Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών. (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3027)

elpapas 28-09-08 18:26

Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Έχουμε προβληματιστεί αρκετές φορές για τις παροχές των καταδυτικών κέντρων ως προς τις τιμές σε σχέση με το τι προσφέρουν.

Πρόλογος.
Θα πας σε ένα μέρος, δεν έχεις εξοπλισμό μαζί σου για να βουτήξεις και θέλεις να νοικιάσεις για να πας με το ζευγάρι σου για βουτιά.

Ερώτηση
1) Τι ποσό θα διαθέσεις για να νοικιάσεις πλήρη εξοπλισμό; (στολή ολόσωμη 5χιλ, μποτάκια - , πέδιλα, μάσκα, ρυθμιστή, τζάκετ, φιάλη 12l)

2) Σε τι κατάσταση περιμένεις να είναι;
Εννοείτε ότι τα παίρνεις – βουτάς – τα επιστρέφεις στην ίδια κατάσταση που τα πήρες, όλα αυτά μέσα σε 2 ώρες.

Χρηστος Ευθυμιου 04-10-08 12:44

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο elpapas (Μήνυμα 18665)
Έχουμε προβληματιστεί αρκετές φορές για τις παροχές των καταδυτικών κέντρων ως προς τις τιμές σε σχέση με το τι προσφέρουν.

Πρόλογος.
Θα πας σε ένα μέρος, δεν έχεις εξοπλισμό μαζί σου για να βουτήξεις και θέλεις να νοικιάσεις για να πας με το ζευγάρι σου για βουτιά.

Ερώτηση
1) Τι ποσό θα διαθέσεις για να νοικιάσεις πλήρη εξοπλισμό; (στολή ολόσωμη 5χιλ, μποτάκια - , πέδιλα, μάσκα, ρυθμιστή, τζάκετ, φιάλη 12l)

2) Σε τι κατάσταση περιμένεις να είναι;
Εννοείτε ότι τα παίρνεις – βουτάς – τα επιστρέφεις στην ίδια κατάσταση που τα πήρες, όλα αυτά μέσα σε 2 ώρες.

Για την Ελλάδα μάλλον δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια. Ας δούμε όμως πως δουλεύει ένα καταδυτικό στις Άλπεις (τυχαία επιλογή).

Πρόκειται για ένα καταδυτικό στις Άλπεις (Αυστρία) που διακρίνει κανείς σωστό επαγγελματισμό. διότι,

α) ξέρεις από την αρχή πόσο θα πληρώσεις
β) τι υπηρεσίες σου προσφέρει.

Θα σας μεταφράσω μερικές από τις υπηρεσίες που προσφέρει και τις τιμές που αναγράφονται στο Site του καταδυτικού.

Τιμοκατάλογος 2008

Ενοικίαση εξοπλισμού € / ημέρα
(έχεις τον εξοπλισμό διαθέσιμο όλη μέρα για 2 ή και 3 βουτιές)
  • Πλήρη εξοπλισμό 40 €
  • Μάσκα πέδιλα αναπνευστήρα 7 €
  • Ζώνη και όσα βάρη χρειαζονται 4 €
  • Στολή, γάντια, μποτάκια 25 €
  • Ρυθμιστή με πιεσόμετρο 7 €
  • Divecomputer 7.-
  • Jacket 7.-
  • Φιάλη 10 Lt 7.-
  • Φιάλη 12 Lt 8.-
  • Φιάλη 15 Lt 9.-
  • Υποβρύχιο φακό 50 W 10.-
  • Aquazepp UW Scooter 40.-

Το απίστευτο όμως είναι το παρακάτω.

Μονάδα πλήρωσης φιαλών.

• Πληρώνετε μόνο τον αέρα που θα συμπληρώσετε στην φιάλη σας.
• Γεμίζετε μόνοι σας (αυτοεξυπηρέτηση μετά από ενημέρωση) με κέρματα του 1 € .
• 10 Lt / 200 BAR: ca. 4 €
• Θα γεμίζονται μόνο φιάλες που έχουν έλεγχο TÜV.

Με άλλα λόγια πας και με δικό σου εξοπλισμό γεμίζεις τις φιάλες σου και βουτάς όσο θέλεις.

Έχει φροντίσει ακόμα να βλέπουν οι ενδιαφερόμενοι τις εγκαταστάσεις του καταδυτικού και το περιβάλλον που πρόκειται να βουτήξουν.

Ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο και παίξτε με την wepcam κάμερα, αν και ο καιρός αυτή τη στιγμή είναι βροχερός ο κόσμος βουτάει σε ένα υπέροχο τοπίο.

http://webcam.gosautal.net/

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 04-10-08 14:46

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Ενδιαφέρον θέμα. :thumbup:
Μπορώ να σας απαντήσω η θα θεωρηθεί διαφήμιση ? :confused:
Στην Ελλάδα του 2008...
Εμείς το καταδυτικό υλικό το παρέχουμε εντελώς δωρεάν όταν έρχεται κάποιος για κατάδυση μαζί μας.
Σε πόσα καταδυτικά στην Ευρώπη το έχετε δει αυτό ?
Η ποιότητα και η καταλληλότητα του υλικού σε όσους έχουν άδεια παροχέα καταδυτικών υπηρεσιών (συνοδευόμενης κατάδυσης και ενοικίασης εξοπλισμού) ελέγχεται από τον Γαλλικό νηογνώμονα κάθε χρόνο.
Επιπλέον, σε εμάς, η χρέωση ατμοσφαιρικού αέρα είναι 1 ευρώ ανα κυβικό μέτρο (εφόσον δεν θα καταδυθεί μαζί μας).
Η καλοπροαίρετη κριτική είναι πάντα ευπρόσδεκτη αλλά υπάρχουν άτομα που ασκούν κριτική σε καταδυτικά χωρίς καν να έχουν πάει ποτέ εκεί... (δεν αναφέρομαι σε εσάς Χρήστο και Ηλία).
Επίσης αν δεν κάνω λάθος οι κάμερες απαγορεύονται στην Ελλάδα διότι εμπίπτουν σε θέματα που αφορούν τα προσωπικά δεδομένα (άλλο είναι το να υπάρχει κάμερα ασφαλείας και άλλο να προβάλεις τους πελάτες στο internet …)
Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε κριτική και στον εποικοδομητικό διάλογο ...

akef 04-10-08 16:56

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Κώστα άστο, εσύ μην μιλάς!!!! Μακάρι τα μισά καταδυτικά στην Ελλάδα να είχαν την οργάνωση, τον εξοπλισμό αλλά κυρίως τις τιμές που έχεις εσύ.

(Χέσ....κα άμα θεωρηθεί διαφήμιση. Πρέπει επιτέλους να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να στηρίζουμε τους επαγγελματίες που μας εξυπηρετούν).

Για να δω όμως ποιος άλλος επαγγελματίας θα βγει να πει τα δικά του. Και μην ακούσω για τιμές μελών και μη μελών!!! Μιλάμε οτι πας κάπου μακρυά από το σπίτι σου να ενοικιάσεις εξοπλισμό, άρα δεν τίθεται θέμα μέλους ή όχι!!!

Οι webcam νομίζω ότι δεν εμπίπτουν στο νόμο περί προσωπικών δεδομένων καθ' ότι δεν κάνουν καταγραφή, απλά απεικόνιση... αλλά και πάλι νομίζω!!!!

seafarer 04-10-08 20:55

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Θα περιμενω τον Ηλια να μιλησει πρωτα.
Μετα θα τα πω και εγω με την σειρα μου.....:fioufiou:

elpapas 04-10-08 22:47

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Αν και ήθελα να μάθω και από άλλους δύτες τη θα έδιναν για ενοικίαση αφού μου ζητήθηκε τότε θα γράψω για την εμπειρία που έζησα.

Τη Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2008 στο καταδυτικό triton στη Χαλκιδική χρέωσε

φιάλη 12l =15€
ρυθμιστή =15€
τζάκετ =10€
στολή ολόσωμη 5χιλ =10€
μποτάκια =5€
πέδιλα =5€
μάσκα =5€
ζώνη – βάρη =5€
σύνολο =70€

ο εξοπλισμός δεν ήταν και στα καλύτερά του, είχε μικροπροβλήματα που σίγουρα σε έναν νέο δύτη δημιουργεί και ένα περισσότερο άγχος.

Το παλικάρι που νοίκιασε ήταν γιατί τελείωσε τώρα κοντά το OW και δεν είχε ακόμα την άποψη – δυνατότητα ως προς το τη θα αγοράσει.
Επίσης το OW έχει και η κοπέλα του δηλ. αυτό σημαίνει πως και οι δύο τους θέλουν 140€ για μία βουτιά από ακτή χωρίς συνοδεία οδηγού από καταδυτικό κέντρο.

Άραγε ποιο θα ήταν το ποσό από το καταδυτικό αν του ζητούσαν να τους ντύσει & οδηγήσει (υπηρεσίες ξενάγησης) ;

Η πρώτη του εμπειρία με καταδυτικό κέντρο πέραν αυτό του σχολείο του ήταν τραγική, σε σημείο να λέει (φυσικά) ότι όχι μόνο δεν θα πλησιάσει το συγκεκριμένο καταδυτικό αλλά και αν ήξερε το τι γίνεται δεν θα ασχολιόταν με αυτό το σπορ.

Με αυτή την λογική – χρέωση θα πρέπει να ήμαστε ευχαριστημένη αν βουτάμε σε καταδυτικά κέντρα και χρεώνουν 100€. (αναφορά για το συγκεκριμένο post) http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2956)

kristalia 04-10-08 22:52

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο elpapas (Μήνυμα 19017)
Αν και ήθελα να μάθω και από άλλους δύτες τη θα έδιναν για ενοικίαση αφού μου ζητήθηκε τότε θα γράψω για την εμπειρία που έζησα.

Τη Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2008 στο καταδυτικό triton στη Χαλκιδική χρέωσε

φιάλη 12l =15€
ρυθμιστή =15€
τζάκετ =10€
στολή ολόσωμη 5χιλ =10€
μποτάκια =5€
πέδιλα =5€
μάσκα =5€
ζώνη – βάρη =5€
σύνολο =70€

ο εξοπλισμός δεν ήταν και στα καλύτερά του, είχε μικροπροβλήματα που σίγουρα σε έναν νέο δύτη δημιουργεί και ένα περισσότερο άγχος.

Το παλικάρι που νοίκιασε ήταν γιατί τελείωσε τώρα κοντά το OW και δεν είχε ακόμα την άποψη – δυνατότητα ως προς το τη θα αγοράσει.
Επίσης το OW έχει και η κοπέλα του δηλ. αυτό σημαίνει πως και οι δύο τους θέλουν 140€ για μία βουτιά από ακτή χωρίς συνοδεία οδηγού από καταδυτικό κέντρο.

Άραγε ποιο θα ήταν το ποσό από το καταδυτικό αν του ζητούσαν να τους ντύσει & οδηγήσει (υπηρεσίες ξενάγησης) ;

Η πρώτη του εμπειρία με καταδυτικό κέντρο πέραν αυτό του σχολείο του ήταν τραγική, σε σημείο να λέει (φυσικά) ότι όχι μόνο δεν θα πλησιάσει το συγκεκριμένο καταδυτικό αλλά και αν ήξερε το τι γίνεται δεν θα ασχολιόταν με αυτό το σπορ.

Με αυτή την λογική – χρέωση θα πρέπει να ήμαστε ευχαριστημένη αν βουτάμε σε καταδυτικά κέντρα και χρεώνουν 100€. (αναφορά για το συγκεκριμένο post) http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2956)


Έλεος !!!! :thumbdn::thumbdn::thumbdn:

epsilon 04-10-08 23:15

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
ας μη βγάζουμε συμπεράσματα αμέσως , σίγουρα απ' ότι βλέπω τον αγαπητό συναγωνιστή τον σκίσανε όμως .......αν και η γνώμη μου για τους ιδιοκτήτες του Triton είναι η καλύτερη. Κι εγώ πήγα στη Σκιάθο πριν 3 χρόνια με πλήρη εξοπλισμό και γεμάτη μπουκάλα!!!!! για βουτιά με σκάφος σε περιοχή (Τσουγκριά)που απείχε από τη βάση ~ 2 μίλια και μου ζήτησε € 65 (τελικά καταλήξαμε στα € 20)
Μερικοί λειτουργούν όπου σε βρούν

Σώτος Χριστοδούλου 04-10-08 23:40

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Αν ενδιαφέρει για σκοπούς σύγκρισης με μια αγορά που δεν είναι και πολύ μακρυά, για την Κύπρο μιλάω, οι τιμές παίζουν περίπου στα εξής:

Ενοικίαση πλήρους εξοπλισμού για μία ημέρα από τις 7 το πρωί μέχρι τις 7 το άλλο πρωί (φιάλη 12 ως 18 Λίτρα, Ρυθμιστής με μανόμετρο και βαθύμετρο, BCD, Wet suit, βάρη, μάσκα, πέδιλα μποτάκια και αναπνευστήρας από 30 ώς 35 Ευρώ. Αν καθυστερήσει κανείς δεν του παίρνουν το κεφάλι ειδικά τα καταδυτικά της Λευκωσίας που μπορεί να σου ενοιιάσουν εξοπλισμο για μία μέρα από την Παρασκευή το απόγευμα και να τον επιστρέψεις Σάββατο βράδυ.

Κατάδυση με σκάφος με καταδυτικό με ενοικίαση πλήρους εξοπλισμού - €40 ως €60.

Κατάδυση με σκάφος με ενοικίαση φιάλης και βαρών μόνο - €35 ώς €45

Κατάδυση στο Ζηνοβία με φαγητό, δωρεάν καφέδες, νερό, και ιδιόκτητο εξοπλισμό (2 καταδύσεις) - €25 - €30.

Κατάδυση με καταδυτικό χωρίς σκάφος με ενοικίαση εξοπλισμού - €30 ως €45

Κατάδυση με καταδυτικό χωρίς σκάφος με φιάλη και βάρη - €20 μέχρι €35.

Κατάδυση με καταδυτικό από την ακτή με ιδιόκτητο εξοπλισμό - δεν ευδοκιμεί στην Κύπρο. Η κάτάδυση είναι ανοικτή σε όλες τις περιοχές κτός από στρατιωτικές περιοχές, λιμάνια, αγκυροβόλια πλοίων και ιχθυοκαλιέργειες. ;)

Αέρα μπορεί κανείς να γεμίσει από 2 ώς 5 Ευρώ ανάλογα με την περιοχή και ανάλογα με τη φιάλη.

Οι πιό πάνω τιμές είναι από διάφορα καταδυτικά κέντρα. Οτιδήποτε πάνω από αυτές τις τιμές θεωρείται υπερβολή για την τοπική αγορά.

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 05-10-08 02:01

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Σώτο :thumbup:
Τιμές Λαυρίου (ευρωπαϊκές - χωρίς ειδικές προσφορές).

Ενοικίαση πλήρους εξοπλισμού φιάλη, Ρυθμιστής με κονσόλα , BCD, Wetsuit, βάρη, μάσκα, πέδιλα μποτάκια και αναπνευστήρας 20

Κατάδυση με σκάφος (περιλαμβάνει & ναυαγιοκατάδυση) με καταδυτικό με ενοικίαση πλήρους εξοπλισμού – 35 € ως 40 € (40 € είναι όταν η απόσταση είναι πάνω 10 ναυτικά μίλια)

Κατάδυση με καταδυτικό χωρίς σκάφος με ενοικίαση πλήρους εξοπλισμού - 20

Ενοικίαση φιάλης για κατάδυση χωρίς καταδυτικό 5
Ενοικίαση ρυθμιστού για κατάδυση χωρίς καταδυτικό 5
BCD για κατάδυση χωρίς καταδυτικό 5

Εξοπλισμός για technicaldiving
Διπλές φιάλες με manifold 10
Σάκος με backplate κομπλέ 5
Φιάλη (αλουμινίου) πλάγιας αγκίστρωσης κομπλέ 5
Κατάδυση technicaldiving με το καταδυτικό από σκάφος 50

ΑΕΡΙΑ
Αέρας 1 € ανα κυβικό
Οξυγόνο (ιατρικό) 2 € ανα κυβικό
Ήλιον 99,999% (με πιστοποιητικό) 20 € ανα κυβικό
Αργόν 2 € ανα κυβικό

* Υποχρεωτικά & δωρεάν ανάλυση αερίων οξυγόνου και ηλίου.

Physalia 05-10-08 09:59

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
μου αρέσει πολύ αυτό το θέμα διότι είναι μια συγκριτική συλλογή τιμών και παροχών που μπορεί να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη στον πελάτη!!!

(Θα ήθελα να παρακαλέσω τους επαγγελματίες σε περίπτωση μελλοντικής αλλαγής τιμών να ενημερώνουν τα ποστ τους για να μην έχουμε μπερδέματα)

:geia:

Physalia 05-10-08 11:14

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Να προσθέσω επίσης ότι γενικά πάει πολύς καιρός από τότε που νοίκιασα οτιδήποτε άλλο εκτός από μπουκάλα ή γέμισμα, οπότε πέρα από αυτά δεν μπορώ να έχω άποψη.

Συγχύζομαι ιδιαίτερα με τα καταδυτικά που ΔΕΝ νοικιάζουν/χρεώνουν οτιδήποτε από τα παραπάνω ΧΩΡΙΣ συνοδεία.
(δε νιώθω ασφάλεια να με συνοδεύουν άγνωστοι στις βουτιές μου :rolleyes:)

Για βουτιά με σκάφος δε θα έδινα παραπάνω από 25-30 ευρώ (με φιάλη) για κανέναν προορισμό. Αν όμως η χρέωση ήταν μικρότερη, θα ήμουν πολύ πιο τακτική πελάτις των καταδυτικών.

akef 05-10-08 14:43

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 19036)
Συγχύζομαι ιδιαίτερα με τα καταδυτικά που ΔΕΝ νοικιάζουν/χρεώνουν οτιδήποτε από τα παραπάνω ΧΩΡΙΣ συνοδεία.

ΧΑ!! Πέρνα μια βόλτα από το Kifissia Divers Marimar και ζήτα μια φιάλη ....!!!!

Παράθεση:

Για βουτιά με σκάφος δε θα έδινα παραπάνω από 25-30 ευρώ (με φιάλη) για κανέναν προορισμό.
Αν βρεθεί τέτοια τιμή στην αγορά εγώ δεσμεύομαι να κοιμάμαι μέσα στο καταδυτικό και να εκτελώ χρέη νυχτοφύλακα!!!!

fivos 05-10-08 15:28

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο akef (Μήνυμα 19047)
Αν βρεθεί τέτοια τιμή στην αγορά εγώ δεσμεύομαι να κοιμάμαι μέσα στο καταδυτικό και να εκτελώ χρέη νυχτοφύλακα!!!!

Υπερβάλεις και ...σε βλέπω νυχτοφύλακα !! :D
Φέτος το καλοκαίρι ήμουν στη Ζάκυνθο στο Turle-Beach Diving Center

Οι τιμές για κατάδυση με σκάφος (φιάλη - βάρη) ξεκινάνε από 30 ευρώ και πέφτουν στα 22 ευρώ για πάνω από 10 καταδύσεις και στα 19 ευρώ για πάνω από 15 καταδύσεις.

Το καταδυτικό έχει χρόνο ζωής πάνω από 10 χρόνια και παει μια χαρά (κάνει μέχρι και 3 καταδύσεις τη μέρα x 15-20 δύτες τη φορά τους μήνες αιχμής).
Απλά το λέω, για να μην ακούσω πάλι το επιχείρημα-καραμέλα ότι δεν είναι βιώσιμη η επιχείρηση αν έχει τέτοιες τιμές...

Επίσης οι τιμές βρίσκονται αναρτημένες στο site του καταδυτικού, δεν είναι "μυστικό" όπως συμβαίνει με πολλά άλλα καταδυτικά κέντρα που προσπαθούν να σε πιάσουν όπου μπορούν ή που αλλάζουν τις τιμές τους ανάλογα με το αν είσαι τουρίστας ή Έλληνας (άλλη ξεφτίλα αυτή).


ΥΓ: Δεν είναι ο σκοπός μου να κάνω διαφήμιση σε καμμιά περίπτωση αλλά πρέπει να βλέπουμε και την άλλη πλευρά για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.
ΝΑΙ υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες που το βλέπουν μακροπρόθεσμα και όχι στη φιλοσοφία "τι θα αρπάξουμε φέτος" και ΝΑΙ υπάρχουν και λογικές, φτηνές τιμές !

Physalia 05-10-08 15:44

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
akef μα καλά, που βουτάς;;; :confused:
Έχω κάνει τουλάχιστον 5-6 βουτιές με σκάφος φέτος με αυτές τις τιμές, Αθήνα και επαρχία....

Thanos 05-10-08 16:34

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο akef (Μήνυμα 19047)
ΧΑ!! Πέρνα μια βόλτα από το Kifissia Divers Marimar και ζήτα μια φιάλη ....!!!!



Αν βρεθεί τέτοια τιμή στην αγορά εγώ δεσμεύομαι να κοιμάμαι μέσα στο καταδυτικό και να εκτελώ χρέη νυχτοφύλακα!!!!

Σάμο πηγαίνεις ;;;;

30 Ευρώ, με πλήρη εξοπλισμό...

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 05-10-08 18:16

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Μαρία ομολογώ ότι με έπιασες αδιάβαστο … αναφέρεις τιμές καταδυτικού ?
η αναφέρεις τιμές με σκάφος «φίλων» σε κατάσταση οικονομική κατάσταση ρεφενέ ?
Μιλώντας για καταδύσεις από σκάφος ένα άλλο σημαντικό θέμα εκτός από τις τιμές που δεν έχετε θίξει είναι το θέμα της ασφάλειας που προσωπικά εγώ θεωρώ σημαντικότερο από τα γιούρια.

Physalia 05-10-08 18:31

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 19065)
Μαρία ομολογώ ότι με έπιασες αδιάβαστο … αναφέρεις τιμές καταδυτικού ?
η αναφέρεις τιμές με σκάφος «φίλων» σε κατάσταση οικονομική κατάσταση ρεφενέ ?
Μιλώντας για καταδύσεις από σκάφος ένα άλλο σημαντικό θέμα εκτός από τις τιμές που δεν έχετε θίξει είναι το θέμα της ασφάλειας που προσωπικά εγώ θεωρώ σημαντικότερο από τα γιούρια.

Πραγματικά απορώ που σας κάνει εντύπωση αφού το καταδυτικό για το οποίο μιλάω δεν είναι δα και κανένα άγνωστο στο χώρο.
Αλλά μια και τα λέμε όλα με το όνομά τους, το καταδυτικό κέντρο Diving Store χρεώνει τις βουτιές με σκάφος και φιάλη και συνοδούς και ασφάλεια και πλύσιμο εξπλισμού και ντους μετά, 30 ευρώ*. Ορίστε, με αναγκάσατε να κάνω διαφήμιση τώρα. (Ειρήνηηηη, τώρα χρωστάς προσφορές για τα μέλη του Συλλόγου μας :D)

Επίσης σε πρόσφατες εξορμήσεις μου σε Αιγινα και Πόρο ρώτησα τιμές για βουτιά με σκάφος και στις δύο περιπτώσεις μου ειπαν 25-30 ευρω.
Δεν έχω βουτήξει με τα καταδυτικά αυτά, δεν εγγυώμαι τις υπηρεσίες τους, οπότε προτιμάω να μην πω ονόματα.

*Δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορετικές τιμές για τα μέλη του κλαμπ

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 05-10-08 19:19

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Δεν γνώριζα για Αίγινα - Πόρο ούτε για το Diving store. Ευχαριστώ :thumbup:
Εφόσον τα καταδυτικά κάνουν προσπάθειες βελτίωσης υπηρεσιών πρέπει αυτές οι ενέργειες να επιβραβεύονται.
Το διαδίκτυο ως μέσο επικοινωνίας βελτιώνει σημαντικά τα επίπεδα ανταγωνιστικότητας που σαν τελικό κερδισμένο αποδέκτη έχουν τον καταδυόμενο.

emmy 05-10-08 21:28

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 19053)
Υπερβάλεις και ...σε βλέπω νυχτοφύλακα !! :D

Και δεν θα υπάρχει κανένας τριγύρω να σε ακούει να γκρινιάζεις!!!:p

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fivos (Μήνυμα 19053)
Φέτος το καλοκαίρι ήμουν στη Ζάκυνθο στο Turle-Beach Diving CenterΟι τιμές για κατάδυση με σκάφος (φιάλη - βάρη) ξεκινάνε από 30 ευρώ και πέφτουν στα 22 ευρώ για πάνω από 10 καταδύσεις και στα 19 ευρώ για πάνω από 15 καταδύσεις.

Οι αρχικές τιμές που αναφέρεις είναι για τους ''ξένους''. Ο Τίμος αγαπάει τα ''ντόπια'' παιδιά...:evil:
Πέρυσι το καλοκάιρι για 4 βουτιές ( Χ 2 άτομα), πληρώσαμε μόνο 23ευρώ την βουτιά! (εξοπλισμός δικός μας).


Τις ίδιες τιμές είχε και το άλλο καταδυτικό της περιοχής (100μέτρα πιο πάνω), αλλά μας την έσπασε που δεν μίλαγε ΚΑΝΕΝΑΣ ελληνικά, νιώσαμε ''μη καλοδεχούμενοι'' και επομένως θεωρήσαμε ότι οι υπηρεσίες του υστερούσαν σε σχέση με του Turtle-Beach...:angyr:

ppetross21 06-10-08 08:18

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο epsilon (Μήνυμα 19022)
αν και η γνώμη μου για τους ιδιοκτήτες του Triton είναι η καλύτερη.

και η δικιά μου γνώμη είναι η καλύτερη ,
ειδικά σε θέματα κοινωνικών σχέσεων....Ευγενέστατοι , χαμογελαστοί , ανοιχτόκαρδοι.Τις περισσότερες φορές γεμίζω αέρα σ αυτούς.
Κόστος:5€ αέρας , 8€ έως 36% ΕΑΝΧ, 12€ πάνω απο 36%.
Κόστος σχολείου PADI NITROX το βασικό για ξεκίνημα 280€-300€.

και για να λέμε τα πράγματα με τ όνομα τους χωρίς να αδικούμε κανέναν , το έτερο καταδυτικό της Θεσσαλονίκης το seaworld , κάνει το σχολείο PADI nitrox , αλλά φιάλες ΕΑΝΧ δεν γεμίζει.

υγ.
Πάλι κακός έγινα "ο κακός." :geia:

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 06-10-08 10:15

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Σε λίγα χρόνια το Nitrox (EANx) σε σχέση με τον αέρα θα είναι σαν την αμόλυβδη βενζίνη την και την σούπερ.! Θα λέμε στα καταδυτικά : θέλω αέρα ..σαν να ζητάμε βενζίνη απλή σούπερ στα βενζινάδικα σήμερα ... :rofl:
Το μέλλον είναι το Nitrox (EANx) όχι μόνο λόγω της αύξησης χρόνων αλλά κυρίως διότι παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια (χρόνους αποκορεσμού κλπ).
Στο δικό μας καταδυτικό το πλέον 50% των φιαλών είναι Nitrox (EANx) και το ποσοστό διαρκώς αυξάνετε. Οι εκπαιδευτές και συνοδοί που πραγματοποιούν περισσότερες από δυο καταδύσεις ημερησίως νιώθουν την διάφορα στην ¨κούραση¨ του αέρα.
Ο κόσμος προσαρμόζετε με ότι εντοπίζει διαθέσιμο, μερικές φορές όταν υπάρχει επιλογή για το ασφαλέστερο & κάποιος διαπιστώσει τα πλεονεκτήματα του Nitrox (EANx) δύσκολα γυρίζει στον αέρα.
Με την προϋπόθεση φυσικά ότι η δυνατότητα απόκτησης είναι σε λογικά πλαίσια.
Εμείς στα πλαίσια του να παρακινήσουμε τους ανθρώπους μας να χρησιμοποιούν Nitrox (EANx) το παρέχουμε εντελώς δωρεάν σε όλους τους απόφοιτους (Nitrox/(EANx) /technical/trimix) του κέντρου.
Όταν μπορείς να λαμβάνεις δωρεάν Nitrox (EANx) γιατί να επιλέξεις αέρα ?
Το βασικό σκεπτικό αυτής της ιδέας είναι ότι όταν ο καταδυόμενος καταδύεται με μεγαλύτερη ασφάλεια και εμείς σαν καταδυτικό μειώνουμε το ρίσκο και αυξάνουμε τις δυνατότητες καταδύσεων.

elpapas 06-10-08 10:20

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Πέτρο & Νίκο θα συμφωνήσω ότι είναι ευγενικοί , χαμογλαστή κ.α τα παιδιά του triton αλλά δεν έχει σχέσει αυτό δεν θέλω να πάω για καφε μαζί τους. Εγώ τους θέλω ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.

θα νοίκιαζες εξοπλισμό με 70ευρώ επειδή σου χαμογέλασε;

Η δική μου ερώτηση ήταν
1) Τι ποσό θα διαθέσεις για να νοικιάσεις πλήρη εξοπλισμό; (στολή ολόσωμη 5χιλ, μποτάκια - πέδιλα, μάσκα,ζώνη - βάρη, ρυθμιστή, τζάκετ, φιάλη 12l)
2) Σε τι κατάσταση περιμένεις να είναι;

Και όχι πως βλέπουμε τους πωλητές μας.

Δυστηχώς κανένα άλλο καταδυτικό δεν νοικιάζει εξοπλισμό στη Θεσσαλονίκη – Χαλκιδική και το ξέρουν αυτό.

andreas 06-10-08 10:39

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 19101)
Εμείς στα πλαίσια του να παρακινήσουμε τους ανθρώπους μας να χρησιμοποιούν Nitrox (EANx) το παρέχουμε εντελώς δωρεάν σε όλους τους απόφοιτους (Nitrox/(EANx) /technical/trimix) του κέντρου.

Κι όσοι το έχουν ήδη το PADI ENRICHED AIR DIVER ?

DimitrisK 06-10-08 10:47

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο elpapas (Μήνυμα 19102)
Δυστηχώς κανένα άλλο καταδυτικό δεν νοικιάζει εξοπλισμό στη Θεσσαλονίκη – Χαλκιδική και το ξέρουν αυτό.

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει καταδυτικός πλυθησμός στη Θεσσαλονίκη. Πόσοι βουτάνε όλο το χρόνο 10 - 15 το πολύ?
Οι πιο πολλοί είναι καλοκαιρινοί τύποι για χαλαρές βουτιές και φραπέ. Τι να το κάνουν το nitrox? Για μια βουτιά στα 20m μέγιστο και σύνολο 30-35 λεπτά? Άσε που το καλοκαίρι γεμίζει ο τόπος ΝΑ Ευρωπαίους οπότε τι να τους κάνουν τους Έλληνες?

Ανάλογα λοιπόν με τη ζήτηση πάει και η προσφορά.

Zin 06-10-08 10:47

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο elpapas (Μήνυμα 19102)
1) Τι ποσό θα διαθέσεις για να νοικιάσεις πλήρη εξοπλισμό; (στολή ολόσωμη 5χιλ, μποτάκια - πέδιλα, μάσκα,ζώνη - βάρη, ρυθμιστή, τζάκετ, φιάλη 12l)
2) Σε τι κατάσταση περιμένεις να είναι;


Δυστηχώς κανένα άλλο καταδυτικό δεν νοικιάζει εξοπλισμό στη Θεσσαλονίκη – Χαλκιδική και το ξέρουν αυτό.

Δική μου άποψη ειναι οτι 30 ευρώ ειναι η ανώτερη τιμή που θα πρέπει να πληρώσει κάποιος για ενοικίαση πλήρους άριστα συντηρημένου εξοπλισμού..

Απο το εν λόγο καταδυτικο (βλέπε Triton) είχα νοικιάσει και εγω παλαιότερα BCD και ρυθμιστή και ειχα πλήρώσει 30 ευρώ!!
Να σημειώσω οτι το BCD που μου εδωσαν ηταν σε πολύ ασχημη κατασταση.. με τουλάχιστον 2 μπαλώματα που εχαναν αέρα ...και φυσικά δεν ηταν στο νουμερο μου..
:mad:

Physalia 06-10-08 10:50

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 19101)
Εμείς στα πλαίσια του να παρακινήσουμε τους ανθρώπους μας να χρησιμοποιούν Nitrox (EANx) το παρέχουμε εντελώς δωρεάν σε όλους τους απόφοιτους (Nitrox/(EANx) /technical/trimix) του κέντρου.
Όταν μπορείς να λαμβάνεις δωρεάν Nitrox (EANx) γιατί να επιλέξεις αέρα ?
Το βασικό σκεπτικό αυτής της ιδέας είναι ότι όταν ο καταδυόμενος καταδύεται με μεγαλύτερη ασφάλεια και εμείς σαν καταδυτικό μειώνουμε το ρίσκο και αυξάνουμε τις δυνατότητες καταδύσεων.

Εξαιρετικά καλή κίνηση!! :thumbup:

akef 06-10-08 11:03

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Physalia (Μήνυμα 19067)
Πραγματικά απορώ που σας κάνει εντύπωση αφού το καταδυτικό για το οποίο μιλάω δεν είναι δα και κανένα άγνωστο στο χώρο.
Αλλά μια και τα λέμε όλα με το όνομά τους, το καταδυτικό κέντρο Diving Store χρεώνει τις βουτιές με σκάφος και φιάλη και συνοδούς και ασφάλεια και πλύσιμο εξπλισμού και ντους μετά, 30 ευρώ*. Ορίστε, με αναγκάσατε να κάνω διαφήμιση τώρα. (Ειρήνηηηη, τώρα χρωστάς προσφορές για τα μέλη του Συλλόγου μας :D)

Από το site του divingstore (μιας και αναφέρθηκε) :


●09:00 Διπλή Κατάδυση στο Ναύγιο Πατρίς στη Τζιά, ραντεβού στο καταδυτικό 09:00 για βουτιά με το σκάφος μας στο Ναύγιο Πατρίς, για δύτες AOW με 50 καταδύσεις και πάνω. Κόστος καταδύσεις 85 ευρώ (μπουκάλες/βάρη), 95 ευρώ (με όλο το εξοπλισμό).



Αλλά ξέχασα το Πατρίς θωρείται ναυαγιοκατάδυση!!!!

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 06-10-08 11:10

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

παρέχουμε εντελώς δωρεάν σε όλους τους απόφοιτους (Nitrox/(EANx) /technical/trimix) του κέντρου.


Παράθεση:

Κι όσοι το έχουν ήδη το PADI ENRICHED AIR DIVER ?


Ναι δωρεάν δυστηχώς μόνο σε απόφοιτους του κέντρου έχουμε NAUI, PADI, IANTD.
Μάλιστα η PADI έχει πλέον και το manual ΕΑΝx (nitrox) στα Ελληνικά και είναι και πολύ αξιόλογο. :thumbup:

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 06-10-08 11:14

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Ανάλογα λοιπόν με τη ζήτηση πάει και η προσφορά.
:thumbup::thumbup::thumbup:

Σώτος Χριστοδούλου 06-10-08 11:25

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 19101)
Εμείς στα πλαίσια του να παρακινήσουμε τους ανθρώπους μας να χρησιμοποιούν Nitrox (EANx) το παρέχουμε εντελώς δωρεάν σε όλους τους απόφοιτους (Nitrox/(EANx) /technical/trimix) του κέντρου.

Κώστα, δύο-τρεις διευκρινιστικές ερωτήσεις. Παρέχετε εντελώς δωρεάν Nitrox ή χρεώνετε σαν αέρα τα γεμίσματα Nitrox? Το εντελώς δωρεάν έχει κάποιους περιορισμούς ή ισχύει και για απόφοιτους της σχολής σας που έχουν δικιά τους φιάλη και απλώς θέλουν γέμισμα για να καταδυθούν από μόνοι τους? Στην περίπτωση που κάποιος δεν έχει φιάλη και πάρει μία από τις δικές σας για να κάνει κατάδυση από μόνος του, χρεώνετε κάποιο ενοίκιο για τη φιάλη?

ppetross21 06-10-08 11:35

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK (Μήνυμα 19106)
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει καταδυτικός πλυθησμός στη Θεσσαλονίκη. Πόσοι βουτάνε όλο το χρόνο 10 - 15 το πολύ?
Οι πιο πολλοί είναι καλοκαιρινοί τύποι για χαλαρές βουτιές και φραπέ. Τι να το κάνουν το nitrox? Για μια βουτιά στα 20m μέγιστο και σύνολο 30-35 λεπτά? Άσε που το καλοκαίρι γεμίζει ο τόπος ΝΑ Ευρωπαίους οπότε τι να τους κάνουν τους Έλληνες?

Ανάλογα λοιπόν με τη ζήτηση πάει και η προσφορά.

δηλαδή ,..για να καταλάβω ,
αφού δεν υπάρχει ζήτηση ανεβάζουν τις τιμές και εάν ποτέ με αυτές τις τιμές αποφασίσουν να ασχοληθούν με nitrox κάποιοι Θεσσαλονικείς αυτοδύτες ενδεχομένως να αποφασίσουν μείωση τιμών ? ? ?

:banghead: :banghead: :banghead:
Νομίζω ότι αυτό αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία .
Τι να σε κάνω που δεν μπορώ να γεμίζω τις φιάλες μου απο e-shop :(

DimitrisK 06-10-08 11:46

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 (Μήνυμα 19113)
δηλαδή ,..για να καταλάβω ,
αφού δεν υπάρχει ζήτηση ανεβάζουν τις τιμές και εάν ποτέ με αυτές τις τιμές αποφασίσουν να ασχοληθούν με nitrox κάποιοι Θεσσαλονικείς αυτοδύτες ενδεχομένως να αποφασίσουν μείωση τιμών ? ? ?

Αφού είναι μονοπώλειο αυτό συμβαίνει που είναι το παράξενο? Μόνος σου το είπες δεν γεμίζει άλλος nitrox. Αν βγει πολύς κόσμος τότε μόνο θα υπάρξει ανταγωνισμός και μείωση τιμών. Δυστηχώς οι "πρωτοπόροι" πληρώνουν πάντα το λογαριασμό. Σε όλα τα αγαθά και τις υπηρεσίες κάπως έτσι λειτουργεί τι δεν καταλαβαίνεις?
Η κατάδυση ούτε είδος ανάγκης είναι ούτε και "καρτέλ γάλακτος". Όποιος "βλέπει φως" μπαίνει και αν δεν τον συμφέρει φεύγει.
Δεν τους υπερασπίζομαι αλλά βρες κάτι καλύτερο....Γιατί αν πει ότι δεν με ενδιαφέρει το γέμισμα με nitrox τότε θα μείνεις με τον αέρα στο χέρι.
Και μεταξύ μας πόσες φορές έχεις γεμίσει nitrox?

alkis 06-10-08 12:06

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK (Μήνυμα 19114)
Αφού είναι μονοπώλειο αυτό συμβαίνει που είναι το παράξενο? Μόνος σου το είπες δεν γεμίζει άλλος nitrox.

Δημήτρη το οτι είναι μονοπώλειο δε σημαίνει ότι η υπηρεσία δεν είναι ακριβή και αυτό ακριβώς επισημαίνεται. Όλους μας ενώνει η αγάπη για την κατάδυση. Δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική δυνατότητα και αυτός είναι ένας λόγος που γίνεται αυτή η συζήτηση.

ppetross21 06-10-08 12:18

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK (Μήνυμα 19114)
Και μεταξύ μας πόσες φορές έχεις γεμίσει nitrox?

Εάν η απάντηση μου θα προσφέρει κάτι στη συζήτηση , δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε πω ότι:
απο τότε που απέκτησα τη δυνατότητα να βουτάω με ΕΑΝΧ έχω κάνει περισσότερες απο 100 καταδύσεις απο τις οποίες μόνο 2 με χρήση ΕΑΝΧ.
Και όπως πολυ καλά γνωρίζεις , οι καταδύσεις μου γίνονται πάντα σε παρείστικο στυλ 4-5-6... αυτοδύτες , το ίδιο έχουν κάνει και με τα άλλα άτομα.
Δεν βουτάνε με ΕΑΝΧ .

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 06-10-08 12:20

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Κώστα, δύο-τρεις διευκρινιστικές ερωτήσεις. Παρέχετε εντελώς δωρεάν Nitrox ή χρεώνετε σαν αέρα τα γεμίσματα Nitrox? Το εντελώς δωρεάν έχει κάποιους περιορισμούς ή ισχύει και για απόφοιτους της σχολής σας που έχουν δικιά τους φιάλη και απλώς θέλουν γέμισμα για να καταδυθούν από μόνοι τους? Στην περίπτωση που κάποιος δεν έχει φιάλη και πάρει μία από τις δικές σας για να κάνει κατάδυση από μόνος του, χρεώνετε κάποιο ενοίκιο για τη φιάλη?
Χαρά μου Σώτο
Αφορά μόνο απόφοιτους του κέντρου που καταδύονται μαζί μας και περιλαμβάνει φιάλη (μονή η διπλή) με υπεροξυγονομένο μίγμα (ΕΑΝx) έως 40% οξυγόνο εντελώς δωρεάν.
Αν κάποιος (είναι απόφοιτος του κέντρου σε επίπεδο ΕΑΝx / Nitrox κλπ)
έχει φιάλη δικιά του και δεν θέλει του κέντρου μας, του την γεμίζουμε απλώς δωρεάν.

Αυτό δεν έγινε τώρα ούτε είναι ειδική προσφορά, έτσι λειτουργούμε από την ημέρα που ξεκινήσαμε.
Χαιρετισμούς στην όμορφη Κύπρο :geia:

andreas 06-10-08 13:21

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 19121)
Χαρά μου Σώτο
Αφορά μόνο απόφοιτους του κέντρου που καταδύονται μαζί μας και περιλαμβάνει φιάλη (μονή η διπλή) με υπεροξυγονομένο μίγμα (ΕΑΝx) έως 40% οξυγόνο εντελώς δωρεάν.
Αν κάποιος (είναι απόφοιτος του κέντρου σε επίπεδο ΕΑΝx / Nitrox κλπ)
έχει φιάλη δικιά του και δεν θέλει του κέντρου μας, του την γεμίζουμε απλώς δωρεάν.

Αυτό δεν έγινε τώρα ούτε είναι ειδική προσφορά, έτσι λειτουργούμε από την ημέρα που ξεκινήσαμε.
Χαιρετισμούς στην όμορφη Κύπρο :geia:

Κάτι ανάλογο είχα ρωτήσει κι εγώ πιο πάνω. :geia:
O.K. τώρα το κατάλαβα κι εγώ... :rolleyes:
Συγχαρητήρια πάντως, το θεωρώ πολύ μεγάλο βήμα. :thumbup:
Και οι λοιποί, απόφοιτοι άλλου κέντρου, πόσο χρεώνονται ? :confused:

ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 06-10-08 13:37

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Ευχαριστώ Αντρέα
Όταν έχουν πιστοποιηθεί από άλλο κέντρο :
1) Αν καταδυθεί μαζί μας ανεξάρτητα εξοπλισμού (διότι είναι δωρεάν) επιβάρυνση για μίγμα Nitrox / EANx έως 40% σύνολο = 5 ευρώ.
2) Αν ενοικιάσει την φιάλη με μίγμα Nitrox / EANx και δεν έρθει μαζί μας 5 ευρώ φιάλη + 2 ευρώ ανα κυβικό.

DimitrisK 06-10-08 15:04

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ (Μήνυμα 19027)
Οξυγόνο (ιατρικό) 2 € ανα κυβικό
Ήλιον 99,999% (με πιστοποιητικό) 20 € ανα κυβικό.

Τόσο έχουν και χοντρική. Τουλάχιστον Θεσ/νίκη από εκεί που τα αγοράζω.

darisg 07-10-08 09:05

Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 (Μήνυμα 19092)
και η δικιά μου γνώμη είναι η καλύτερη ,
ειδικά σε θέματα κοινωνικών σχέσεων....Ευγενέστατοι , χαμογελαστοί , ανοιχτόκαρδοι.Τις περισσότερες φορές γεμίζω αέρα σ αυτούς.
Κόστος:5€ αέρας , 8€ έως 36% ΕΑΝΧ, 12€ πάνω απο 36%.
Κόστος σχολείου PADI NITROX το βασικό για ξεκίνημα 280€-300€.

Και η δικιά μου, είναι η καλύτερη.......πάντα με το χαμόγελο.......:)

Το κακό είναι ότι το χαμόγελο φεύγει όταν ακούς τέτοιες τιμές.......:eek:

Όσο και να τους συμπαθώ και να τους εκτιμώ...θεωρώ αισχρό να χρεώνεις για ενοικίαση 70€........ δεν μπορώ να δεχτώ καμία δικαιολογία....
(ΕΑΝΧ, 12€ πάνω από 36%) .....:eek: νομίζω ότι έχουμε ξεπεράσει κατα πολύ τα όρια της αισχροκέρδειας..........

Και αναφορικά με τη ζήτηση και τη προσφορά..... έλεος, παντού υπάρχουν όρια.

Να μην μιλήσω και για την ποιότητα των ενοικιαζόμενων υλικών..... ας ήταν μια φορά να νοικιάσει κάποιος γνωστός κάτι και να μην έχει πρόβλημα.....:angry:

Λυπάμαι πολύ που φτάνω στο σημείο να μιλήσω με βαριά λόγια, αλλά και η υπομονή έχει τα όρια της.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.