Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή... (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=371)

Κώστας 28-08-07 23:09

Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
:cool: τι εχεται να πειτε για τον πρωτο σας εκπαιδευτη? :D

...δεκτα και τα καντηλια:madwife: .αν λεω ...:thumbdn:

...γενικα για εκπαιδευτες?:confused:

πως ηταν η πρωτη σας φορα?:crazy:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ 29-08-07 11:16

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Ο πρωτος μου εκπαιδευτης ηταν ο Παυλος ο Στεφανιδης στο Μediterranean dive center, ο οποιος τωρα εχει καταδυτικο στη Σαντορινη.

Ηταν χειμωνας, θυμαμαι, του 1998 και την πρωτη μερα που θα πηγαιναμε στη θαλασσα χιονιζε! Οταν τον ρωτησα αν θα βουτηξουμε με αυτο το καιρο μου απαντησε οτι υποβρυχιως δε χιονιζει.

Το σχολειο ηταν αψογο και βεβαια οι εντυπωσεις αριστες....

Ο παυλος ειναι αυτος που μου ανοιξε το δρομο στην καταδυση ερασιτεχνικα και επαγγελματικα και θα του ειμαι για παντα ευγνωμων.

xristiana 29-08-07 17:27

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
καλα εγώ δεν εχω και τόσο καλό μνημονικό.. εξάλλου, μετά τα μαθήματα αρχισαν και τα ζόρια με το σχολείο και μετά εφυγα κι από την πόλη.. καταλαβένετε.. τεσπα στο θέμα μας... Αν και στη θεωρία ήταν πολύ καλός (να φανταστείτε κάναμε τα μαθήματα σε αντιπροσωπεία της ΤΟΥΟΤΑ χεχε!) στην πράξη μου τα χαλούσε λίγο.. Άντε μετά να πείσεις τους "μαθητές" σου ότι πρέπει να κόψουν το κάπνισμα.. Αυτός ήταν δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις 3 λεπτά πριν τη βουτιά.. χεχεχε..

Ηλίας 05-09-07 21:24

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Ήμουν πολύ τυχερός! Ο πρώτος μου εκπαιδευτής πιστεύω είναι απο τους καλύτερους που υπάρχουν στο χώρο... Αν και άργησα να πάρω το Open Water, άξιζε την αναμονή... η εκπαίδευσή μου ήταν άρτια και ουσιαστική!

Κυριάκος 06-09-07 09:34

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Ο πρώτος (και δεύτερος μετά..) εκπαιδευτής ήταν (γιατί είναι σε διαδικασία απόσυρσης) λίγο θεωρητικός, φωνακλάς :madwife:και αυστηρός και μας την έλεγε συνέχεια :angyr:. Και ήταν και λιιιίγο πιο τσιμπημένος στην τιμή από τους άλλους. Και τελείωσα το σχολείο με μέτριες εντυπώσεις... ώσπου άρχισα τις βουτιές μόνος μου (απογαλακτισμός), με συνεχή προτροπή από αυτόν (που από ότι έχω καταλάβει πλέον είναι λίγο σπάνιο). Πηγαίναμε για βουτιά με το καταδυτικό και μας έδιωχνε με δυο μπουκάλες :geia:, να πάμε να βουτήξουμε και να γυρίσουμε για αναφορά... Στην περαιτέρω καταδυτική εμπειρία μου ανακάλυψα τί εκτίμηση του είχαν οι συνάδελφοί του, που μας έδειχναν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη όταν έβλεπαν το όνομά του στην :cool:, καθώς και το γεγονός οτι μας είχε κάνει επιπλέον εκπαίδευση και ασκήσεις από τις απαιτήσεις για Open Water. :2drunk:

Thanos 06-09-07 10:51

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Άμα δεν σας πειράζει, πείτε μας και τα ονόματά τους... μην μας αφήνετε να μαντεύουμε :)

Κυριάκος 06-09-07 11:02

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 3568)
Άμα δεν σας πειράζει, πείτε μας και τα ονόματά τους... μην μας αφήνετε να μαντεύουμε :)

Είναι σωστό? μήπως δεν πρέπει να δώσουμε έναυσμα για υπο-οθονιακές κατηγορίες ή διαφημίσεις?

Thanos 06-09-07 11:11

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Κυριάκος (Μήνυμα 3569)
Είναι σωστό? μήπως δεν πρέπει να δώσουμε έναυσμα για υπο-οθονιακές κατηγορίες ή διαφημίσεις?

Ο καλός εκπαιδευτής πρέπει να διαφημίζεται και ο κακός να είναι παράδειγμα προς αποφυγή.. το βλέπω πιο σωστό απο υπόγεια κουτσομπολιά/σχόλεια,ένα είδος σπασμένου τηλέφωνου.

Θέμα διαφήμισης σε αυτό το φόρουμ δεν υπήρξε ποτέ.. τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους :)

Κυριάκος 06-09-07 11:25

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 3570)
Ο καλός εκπαιδευτής πρέπει να διαφημίζεται και ο κακός να είναι παράδειγμα προς αποφυγή.. το βλέπω πιο σωστό απο υπόγεια κουτσομπολιά/σχόλεια,ένα είδος σπασμένου τηλέφωνου.

Θέμα διαφήμισης σε αυτό το φόρουμ δεν υπήρξε ποτέ.. τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους :)


:thumbup:

Γιώργος Ευστρατίου, τότε NAUI... τώρα ANDI και PADI.
Tώρα συνεχίζει ο γιος του, αλλά δεν τον έχω γνωρίσει σαν εκπαιδευτή.

Skipper 06-09-07 13:19

Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...
 
Εχω φτάσει στο συμπέρασμα πως, ανεξάρτητα από σχολές και συστήματα, υπάρχουν τόσοι τρόποι εκπαίδευσης όσοι και εκπαιδευτές. Ο κάθε "δάσκαλος" δίνει παραπάνω έμφαση σε κάποια πράγματα και λιγότερο σε άλλα. Εχω δεί άλλους να επιμένουν παραπάνω στα θέματα ασφάλειας, άλλους στην πλευστότητα, άλλους στην υδροβιότητα, κλπ. και εν τέλει, δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν ο άλφα είναι καλύτερος από τον βήτα.

Εγώ πάντως θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που είχα τον Σέργιο πρώτο μου εκπαιδευτή. Έχει την φήμη του αυστηρού, ιδιαίτερα στα ζητήματα ασφάλειας, κάτι που όμως, σε μένα, έκανε καλό. Ετσι, για να δώσω ένα παράδειγμα, έμαθα να αφαιρώ αυτόματα τα βάρη μόλις φτάσω στο σημείο εξόδου ή στο φουσκωτό και εντυπωσιάζομαι βλέποντας δύτη να πασχίζει να κρατηθεί στην επιφάνεια με 10 κιλά στην μέση αφού πρώτα έχει αφαιρέσει πέδιλα μάσκα και BC. Ετσι, επίσης, έμαθα να μην αγχώνομαι αν ξαφνικά βρεθώ χωρίς μάσκα κλπ. κλπ.

Βεβαίως υπάρχουν και μερικά πράγματα στα οποία έμεινα πίσω. Η πλευστότητά μου ήταν άθλια για μεγάλο διάστημα. Είχα κενά στην θεωρία που "δεν χτύπησαν" στο διαγώνισμα και που ανακάλυψα και κάλυψα στη συνέχεια κλπ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:28.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.