Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 10-07-08, 13:27
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xaphs Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ολο το θαρρος αλλα νομιζω πως αυτη η τακτικη στα forum πρεπει να αλαλξει καποια στιγμη.Αν δεν πρετεινετε εσεις που ξερετε και εχετε εμπειρια ποιος θα προτεινει?Δηλαδη ειναι καλυτερα να πεσω σε κανα ασχετο παρα να μου πειτε εσεις ενα σωστο δασκαλο?Οπως ειδα και σε καποια post το θεμα ασφαλεια δεν ειναι για ολους τους δασκαλους το ιδιο,για αυτο επιμενω κιολας.

Και παλι σας ευχαρηστω πολυ.

Όταν έρχεται κάποιος φίλος/γνωστός/γνωστός-γνωστού μου και με ρωτάει που να πάει για εκπαίδευση, τον περνάω από μίνι συνέντευξη:
- Που μένεις;
- Γιατί θες να κάνεις καταδύσεις;
- Πώς είσαι οικονομικά;
- Με τι ασχολείσαι;
- Τι χρόνο έχεις να διαθέσεις για την εκπαίδευση;
- Έχεις δική σου παρέα ή θα είσαι μόνος στα σχολεία;

Όλα αυτά έχουν τεράστια σημασία για μένα για να κάνω την τελική επιλογή μου:
Αλλού θα στείλω εκείνον που δε μασάει από οικονομικής άποψης αλλά τον «γαργαλάει» το φαντεζί της υπόθεσης.
Αλλού αυτόν που θεωρώ ότι ξεκινάει μια –όποια- ασχολία για να γνωρίσει κόσμο.
Αλλού εκείνον που έχει δύσκολο ωράριο εργασίας και θέλει κάτι ευέλικτο.
Αλλού εκείνον που οικονομικά ζορίζεται πολύ και είναι πρόθυμος να συμβιβαστεί με ορισμένους περιορισμούς (δεν εννοώ σε θέματα ποιότητας εκπαίδευσης).
Αλλού εκείνον που γουστάρει πολύ το θαλάσσιο περιβάλλον και η κατάδυση είναι γι’αυτόν το μέσο να το προσεγγίσει.
Αλλού τον στρατόκ***-diver.
Αλλού εκείνον που ξέρει εξαρχής ότι θέλει να συνεχίσει την εκπαίδευσή του και σε ανώτερα/βαθύτερα επίπεδα.
Και ούτω καθεξής....

Αν Χάρη θες να μου απαντήσεις στη ...συνέντευξη σε πμ, θα σου δώσω τη δική μου σύσταση πολύ ευχαρίστως.

Συγγνώμη για το αν σου φανήκαμε αποκρυφιστές, αλλά η επιλογή του που και πως θα ξεκινήσει κανείς τη βασική του εκπαίδευση είναι (για όσους ασχολούνται χρόνια) πολύ λεπτή υπόθεση για να απαντηθεί από άγνωστο προς άγνωστο σε ένα φόρουμ..... Κάποια στιγμή -αν με το καλό μπεις και κολλήσεις στη φάση- νομίζω ότι θα το καταλάβεις και μόνος σου και θα μας συγχωρέσεις το δισταγμό.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση