Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 03-07-07, 16:38
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Η NAUI ναι χρησιμοποιεί τους αλγορίθμους RGBM και έχει εκδόσει μάλιστα και σειρά από πίνακες που καλύπτουν τόσο τις "ψυχαγωγικές" όσο και τις "τεχνικες" καταδύσεις.

Το θέμα αν υποθέσουμε πως ολόκληρο αποτελείται από 100 μονάδες θεωρώ πως σχεδόν όλοι συμφωνούν στις 98. Αυτές τις 2 μονάδες στις εκατό είναι που κάτσαμε και συζητάμε.

Με επιχειρήματα προσπάθησα να δείξω (υποδείξω) ότι μια πρόταση δεν είναι ορθή. Ακολούθησε αντιεπιχείρημα και πάει λέγοντας. Όπως είπε και ο Φοίβος μέσα από τη συζήτηση βγαίνουν και χρήσιμα πράματα που οφελούν όλους. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τη συζήτηση και γουστάρω να υπάρχουν αυτού του είδους οι συζητήσεις που επιτρέπουν στους συνομιλητές να ψάξουν περισσότερο το θέμα να βρουν επιχειρήματα, να τα παραθέσουν και να προχωρήσουν. Ορισμένες φορές δυστυχώς μπαίνει στη μέση και ο συναισθηματισμός στην κουβέντα και ο αναγνώστης κουράζεται. Η απλή παράθεση επιχειρημάτων αντίθετα και η έντονη διαφωνία δεν κουράζει αλλά είναι συστατικό της προόδου.

Ενδεχωμένως κάποιος να πει παραδέχομαι το λάθος μου (μπορεί αυτός να είμαι και εγώ), ενδεχομένως να συνεχίσει να στηρίζει την πρόταση του με άλλα επιχειρήματα. Οι συνομιλητές οφείλουν επίσης να εξηγήσουν τη θέση τους τόσο εξαντλητικά ώστε να είναι σίγουροι πως οι άλλοι συνομιλητές και αναγνώστες έχουν καταλάβει τη θέση τους πλήρως και όπως την εννοούν. Άρα καλά κάνει ο GB να εξηγεί και να ξαναεξηγεί τι θέλει να πεί και καλά κάνω και γω που συνεχίζω το βιολί μου

Πώς να σταματήσει η κουβέντα όταν ένας συνομιλητής μου, μου λέει πως κάνω λάθος και δεν μου εξηγεί να καταλάβω το λάθος μου. Πίστεψέ με πάντοτε λέω τη λέξη παραδέχομαι όταν πειστώ ότι κάνω λάθος.

Δεν κάνουν όλοι Θάνο στάσεις στα 15, 12, 9, 6, 3 σε όλες τους τις καταδύσεις. Κάποιοι άλλοι πάλι κάνουν στάσεις για 1 ή 2 λεπτά. Κάποιοι επίσης ανεβαίνουν από στάση σε στάση με ταχύτερο και άλλοι με αργότερο ρυθμό. Οι διαφορές ενδεχωμένως να είναι μικρές και στατιστικά μη σημαντικές αλλα...

Η συζήτηση μιας συγκεκριμένης μελέτης είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αν κάποιος (εγώ) πιστεύει πως η ερμηνεία που δίνεται (από τον Grandbleu) δεν είναι εκείνη που προκύπτει μέσα από τα συμπεράσματα της ίδιας της μελέτης, και αν κάποιος (εγώ) πιστεύει ότι χρησιμοποιείται μια μελέτη για να στηρίξει κάτι που δεν μπορεί να στηρίξει έ τότε Θάνο μου το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση μέχρι κάποιος να με πείσει ότι έχω λάθος και να πώ παραδέχομαι το λάθος μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 03-07-07 στις 16:43.
Απάντηση με παράθεση