Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός . (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=4564)

ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 15-06-10 19:53

Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Ίσως κάποιες φορές τα λόγια περισσεύουν .....!!!!

Παρέα με ποιον άλλον .???? Καρέλα Γιώργο (ζευγαράκο μου εσύ ).

























Αυτό όμως που μας έκανε να μεθύσουμε από όλες τις απόψεις ήταν η συγκατοίκηση που θα δείτε παρακάτω , πρωτόγνωρη για τα μάτια μας .















Απίστευτο σύμπλεγμα μαλακών και σκληρών κοραλλιών ... ποτέ δεν πίστευα ότι (μετά από πολύ ψάξιμο - κουβάλημα - κόστος οικονομικό αλλά και ψυχικό ) θα βρίσκονταν Dendrofilia Ramea ανάμεσα σε κίτρινες γοργόνιες .
Καλοδεχούμενοι επισκέπτες ..... Εγώ και ο Γιώργος απλά σας ανοίγουμε την όρεξη .
Ζευγάρι ...... :crazy::crazy: Τυχαίο ?????? Δεν νομίζω ..... !!!!!!

Zin 16-06-10 07:00

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
:eek:.. Τελειες οι φωτογραφιές σου Κωστα!! και το θέμα τους εντυπωσιάζει και τον πιο αδιάφορο!

φανταζομαι θα βρισκονται σε "απαγορευτικο" βάθος...:rolleyes:

:geia:

ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 16-06-10 07:19

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Zin (Μήνυμα 41562)
φανταζομαι θα βρισκονται σε "απαγορευτικο" βάθος...:rolleyes:

:geia:

Ζίνα Καλημέρα :geia: σίγουρα δεν είναι στα ρηχά . Άλλωστε ίσως και για αυτό τον λόγο επιβίωσαν για αρκετά χρόνια.

MICHALIS 16-06-10 08:06

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Συγκινητικο το θεαμα και καταπληκτικες οι φωτο :worship::worship: !!! Μπραβο στο .... ζευγος !!!
Εισαι σιγουρος Κωστα οτι τα κιτρινα ειναι γοργονιες ? Μου θυμιζουν ζωανθιδια τυπου Parazoanthus Axinellae , αλλα φυσικα μπορει και να λεω απλα πομπωδεις ηλιθιοτητες λογω αγνοιας :o (please να εισαι επιεικης αν κανω λαθος):D:D

Μυλωνάκης Κων/νος 16-06-10 08:52

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Ωραίο τα κοράλλια σας Κώστα και Γιώργο… εντυπωσιακά!!
Θα ήθελα πολύ να τα δω από κοντά..

Η όρεξη έχει ανοίξει ήδη , και η παρέα είναι κοντά!!! ;);)

geogeo 16-06-10 09:20

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Επ! Εμείς δηλαδή δεν κάνει να έρθουμε? ;)

Κώστα, ωραίες και γαργαλιστικές οι φωτό :thumbup:

ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 16-06-10 09:59

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Μάλλον ο Μηλιώνης περιμένει εμένα να συμπληρώσω γι' αυτό δε σας είπε το καλύτερο! Κάτω από αυτή την ομορφιά που έδειξε με τις φωτογραφίες του κάθετος τοίχος που φτάνει στο χάος και ο τοίχος αυτός γεμάτος με χιλιάδες πορτοκαλί μαλακές γοργονίες η μία επάνω στην άλλη,... ένα δάσος.
Ο πιο όμορφος κοραλένιος τόπος που έχω δεί και ένα από τα καλύτερα "dive sites" της ζωής μου!
Άντε να δω τι θα μπορέσω να κάνω για να το ανεβάσω... Έχουμε και video!
Οργανωθείτε ! ... αλλά η βουτιά ... θέλει τη δική της οργάνωση και ανάλογη εκπαίδευση...:crazy:

πριν από 10 και πλέον χρόνια είχαν φτάσει στα αυτιά μου κάποιες
πληροφορίες γι αυτόν τον τόπο, αλλά και αυτοί που είχαν πάει είχαν δει τις μισές από τις ομορφιές του τόπου. Με τα μέσα που διέθετα τότε και με ζευγάρι ένα Αθηναίο :) φίλο είχα κάνει μια σχετικά βαθιά βουτιά (τη βαθύτερη που είχα κάνει μέχρι τότε....) εκεί αλλά δεν βρήκαμε τίποτα... χρειάζεται το ζευγάρι σου να είναι και λίγο κολόφαρδο από ότι φαίνεται...

ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 16-06-10 09:59

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS (Μήνυμα 41565)
Συγκινητικο το θεαμα και καταπληκτικες οι φωτο :worship::worship: !!! Μπραβο στο .... ζευγος !!!
Εισαι σιγουρος Κωστα οτι τα κιτρινα ειναι γοργονιες ? Μου θυμιζουν ζωανθιδια τυπου Parazoanthus Axinellae , αλλα φυσικα μπορει και να λεω απλα πομπωδεις ηλιθιοτητες λογω αγνοιας :o (please να εισαι επιεικης αν κανω λαθος):D:D


Μιχάλη Καλημέρα :geia: Αν τα παρατηρήσεις λίγο πιο καλά θα καταλάβεις ότι είναι Γοργόνιες paramuricea clavata :).

ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 16-06-10 10:05

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Μήνυμα 41574)
Μάλλον ο Μηλιώνης περιμένει εμένα να συμπληρώσω γι' αυτό δε σας είπε το καλύτερο! Κάτω από αυτή την ομορφιά που έδειξε με τις φωτογραφίες του κάθετος τοίχος που φτάνει στο χάος και ο τοίχος αυτός γεμάτος με χιλιάδες πορτοκαλί μαλακές γοργονίες η μία επάνω στην άλλη,... ένα δάσος.
Ο πιο όμορφος κοραλένιος τόπος που έχω δεί και ένα από τα καλύτερα "dive sites" της ζωής μου!
Άντε να δω τι θα μπορέσω να κάνω για να το ανεβάσω... Έχουμε και video!
Οργανωθείτε ! ... αλλά η βουτιά ... θέλει τη δική της οργάνωση και ανάλογη εκπαίδευση...:crazy:

πριν από 10 και πλέον χρόνια είχαν φτάσει στα αυτιά μου κάποιες
πληροφορίες γι αυτόν τον τόπο, αλλά και αυτοί που είχαν πάει είχαν δει τις μισές από τις ομορφιές του τόπου. Με τα μέσα που διέθετα τότε και με ζευγάρι ένα Αθηναίο :) φίλο είχα κάνει μια σχετικά βαθιά βουτιά (τη βαθύτερη που είχα κάνει μέχρι τότε....) εκεί αλλά δεν βρήκαμε τίποτα... χρειάζεται το ζευγάρι σου να είναι και λίγο κολόφαρδο από ότι φαίνεται...

Να μην τα λέω όλα εγώ ρε Γιώργο ..... περίμενα περίμενα αλλά τελικά τα είπες . Τα πλάνα του Γιώργου από την βιντεοσκόπηση είναι απλά θεϊκά .

χρειάζεται το ζευγάρι σου να είναι και λίγο κολόφαρδο από ότι φαίνεται... ΤΥΧΑΙΟ .... ???? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ .... :banghead:.

Sunshine 16-06-10 10:33

Απάντηση: Άλλος ένας κρυμμένος θησαυρός . Κορινθιακός .
 
:thumbup:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.