Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 28-06-07, 02:06
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το υπέγραφα μόνη μου θα είχα κάθε λόγο να θέλω να είμαι πιο χαμηλών τόνων.
Αν θελήσει -με κάποιες τροποποιήσεις- να το υπογράψει ο Σύλλογος και οι συμφορουμίτες, τότε ας διαλέξει η πλειοψηφία το ύφος.
Πιστεύω πως πρέπει να το συζητήσουμε πολύ σοβαρά στο Δ.Σ. του συλλόγου και φυσικά θα χρειασούμε και την βοήθειά σου, αν είναι να συντάξουμε τέτοια επιστολή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, προτιμάω λιγοτερη (λεκτική) βία σε τέτοιες περιπτώσεις...
Στις συνθήκες που λειτουργεί σήμερα η δημοσιογραφία, αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος τελικά όταν επιλέγει την έλλειψη λεκτικής βίας να αντιπαρατεθεί αποτελεσματικά σε κάποιους ανεγκέφαλους, "παντογνώστες" δημοσιογράφους.

Παράθεση:
Η επίθεση και η γκρίνια δεν βοηθάνε όταν το μόνο που θες είναι να περάσεις κάτι ομορφότερο...Νομίζω.
Ας αφήσουμε όμως να μας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.
Ίσως κάποιοι από εμάς να μην το έχουν πάρει και τόσο βαρέως...
Κρατάω 2 πράγματα από αυτά που γράφεις εδώ:

1. κάτι ομορφότερο: Θα μπορούσαμε παράλληλα με τη στυλίτευση του αψυχολόγητου αυτού άρθρου, να δώσουμε μια αναφορά με όμορφες φωτογραφίες και περιγραφή για κάποια από αυτά τα πλάσματα π.χ. το mola-mola.

2. Ίσως κάποιοι από εμάς να μην το έχουν πάρει και τόσο βαρέως...
Ίσως όχι απο εμάς (αυτοδύτες) αλλά πιστεύω σίγουρα αρκετοί από το ευρύ κοινό, διαβάζοντας αυτό το άρθρο δεν ένοιωσαν ούτε στιγμή τη δίκαιη αγανάκτιση που ένοιωσες εσύ κι εμείς.
Ο δημοσιογράφος δεν δείχνει μόνο την άγνοιά του, αλλά ακολουθεί την πεπατημένη, πετυχημένη συνταγή:
Φτιάχνει αυτή την άθλια σούπα από θρίλερ, συνταγές μαγειρικής, και γλώσσα "cosmopolitan", προσθέτοντας και το απαραίτητο αλατοπίπερο επιστημονικών απόψεων των επιστημόνων που συμβουλεύτηκε (και υποτιμώντας τες στον απαραίτητο βαθμό για να παραμείνουν αλατοπίπερο) ξέροντας ότι η παιδεία των περισσότερων αναγνωστών του δεν είναι αρκετή για να οργιστεί και να απορρίψει αυτό το άθλιο κατασκεύασμα.

Δυστυχώς πιστεύω πως αυτό το τελευταίο είναι γεγονός: Η παιδεία του μέσου αναγνώστη είναι τέτοια ώστε απλά θα τρομάξει λιγάκι μπας και συναντήσει το τρομερό φεγγαρόψαρο και θα γελάσει με το τραγικό "αστειάκι" της κακαβιάς.
Κατά την επίσκεψή μου στο παμέμορφο ενυδρείο του Θαλασσόκοσμου στο Ηράκλειο, άκουσα περισσότερα από ένα ζευγάρια να λένε παρατηρώντας κάποια ψάρια: "Δεν θυμάμαι πως το λένε, αλλά αυτό είναι που το κάνουμε βραστό, αυτό είναι που το κάνουμε τηγανητό, κλπ."

Μα θα μου πείτε, αυτός δεν είναι ο σκοπός μια παρέμβασης δικής μας?
Να ταράξουμε λίγο τα νερά? Να βάλουμε (λέω εγώ τώρα) ένα λιθαράκι συνειδητοποίησης?
Ναι, αλλά για να είναι αποτελεσματική μια τέτοια επιστολή θέλει πολύ καλή διατύπωση και ιδανική ισορροπία μεταξύ επιστημονικής και συναισθηματικής γλώσσας - αλλιώς το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να χαρακτηριστούμε γραφικοί.
Πως λέμε TreeHuggers ? εεε... εμείς θα χαρακτηριστούμε FishHuggers

Αναρωτιέμαι επίσης, οι επιστήμονες που ρωτήθηκαν και αναφέρονται τα ονόματά τους στο άρθρο είναι εξίσου αγανακτισμένοι όπως κι εμείς ή αρκούνται σ' αυτήν την υποτιμημένη και αποστασιοποιημένη αναφορά της άποψής τους?
Αν έχουν την ίδια άποψη με μας (και έχουν φυσικά και τη θέληση να δηλώσουν την αντίθεσή τους) τότε θε είχαμε ένα σημαντικό σύμμαχο στο να συντάξουμε αυτή την επιστολή διαμαρτυρίας και να τους αναγκάσουμε να τη δημοσιεύσουν στο επόμενο τεύχος, στην ίδια έκταση και με τα ίδιo μέγεθος γραμματοσειράς - όπως γίνεται δηλ. με την επανόρθωση που απαιτείται σε περίπτωση δυσφήμισης, γιατί περί αυτού πρόκειται:
περί συκοφαντικής δυσφήμισης αθώων πλασμάτων, που απλά δεν διαθέτουν δικηγόρο να κινήσει τις διαδικασίες και να τα υπερασπιστεί...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση