Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-09-08, 13:52
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ

Ο πονοκέφαλος από μόνος του είναι ένα πολύ γενικό σύμπτωμα που μπορεί να έχει πολλές αιτίες (π.χ. άγχος, κράτημα αναπνοής, κάπνισμα πριν ή/και αμέσως μετά μετά την κατάδυση εως και πιο σοβαρές αιτίες όπως PFO).

Αν οι πονοκέφαλοί σου δεν είναι περιστασιακοί δηλ. σου συμβαίνει τακτικά ή σε κάθε βουτιά και θέλεις να το ψάξεις καλύτερα θα έλεγα να συνδυάσεις και άλλες πληροφορίες/συμπτώματα για να εντοπίσεις την πηγή τους:

-> Αν είσαι κουρασμένος ή αφυδατωμένος πριν τη κατάδυση
-> Αν καπνίζεις πριν/μετά την κατάδυση και πόσο
-> Αν κρατάς την αναπνοή σου κατά τη διάρκεια της κατάδυσης (εμένα μου συνέβαινε π.χ. γιατί κρατούσα την αναπνοή μου όταν φωτογράφιζα)
-> Αν οι καταδύσεις στις οποίες εμφανίζεται πονοκέφαλος είναι βαθιές ή/και με στάσεις αποσυμπίεσης
-> Ποιο είναι το προφίλ κατάδυσής (τετράγωνο, πολυεπίπεδο, reverse profile, κλπ)
-> Αν εμφανίζεται πονοκέφαλος σε σχέση με το αν κάνεις ή όχι προληπτική στάση (π.χ. 5m/3min)
-> Υπάρχουν άλλα συμπτώματα που εμφανίζονται ταυτόχρονα (όπως π.χ. τάση για εμμετό)

Μια και δεν έχω καμμία σχέση με ιατρική, ο παραπάνω κατάλογος είναι μόνο ενδεικτικός/εμπειρικός.
Αν ξέρεις ότι δεν έχεις παραβιάσει βασικούς κανόνες στο προφίλ της βουτιάς σου (χρόνοι βυθού, στάσεις, ρυθμός ανόδου, κλπ) ένας περιστασιακός πονοκέφαλος που δεν συνοδεύεται από άλλα συμπτρώματα και συμβαίνει π.χ. σε 1 βουτιά στις 20 δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

Αν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά/πάντα καλύτερα να το ψάξεις με κάποιο γιατρό γιατί είτε υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα, είτε κάνεις κάτι συστηματικά λάθος

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 15-09-08 στις 14:05.
Απάντηση με παράθεση