Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Γυμνοβράγχια από την περιοχή της Ραμνούντας (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=1956)

jdim 07-01-08 19:23

Γυμνοβράγχια από την περιοχή της Ραμνούντας
 
Ένα ναυάγιο που είναι εύκολα προσβάσιμο από την ακτή βρίσκεται στην περιοχή της Ραμνούνας, λίγο μετά τον Μαραθώνα.

Όμορφο ναυάγιο αξίζει τον κόπο μια επίσκεψη αλλά συνήθως η ορατότητα είναι πολύ κακή ενώ συχνά υπάρχει και ένα σχετικό ρευματάκι.

Στα θετικά η απίστευτη macro ζωή που υπάρχει στην περιοχή γενικότερα.

Αρκετός χώρος για τα αυτοκίνητα,



.........

.........

.........

.........

Μπλε 08-01-08 11:35

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
Γιάννη, ευχαριστούμε που μας ταξιδεύεις υποβρυχίως χειμωνιάτικα με τις φωτογραφίες σου!

'Οντως στο ναυάγιο υπάρχει πληθώρα γυμνοβραγχίων (το λέω για τους φανατικούς φωτο-κυνηγούς τους), θα περιμένουμε την επόμενή σου μάκρο-φωτογράφηση για να χαρούμε και την "άλλη" όψη αυτής της κατάδυσης! ;)




Χρόνια μας πολλά για εχθές!!! :2drunk:

D.Poursanidis 08-01-08 12:27

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
Και λοιπον παλικαρια μου

Τι γυμνοβραγχια ειδατε? Μωβακια, και κρεμ ασπρουλακια ή τιποτα περιεργο???

Εχετε αποδειξεις?????

Για δειξτε τιποτα!!!!!!!

jdim 08-01-08 20:55

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα,

Γιάννη αντ' εύχομαι.

Περισσότερες πληροφορίες για το ναυάγιο (όνομα, τύπο κ.ο.κ.) δεν γνωρίζω.
Μοιάζει σαν να έχει καταπλακωθεί από τόνους πέτρας και μεγάλα τμήματα του είναι μισοθαμένα.

Η ορατότητα στο σημείο είναι πολύ κακή...

Φωτογραφίες από μικρό ζωή με ευρυγώνιο φακό είναι δύσκολο να πάρεις.

Ας πούμε ότι κάτι φαίνεται εδώ. το ναυάγιο ήταν γεμάτο από αυτά μεταξύ άλλων.

D.Poursanidis 09-01-08 12:18

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
χμ, Tylodina perversa, φαινεται πως υπήρχαν αρκετες αποικίες απο κιτρινα σφουγγάρια...

Μπλε 09-01-08 12:31

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis (Μήνυμα 7958)
χμ, Tylodina perversa, φαινεται πως υπήρχαν αρκετες αποικίες απο κιτρινα σφουγγάρια...

Είναι τρελοί αυτοί οι "επιστήμονες" !!! :D



Φυσικά και έχει πολλά κίτρινα σφουγγάρια, δεν τα βλέπεις στις φωτογραφίες που έχει ποστάρει παραπάνω?!? :p

D.Poursanidis 09-01-08 12:47

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο grandbleu (Μήνυμα 7959)
Είναι τρελοί αυτοί οι "επιστήμονες" !!! :D



Φυσικά και έχει πολλά κίτρινα σφουγγάρια, δεν τα βλέπεις στις φωτογραφίες που έχει ποστάρει παραπάνω?!? :p


:o:o:o:o:o:o:o:o:o

emmy 10-01-08 15:37

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
Πάντως την προηγούμενη Άνοιξη που βούτηξα στην Ραμνούντα, βρήκα πολλές αποικίες από ''αγελαδίτσες'' βλ.σχετική φώτο, (την επιστημονική ονομασία την αφήνω σε σας...:p).

Επίσης αυτά τα κίτρινα (tylodinες...), είναι γυμνοβράγχια;:confused:
Πιο πολύ με μαλακές πεταλίδες μοιάζουν!
Πράγματι είχε πολλά....




Physalia 12-01-08 14:30

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
Μια που η συζήτηση εξελίσσεται θερμά προς το βιολογικό ενδιαφέρον της περιοχής, πήρα την πρωτοβουλία να μεταφέρω τα σχετικά μηνύματα από το αρχικό θέμα του jdim Ναυάγιο Ραμνούς.

Ας συγκεντρώσουμε εδώ το βιολογικό ενδιαφέρον και ας αφήσουμε το Ναυάγιο για άλλες αναλύσεις από τους αρμόδιους.

Στο μεταξύ, οι αγελαδίτσες σου Έμμυ είναι γυμνοβράγχιο του είδους Peltodoris atromaculata (Bergh, 1880). Τις αγελαδίτσες τις συναντάμε σχεδόν πάντα πάνω σε σφουγγάρια του είδους Petrosia ficiformis (Poiret, 1789). Αυτό είναι το σφουγγάρι που εικονίζεται και στη δική σου φωτογραφία και μπορείς εύκολα να το αναγνωρίζεις και μόνη σου από τη χαρακτηριστική του σκληρότητα και το γεγονός ότι σε αντίθεση με την πλειοψηφία των σπόγγων δεν είναι καθόλου ελαστικό (αν δηλαδή το πιέσεις θα του προκαλέσεις μόνιμη παραμόρφωση).

Σχετικά με τα Tylodinidae τώρα.
Όχι δεν είναι γυμνοβράγχια. Επειδή έχω κι εγώ συγχυστεί στο παρελθόν με όλα αυτά θα επιχειρήσω μια μίνι ταξινομική προσέγγιση.
Καταρχήν μιλάμε για ένα τεράστιο Φύλο, αυτό των Μαλακίων (Mollusca), μια από τις Oμοταξίες (Classes) του οποίου είναι αυτή των Γαστερόποδων (Gastropoda). Μία από τις Υφομοταξίες (Subclasses) των Γαστερόποδων είναι τα Οπισθοβράγχια. Ακολουθούν διάφορες υποδιαιρέσεις των Οπισθοβραγχίων, οι οποίες μεταξύ
άλλων περιλαμβάνουν τις Τάξεις* των Γυμνοβραγχίων (Nudibranchia) και των Νωτασπιδων** (Notaspidae). Στην τελευταία αυτή Τάξη περιλαμβάνονται τα Tylodinidae -που σου θυμίζουν παραφουσκωμένες πεταλίδες- μαζί με τα Umbraculidae, με τα οποία μοιράζονται μεταξύ άλλων τα κοινά χαρακτηριστικά του εξωτερικού πεταλιδόσχημου όστρακου και τα πλευρικά βράγχια.

(Στα Notaspidae ανήκουν επίσης τα Πλευροβράγχια, το κέλυφος των οποίων είναι εσωτερικό στα νεαρά άτομα και μειώνεται ή εξαφανίζεται εντελώς στα ενήλικα.)

Ανακεφαλαιώνοντας:
Τα Γυμνοβράγχια και οι Νωτασπίδες ανήκουν στην ίδια
Ομοταξία (Γαστερόποδα) και την ίδια Υφομοταξία (Οπισθοβράγχια) αλλά από εκεί και πέρα, οι δρόμοι τους χωρίζουν λόγω διάφορων -άλλοτε ορατών σε μας και άλλοτε όχι- χαρακτηριστικών τους....
Σε βοήθησα καθόλου (ή δε θα ξαναρωτήσεις ποτέ τίποτα); :D


*Διόρθωσα την πορηγούμενη λαθεμένη αναφορά μου. Η συστηματική κατάταξη που αναφέρω εδώ βασίζεται στο έγκυρο
European Register of Marine Species (MARBEF)

** Αυτή είναι μια πρόχειρη δική μου μετάφραση του αγγλικού Notaspidae. Ίσως και να το έχω γράψει λάθος, αλλά υποψιάζομαι ότι μάλλον προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις που υποδηλώνουν "ασπίδα (το στρογγυλό κέλυφος) στο πίσω μέρος".

emmy 12-01-08 16:25

Απάντηση: Ναυάγιο Ραμνους
 
Παράθεση:

Σε βοήθησα καθόλου (ή δε θα ξαναρωτήσεις ποτέ τίποτα); :D
:rofl::rofl::rofl:
Γειά σου ρε Μαράκι με τ'αστεία σου!!!

...έχω μείνει άφωνη!!!:eek::eek::eek:
...Κατάλαβα βέβαια ότι τα ''κίτρινα'' δεν είναι γυμνοβράγχια και οτι κάτι παίζει με κάποιες...ωτασπίδες, αλλά μετά το έχασα!!!:D

Πάντως, αν δεν βαριέσαι, θα ήταν πολύ καλό να κάνεις κάποιον πίνακα με φωτογραφίες και τις κατατάξεις/χαρακτηριστικά των ειδών, μπας και καταλάβουμε τίποτα έμεις οι άσχετοι!
(Χρησιμοποιώ πληθυντικό γιατί ευελπιστώ οτι δεν είμαι η μόνη που έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα...):crazy:

...για να σε δω... Θα ξαναβοηθήσεις τόσο πολύ άλλη φορά!!!:evil::p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.