα επίπεδο από πολύ υψηλό μέχρι «λιμανίσιο». Θέλω να ελπίζω πως θα θούμε την πρώτη εκδοχή.

Let’s see...:rolleyes:

/GKAM

Υ.Γ. Είναι κουραστικό να σας διαβάζει κανείς γραμμή-γραμμή-είπα/είπες. Αν θέλετε να παίξετε την κολοκυθιά κάντε κανένα chat στο MSN ή με ΡΜ. Αλλιώς ανεβάστε ολοκληρωμένα posts με συγκεκριμένα σημεία προς ανάλυση για να υπάρχει νόημα και για τους άλλους.

NickVas 15-06-08 07:26

Απάντηση: Stroke test
 
Σώτο,

καταρχάς ευχαριστούμε που ανέβασες το pm για να καταλάβουν όλοι εδώ ποιός είναι ο φανατισμένος. Συνεχίζεις και πιπιλάς τα ίδια και τα ίδια - τα οποία ακούγονται σαν πολιτικό μανιφέστο - σκοταδισμοί, θρησκείες, σύστηματα, οι Αμερικάνοι, κτλ, κτλ, χωρίς να ακούς μια από αυτά που σου λένε. Και μάλλον είσαι και ο μόνος ψωνισμένος εφόσον μας πετάς το ''course director'' για να παγώσουμε και θεωρείς ότι δεν υπάρχει και τίποτε άλλο να μάθεις.

Σε ένα μόνο πράγμα στο οποίο απάντησες χωρίς να παραληρείς - μήπως τελικά έκανες founda-mentals χθες;) θα σου δώσω και εγώ απάντηση. Tο split fin το ανέφερα γιατί το ανέφερες και εσύ. Δεν κάνω καμμία υπόθεση για το πόσα έχεις δοκιμάσει ή τι πέδιλα χρησιμοποιείς. Η απάντηση είναι ότι δεν το θέλουν γιατί απλούστατα είναι βάσανο με split fin να κάνεις back kick, ή h-turns και επίσης είναι poor performer με πολύ gear. Και πάλι από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι ισχύει. Όπως βλέπεις κανένας δογματισμός, υπάρχει μια λογικότατη και μάλλον σωστή απάντηση. Κάτι που εσύ απέτυχες μέχρι στιγμής να δώσεις σε οποιοδήποτε σημείο του thread...

@hal: περίπου έτσι... ποιός οργανισμός όμως υπάρχει αφιλοκερδώς; Πάντα IMHO, αυτό που κάνανε, με δύο λόγια, είναι να ραφινάρουνε το hogarthian system και να το πασάρουνε προς πώληση. Εννοείται πως δεν το κάνανε για την ψυχή της μάνας τους. Δεν υπεραμύνομαι, δεν με πληρώνει ο JJ και μεταξύ μας πιστεύω ότι η Halcyon έχει κάποιο πολύ καλό gear αλλά και overpriced...

Αυτό όμως hal που πρέπει να κοιτάμε είναι εσύ και εγώ τι έχουμε να πάρουμε σε εκπαιδευτική αξία από αυτό; Εγώ ξεκινώντας από το διαδίκτυο είπα να δοκιμάσω μερικά από αυτά που λέγανε και είδα ότι δούλευαν αρκετά καλά. Σιγά σιγά, έφτασα να κάνω και το funds, παρόλο που είχα το Trimix ξεκίνησα από την αρχή. Είδα ότι είχα κάτι να κερδίσω σαν δύτης και θεωρώ ότι κέρδισα. That's all... Στο μόνο με το οποίο θα διαφωνήσω είναι ότι δεν είναι μόνο ο άνθρωπος, έχει πολλά να κάνει και με το τι και πως μαθαίνεις...

Σώτος Χριστοδούλου 15-06-08 10:09

Απάντηση: Stroke test
 
Πετάω το CD για να παγώσουμε, είμαι φανατικός, έχω κάνει founda, έχω κατεβάσει το επίπεδο σε λιμανίσιο, πιπιλάω τα ίδια και τα ίδια, κάνω πολιτισκό μανιφέστο, δεν ακούω μία από ότι μου λένε, είμαι είρωνας, κοροιδεύω τους άλλους λέγοντάς τους superman, δεν διαβάζω τα άλλα post, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο να μάθω.

Α και είμαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς και ζητάει τα ρέστα.

Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο?

Καλές βουτιές σε όλους!

GKAM 15-06-08 10:42

Απάντηση: Stroke test
 
Σώτο ναι, έχουμε(τε) μπερδευτεί όλοι. Εγώ για παράδειγμα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί τράβηξες όλα τα αρνητικά σημεία από το thread και πήγες και τα κόλλησες πάνω σου. (π.χ., το λιμανίσιο επίπεδο το πέταξα για NickVas μιας που είναι Πειραιώτης :D). Δε βλέπω το λόγο να αρπάζονται όλοι αμέσως.

Πάρε και μια ακόμα Αμερικανιά: "defensiveness is the key to a closed mind" ;)

/GKAM

(Η πλάκα είναι πως τώρα καταλαβαίνω την εικόνα που μπορεί να δείχνουν σε τρίτους ορισμένες δημόσιες ιντερνετικές αντιπαραθέσεις που είχα στο παρελθόν. Τα πράγματα τελικά φαίνονται πολύ διαφορετικά για όσους είναι έξω απο το χορό. Δε πειράζει, όσο γερνάμε μαθαίνουμε :))

ΥΓ Ελπίζω τώρα να μη μας την πέσουν και οι Πειραιώτες...:rofl:

NickVas 15-06-08 12:10

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14318)
Πετάω το CD για να παγώσουμε, είμαι φανατικός, έχω κάνει founda, έχω κατεβάσει το επίπεδο σε λιμανίσιο, πιπιλάω τα ίδια και τα ίδια, κάνω πολιτισκό μανιφέστο, δεν ακούω μία από ότι μου λένε, είμαι είρωνας, κοροιδεύω τους άλλους λέγοντάς τους superman, δεν διαβάζω τα άλλα post, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο να μάθω.

Α και είμαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς και ζητάει τα ρέστα.

Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο?

Καλές βουτιές σε όλους!

Όχι, δεν έχουμε. Μάλιστα νομίζω ότι είναι το πρώτο σου post που αγγίζεις την αλήθεια.

Με όλη τη καλή μου θέληση θα προσπαθήσω να διασκεδάσω κάποιες από τις εντυπώσεις που σου έχουν δημιουργηθεί με άλλο ένα παράδείγμα.

Όσον αφορά τo ''stroke''. Παλιότερα, γύρω στο 2001 και ενώ είχα κάνει τα tech σχολεία της IANTD παρακαλούσα τον τρίτο της παρέας να κάνει ένα rescue της PADI. Θεωρούσα απαράδεκτο να βαράμε 50αρες και κάτω χωρίς να έχει την παραμικρή εκπαίδευση rescue. Η απάντησή του ήτανε ''...άμα πάθεις κάτι σιγά μη σε βγάλω εγώ από εκεί κάτω με όλα αυτά που κουβαλάς...'' Σώτο μου μετά από σύντομο χρονικό διάστημα (ομολογουμένως και για άλλους, αλλά παρόμοιους λόγους) ξέκοψα. Λοιπόν ναι, τον θεωρώ stroke (stroke=βλαμμένος) και μαζί του πλέον δεν θα πλησίαζα ούτε 100 μέτρα από την παραλία. Εάν θέλεις να με πεις ψωνισμένο για αυτή μου την επιλογή, τότε πες με και θα σου απαντήσω ευχαριστώ. Αυτή φίλε μου είναι η έννοια του stroke. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Στην PADI ίσως τους λένε unsafe divers, στην Ελλάδα ινδιάνους ή απλά μαλ...ες. Η έννοια είναι ακριβώς η ίδια.

Εάν πλέον θέλεις να σου αποδείξω ότι δεν φυλάμε καμμία μυστική γνώση και ψήνεσαι τόοοοοσο πολύ να δεις τι είναι το RD στείλε μου με pm το e-mail σου και θα σου στείλω το pdf του Τ1. Εσύ μετά ως εκπαιδευτής και πιο αρμόδιος από εμένα να κρίνεις τι και πως θα το μεταδώσεις στο κοινό του forum, μπορείς να ανεβάσεις ένα post κανοντάς το. Ταπεινά μέχρι τα 51 μέτρα... Όταν, ή καλύτερα, εφόσον περάσω το T2, ευχαρίστως να επανέλθω βαθύτερος. Προς το παρόν, κάτω από τα 51 (που είναι και η πλειονότητα των καταδύσεων που κάνω) βουτάω με πίνακες από το VPM-B. Εσύ, επειδή είδα το post σου στο thread του RD όπου αναφέρεις πως έχεις πειστεί ότι ο γράφων κατέχει το θέμα, βούτα εκεί με αυτά που σου λέει.

Σώτος Χριστοδούλου 15-06-08 16:49

Απάντηση: Stroke test
 
@NickVas. Φίλε δεν συμφωνούν όλοι μαζί σου. Την άποψή σου λες που τυγχάνει να μην περνάει παμψηφί ως ορθή. Μάλλον η αλήθεια είναι πως έχουμε μοιραστεί άντε να το πω "εξίσου" τις ειρωνίες αφού έχουμε αλληλοειρωνευτεί και "αλληλοσφαχτεί" (τρόπος του λέγειν). Μην κάνεις λοιπόν την πάπια και μην συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο να τσαμπουνάς ότι μόνο ο Σώτος έκανε υπέρβαση και κατάχρηση εκφράσεων αφού και στο τελευταίο σου ποστ είρωνας είσαι. Όχι? Στο κάτω κάτω εσύ έκανες την αρχή σε αυτό το ποστ προκαλώντας και χαρακτηρίζοντάς με είρωνα και μάλιστα σε όλα μου τα άλλα ποστ. Πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο ανεκτικοί εδω μέσα που να μην μου έδωσαν κλωτσιά στον κώλο μετά από 500 σχεδόν εςιρωνικά ποστ? Ε? :p

Αν θέλεις συζήτηση να ρωτάς πρώτα γιατί ρε ****** Σώτο έγραψες αυτό το σχόλιο για τον σούπερμαν? Δεν το πολυκατάλαβα και νομίζω ότι με ειρωνεύεσαι. Για ξήγα το, λοιπόν, πριν σε πω είρωνα κλπ. Μη μου τη βγαίνεις φάτσα κάρτα με χαρακτηρισμούς και θα μιλάμε κόσμια.

Λοιπόν για να ηρεμίσω τις όποιες ανησυχίες σας. Εσένα και του Καμαρινού. Βουτάτε όπως εσείς νομίζετε πιό σωστά. Κανείς δεν θα σας πει stroke. Το κέφι σας το κάνετε και τη βρίσκετε? Θα είμαι ανέμσα σε αυτούς που θα τα βάλουν με όποιον σας κατηγορήσει.

Σε ότι αφορά τώρα την νοοτροπία στην οποία αναφέρεστε (ήτη GUE) νομίζω πως δεν λέτε τίποτε καινούργιο. Απλά έχετε βρεί κάποιους τρόπους να τα πείτε αλλιώς και αυτό το θεωρείτε καινοτομία ενώ δεν είναι.

Έχετε μια νοοτροπία γύρω από την οποία στρέφονται διάφορες αντιλήψεις όπως το γεγονός ότι πιστεύετε πως δεν υπάρχει ψεγάδι στο σύστημα σας και ότι τα άλλα συστήματα δεν έχουν απλά ελλείψεις αλλά έχουν τρομακτικά κενά τα οποία έρχεστε να καλύψετε.

Αντιγραφή από το site της GUE: "GUE’s vibrant history includes both recreational excursions and aggressive exploration diving. This experience has led GUE and likeminded divers around the world to embrace the need for greater diving proficiency. These enhanced skills provide greater enjoyment and less stress while also preserving fragile diving environments."

Ενώ λέει ότι αποσκοπεί στην ανάπτυξη ασφαλών δυτών με δεξιότητες και γνώση (από τους στόχους της GUE: Developing safe, skilled, and knowledgeable divers) έχει καταλήξει σε κάποια στεγανά στερεότυπα από τα οποία κάθε απόκλιση θεωρείται stroke. Πώς το ερμηνεύω αυτό? Πρόκειτε για ένα σύστημα που σε διδάσκει την πειθαρχεία σου αφαιρεί το δικαίωμα της άποψης και της κριτικής σκέψης και σε αποστειρώνει σε ένα ασφαλές περιβάλλον του οποίου τα όρια συμπίπτουν με τα όρια της ασφάλειας και της απόλαυσης. Σε αυτή της κουλτούρα κάποιοι δεν ταιριάζουν όπως εγώ για παράδειγμα.

Αν θέλεις και την προσωπική μου φιλοσοφία σαν αντίποδα της πρότασης GUE έχω με λίγα λόγια να πω τα εξής:

Ο δύτης χρειάζεται αρκετή γνώση και αρκετή εμπειρία. Την γνώση την αποκτά με προσωπική μελέτη με εκπαίδευση με συναναστροφή με άλλους δύτες (και όλοι έχουν κάτι να δώσουν ακόμα και οι φαινομενικά ή οι κατά το τυπικόν λιγότερο ειδήμονες). Με πειραματισμό κάτω από απόλυτα ελεγχώμενες συνθήκες για διαφύλαξη της ασφάλειας του κτίζει την εμπειρία του με τον δικό του προσωπικό ρυθμό. Η κατάδυση θέλει πολλή εμπειρία ή αν μη τι άλλο συνεχή επαφή και σμίλευση των δεξιοτήτων και ανάπτυξη της υδροβιότητας. Χρειάζεται εξοικίωση και συμφιλίωση με το υγρό στοιχείο για να φτάσει κανείς στο επίπεδο να λύνει τα προβλήματα του και τα προβλήματα των άλλων. Πάνω από όλα όμως ο δύτης πρέπει να έχει την σωστή νοοτροπία. Να είναι καλός ακροατής να μην θέτει τον εαυτό του ή τους άλλους σε ρίσκα, να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και γιατί το κάνει. Να δέχεται ότι ένας άλλος δύτης στην παρέα μπορεί να βουτάει με άλλο set up αλλά να είναι γνώστης των ιδιαιτεροτήτων και των διαδικασιών ώστε αν παραστεί ανάγκη να λειτουργήσει σαν μέλος της ομάδας. Στην δικιά μου παρέα δύο κάνουν κατάδυση με Inspiration και άλλοι τρεις με Megalodon. Άλλος βουτά με VR3 και άλλος με κομμένα πλάνα. Και όλα αυτά συνυπάρχουν και λειτουργούν σε μία ομάδα. Προσωπικά έχω κάνει εκπαίδευση και μνε εκπαιδευτή DIR και έχω εντύπωσιαστεί από την ευελιξία που έδινε στο set up του εξοπλισμού, σε μίνι-αλλαγές που θα έκαναν την ζωή του δύτη πιό άνετη και πιό ασφαλή. Καμία ακαμψία δεν διέκρινα στον τρόπο αντιμετόπισης του set up. Αυτή είναι και η πεμπτουσία της εκπαίδευσης. ο εκπαιδευτής λειτουργεί σαν μέντορας ιδιάιτερα σε αυτές τις βαθμιδες εκπαίδευσης και ποτέ σαν λοχαγός εκτός και αν τίθεται θέμα ασφάλειας. Και για να πώ και την αλήθεια μου δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα να βουτάει ένας με δύο φιάλες αριστερά και άλλος με μία αριστερά και μία δεξιά. Δεν μου κάνει να τον πώ stroke και πιστεύω ούτε και συ θα το έκανες. Το να κάνεις ένα test όμως και να χαρακτηρίζεσαι stroke επειδή βουτάς με RR-LL είναι υπερβολικό ως εξοφρενικό. Το πιό πάνω είναι ένα παράδειγμα έτσι? Δεν λέω ότι είναι ο λόγος της αντίδρασής μου αλλά αποτελεί μέρος πολλών τέτοιων σημείων που με οδηγούν στα συμπεράσματα που με οδηγούν. Έχεις βεβαίως το κάθε δικαίωμα να βουτάς όπως θέλεις με την παρέα σου και να έχετε όση ομοιομορφία θέλετε αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να αποκαλείτε τους άλλους stokάδες επειδή είναι διαφορετικοί από εσάς. Μην μου πείτε ότι δεν το κάνατε διότι απλά δεν θα σας πιστέψω. ;)

Σώτος Χριστοδούλου 15-06-08 17:00

Απάντηση: Stroke test
 
Για κάτι άλλα αμερικάνικα σλόγκαν που παρατίθεντε κατά καιρούς ουδένα σχόλιο δεν αξίζει από μέρους μου. Πραγματικά θεωρώ χάσιμο χρόνου να ασχολούμε με την άποψη του καθενός που προτρέχει και νομίζει ότι οι συνειρμοί της σκέψης του είναι τέτοιοι που του επιτρέπουν αλαθητί να χρησιμοποιεί παρομοιώσεις και να πιστεύει ότι είναι και σχετικές με τον στόχο του.

Thanos 15-06-08 17:02

Απάντηση: Stroke test
 
Σορρυ που επεμβαίνω ...

Αυτό....
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14328)

Ενώ λέει ότι αποσκοπεί στην ανάπτυξη ασφαλών δυτών με δεξιότητες και γνώση (από τους στόχους της GUE: Developing safe, skilled, and knowledgeable divers) έχει καταλήξει σε κάποια στεγανά στερεότυπα από τα οποία κάθε απόκλιση θεωρείται stroke. Πώς το ερμηνεύω αυτό? Πρόκειτε για ένα σύστημα που σε διδάσκει την πειθαρχεία σου αφαιρεί το δικαίωμα της άποψης και της κριτικής σκέψης και σε αποστειρώνει σε ένα ασφαλές περιβάλλον του οποίου τα όρια συμπίπτουν με τα όρια της ασφάλειας και της απόλαυσης. Σε αυτή της κουλτούρα κάποιοι δεν ταιριάζουν όπως εγώ για παράδειγμα.

με αυτό...
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14328)
Προσωπικά έχω κάνει εκπαίδευση και μνε εκπαιδευτή DIR και έχω εντύπωσιαστεί από την ευελιξία που έδινε στο set up του εξοπλισμού, σε μίνι-αλλαγές που θα έκαναν την ζωή του δύτη πιό άνετη και πιό ασφαλή. Καμία ακαμψία δεν διέκρινα στον τρόπο αντιμετόπισης του set up. Αυτή είναι και η πεμπτουσία της εκπαίδευσης. ο εκπαιδευτής λειτουργεί σαν μέντορας ιδιάιτερα σε αυτές τις βαθμιδες εκπαίδευσης και ποτέ σαν λοχαγός εκτός και αν τίθεται θέμα ασφάλειας.

έχουν μια μικρή διαφορά ;):)

Σώτος Χριστοδούλου 15-06-08 17:10

Απάντηση: Stroke test
 
Άντε ρε Θάνε και νόμιζα πως απέδωσα το νόημα μέτα από 2000 λέξεις ποστ.

To νόημα είναι πως για μένα δεν τίθεται θέμα να βάζουμε ταμπέλες. Ένας εκπαιδευτής GUE μπορεί να είναι καλός μέτριος ώς κακός. Ανάλογα με το τι έχει να δώσει και το πώς το δίνει. Το ίδιο ισχύει για όλους τους οργανισμούς και ας μην επιδιώκουμε την καταξίωση μέσα από την ταμπέλα μας. Πολύ περισσότερο ας μην επιδιώκουμε να χαρακτηρίζουμε δύτες με βάση τις ταμπέλες και τα χαρτιά τους. Αν αφαιρέσουμε για λίγο τις ταμπέλες και αν αναπτύξουμε κριτική ικανότητα και βάλουμε και δυό μεζούρες ειλικρίνεια δεν χρειάζόμαστε κανένα τεστάκι να μας πει πόσο strokάδες είμαστε. Διαφορετικά είμαστε για νάμαστε ρε Θάνο.

Θα το χαιρόμουν αν κάποιος με έκρινε και με χαρακτήριζε από κάτι που κάνω λάθος παρά με βάση το που έκανα την εκπαίδευσή μου.

NickVas 15-06-08 17:18

Απάντηση: Stroke test
 
@ sotos

Ναί, είμαι είρωνας, εσύ μου έδωσες το δικαίωμα. Δεν ξεκίνησα έτσι, (όπως εσύ) αλλά έγινα στην πορεία εφόσον έγινε πλέον φανερό οτι δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλαβεις αυτά που γράφω. Μετά πλέον από το post του Yan, του Θάνου αλλά και τα δικά μου συνεχίζεις και νομίζεις ότι όποιoς βουτάει έστω και λίγο διαφορετικά από την πεπατημένη της GUE αντιμετωπίζεται σαν stroke...

Btw, φιάλες δεξιά δεν μπαίνουν επειδή υπάρχει συντριπτική πιθανότητα να μπλεχτεί το long hose την στιγμή που δίνεις σε ένα OOG emergency, δηλαδή την χειρότερη δυνατή. Βασικά αυτός είναι ο λόγος που δεν μπαίνει τίποτα από δεξιά... Right side is for long hose only... Εάν λοιπόν έβλεπα κάποιον να έρχεται με long hose και φιάλες δεξιά θα του το εξηγούσα και θα βλέπαμε πως δουλεύει το θέμα. Σώτο όπως βλέπεις για άλλη μια φορά υπάρχει λογική εξήγηση και για άλλη μια φορά στη δίνω χωρίς ίχνος σνομπισμού ή φύλαξης ''κρυφής'' γνώσης.

Αυτό που θα αρνηθώ να κάνω είναι να συνεχίσω τον διάλογο στα ατελείωτα κατεβατά που γράφεις και που αποτελούν μια τυφλή, αστοιχείωτη επίθεση χωρίς επιχειρήματα.

Thanos 15-06-08 17:28

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14331)
Άντε ρε Θάνε και νόμιζα πως απέδωσα το νόημα μέτα από 2000 λέξεις ποστ.

To νόημα είναι πως για μένα δεν τίθεται θέμα να βάζουμε ταμπέλες. Ένας εκπαιδευτής GUE μπορεί να είναι καλός μέτριος ώς κακός. Ανάλογα με το τι έχει να δώσει και το πώς το δίνει. Το ίδιο ισχύει για όλους τους οργανισμούς και ας μην επιδιώκουμε την καταξίωση μέσα από την ταμπέλα μας. Πολύ περισσότερο ας μην επιδιώκουμε να χαρακτηρίζουμε δύτες με βάση τις ταμπέλες και τα χαρτιά τους. Αν αφαιρέσουμε για λίγο τις ταμπέλες και αν αναπτύξουμε κριτική ικανότητα και βάλουμε και δυό μεζούρες ειλικρίνεια δεν χρειάζόμαστε κανένα τεστάκι να μας πει πόσο strokάδες είμαστε. Διαφορετικά είμαστε για νάμαστε ρε Θάνο.

Θα το χαιρόμουν αν κάποιος με έκρινε και με χαρακτήριζε από κάτι που κάνω λάθος παρά με βάση το που έκανα την εκπαίδευσή μου.

Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε όλοι...

Όπως επίσης συμφωνούμε ότι και η εκπαίδευση μας κάνει καλύτερους και πιο ασφαλείς δύτες.. ο καθένας απο εμάς μπορεί να φτιάξει ένα σταθμό Trimix στην αποθήκη του, να αγοράσει και το Manual της DSAT, IANTD κλπ και να αρχήσει να βουτάει στα 80μ.

Όλοι πιστεύουμε ότι είμαστε τέλειοι οδηγοί μέχρι που να συμβεί το μοιραίο.. το ίδιο και με τις καταδύσεις. Πολλοί απο εμάς πιστεύουμε ότι αυτό που κάνουμε είναι τέλειο γιατί δεν έχουμε δοκιμάσει το διαφορετικό. Ότι είμαστε τρομεροί δύτες μέχρι που να συμβεί κάτι...

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, μην κολάμε στις ταμπέλες... μπορεί σε 5 χρόνια να υπάρχουν 2-3 οργανισμοί που να πρεσβέυουν την DIR-minded φιλοσοφία..

Θα συμφωνήσω εν μέρει με όσα είπες περι μασονίας. Ρώτα τον Νίκο τον Βαρδάκα ποσο καιρό και πόσα σχολεία πρέπει να κάνει για να γίνει GUE Intructor. Όταν σε όλόκληρη Αγγλία μέχρι πριν λίγο καιρό υπήρχαν 2 εκπαιδευτές, φαντάζεσαι τι γίνεται ... έτσι όμως πιστεύω ότι κρατάνε το επίππεδο των εκπαιδευτών πολύ υψηλό.

Τέλος, υπάρχουν αρκετοί Trimix Intructors με 1000+ βουτιές οι οποίοι παραδέχονται ότι το xxx σχολείο που κάνανε των GUE ήταν το καλύτερο σχολείο που έχουν κάνει και έμαθαν πολλά..και θέλαν να το κάνουν για την εμπειρία όχι για επαγγελματικούς σκοπούς

Καλή θέληση να υπάρχει και όλα θα τα βρούμε;)

:geia::geia:

Σώτος Χριστοδούλου 15-06-08 17:33

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14333)
@ sotos

Ναί, είμαι είρωνας, εσύ μου έδωσες το δικαίωμα. Δεν ξεκίνησα έτσι, (όπως εσύ) αλλά έγινα στην πορεία εφόσον έγινε πλέον φανερό οτι δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλαβεις αυτά που γράφω.

Καλά μην τρελλαθούμε κιόλας. Να πως άρχισες για να μην ξεχνιώμαστε:

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14302)

@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε... Γενικά βλέπω ότι παρόλη την ιδέα του fin περί σνομπισμού των DIRαδων μάλλον το αντίθετο ισχύει, άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν και πολλά για το DIR δεν χάνουν ευκαιρία να πετάξουν σπόντες και να κοροιδεύουν χωρίς να έχω δεί κανένα ουσιαστικό επιχείρημα για το που ακριβώς διαφωνούν. Λοιπόν έχω και εγώ μια πρόταση για σένα: επειδή και εγώ ότι σου γράψω στο internet θα στο γράψω :p γιατί δεν κάνεις κανά σχολείο να μάθεις τι είναι αυτό DIR τελος πάντων, να το μάθεις όμως σωστά με τα πως και τα γιατί του. Μπορώ να σου συστήσω και κάποιον εκπαιδευτή εάν θες.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο NickVas (Μήνυμα 14333)
@ sotos

Btw, φιάλες δεξιά δεν μπαίνουν επειδή υπάρχει συντριπτική πιθανότητα να μπλεχτεί το long hose την στιγμή που δίνεις σε ένα OOG emergency, δηλαδή την χειρότερη δυνατή. Βασικά αυτός είναι ο λόγος που δεν μπαίνει τίποτα από δεξιά... Right side is for long hose only... Εάν λοιπόν έβλεπα κάποιον να έρχεται με long hose και φιάλες δεξιά θα του το εξηγούσα και θα βλέπαμε πως δουλεύει το θέμα. Σώτο όπως βλέπεις για άλλη μια φορά υπάρχει λογική εξήγηση και για άλλη μια φορά στη δίνω χωρίς ίχνος σνομπισμού ή φύλαξης ''κρυφής'' γνώσης.

Το είδες αυτό το πράγμα να συμβαίνει έστω και μία φορά στα σχολεία που έκανες του IANTD trimix? Από ποιά πηγή είναι η πληροφορία περί συντρηπτικής πιθανότητας? Και αφού είναι τόσο σίγουρο αυτό που γράφεις γιατί δεν μας γράφεις και κάτι παραπάνω για τις λεπτομερείς στατιστικές παραμέτρους αυτής της πιθανότητας και για το πόσοι δύτες είχαν πρόβλημα λόγω της επιλογής τους να βουτάνε με φιάλη δεξιά? Στις πόσες καταδύσεις? Πόσο ακριβώς αυξάνεται το ρίσκο ημών που βουτάμε με φιάλη στα δεξιά? Εμείς πάντως στην εκπαίδευση (διότι μόνο εκεί χρειάστηκε μέχρι τώρα να δώσουμε το long hose σε OOG situation) δεν είχαμε ποτέ το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσε άρα τα περι συντρηπτικής πιθανότητας τα βλέπω με λίγο σκεπτικισμό.

NickVas 15-06-08 17:44

Απάντηση: Stroke test
 
Θάνο,

έθιξες άλλο ένα θέμα με αρκετό ενδιαφέρον. Ότι λες για τους εκπαιδευτές τους μάλλον ισχύει. Αυτός που μας έκανε το Τ1 παιδευότανε αρκετό καιρό να πάρει το εκπαιδευτικό αυτό και μάλιστα μας είπε ότι πέρασε από φωτιά και σίδερο για να τα καταφέρει...

ενώ άλλοι οργανισμοί κάνουν εκπαιδευτές δύτες με εμπειρία ενός χρόνου ή δια αλληλογραφίας...:thumbdn:

και κάτι για τους μαθητές. Επειδή έχω κάνει στα πλαίσια του Divemaster σε καταδυτικό, είδα και έφριξα. Παίρνανε πτυχίο και άτομα που θέλανε μπρατσάκια... Ξέρεις όταν το συζήτησα τι είπανε; Έλα μωρέ σιγά μη συνεχίσει και βουτάει και μόνος του.

Στο funds από τους οχτώ, τρείς πηραμε tech pass, τέσσερεις rec pass - δηλαδή δεν κρίθηκαν άξιοι να συνεχίσουν στο Τ1 και ένας κόπηκε τελείως.

Στο Τ1 κάναμε όλες τις βουτιές διπλές και τριπλές μέχρι να ικανοποιηθεί ο instructor. Mέχρι την τελευταία μέρα δεν ξέραμε εάν περάσαμε ή όχι...

Αυτά τα ολίγα για training standrads...

NickVas 15-06-08 17:57

Απάντηση: Stroke test
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14335)
Το είδες αυτό το πράγμα να συμβαίνει έστω και μία φορά στα σχολεία που έκανες του IANTD trimix? Από ποιά πηγή είναι η πληροφορία περί συντρηπτικής πιθανότητας? Και αφού είναι τόσο σίγουρο αυτό που γράφεις γιατί δεν μας γράφεις και κάτι παραπάνω για τις λεπτομερείς στατιστικές παραμέτρους αυτής της πιθανότητας και για το πόσοι δύτες είχαν πρόβλημα λόγω της επιλογής τους να βουτάνε με φιάλη δεξιά? Στις πόσες καταδύσεις? Πόσο ακριβώς αυξάνεται το ρίσκο ημών που βουτάμε με φιάλη στα δεξιά? Εμείς πάντως στην εκπαίδευση (διότι μόνο εκεί χρειάστηκε μέχρι τώρα να δώσουμε το long hose σε OOG situation) δεν είχαμε ποτέ το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσε άρα τα περι συντρηπτικής πιθανότητας τα βλέπω με λίγο σκεπτικισμό.

Ok,

ίσως δεν το εξήγησα καλά... Θα μπλέξει τις περισσότερες φορές εάν το routing είναι όπως προβλέπει η GUE και έχεις φιάλη δεξιά. Στατιστικές; το έχω δοκιμάσει και συμβαίνει. Θέλει αρκετή προσπάθεια να τα καταφέρεις και αυτό το extra ζόρι δεν σου χρειάζεται τη στιγμή εκείνη :)

Εάν έχεις φιάλες δεξιά πρέπει να βρεις ένα διαφορετικό routing, πχ. μπορείς να διπλώσεις το long hose σου στη φιάλη (του bg εννοώ). Τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αυτή είναι η απάντηση και γιατί δεν έγινε κάτι τέτοιο στα σχολεία της IANTD. Όσοι είχαν deco tanks στα δεξιά, είχαν το hose διπλωμένο στο πλάϊ της φιάλης, όπως τους είχε προτείνει και ο εκπαιδευτής. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα το ζευγάρι μου να βουτάει έτσι. Απλά θα ήθελα να είχαμε προβάρει το σενάριο πριν τη βουτιά. Αυτό εννοούσα με το 'να δούμε πως δουλεύει'.

Τέλος πάντων, επειδή:

1. περί γενικότερων απόψεων δεν έχω τπτ να προσθέσω και
2. συζητώντας τα πως και τα γιατί έχω την αίσθηση ότι γίνομαι αυτό που (καλώς ή κακώς) κατακρίνω δηλ. ''internet messiah''

θα μου επιτρέψεις να απέχω από περεταίρω συζήτηση. Εάν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να δείς το RD η προτασή μου ισχύει. Εάν ενδιαφέρεσαι - ακαδημαικά - να δεις τα πως και τα γιατί και εφόσον δεν θες να δώσεις χρήματα για σχολείο - σεβαστό και αυτό - στο διαδίκτυο (με όσα limitations αναφέρθηκαν) υπάρχουν ορισμένες αρκετά καλές πηγές πληροφοριών γύρω από τις μεθόδους της GUE.

Συγγνώμη που άλλαξα το post μου, αλλά πιστεύω ότι το κουράσαμε...

:geia:

yan 15-06-08 19:19

Απάντηση: Stroke test
 
Τα κανατε σκ@$%@...

Ακουω συνεχως απο διαφορους (καποιοι απο αυτους δεν ξερουν καν τι ειναι το DIR) περι δογματισμου, μυστικοπαθειας, υπεροψιας μπλα-μπλα-μπλα...

Aνθρωποι που χωρις να εχουν δοκιμασει τιποτα παραπανω απο αυτα που εμαθαν στα – μοιραια – ελλιπη σχολεια τους, κατακεραυνωνουν αλλους που αν μη τι αλλο συνεχως εκπαιδευονται και εξελισσονται.

Λιγο να μπεις μεσα στα της καταδυσης και βλεπεις πολλους DMs, instructors, CDs να μην ξερουν που παν τα τεσσερα, εντος και εκτος νερου. Η εκπαιδευση στην καταδυση (!) ειναι πλεον μια απλη συναλλαγη εμπορου-πελατη, και κανεις δεν φαινεται να κανεις να ενοχλειται απο αυτο.

Ένα "do it right" ή ενα "fundamentals" (τι να τα κανουμε τα fundamentals εμεις οι δυταραδες τρομαρα μας) αρκει οχι απλως για να μην ασχοληθουμε να βρουμε την ουσια αλλα και για να αντιδρασουμε, να επαναστατησουμε και να αρχιζουμε τελικα να κυνηγαμε φαντασματα, αφου αντι να γινουμε εμεις καλυτεροι, προτιμαμε να υποβιβασουμε τους καλυτερους απο μας, γιατι απλα ειναι πιο ευκολο.

**Αναρωτιεμαι τελικα ποιος ειναι ο δογματικος στην υποθεση.**

Σωτο, πλασαρεις τον εαυτο σου σαν ενα ανθρωπο που το ψαχνει πολυ παραπανω απο τον μεσο ορο, ανθρωπο με ερωτηματα που ψαχνει απαντησεις. Ειλικρινα απορω πως γινεται να χεις κολλησει στην ορολογια (συμφωνω πως ειναι τουλαχιστον εκνευριστικη) και αρνεισαι πεισματικα να δεις την ουσια. 100 φορες εγραψε ο Nικος (Bασ) οτι θεωρει "stroke" τον επικυνδυνο δυτη - αυτο που λεει και ο Irvine δλδ - κι εσυ επιμενεις να το παιρνεις προσωπικα. Σε οποιο ερωτημα τεθηκε περι εξοπλισμου, διαδικασιων, whatever, ο Νικος απανταει και επιχειρηματολογει κι εσυ στεκεσαι στο τι υπονοησε ή στο τι ευθεως εννοησε για σενα.

Προσωπικα, οταν απαλλαχθηκα απο τις επαναστατικες μου τασεις και επιτελους εμαθα τι ειναι DIR, GUE κτλ, δεν δυσκολευτηκα καθολου να βρω απαντησεις στα ερωτηματα μου. Και δεν χρειαστηκε (αν και θελω) να κανω καποιο σχολειο GUE, ουτε εχω τιποτα απο halcyon πανω μου. Εσυ/εσεις που δυσκολευεστε και χαρακτηριζετε τους "κακους" μυστικοπαθεις???

Σωτο, δεν ειπε κανεις οτι εισαι κακος δυτης. Σου ειπαν απλα οτι μπορεις να γινεις καλυτερος (γι αυτο θελω).

@ NickVas: κατι πρεπει να κανεις με τα PR σου boy… με την ειρωνεια και τους χαρακτηρισμους χανεις το δικιο σου. Και εχεις δικιο και το ξερεις καλυτερα απο μενα.
Και μην μου πεις "κυριε, κυριε αυτος αρχισε πρωτος"!


Cheers
:geia:

Thanos 15-06-08 21:24

Απάντηση: Stroke test
 
Και επειδή η συζήτηση κατέληξε στο γνωστό Doing It Right,
εδώ μπορείτε να διαβάσετε ένα απο τα πρώτα ( ;; ) σχετικό άρθρο/πηγή του "κακού" απο το 1995.

Σώτος Χριστοδούλου 15-06-08 22:25

Απάντηση: Stroke test
 
Τό άρθρο Θάνο που παραθέτεις έχει ιστορικό ενδιαφέρον. :)

Αν μου επιτρέπεις ένα μικρό σχόλιο επι τούτου. Ο Irvine έχει ακολουθήσει ένα από τα γνωστά μοτίβα που ακολουθάμε στο μάρκετινγκ. Διαπιστώνω ότι υπάρχει ένα πρόβλημα στην αρχή επιδιώκω να πείσω τον αναγνώστη ότι το πρόβλημα έχει σημαντικές διαστάσεις για να έρθω μετά να του προσφέρω τη λύση. Ετσι με παραστατικό τρόπο, χρησιμοποιώντας ένα δύτη που δεν φαίνεται αν είναι αληθινός ή φανταστικός. Πολύ νερό πίνει όμως αν είναι αληθινός ο δύτης του παραδείγματος καθώς ένας δύτης που πάει να κάνει ένα technical course σπηλαιοκατάδυσης για διείσδυση στα 1000 πόδια δεν πάει έτσι όπως περίγραφει ο Irvine. Στη συνέχεια αναφέρεται σε μια κατάσταση όπου εκπαιδευτές δεν κατανοούν τα μαθηματικά του λυκείου αλλά παρόλαυτά διδάσκουν academics και εδώ αρχίζει να ακουμπάει αρκετές ευαίσθητες χορδές γιάτί όντως έχει δίκαιο. Αναφέρεται επίσης σε set up εξοπλισμού που κάτω από την διακιολογία της προσωπικής επιλογής βλέπει πράγματα επικίνδυνα. Κατ' εμέ αυτό είναι η μισή αλήθεια καθώς η προσωπική επιλογή παίζει ενίοτε σημαντικό και κάτω από την σωστή τεκμηρίωση κάποιο ρόλο στο πώς θα επιλέξει να βουτά κάποιος και δεν αποτελεί πάντα τεκμήριο για την απόδειξη του λάθους. Μιλάει για μια κατάσταση που οδεύει άσχημα και ολοένα το πρόβλημα φαίνεται να μεγαλώνει για να μην τα πολυλογούμε. Έχει τώρα κεντρίσει το ενδιαφέρον μου και συνεχίζω το διάβασμα. Σε αρκετά από αυτά που γράφει συμφωνώ και σε άλλα τον βρίσκω λίγο απόλυτο ώς ακραίο αλλά θέλω να δώ που θα καταλήξει. Έτσι συνεχίζω το διάβασμα του άρθρου. Παρουσιάζει κάποιες σοβαρές πραγματικότητες όπως το keep it simple, be in shape, don't do a contingency plan for non-problems κλπ. Έχοντας ίσως κατά νου κάποια πλάνα απαγγελματικά ο Irvine γυρνάει το θέμα στο set up και στρέφει τώρα την ανάλυσή του στον Hogarth. Και εδώ έχει αρκετά σημεία στα οποία δεν είναι λάθος. Το πρόβλημα κατ' εμέ που έχει σηκώσει μια θύελλα και όχι χωρίς λόγο σίγουρα διότι χωρίς φωτιά καπνός δεν βγαίνει έχει την βάση του στον τρόπο προσέγγισης και στο ύφος και όλο αυτό συνοψίζεται στον επίλογο που ακούγεται σαν τηλεοπτική διαφήμιση: If it's not clean and simple is not Hogarthian. If it's not Hogarthian it's not right. If you are not doing it right, don't do it at all!

Είναι γνωστό το τι ακολούθησε.

Το άρθρο πρόκειτε για μία τοποθέτηση που ο τρόπος γραφής της καμία σχέση δεν είχε με επιστημονική μελέτη ή με κάποια επίσημη τοποθέτηση όπως αυτές που βλέπουμε κατά καιρούς από την DAN για παράδειγμα στις οποίες ο επιστημονικός τρόπος γραφής και η τεκμηρίωση όχι μόνο διακρίνονται αμυδρά αλλά η ύπαρξή τους είναι τόσο εμφανής σε σημείο να σε πείθει κιόλας. Αν και παρουσιάζει πολλές αλήθειες ανέμεσα σε λίγες κινδυνολογίες και κάποιες υπερβολές, ο κύριος Irvine στο τέλος κατευθύνει τα πράγματα κάπου. Διαφαίνεται η πρόθεση του να κάνει θετική διαφίμηση και παράλληλα αρνητική διαφίμηση του ανταγωνιστικού ροιόντος. Ξέρουμε ότι στην Αμερική αυτό επιτρέπεται και αποτελεί μέρος της καθημερινής τους κουλτούρας έτσι δεν παραξενεύομαι με το στυλ. Διαφαίνεται μάλιστα ότι έχει και κάποιο στόχο για να κάνει ένα επόμενο βήμα διότι δεν νομίζω το άρθρο να αποτελούσε απλώς μια κραυγή αγανάκτησης και μια φωνή για να επιστρέψει ο καταδυτικός κόσμος πίσω στα βασικά και τα απλά και τα ασφαλή από φιλανθρωπεία ή από πραγματικό ενδιαφέρον. Κάποιοι άλλοι μπορεί ίσως να υπεραμύνονται του επιλόγου ισχυριζώμενοι ότι ο Irvine δεν θεωρεί μόνο το Hogarthian style σαν σωστό αλλά και όλα τα άλλα που πληρούν τους κανόνες του Hogarth. Είναι όμως γεγονός ότι χωρίζει έτσι με μια μονοκονδυλιά το σωστό από το λάθος και το ονομάζει κιόλας. Δεν μένει μόνο στο κομμάτι όπου στηρίζει τα πλεονεκτήματα του Hogarthian set up αλλά επεκτείνεται προκλητικά οπνομάζοντας οτιδήποτε άλλο λάθος, και καλεί όλους τους άλλους μάλιστα να σταματήσουν να το κάνουν αφού το κάνουν λάθος. Αυτή είναι η ερμηνεία που έχουν δώσει και οι χιλιάδες άλλοι εκτός από εμένα που αντέδρασαν. Η όλη υπόθεση αν αποτελεί τέχνασμα μάρκετινγκ μπορώ να πω πως έχει καταφέρει να προκαλέσει το ενδιαφέρον και να κάνει όλους τους άλλους να συζητήσουν για αυτό τον κύριο που ίσως μέχρι τότε ελάχιστοι να τον γνώριζαν. Αν είναι όμως είναι η απόλυτη και ειλικρινής άποψή του, τότε θα έλεγα πως κάτι δεν είναι σωστό.

Dimitris Galon 15-06-08 23:30

Απάντηση: Stroke test
 
Καλησπέρα Σώτο.
Όντας κι΄ εγώ μέλος του non-profit organization GUE και έχοντας κάνει το course Fundamentals GUE με τον Tom Karch (Fundy and Cave-1 Instructor), εδώ στην Γερμανία, κάπου νοιώθω άσχημα με την επίθεση στο πρόσωπο σου, όλων όσων διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους για την υποτιθέμενη ειρωνεία σου έναντι των GUE θέσεων και πρακτικών. Πρέπει επίσης να σου πω ότι έχοντας διαβάσει τα περισσότερα μηνύματα σου μέχρι σήμερα, δεν διέκρινα -εγώ προσωπικά-, πουθενά ειρωνεία, τουναντίον μάλιστα διαπίστωσα ότι όλα σου σχεδόν τα μηνύματα τα διαχέει ένα πηγαίο και λεπτό χιούμορ, γεγονός που δείχνει άνθρωπο με ευφυΐα και ευαισθησίες.
Θα ήθελα λοιπόν να αναφερθώ σε ορισμένα θέματα όπως τα κατανόησα εγώ, μέσα από την δικιά μου εμπειρία και την επαφή με την GUE εκπαίδευση του επιπέδου που τελείωσα. Επίσης θα ήθελα να σου αναφέρω γενικότερες σκέψεις και προβληματισμούς μου σε σχέση με τις GUE καταδυτικές κατευθύνσεις που γνωρίζω ή βλέπω γύρω μου.Και κάτι τελευταίο, θέλω να σου αναφέρω ότι στους GUE κύκλους που συναναστρέφομαι δεν έχω ζήσει ανάλογη συμπεριφορά, το αντίθετο μάλιστα, υπάρχει μια low profile αντιμετώπιση των άλλων οργανισμών και των εκπαιδευτών τους. Αφήνουν τους μαθητές να δουν μόνοι τους τις διαφορές σε καταδυτικό επίπεδο, διαφορές όμως οι οποίες είναι έντονες και εμφανείς.
Σώτο, κάθε ανθρώπινη ομάδα, είτε εθνική, είτε θρησκευτική, είτε ερασιτεχνών αυτοδυτών, είτε συλλεκτών γραμματοσήμων, αποτελείται από ανεξάρτητες προσωπικότητες οι οποίες εκπροσωπούν κατά πρώτον τον εαυτό τους. Έτσι οι διαφορετικές συμπεριφορές, κώδικες επικοινωνίας, αξίες, εξωτερικά και εσωτερικά προφίλ κλπ., ποικίλουν, οπότε θα ήταν καλό να μην κάνεις το λάθος να βάλεις όλους όσους έχουν σχέση με το „DIR“ και τους „GUE“ σ΄ ένα τσουβάλι. Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να το κάνεις, ακόμα κι΄ αν χρησιμοποιείς το δεύτερο πρόσωπο του πληθυντικού. Είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα στους GUE πιστοποιημένους δύτες θα συναντήσεις αρκετές φορές και κάποιους οι οποίοι πληρούν τα χαρακτηριστικά που αναφέρει ο George Irvine στο ποστ που παρέθεσε ο Yan,„Usually they wish to prove something to themselves or others, or to overcome some internal fears“, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το σύστημα είναι λάθος.

Περί DIR
Μετά από ένα άρθρο ενός από τους ιδρυτές των GUE, του George Irvine, με τον τίτλο „Do it Right, Or Don´t Do it!“, το παρέθεσε ο Θάνος σε προηγούμενο ποστ, το διάβασες και το ανέλυσες ήδη, άρχισε να διαδίδεται στους καταδυτικούς κύκλους, αργά αλλά σταθερά, η ορολογία DIR, η οποία αναφέρεται στις καταδυτικές τεχνικές, την μεθοδολογία και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούσε η ομάδα Woodville Karst Plain Project (WKPP), που πραγματοποιούσε και πραγματοποιεί καταδύσεις στο σύστημα σπηλαίων της βόρειας Φλόριδας.
Το άρθρο του Irvine διέπεται σίγουρα από έντονη πολεμική, αλλά και από λογικούς προβληματισμούς με λειτουργικές λύσεις, και τελειώνει με τον αφορισμό, που ήδη ανέφερες:

With all of the macho deep-air divers and officious nouveau techies running around, it is easy to lose sight of the basics, and the objective, which is to have fun. If it doesn´t feel like fun, then it´s not. If it´s not clean and simple, it´s not Hogarthian. If it´s not Hogarthian, it´s not right. If you´re not doing it right, don´t do it at all.

Σίγουρα η ορολογία DIR δεν είναι και η καλύτερη, μια και εμπεριέχει έντονη πολεμική στον τίτλο της, αλλά διαδόθηκε και επικράτησε έτσι. Σήμερα γίνεται προσπάθεια ν΄ αλλάξει, μια και η εφαρμογή των πρακτικών αυτών έχει διαδοθεί αρκετά παίρνοντας την θέση της στην διεθνή καταδυτική σκηνή, και η πολεμική της κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
Η δικιά μου αντιμετώπιση ήταν στην αρχή επιφυλακτική. Ένας από τους εκπαιδευτές μου στα σχολεία IANTD που έκανα, ο Dirk Zielinsky, έδινε εκείνο το διάστημα εξετάσεις για να γίνει εκπαιδευτής των GUE. Έτσι πολλές φορές σύγκρινε τα δυο συστήματα και πρότεινε αλλαγές a la GUE, οι οποίες ομολογουμένως, για μένα, ήταν πιο λειτουργικές και πιο αποτελεσματικές. Βλέποντας λοιπόν ότι το σύστημα και η εκπαίδευση που πρότειναν οι GUE ήταν πιο ολοκληρωμένο, με εκατοντάδες λεπτομέρειες οι οποίες στηρίζονταν σε απλές λειτουργικές κατευθύνσεις, υποβοηθώντας η μια την άλλη, με οδήγησε να εξετάσω με μεγαλύτερη προσοχή το σύστημα αυτό. Διαπίστωσα ότι πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο σύστημα το οποίο πρέπει να δεχθεί κανείς ολόκληρο και όχι μόνο μερικά διαφοροποιημένα κομμάτια του. Είναι, κατά την γνώμη μου, ένα σύστημα το οποίο είναι σε θέση να λειτουργήσει σωστά μόνο αν το αποδεχθεί κανείς ως έχει, χωρίς να κάνει περικοπές ή προσωπικές επιλογές, και ναι έχεις δίκιο, έχει κάτι μιλιταριστικό με την τυποποίηση του εξοπλισμού και των διαδικασιών, αλλά το αποτέλεσμα μετράει καθώς δίνει την δυνατότητα μεγαλύτερης ασφάλειας μιας και οι διαδικασίες είναι ομοιογενείς. Ότι χρησιμοποιώ εγώ, χρησιμοποιεί και ο καταδυτικός μου σύντροφος, οι διαδικασίες είναι τυποποιημένες και γνωρίζω ανά πάσα στιγμή τι κάνει και σε τι κατάσταση βρίσκεται, όπως το ίδιο ισχύει και γι΄ αυτόν σε σχέση με μένα.
Έκανα λοιπόν ένα σχολείο Fundamentals, το οποίο απευθύνεται σε όλους τους δύτες, ανεξαρτήτως επιπέδου. Σκοπός του είναι η δημιουργία των σωστών βάσεων πάνω στις οποίες θα στηριχθούν τα επόμενα σχολεία Cave-1, Cave-2, και Cave-3, καθώς και Tech-1, Tech-2, και Tech-3. Για εκείνους που δεν θέλουν να συνεχίσουν την GUE εκπαίδευση, προσφέρει μια πρώτη και άμεση επαφή με την GUE εκπαίδευση και φιλοσοφία. Στο course αυτό διδάσκονται στον μαθητή κατά πρώτον σωστή πλευστότητα και τριμάρισμα, τεχνικές προώθησης, frog kick, flutter kick, backward kick, helicopter turn, V-Drill και S-Drill, χρησιμοποίηση lift bag ή SMB, minimum gas κλπ., καθώς και ελεγχόμενη ανάδυση με τρία μέτρα το λεπτό με στάση ενός λεπτού στα 15, 12, 9, 6 και 3 μέτρα, για να ακολουθήσει ελεγχόμενη κατάδυση στο αρχικό βάθος. Σε όλες τις ασκήσεις δίνεται τεράστια προσοχή στην οριζοντιωμένη πλευστότητα και το τριμάρισμα. Από το πόσο άνετα νοιώθει ο μαθητής κατά την διάρκεια της εκτέλεσης των ασκήσεων και από το πόσο είναι σε θέση να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες που αυτές θέτουν, διατηρώντας ταυτόχρονα σταθερή την πλευστότητα του με οριζοντιωμένο το σώμα του, καθορίζει αν ο μαθητής θα επιτύχει στις εξετάσεις ή όχι. Αν επιτύχει τότε ανάλογα με τις ικανότητες του και τον εξοπλισμό που διαθέτει, πιστοποιείτε για το αν θα συνεχίσει σε technical ή σε recreational επίπεδο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν γίνονται χάρες, ούτε δίνεται πιστοποίηση αν ο μαθητής δεν είναι σε θέση να δείξει ότι πραγματικά είναι σε θέση να πραγματοποιήσει με ευχέρεια και σιγουριά αυτό που θα του ζητηθεί. Γενικά η συμμετοχή και τα χρήματα που πληρώνεις για το course, δεν σημαίνει ότι θα πιστοποιηθείς οπωσδήποτε. Από τα τέσσερα άτομα που ήμασταν στο δικό μου course, το ένας κόπηκε και το άλλο δεν πιστοποιήθηκε για παραπέρα Tech εκπαίδευση. Το Fundamentals κράτησε τέσσερις ημέρες, φοβερά φορτωμένες με θεωρία και δυο καταδύσεις την ημέρα.
Σώτο, καταδύομαι από το 1976 και μέχρι στιγμής το Fundamentals των GUE είναι το καλύτερο, πιο πλήρες, πιο απαιτητικό και πιο χρήσιμο σχολείο που έχω κάνει. Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε κάθε δύτη, ανεξαρτήτως επιπέδου και εμπειρίας. Είναι πραγματικά, πάντα κατά την γνώμη μου και χωρίς να θέλω να πιέσω κανέναν, μια άλλη προσέγγιση στο θέμα κατάδυση.
Ελπίζω να παρέκαμψα κάποιες τουλάχιστον από τις άμυνες σου.
Επίσης όπως είδες δεν αναφέρθηκα καθόλου στο marketing.
Καλό σου βράδυ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:31.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.