Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 10-03-08, 12:24
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να σταθώ σε δυο τρία σημεία της απάντησης του Συλλόγου Οικολόγων Ύδρας.

Πέρα από τα όποια άκομψα σχόλια ακούστηκαν εις βάρος σας, θα πρέπει να αναλογιστείτε κάπως το γεγονός ότι ο τρόπος που αντιμετωπίζετε συλλήβδην τους έλληνες αυτοδύτες αποτελεί πολύ μεγαλύτερη προσβολή (αν όχι συκοφαντία) εκ μέρους σας....

Η ευγένεια μπορεί να λειτουργήσει μόνο αμφίδρομα και πιστεύω ότι όλοι εδώ μέσα είμαστε διατεθειμένοι να το προσπαθήσουμε.
Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάποια πράγματα

1) Είναι βαρύτατη κατηγορία για έναν δύτη να χαρακτηρίζεται ως "ψαρομπούκαλος" και ως "αρχαιοκάπηλος". Είναι ακριβώς το ίδιο με το να χαρακτηρίζετε έναν ορειβάτη ως κυνηγό ή ως συλητή αρχαίων ναών, ή ακόμα να θεωρείτε οποιονδήποτε επισκέπτη του "μυστηριακού σας σπιτιού" εν δυνάμει κλέφτη. Διότι στη θάλασσα δεν μπαίνει κανείς απρόσκλητος. Όλοι όσοι την έχουμε κάνει βασικό στοιχείο της ζωής μας, έχουμε απλά απαντήσει στο κάλεσμά της. Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να λάβετε υπόψη σας αυτές τις ευαισθησίες μας και να προσέξετε περισσότερο τους μελλοντικούς σας χαρακτηρισμούς.... Οι εποχες έχουν αλλάξει και η αυτόνομη κατάδυση είναι πλέον μια πλήρης δραστηριότητα από μόνη της. Εκτός αυτού, το ψάρεμα με μπουκάλες και η ανέλκυση αντικειμένων είναι δραστηριότητες παράνομες και -αν δεν σας πειράζει- δεν περιμένουμε από τους Οικολόγους της Ύδρας να μας μάθουν να σεβόμαστε τους νόμους. Μας το έμαθαν ήδη οι γονείς και η παιδεία μας.

2) Προφανώς έχετε μπλέξει κάπως τις ορολογίες και δε θα σας αδικούσα αν δεν δημοσιοποιούσατε έτσι αλόγιστα την παραπληροφόρησή σας και μάλιστα με δημοσιεύσεις, ανοιχτές επιστολές και προσφυγές στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Προφανώς εκεί που αναφέρεστε σε "Θαλάσσια Πάρκα" εννοείτε "Καταδυτικά Πάρκα". Τα Θαλάσσια Πάρκα όπως αυτά της Ζακύνθου και της Αλοννήσου είναι αυτή τη στιγμή κλειστά στις καταδύσεις -κακώς κατά τη γνώμη μου διότι αρκεί να μπουν οι σωστές προϋποθέσεις και η κατάδυση ανάγεται αυτομάτως σε μία από τις φιλικότερες και ηπιότερες οικοτουριστικές δραστηριότητες. Θα έπρεπε ίσως να διαβάσετε περισσότερο για τις διεθνείς πρακτικές πάνω στο θέμα ώστε να μην καταβάλλεστε από άδικα άγχη.
Σχετικά με τα Καταδυτικά Πάρκα που τόσο σας ανησυχούν, σας διαβεβαιώνουμε ότι έχουν απασχολήσει το Σύλλογό μας πολύ περισσότερο... Η οργάνωση της Ημερίδας για τα Καταδυτικά Πάρκα είχε ως στόχο της να διελευκανθούν οι προθέσεις και οι προϋποθέσεις εφαρμογής του θεσμού αυτού. Κρίμα που δεν ήσασταν εκεί, θα σας λύνονταν πολλές απορίες. Παρόλ'αυτά, υπάρχουν τα πλήρη πρακτικά στη διάθεσή σας. Ευελπιστούμε ότι θα μπείτε λίγο στον κόπο να τα μελετήσετε... νομίζω ότι αυτό θα σας βοηθούσε πολύ στην καλύτερη κατανόηση κάποιων βασικών θεμάτων.
Δεν ξέρω πώς αντιλαμβάνεστε το γεγονός ότι οι ίδιοι οι αυτοδύτες οργάνωσαν ημερίδα για να τεθεί το θέμα της ορθής εφαρμογής αυτού του μέτρου ώστε να μην υπάρξουν περιβαλλοντικές ή άλλες επιπτώσεις......
Θα έπρεπε όμως να σας λέει κάτι αυτό.

3) Σχετικά με τη φώκια. Αδίκως επικεντρώνεστε στους αυτοδύτες. Οι σπηλιές που οι φώκιες χρησιμοποιούν για την αναπαραγωγή τους είναι σπηλιές ως επί το πλείστο ρηχές που καταλήγουν εσωτερικά σε αεριζόμενους θαλάμους με παραλίες. Για να φτάσει κανείς σε μια τέτοια σπηλιά χρειάζεται το πολύ μια μάσκα κι έναν αναπνευστήρα, συχνά μάλιστα ούτε καν αυτά.... Το επικινδυνότερο target group κατά τη γνώμη μου, είναι όσοι διαθέτουν σκάφη και έχουν επομένως πρόσβαση σε απομονωμένες ακτές με αντίστοιχη γεωμορφολογία. Ανήκετε και εσείς -όπως κατάλαβα- σε αυτή την ομάδα αλλά δε βλέπω να διεκδικείτε την απαγόρευση της ιδιοκτησίας και χρήσης σκαφών. Παράλογο θα ακουγόταν, έτσι; ΦΥΣΙΚΑ!
Θα ήμουν μαζί σας αν το αίτημά σας διεκδικούσε απαγόρευση εισόδου σε τέτοια παράκτια σπήλαια. Σε όλους τους πολίτες ανεξαιρέτως. Σκεφτείτε το λίγο...

4) Μας αφήσατε για το τέλος (ως ύψιστο επιχείρημα ότι είστε "με το μέρος μας") την εμπλοκή σας στην αθώωση ενός ψαρομπούκαλου (έτσι τους λέμε "εμείς" "αυτούς"). Ελπίζω να μην περιμένετε να σας πούμε και μπράβο γι'αυτό. Ο κύριος αυτός καλώς δεν καταδικάστηκε για το φόνο του συνανθρώπου του. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι έπρεπε να καταδικαστεί για την παράνομη δραστηριότητά του (ΨΑΡΕΜΑ+ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ+ΝΥΧΤΑ!!!!) που άλλωστε προκάλεσε και το "ατύχημα".

Πραγματικά μας έχετε παρεξηγήσει. Είναι επομένως πολύ πιθανό να σας έχουμε παρεξηγήσει κι εμείς άλλο τόσο.
Δεν αμφισβητούμε τις προθέσεις σας, αμφισβητούμε όμως τους τρόπους σας. Ο σκοπός έχει πάψει προ πολλού να αγιάζει τα μέσα.

Ευελπιστώ σε μια καλύτερη και πιο επισταμένη γνωριμία μαζί σας.
Έχουμε σίγουρα πολλά να συζητήσουμε και πολύ περισσότερα να διεκδικήσουμε από κοινού. Σας ευχαριστώ πολυ που μπήκατε στον κόπο να μας απαντήσετε ώστε να ανοίξει αυτός ο διάλογος. Βαθμολογήσατε αυτό το θρεντ ως "κάκιστο". Το βαθμολογώ με τη σειρά μου ως "άριστο" διότι τίποτα δεν μπορεί να είναι πιο όμορφο από την απαρχή ενός διαλόγου για την επίλυση διαφορών. Νομίζω το θρεντ αυτό τα έχει πάει θαυμάσια ως τώρα.

Μαρία Σαλωμίδη
Περιβαλλοντολόγος
Μέλος ΔΣ ΣΕΑ Τηθύς
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση