Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 04-08-08, 21:45
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα και πρίν, το θέμα τέθηκε σε καθαρά θεωρητική βάση, αν και είναι ενα σενάριο που ίσως δεν απέχει και πολύ απο περιστατικά που μπορεί να έχουμε υπάρξει μάρτυρες και οι ίδιοι.
Εάν επρόκειτο για συγκεκριμένο περιστατικό, φυσικά και θα είχε αναφερθεί ώς γεγονός, όπως άλλωστε είχε γίνει και πρόσφατα με ένα άλλο θέμα.

Σκοπός μου λοιπόν θέτοντας το συγκεκριμένο "ερώτημα", ηταν να ξεκινήσει μια συζήτηση σχετικά με τον τρόπο που θα πρέπει να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας ώς αυτοδύτες, Εάν τύχουμε θύματα αντιεπαγγελματικής συμπεριφόρας, πράγμα που προσωπικά θεωρώ καθόλου απίθανο και λυπάμαι αν αυτό δεν έγινε εξ' αρχής κατανοητό και θεωρήθηκε ώς false alarm.

Πιστεύω πως είναι προτιμότερο να γνωρίζω τα περιθώρια την στιγμή που διαδραματίζεται κάτι, παρά να ψάχνω το πως θα έπρεπε να είχα αντιδράσει, κατόπιν εορτής.
Παναγιώτη μπορείς να φέρεις οποιαδήποτε καταγγελία στο φόρουμ ή στο Σύλλογο. Ο Σύλλογος θα χρειαστεί να το ερευνήσει φυσικά ώστε να διαπιστώσει στην πράξη τις καταγγελίες σου (και επομένως να μαζέψει περισσότερους μάρτυρες και στοιχεία). Στη συνέχεια θα το τρέξει συλλογικά ώστε να μη χρειάζεται καν να αναφερθει το δικό σου όνομα.
Προσωπικά θα το έκανα έτσι και ομολoγώ ότι αυτός είναι από τους κυριότερους λόγους για τους οποίους πίστευα εξαρχής στην ανάγκη ύπαρξης ενός συλλογικού οργάνου....
Δεν πρόκειται να πάω μόνη μου να το παίξω μάγκας με κανένα. Άσε που δε θα μου είναι εξίσου ευχάριστο με το να το τρέχουμε όλοι μαζί.

Αν πάντως προτιμάτε να το κάνετε ατομικά, μπορείτε πάντα να ρωτήσετε τον δικηγόρο σας και να σας συμβουλεύσει καλύτερα. Είμαι σίγουρη ότι ακόμα και το ΙΝΚΑ θα μπορούσε να δώσει υποστήριξη σε κάτι τέτοιο.
Απλά δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση καλύτερη την ατομική προσέγγιση, όχι στη χώρα που ζούμε....
It's your choice anyway
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση