Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-07-08, 11:44
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Τα αγγούρια της θάλασσας είναι πρώτα ξαδέρφια των αχινών και των αστεριών, δηλαδή έχουν όλα τον ίδιο παππού Εχινόδερμο

Αν τα ψάξεις στο νετ με την επιστημονική τους ονομασία "ολοθούρια" πιθανά θα βρεις αρκετές αξιόπιστες πληροφορίες.
Αν τα πας καλά με τα αγγλικά, ξεκίνα από τη wikipedia. Λέει και για τους Γιαπωνέζους που τα τρώνε -όπως και τα πάντα άλλωστε...
Εδώ δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο, αν και τίποτα δεν αποκλείεται...

Έχουμε πολλά είδη αγγουριών στην Ελλάδα. Τα περισσότερα τρέφονται καταπίνοντας τη λάσπη του βυθού από την οποία χωνεύουν ό,τι οργανικό υπάρχει και αποβάλλουν τα υπόλοιπα σε μια περίεργη μορφή -σαν αλυσίδες λουκανικάκια, ίσως τα έχετε δει κάποιες φορές στις βουτιές σας.
Άλλα έχουν πλοκαμάκια και συλλαμβάνουν οτιδήποτε τρόφιμο αιωρείται στη στήλη του νερού. Φυσικά και κινούνται. Όπως και οι αχινοί και οι αστερίες: συνήθως πολύ αργά για να τα παρατηρήσουμε.

Υπάρχουν κάποια είδη που έχουν εφεύρει ένα πολύ περίεργο είδος άμυνας:
αν τα απειλήσει θηρευτής ξερνάνε τα σπλάχνα τους, κάτι που άλλους τους αηδιάζει (καλή ώρα) και άλλους τους χορταίνει, οπότε ο ολοθούριος την σκαπουλάρει και στις δύο περιπτώσεις.
Ένα άλλο είδος, μόλις απειληθεί εκκρίνει μία περίεργη λευκή ουσία η οποία μόλις έρθει σε επαφή με το νερό στερεοποιείται κι αρχίζει να απλώνεται παντού σαν ένα κουβάρι με κολλώδεις ίνες. Οι ίνες αυτές αν μας ακουμπήσουν μπορούν να ερεθίσουν σημαντικά το δέρμα μας.
Συμπέρασμα: τα ολοθούρια τα σεβόμαστε και δεν τα πειράζουμε όσο δεν μας πειράζουν (ποτέ δηλαδή).

Θα έχετε ακόυσει τα ονόματα που τους δίνουν οι ψαράδες. Ψώλιαγκας ας πούμε είναι ένα χαρακτηριστικό προσωνύμιο που θα ντρεπόμουν ίσως να το πω αν δεν ήταν αυτούσιο γραμμένο μέσα στο ΦΕΚ για τα δολώματα (ε, όπως και να'χει, αυτά τα επίσημα έγγραφα προσδίδουν μία απενεχοποίηση, ολόκληρος Υπουργός το'χει υπογράψει... )

Θέλω να καταλήξω σε έναν πολύ περίεργο τρόπο αναπαραγωγής που έχουν τα ολοθούρια: Καταρχήν πρέπει να είναι πάρα πολλά μαζεμένα για να πετύχει. Κατά δεύτερον υποθέτω ότι παίζει κάποιο σύνθημα, σίγουρα με κάποιο τρόπο συνεννοούνται....
Και εκεί που όλα είναι κανονικά με τα αγγουράκια ξάπλα να μασουλάνε την άμμο τους, ξαφνικά τα βλέπεις να σηκώνονται ολόρθα!!! Άλλα σηκώνονται ως τη μέση, άλλα θυμίζουν μπαλαρίνες που στηρίζονται σε ένα δαχτυλάκι....
Και αμέσως μετά αρχίζουν όλα μαζί να σκορπάνε στο νερό άσπρα συννεφάκια από ωάρια και σπέρμα...
Στο οποίο σημείο εσείς βρίσκεστε να κολυμπάτε μέσα σε μια οργιόσουπα....
Αν πετύχει η συνταγή, τα αγγουράκια πολλαπλασιάζονται.

Έχω και κάτι φωτό από την οργιόσουπα :





Αμφίβιε, δεν ξέρω γιατί βρωμάνε τα αγγούρια....
Δεν μου έτυχε ποτέ να βγάλω κανέναν από το νερό για να το μυρίσω
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση