Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 01-07-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταφέρω τον πίνακα της μελέτης με μια δική μου στήλη στο τέλος δεξιά. Μπορεί κανείς να διαπιστώσει ότι ο μέσος ρυθμός ανάδυσης (ανόδου) δεν μπορεί να συσχετιστεί άμεσα με το σκορ φυσαλίδων που κατέγραψαν οι ερευνητές. Έχω επίσης κατατάξει τα διάφορα προφίλ από πάνω προς τα κάτω αρχίζοντας από αυτό που παράγει το ευνοικότερο (μικρότερο σκορ φυσαλίδων που ανιχνεύονται με ηχοβολισμό doppler. Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις το σχόλιο μου...
Έχω ήδη μελετήσει τον πίνακα, ο οποίος αναφέρεται σε μέσο ρυθμό ανάδυσης, όπως αναφέρεις και εσύ. Αλλά όπως ξεκαθάρισα προηγουμένως, αυτή δεν είναι ακριβώς η περίπτωση που εξετάζουμε στο παρόν thread.

Επίσης, στην ίδια μελέτη, η DAN καταλήγει στο εξής...

The missing link of this research is the unknown relationship between Doppler-detectable bubbles and neurological DCS. For the moment, it is our hope that by eliminating the 30 percent so-called silent bubbles in the heart, we will also be stopping their occurrence in the spinal cord too. More research is needed in this regard.


Η μέθοδος ηχοεντοπισμού που αξιοποιεί το φαινόμενο Doppler δεν μπορεί να εντοπίσει τις φυσαλίδες στους ιστούς (και ειδικά στο νωτιαίο μυελό που πλήττεται πιο συχνά στους recreational divers, νόσος γνωστή στη βιβλιογραφία ως spinal cord DCI) , αλλά μόνο αυτές που βρίσκονται στο αίμα.

Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, αντεπιχειρήματα θα υπάρχουν σε κάθε επιχείρημα, ακριβώς επειδή όλα είναι σε θεωρητικό επίπεδο και τα πειραματικά δεδομένα είναι πραγματικά πολύ λίγα.

Προσωπικά, τις "συντηρητικότερες" πρακτικές τις βλέπω με καλύτερο μάτι από ότι βλέπω τις περισσότερο "επιθετικές" πρακτικές, σε ότι αφορά την κατάδυση φυσικά (με εξαιρέσεις)!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση