Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 07-07-07, 20:38
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Γέμισμα φιάλης και θερμοκρασία.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο μάλλον έχεις ένα μικρό λαθάκι στους υπολογισμούς:
346 / 293 = 1,181 φορές.
Οπότε:
200 bar X 1,181 = 236,2 bar

Επειδή όμως το μαγαζί που γεμίζω έχει τη μανία να γεμίζει στα 240-250, για να πέσει όταν κρυώσει στα 220-230 (λες και θα του κάνει κανένας παράπονα ότι μας έκλεψε στο ζύγι) έκανα κι έναν υπολογισμό για τα 230:

230 bar X 1,181 = 271,6

κι αν το συνδυάσεις με το γεγονός ότι εγώ τις μπουκάλες τις αφήνω μόνιμα στο αμάξι (μερικές φορές και γεμάτες) γιατί βαριέμαι να τις κουβαλάω το συμπέρασμα είναι ότι πάω ΤΩΡΑ τρέχοντας να βγάλω τις μπουκάλες απ' το αμάξι

Ήξερα ότι υπάρχει κάποια αύξηση πίεσης αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να κάνω τον υπολογισμό

Όσο για ρυθμιστή Yoke μου έχει τύχει να σκάσει το λαστιχάκι δίπλα μου και δεν είναι καθόλου καλή εμπειρία. Ο φίλος δε που ήταν ακριβώς πάνω απ' το ρυθμιστή, είχε για κάμποση ώρα ένα βουητό στο αυτί του...
Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Σωστός ο Φοίβος! Δεν ήμουν ποτέ καλός στην γρήγορη / πρόχειρη αριθμιτική!

Άρα ποτέ φιάλη στο αμάξι. Ακόμα και 230 bar όταν ο κατασκευαστής προτείνει 200, είναι μεγάλη πίεση και προκαλεί αδιακιολόγητη καταπόνηση.

Εϊναι γεγονός πως τα περισσότερα λαστιχάκια σκάνε στα γεμίσματα. Το έχω δει αρκετές φορές. Μέχρι και φιάλη να χορεύει μπρέικ ντανς έχω δει. . Έχω όμως δει αρκετά σκασίματα με το άνοιγμα της βαλβίδας λίγο πριν την είσοδο στο νερό. Αυτά σε ρυθμιστές Yoke. Η μέγιστη πίεση που εισηγούνται οι περισσότεροι κατασκευαστές για τις βαλβίδες τύπου Yoke είναι τα 232 bar (ίσως από το αμερικανικό 3400 psi?). Στους DIN δεν συμβαίνει σε τόσο μεγάλο βαθμό. Έχω δει αρκετούς ρυθμιστές DIN με σχεδόν λυωμένα λαστιχάκια να μην χάνουν ούτε φυσαλίδα.
Απάντηση με παράθεση