Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 13-10-08, 14:33
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων


Αυτό το θέαμα αντίκρυσα τον περασμένο Αύγουστο. Η ρόδα φιλοξενείται στο καρνάγιο της Ερμούπολης δίπλα στην θάλασσα, γιατί εκεί έτυχε και βρέθηκε μια γωνιά όπου την ξεφόρτωσε ο γερανός.

Είχε προηγηθεί επίσκεψή μου στο Βιομηχανικό Μουσείο όπου, ρωτώντας για τα ευρήματα του "Πατρίς", μου είπαν οι άνθρωποι του μουσείου ότι "είναι σε κάτι κούτες και δεν τα έχουμε δει ούτε εμείς !".
Οσο, δε, για την ρόδα, μου είπαν μόνοι τους ότι θάταν καλύτερα να είχε μείνει στον βυθό.

Λίγες μέρες μετά, σε φιλική συζήτηση με δημόσιο πρόσωπο του νησιού (και λάτρη της θάλασσας), πήρα το εξής σχόλιο : "Δυστυχώς είναι χαμένη υπόθεση. Δεν υπάρχουν χρήματα για συντήρηση και σε λίγο καιρό θα καταστραφεί τελείως. Είναι κρίμα που βγήκε από το νερό"

Το συμπέρασμα που έβγαλα και από άλλες συζητήσεις στο νησί, είναι ότι το, κατά τα άλλα "πετυχημένο", project δεν είχε κάνει καμμία ουσιαστική πρόβλεψη για την τύχη των ευρημάτων.
Νομίζω ότι η αρμόζουσα λύση είναι ΜΙΑ: να επιστρέψει εκεί που ήταν, πεσμένη στο πλάι, στην άμμο, δίπλα στο κουφάρι του ΠΑΤΡΙΣ.

Δεν θα στοιχίσει και πάρα πολύ μια τέτοια επιχείρηση και θα σωθεί από βέβαια ολική έκλειψη από τα εγκόσμια.

Επιπρόσθετα, μπορεί να αποτελέσει και μοναδικό προηγούμενο, δηλαδή μεγάλο αντικείμενο από ιστορικό ναυάγιο αναμφισβήτητης αξίας του 1860, να επιστρέφει στο αρχικό του λίκνο.

Δεν θα σηματοδοτήσει κάτι? Δεν θα καλυφθεί από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης?

Συμφωνείτε? Απόψεις? Πρακτικά πώς μπορεί να ξεκινήσει ένα τέτοιο αίτημα?
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση