Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #73  
Παλιά 12-12-08, 18:04
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

οτιδηποτε το εγραψα το εγραψα για αυτους τους τυπους που εν γνωση τους (δημοσιογραφοι ειναι γαμω το κερατο μου, πριν τυπωσουν πρεπει να ψαχνουν) αλλιωσαν ενα ρητο για να το φτιαξουν οπως ακριβως θα βολευε τα αυτια των συντηρητικων αναγνωστων τους....και οχι εσενα που το μετεφερες προσπαθωντας με ενα τσιτατο να εκφρασεις μια αποψη...(χωρις προφανως να εχεις δολο κ για αυτο αλλωστε στο quote ειχα διαγραψει το ονομα σου) ....μια αποψη χιλιομετρα μακρια απο αυτο που πραγματικα ηθελε να πει ο Ισοκρατης...

αλλα περαν τουτου
τη αστυνομικη βια την εχω ζησει στο πετσι μου, στο πετσι φιλων μου, στην οικογενεια μου 4 γενιες τωρα.....δεν περιμενα τον φασιστα μπατσο να τραβηξει το κανονι (που κατα τα λεγομενα του τρυπαει 8 σωματα) για να καταλαβω οτι εχω απεναντι μου μια εξουσια που πηδαει την ελλαδα (και οχι μονο) για να τα κανει τζιπ και χλιδες....εξαλλου ο ιδιος ο τυπος προσπαθει με την απολογια του να μας πεισει οτι ο πιτσιρικας εφταιγε που ηταν κολοπαιδο....για μενα αντρεα και για ολους τους πραγματικους δημοκρατες δεν φταιει ο φανταρος της βερμαχτ, φταιει ο αχορταγος εξουσιαστης που θα σκαρφιστει καθε τροπο για να σπειρει μισος και να δρεψει χρημα....

το προβλημα μου αλλα και των υπολοιπων που τα παιρνουν στο κρανος αυτες τις ωρες δεν ειναι με τον μπατσο αλλα με τα αφεντικα του, που στο ονομα της ελευθεριας και της δημοκρατιας φτιαχνουν τρομονομους και γκουανταναμο και βομβαρδιζουν οπου να ναι αρκει να εχει πετρελαιο απο κατω....

αυτο που συμβαινει στην ελληνικη κοινωνια αυτη τη στιγμη (και δεν εννοω τους προβοκατορες κουκουλοφορους που καινε το ραιχσταγκ, αλλα εμενα και εσενα) ειναι οτι ολοι κατανοουμε το παιχνιδι που παιζεται στην πλατη μας αλλα χωρις συγκεκριμενοποιημενο ιδεολογικο πλαισιο με αδημονια ατενιζουμε τον οριζοντα για το νεο πολιτικο ρευμα που θα πεισει τον καθενα απο εμας να αναπτυξει τη κοινωνικη συμπεριφορα που τοσο πολυ επιζητουσε ο ισοκρατης και που πολυ ευστοχα αναλυει ο "καρδιναλιος" νωριτερα σε αυτην εδω την κουβεντα...

να εισαι σιγουρος ομως αντρεα οτι ολοι αυτοι οι κακομοιρηδες (γιατι αδυναμος και κακομοιρης νιωθω οποτε κοιταω γυρω μου το βιασμο του πλανητη λογω της απληστιας) που συμφωνουν με την αποψη μου περι αναγκαιοτητας αντιδρασης ειναι αυτοι που δεν λαδωσαν ποτε ,που δεν εψαξαν ποτε το ρουσφετι για να διοριστουν και που στην τελικη δεν τους νοιαζει ρε μαγκα μου να πηδηξουν τον συνανθρωπο τους για να ανεβουν....
και δικαιουνται να βγαινουν απο τα ρουχα τους ακουγοντας το Καραμανλη και τους συν αυτω να προσπαθουν να μας πεισουν οτι δεν ειμαστε ελεφαντες....
και οτι ολοι αυτοι που "κλαινε" για τις βιτρινες χωρις να βλεπουν καμμια αλλη σκοπιμοτητα πισω απο αυτο ειναι αυτοι που τοσο ευστοχα περιγραφεις και που προσωπικα τους ονομαζω "ελληναρες"

Στα δικα μου τα ματια , αυτοι που ξεκινανε τις καταστροφες ειναι αυτοι που βγαινουν οφελημενοι κατοπιν , ειναι οι ιδιοι που κοβουν τα κεφαλια απο τις ερμαιες στηλες, ειναι αυτοι που διαμορφωνουν την αναγκαιοτητα της υπαρξης ροπαλοφορων απο το καιρο του Πεισιστρατου ακομα....

Οποιος δεν το βλεπει αυτο απλα δεν εχει διαβασει ιστορια ποτε του.....
τελικα δεν νομιζω οτι οι αποψεις μας διαφερουν πολυ....




ΥΓ
Παράθεση:
Δηλώνω ένοχος για την παράλειψη να ελέγξω την μετάφραση από τα αρχαία καθώς και την πηγή, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τις αντιδράσεις ορισμένων «δημοκρατών, φιλελεύθερων, μη αδρανών αγωνιστών κλπ» (στο όνομα και μόνο) να βιαστούν να κατηγορήσουν την παράθεση μίας γνώμης ως φασιστική, ως κενή και προπαγανδιστική. Και να ήταν μόνο αυτό, οι χαρακτηρισμοί και πάλι έγιναν προσωπικοί. Λυπάμαι πραγματικά.
αντρεα , δεν εισαι το κεντρο του συμπαντος , μην τρελαινεσαι, κολλητοι μπορει να μην ειμαστε αλλα σε σεβομαι ως ενα ανθρωπο που εχει αποψη και μπορει να την τεκμηριωνει....Το τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στην ελλαδα ειναι πολυ πιο σπουδαιο απο το να ψαχνω να βρω τροπους να στη λεω....δεν συμφωνεις?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση