Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-06-08, 14:20
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Χταπόδι Octopus macropus κ.α.

Σε χθεσινή νυχτερινή κατάδυση στο Β' Λιμανάκι της Βουλιαγμένης συνάντησα τον παρακάτω κύριο:





Απο το χρώμα και τα στίγματα, υποθέτω ότι είναι Μελιδόνα (κοινώς Μοσχοχτάποδο) και όχι το κοινό μας χταπόδι (Octopus vulgaris).

Έχω μπερδευτεί όμως, γιατί ήξερα ότι η Μελιδόνα έχει μια σειρά βεντούζες στα πλοκάμια, ενώ αυτό βλέπω να έχει σε κάποια μία σειρά και σε κάποια δύο σειρές...

Μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία, γιατί δε ξέρω το επιστημονικό του όνομα και ψάχνοντας στα ελληνικά για "Μελιδόνα" βρήκα μόνο ...συνταγές μαγειρικής

Επίσης -αν μπορεί κανείς να βγάλει τέτοια συμπεράσματα- μου φάνηκε πιο "έξυπνο" από τα συνήθη χταπόδια, κυρίως γιατί οι κινήσεις του και οι αντιδράσεις παρουσίαζαν μεγαλύτερη πολυπλοκότητα κι ήταν πιο απρόβλεπτες, αλλά μάλλον είναι ιδέα μου γιατί δε το συναντάω συχνά, οπότε δεν είμαι εξοικιωμένος με την συμπεριφορά του...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg fivos_vouliagmeni_2o_melidona_01.jpg (134,6 KB, 118 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg fivos_vouliagmeni_2o_melidona_02.jpg (141,2 KB, 120 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση