Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 20-06-07, 17:07
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: IWR (In Water Recompression)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδέα (μπορεί να είναι και χαζή)

Γιατί δεν φτιάχνουμε ένα γράμμα να ρωτήσουμε την DAN γιατί απαγορεύει την IWR; Συγγνώμη αν φαίνομαι καχύποπτος αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει το θέμα. Μήπως τελικά υπάρχει σοβαρός λόγος να υιοθετηθεί απο αυτοδύτες μακρυά απο ιατρική βοήθεια ή μήπως το ρίσκο είναι πολυ μεγαλύτερο απο αυτό που θα επέτρεπε έστω και σε εκπαιδευμένους δύτες την εφαρμογή της;
Φίλε εγώ μάζι σου, μέ την ιδέα σου. Νομίζω μάλιστα πως ο κύριος Marroni θα απαντήσει άμεσα από την σχετική σελίδα της DAN EUROPE.

Να τολμήσω να μαντέψω και την απάντηση? Την έχω αναφέρει ήδη.

"Η IWR φέρει τον κίνδυνο πνιγμού, υποθερμίας, τοξικότητας από οξυγόνο, αφυδάτωση και επιδείνωση των όποιων συμπτωμάτων DCS. Το ρίσκο δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση υποκατάσταση της κανονικής ιατρικής φροντίδας μέσα σε υπερβαρικό θάλαμο."

Δεν αμφιβάλω για την ορθότητα του πιο πάνω. Τι γίνεται όμως αν η αναμενώμενη κανονική ιατρικη φροντίδα θα αργήσει πολύ? Πόση καθυστέρηση θα ήταν αποδεκτή και ποιές οι συνέπειές της? Δεν μπορώ να το ξέρω! Δεν υπάρχει απάντηση. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και η στατιστική αξιολόγηση των πρακτικών και η επιδημιολογία δεν μπορει να αποτελεί γνώμονα για την απόφαση της στιγμής με τις δεδομένες συνθήκες! Οι συνθήκες πρέπει να λαμβάνονται υπόψη. Δεν θα ήθελα όμως να αποφασίσουν άλλοι για μένα αν το πάθω. θα ήθελα να πάρω από μόνος μου την απόφαση και την ευθύνη.
Απάντηση με παράθεση