Θέμα: Lembeh Straits
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-11-08, 14:31
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Lembeh Straits

Οι 9 τυχεροί που πρόσφατα γυρίσαμε από την εκδρομή αυτή έχουμε νομίζω ακόμη πρόβλημα προσαρμογής στην καθημερινότητα...

Το Lembeh δεν είναι ένας τυπικός τουριστικός προορισμός. Δεν διαθέτει τα προσόντα του Bali, όπου κάποιος μπορεί να συνδυάσει κορυφαίο diving με εκπληκτική κουλτούρα, εξαιρετικά μνημεία, shopping, κτλ..

Απλά, το Lembeh είναι "η" Μέκα της muck / macro κατάδυσης και απευθύνεται στους φανατικούς της. Προσοχή, όχι στους φανατικούς τεχνομπουκαλάκιδες, φετιχιστές του εξωτικού εξοπλισμού, του μεγάλου βάθους, του "γκρι" φωτός....

Η τρομακτική ποσότητα, ποικιλία, και ποικιλομορφία της ζωής στο μέρος αυτό είναι κάτι που θα πρέπει κάποιος να βιώσει από κοντά για να το πιστέψει. Χρόνια ονειρευόμουν το μέρος αυτό, ταξιδεύοντας μέσα από βιβλία και ντοκιμαντέρ. Τίποτα δεν θα μπορούσε να με προετοιμάσει για την αυτό που ζήσαμε από κοντά.

Θα ανεβάσω ορισμένες φωτογραφίες για να προσπαθήσω να μεταφέρω ένα μικροσκοπικό δείγμα από την εμπειρία που είχαμε με το τέλος της κάθε ανεπανάληπτης βουτιάς. Η προσπάθεια, όπως και οι φωτογραφίες, θα είναι τελείως αναποτελεσματική. Αν αγαπάτε την κατάδυση, αν εκπλήσσεστε σαν μικρό παιδί από τις στρατηγικές στις οποίες η ζωή στον πλανήτη καταφεύγει για να επιβιώσει, να κυνηγήσει και να επιβιώσει από τους κυνηγούς της, χρωστάτε στον εαυτό σας αυτό το ταξίδι.

Θα ξεκινήσω με μερικά γυμνοβράνχια, για τα οποία δεν θα υπερβάλω αν πω ότι στο τέλος της δεύτερης μέρας είχα δει περισσότερα από όλα όσα είχα δει στην ζωή μου μέχρι τότε.


Tryon's Risbecia, with an Imperial shrimp hitch-hiking



Melibe fimbriata


Melibe fimbriata, with extended oral hood





Halgerda batangas, excanging hellos...

Δεν έχω ακόμη καταφέρει να ονοματίσω όλες τις φωτογραφίες, οι ποιο ειδικοί παρακαλώ διορθώστε τα όποια λάθη.

Για περισσότερα, δείτε το link: Lembeh Straights
Απάντηση με παράθεση