Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 02-06-08, 09:51
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Ο τίτλος του thread είναι „Ρυθμιστής για αποσυμπίεση“. Ίσως θα πρέπει να καθορίσουμε για πιο κομμάτι (segment) αποσυμπίεσης αναφερόμαστε. Προσωπικά πιστεύω ότι για το τμήμα των 21-9 μέτρων και 6-0, ρυθμιστής με πιστόνι (λόγο του χαμηλότερου κόστους), καθαρός για Ο2, είναι αρκετός. Για πιο βαθιά τμήματα αποσυμπίεσης όμως, όπως στο 36-24 ή 57-39, τότε τα πράγματα αλλάζουν και σίγουρα ένας ρυθμιστής τον οποίο μπορούμε να εμπιστευθούμε είναι η καλύτερη λύση. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ για Ο2 έναν Apeks DS4 με TX20 δεύτερο στάδιο, Ο2 clean βέβαια. Και αυτό γιατί ο DS4 (100 Ευρώ) είναι ένας φτηνός και πολύ αξιόπιστος ρυθμιστής τον οποίο χρησιμοποιώ και στο double pack και τον γνωρίζω καλά (τώρα πλέον κάνω το service μόνος μου). Επίσης μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα έναν Calypso της Aqualung τον οποίο αντικατέστησα με έναν Apeks DST και TX40 δεύτερο στάδιο. Αυτό για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι η δυνατότητα περιστροφής του σωλήνα που φέρνει τα δεύτερο στάδιο σε καλύτερη θέση (όπως προείπε ο Normoxic ) και ο δεύτερος είναι ότι σε περίπτωση που χρειαστώ έναν ρυθμιστή για αποσυμπίεση στην περιοχή των 36-24 μέτρων, τότε χρησιμοποιώ αυτόν και εντάσσω τον Calypso στα 21-9 μέτρα. Πάντως σε γενικές γραμμές η άποψη μου είναι όσο πιο βαθιά αρχίζει η αποσυμπίεση, τόσο αυξάνει και η ανάγκη της πιστότητας του ρυθμιστή. Το θέμα των swivels δεν θα το σχολιάσω.
Απάντηση με παράθεση